Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ekonomi muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Cmt Ağu 31, 2013 3:52 pm

ben bugun KIT in sitesinde bolumlere bakarken wirtschaftsingenieur diye bir bolum gordum yani ekonomi muhendisligi. ama turk sitelerinde arastirdigim zaman hemen hemen hic adam akilli bi bilgiye ulasamiyorum bilgisi olan var mi acaba nasil bir bolum ne isi yapar isletme kazanan bu bolumu okuyabilir mi falan ? simdiden tesekkurler

GK

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen GK » Cmt Ağu 31, 2013 5:57 pm

ekonomi degil endustri muhendisligi diye geciyor.

abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Cmt Ağu 31, 2013 7:26 pm

benim bildigim wirtschaft ekonomi demek ama oyle diyorsan oyledir.tesekkurler

GK

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen GK » Pzr Eyl 01, 2013 1:15 am

bu arada zorluk kisiye gore degisebilen bir kavram ama bu bolum harbiden zor :) aslinda muhendislik bolumlerinin kapsadigi derslerden temeli olmayan biri icin bu tarz bolumler cok zor.

irhemt

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen irhemt » Pzr Eyl 01, 2013 1:40 am

endustri muhendisligi o. zaten endustri muhendisligi de ekonomi uzerine egitim gormus muhendis oluyor. Eger google translate e yazsaydin sak diye endustri muhendisligini gorurdun :) Benim de suanda okudugum ve testdaf dan sonra devam edecegim bolum. Dersleri de turkiyedeki dersleriyle yaklasik olarak ayni.

Bir de almancadaki ismi seni kandirmasin, esit agirlik okumus olan biri gercekten de cok cok zorlanir bu bolumde. veya herhangi bir muhendislik bolumunde. makine parcalariyla civatalarla emniyet sinirlariyla ugrasmak icin temel bir fizik ve birazcik da kimya egitimi almis olmak gerek. Imkansiz mi? tabi degil ama bir sayisalci cirpinirken esit agirlikci ne yapar sen dusun :)

abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Pzr Eyl 01, 2013 12:36 pm

yo yazdim ama yani googletranslete kac seyi dogru ceviriyor ki bunu cevirsin dedim :) bende dusunmustum galiba turkiyede olmayan bir bolum falan :) ama bu endustri muhendisligi mesela ders programlarina baktiginda bazi unilerde fizige,teknik dersler fazlayken bazilarinda matematik agirlikliymis mesela karlsruhede mat uzerineymis googlede okuyup anladigim kadariyla

irhemt

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen irhemt » Pzr Eyl 01, 2013 1:57 pm

Onlara biz cakma endustri muhendisi diyoruz :) normalde dersler %60 muhendislik ve makine dersleri, %40 isletme olarak verilir. Tabi bu tarz ekonomiye yogunlasmis universiteler var, turkiyede de var bunlardan ozyegin gibi birkac uuniversite ama onlar is bulamiyorlar kolay kolay, cunku bir is basvurusuna gittigimizde bizden hem makine muhendisi hem de isletmeci olmamizi bekliyorlar. O yuzden aklinda boyle bir bolumu okumak varsa tavsiyem kendini biraz daha kasip muhendislik derslerinin yogun oldugu bolume basvurman. Aklimdayken soyleyeyim, gecen hafta kursta temamiz akademik egitimlerdi ve 2009 yilindaki almanyadaki istatiktiklerde en cok tercih edilen bolum isletmeydi. Ama en az acik olan bolumde isletmeydi. O yuzden almanyada kisinin siddetle isletme okumamasini ve bu meslegin is bulma konusunda en zor bolum oldugu yaziyordu. Haksiz sayilmazlar bu durum turkiyedede var ve ayni maalesef. Her insan bu bolume ceo olcam diye giriyor sonra mcdonalds da isci olarak hayatina devam ediyor :) Hayaller iyidir ama hayalperestlik sikinti.

irhemt

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen irhemt » Pzr Eyl 01, 2013 1:59 pm

he bi de google translate e almanca - ingilizce ceviri konusunda guvenebilirsin :) turkcesine guvenme tabi :)

abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Pzr Eyl 01, 2013 2:05 pm

dogru diyorsun mantiklida ama ben turkiyede lys den sonra almanyada isletme okuyacam diye tek tercih isletme yazmiistim ve direk o gelmisti yani b.u saatten sonra almanyada baska bi bolum secme sanimin oldugunu pek sanmiyorum hadi desem turkiyede bir daha sinava girim baska bi bolum secim onuda yapamam cunku turk vatandasligindan ciktim sinava girme hakkim var ama yerlesme hakki yok boyle bi sorun var iste ortada :)

irhemt

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen irhemt » Pzr Eyl 01, 2013 2:16 pm

hmm gerci bilmiyorum isletmeyle endustri muhendisligi kabulu alabilir misin, birazcik yakinlik var sansini deneyebilirsin tabi. Ama olmazsa ve isletme okumak zorunda kalirsan da en iyi olmak zorundasin. Yani gercekten de en iyi olmak zorundasin ingilizce almancayi zaten bileceksin ve bilmek de zorundasin da (gerci ingilizceyi bana gore her insan bilmesi) ama bunlarin yanina 1-2 yabanci dil daha eklemelisin rusca ispanyolca portekizce fransizca bla bla. Almanyadan sonra ingilterede de mba veya ekonomi masteri yaptiktan sonra insanlarin hayal bile edeemedigi yerlere gelebilirsin ama dedigim gibi %1 in icinde olmalisin :)

abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Pzr Eyl 01, 2013 2:35 pm

aynen bi sansimi deneyecem olmazsa isletmeye devam zaten isletme sadece tr ve almanyada degil galiba tum dunyada en cok okunanlardan birisi :) neyse hayirlisi olsun tesekkur ederim dusuncelerin icin :)

GK

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen GK » Pzt Eyl 02, 2013 3:06 am

yuksek yerlerde gozun yoksa en iyi olmana gerek yok turk olmayan bir arkadasim 3,0 ile mezun olduktan sonra ruscasinin sansiyla bosch da training programi yaptigi sirada baska bi yerde is bulup calismaya basladi suan maasida gayet yeterli derecede :) onemli olan sacma sapan yan dal dersleri secmemen ne hedefliyorsan o yonde gitmen amerika ingiltere falan filan ac milan master yok mba bunlari hedefliyen birinin zaten beyninde basarisizlik diye bir kelime olcagini zannetmiyorum :)

abdullah cansu

ekonomi muhendisligi

Mesaj gönderen abdullah cansu » Pzt Eyl 02, 2013 1:13 pm

aynen oylede gonul isterdi entdustri muhendisliginin uzerine mba yapmak :) ama farketmez eldeki imkanlar ve sartlarda en iyisini yapmaya calisacagiz :)