Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Basvurular

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
crazyfb

Basvurular

Mesaj gönderen crazyfb » Prş Eki 16, 2008 4:24 pm

evt simdi bi kez daha arastirdim...dogruluk payi da var yanlis olan kisimlari da var. :)

[quote]http://www.btsonline.de/modules.php?op= ... le&sid=107

Alman konsolosluklari, ogrenci vizesi icin Almanya`daki herhangi bir universiteye on kayit yapildigina iliskin belge istemektedirler. Ancak bircok universite boyle bir belgeyi vermemektedirler (Almanya`nin degisik eyaletlerinde farkli uygulamalar vardir). Bunun nedenide; universiteler ancak yeterli ve gerekli Almanca bilgisi olanlari onkayit yapmaktadir. Bu nedenle, Turkiye`de Almanca ogrenmemis ve Almanya`ya gelip de Almanca ogrenmek isteyenlerin Ogrenci Vizesi alma olanaklari genelde yoktur. Bunun yerine Ogrenci Adayi Vizesi alinmalidir. Ama, Alman konsolosluklari bu konuda da zorluk cikarmaktadirlar. Bunun icin kimi zaman Dil Ogrenme Vizesi (Sprachvisum) en son care olarak kalmaktadir. Bu tip vizeyle Almanya`ya gelenlerin vizeleri daha sonra ogrenim vizesine zor kosullar altinda cevrilebildiginden (Almanya`ya gelis tarihinden itibaren 1 yil icinde universiteye kayit yapilirsa, o zaman dil vizesi ogrenim vizesine cevrilebilmektedir), bu tip vize gercekten en son care olarak kabul edilmelidir. Her durumda, Almanca ogrendikten sonra universite ogrenimine gecilecegi belirtilmelidir.
[/quote]

[quote]
Dil vizesiyle Almanya\'ya gelen bir ogrenci, Almanca kursunun ardindan, yuksekogrenim icin tum kosullari yerine getirse bile, bu vize ogrenci vizesine cevrilemediginden, ogrenci Almanya disina cikip, ogrenci vizesi alip yeniden gelmek zorunda kalmaktadir.

Alman Yabancilar Yasasinin 28. maddesinin 3. paragrafina gore, oturma onayi (Aufenthalts-bewilligung) yuksekogrenim goreceklere verilmekte olup, yalnizca alinmis oldugu amac icin gecerlidir. Bu cerceve disinda uzatilma olanagi yoktur. Dil vizesi ile Almanya\'ya gelmis olanlardan universite ogrenimine gecmek isteyenler, ancak Almanya\'daki ikamet sureleri 1 yildan az ise, Almanya disina cikmadan vizelerini degistirebilirler. Genelde bir ogrencinin Almanca ogrenip, tum sinavlari basarmasi ve universiteye basvurusu 1 yili astigindan, bu olanaktan hemen hemen hic yararlanilamamaktadir.

[/quote]

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Prş Eki 16, 2008 9:53 pm

Selamlar herkese

Ben almanya\'da insaat muh..okucam INSALLAH

bachelor kac sene suruyor..bir arkadasim yazlarida okula gidersen 3 sene gitmez isen 4 sene surdugunu soyledi ..Bunun asli nedir diye sizlere sormak istedim.

Diplom hala varmi BerlinTU da mesela

.Birde 1 sinif insaat derslerinde matematik hangi konular agirlikli oluyor.bilgisi olan var ise cok bahtiyar olucam:)

Iyi aksamlar herkese

TopraktanBedene

Basvurular

Mesaj gönderen TopraktanBedene » Cum Eki 17, 2008 3:37 pm

yok mu benim soruma cevap vericek arkadas veyahutta arkadaslar?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eki 17, 2008 10:42 pm

tu berlin, insaat muh. de diplom yok, bachelor var.. 6 semester suruyor..

hangi dersler kacinci semesterde oluyor, asagidaki linkte var..

http://www.studienberatung.tu-berlin.de ... ieurwesen/

matematik olarak analiz 1 ve 2 yapiyorsun ve linear algebra..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

esramateng

Basvurular

Mesaj gönderen esramateng » Cmt Eki 25, 2008 4:23 pm

selamlar arkadaslar benim merak ettigim birkac sey var:matematik muhendisliginden mezun olmak uzereyim.almanyada ingilizce endustri muhendisliginde master yepmak istiyorum.hangi uni.ler ingilizce egitim veriyor?okul ucretleri sadece haclardan mi ibaret?malum amerika kanada minimum 3000 4000 dolardan basliyor.siteyi taradim ancak end. muh ile alakali spesifik bir sey bulamadim.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.:):)

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Cmt Eki 25, 2008 4:56 pm

[quote]esramateng yazdi:
selamlar arkadaslar benim merak ettigim birkac sey var:matematik muhendisliginden mezun olmak uzereyim.almanyada ingilizce endustri muhendisliginde master yepmak istiyorum.hangi uni.ler ingilizce egitim veriyor?okul ucretleri sadece haclardan mi ibaret?malum amerika kanada minimum 3000 4000 dolardan basliyor.siteyi taradim ancak end. muh ile alakali spesifik bir sey bulamadim.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.:):)[/quote]

merhaba esra 60. uye olarak aramiza hosgeldin diyoruz oncelikle. Sanirim endustri alaninda master planliyorsun buradan Wirtschaft olarak geciyor yani ekoni-endustri tarzi birsey. Sunu soylemek lazimki artik Almanya\'da master olarak cogu universite ingilizce egitim veriyor. Yani lisans alaninda ingilizce bolum cok az ama master dersen hemen hemen her yerde, her bolum icin ingilizce master imkani var.

Ucretlere gelince isletme masteri yani MBA z\'tarzi bir sey dusunuyorsan fiyatlarin AMerika ve Ingilitere\'den bir farki yok ama eger normal bir master planiyorsan fiyatlar eyalete gore degismekle birlikte normal lisans harc ucretleri ile aynidir yani 135-650 € semestr basi olarak degismektedir...

der Nordostwind

Basvurular

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Eki 26, 2008 4:25 pm

Merhaba,
Ben RIDVAN,su anda TRde isletme 3. ogrencisiyim. okul bitince Almanyada bir bolum daha okumak istiyorum ve yerlesmek istiyorum. Almanca kursuna gitmeye basladim ve almanca sinav olarakta TRde goethe enstitusunde sinava girip vermek istiyorum. Sinavda basarili olursam, gitmek istedigim universiteye basvurdugumda toplam kac saat almanca ders aldim kanitlamak zorunda miyim? yoksa sinav sonucu yeterli olur mu?
isletmeye yakin bir bolum okursam derslerin denkliginin olasiligi nedir?
bir arkadasim enformatik ve ekonomi diye bir bolum oldugunu, okdugumda is imkaninin iyi oldugunu soyledi.
bochumda akrabalarim var bochum universitesine gitmek istiyorum. Sartlat nasil?

baya uzun soru oldu... ozur dilerim... :)
Eger cevapliyan olursada simdiden cok tesekkur ederim.

Ridvan

pLotoniC

Basvurular

Mesaj gönderen pLotoniC » Pzr Eki 26, 2008 5:33 pm

[quote]Physiker yazdi:
[quote]Mechanical yazdi:
Selam beyler,ben bi konuda soru soracagim bilen arkadaslara..
Mutlu bana dortmund ve bochum unilerinin studium kabul almadan dil kursuna kabul alabilecegimi ve almanyaya geldigimde master studium\'a basvurabilecegini demisti.
ben ama mesela bu sekilde bir yol izleyince kabul aldigimda dil kursum bitince,trye donup bu kez tekrar vizeye basvurup studium vizesi almam gerektigini duydum.

yani dil kursu vizem mesela 9 ay sonunda dolunca,trye donup ogrenci vizesi almam gerekiyomus tekrar,dogru mu arkadaslar??

bir de ben mesela 9 aylik dil kursuna yazilmak istiyorum.ama anca 3 aylik vize mi veriliyo bu dil kursu icin? uzatma isi nasil oluyor?
cevaplayan arkadaslara tesekkur ederim.[/quote]

ilk olarak bochum unisi sifir almanca ile kabul vermiyor.. dortmund u bilmiyorum..

sayet bu yolu izlersen ogrenci adayi vizesi alirsin.. eger okuyamak istedigin master bolumu dsh istiyorsa, dsh sinavini verip uni ye baslarsin, bi daha turkiye ye git gel yaptirmazlar:) ama ilk alacagin vize elbetteki 3 aylik olacak.. sayet boyle bi yol izleyeceksen, neden 9 aylik bi kurs yapmak istiyorsun ki ? 12 aylik yaptir, dsh ya hazirlanacagim de ama istersen sonra 9 ay da birak.. 3 aylik vize aldiktan sonra gelip burda bi senelik oturum aliyorsun.. bu bi sene icinde dsh yi vermezsen, bi kurs a kayit olman gerekiyor.. ondan sonra 3 aydan 3 aya uzatiliyor oturumun..

hangi bolumde veya ingilizcemi master yapmak istiyorsun, yazsaydin daha iyi yardimci olabilirdik--[/quote]

Haci Bochum Unisi sifirdan kabul vermiyor, sifirdan Bochum Universitesine bagli dil kursuna baslayabiliyorsun.

der Nordostwind

Basvurular

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzr Eki 26, 2008 7:03 pm

KARDES BENIM SORUMAMI CEVAP BU...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 27, 2008 12:13 am

[quote]rkurt67 yazdi:
Merhaba,
Ben RIDVAN,su anda TRde isletme 3. ogrencisiyim. okul bitince Almanyada bir bolum daha okumak istiyorum ve yerlesmek istiyorum. Almanca kursuna gitmeye basladim ve almanca sinav olarakta TRde goethe enstitusunde sinava girip vermek istiyorum. Sinavda basarili olursam, gitmek istedigim universiteye basvurdugumda toplam kac saat almanca ders aldim kanitlamak zorunda miyim? yoksa sinav sonucu yeterli olur mu?
isletmeye yakin bir bolum okursam derslerin denkliginin olasiligi nedir?
bir arkadasim enformatik ve ekonomi diye bir bolum oldugunu, okdugumda is imkaninin iyi oldugunu soyledi.
bochumda akrabalarim var bochum universitesine gitmek istiyorum. Sartlat nasil?

baya uzun soru oldu... ozur dilerim... :)
Eger cevapliyan olursada simdiden cok tesekkur ederim.

Ridvan[/quote]

slm,

almanca sinavini tr de goethe de verirsen burda direk baslayabilirsin..

isletmeye yakin bi bolum okursan, tutan dersleri elbette saydirabiliyorsun.. yani sifirdan baslamiyorsun.. bunuda Zulassungsstelle des Akademischen Auslandsamt da ogrenebilirsin, ne kadar saydirabiliecegini..

is imkanlari hakkinda bolumle ilgili biseyler soylemek cok zor.. internetten arastirmalar yapabilirsin..

bochum uni si nrw eyaletinin elit unilerinden biri.. kampus hayati inanilmaz canli, sehir olarak ise maalesef isminin hakkini veriyor :D yani, uni nerdeyse sehirden buyuk diyebilirim :D
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

Basvurular

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Eki 27, 2008 6:37 pm

saol kardes universitenin baya buyuk oldugunu duydum ama bu kadar zannetmiyordum :))
bizim TRdeki tek bina orda kaybolurum heralde :)))
peki TRde kac saat almanca ders aldim kanitlamak zorundamiyim sinavi gecmis olsamda?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 27, 2008 7:09 pm

goethe de verirsen sinavi, kabul alirsin ama yine de 1000 saati bazi uni ler sart kosuyor.. mesela kendimden biliyorum, 800 saat ders yapip dsh yi verdim, sonra kayit yaptirdim ama okul benden 200 saat daha almanca yapmami istedi.. ama bazi uni ler istemiyor..
www.deutschstudent.com

kanadikirik

Basvurular

Mesaj gönderen kanadikirik » Sal Kas 04, 2008 5:51 pm

bir kac soruyu ardarda siralayacagim, achtung!:

oncelikle belirtmeliyim: su an polonya da erasmus ogrencisiyim, ama normalde uludag universitesinde kamu yonetimi okuyorum. bu senenin yazinda tek bir dersi verip mezun olcam. Almanya\'da master ve doktora yapmak istiyorum bundan sonra. ama su an sifir almancam var (achtung u saymazsak ;-) ) simdi bunlari hesaba katarsak sorularim sunlar:

- almanya da uzerine master yapmak istedigim konu politikbilim (politikwissenschaft - bu kadar ukalalik kimseye zarar vermez ;-) ) hatta konuyla ilgilenenler varsa beni daha rahat anlayacaklardir, ozellikle ilgilendigim konu politik kultur ve yapilar. bu konuda iyi egitim verdigini bildiginiz alman universiteleri hangileri? (kucuk sehirler kismen tercihim olabilir ama buna aldirmayin, mumkunse bildiginiz her universiteyi yazarsaniz cok mutlu olurum)

- sifir almancayla beni kabul edip etmemeleri durumunu kendileriyle baglantiya gectikten sonra mi ogrenebiliyorum? ve merak ettigim diger konu, ornegin bir alman universitesi once bir senelik almanca kursuna gittikten ve dil sinavini verdikten sonra beni kabul edeceklerini garanti ediyor mu, yani boyle bir anlasma, sozlesme mumkun mu?

ayrica, almanya da politikbilim, sosyoloji gibi yakin alanlarda okumakta olan veya okumaya gitcek olan varsa bu konuda bana soylemek istedikleri ekstra bilgileri yazarlarsa sevinirim.

sanirim simdilik bu kadar ;-)

simdiden cok tesekkur ederim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 04, 2008 6:04 pm

ilk olarak sitemize hos geldin :D

politikwissenschaft icin duisburg bence en iyi seceneklerden birisi.. ilk olarak sifir almanca ile kabul alabiliyorsun.. ayrica duisburg , o bolumde okuyan arkadaslardan bildigim kadariyla almanya nin en iyilerinden... sehir olarak cok buyuk degil.. ama idare eder iste :D ayrica cok sayida turk ogrenci var bolumde, yabancilik da cekmezsin ;)

bu forumda da bi arkadasi taniyorum, duisburg da ayni bolumde okumak isteyen..

ama NC uygulamasini da goz onunde bulundurmalisin..
www.deutschstudent.com

yorumcu

Basvurular

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Kas 07, 2008 7:34 pm

arkadaslar burdaki bircok kisiyi TS den taniyorum. sagolsunlar beni davet ettiler.ama uzun suredir sitenin adresini benim kayit yerimden sildikleri icin bulmadim. neyse bir arkadastan buldum adresi

benimde birkac sorum olcak

bu NC ile alinan bolumlerde universite diplomasini illahki bizmi cevirtecez yada onlar mi cevirecek.
ikincisi uniasiist olayi nasil isliyor. basvurlar. diploma denklestirme olaylari nasil oluyor
ucuncusu denklestirme olaylarinda hangi sehir yada eyaletin denklestirmesi puan olarak bize kar getirir.
ilk mesajdan cok soru sordum ama umarim cevaplarini alirim
iyi gunler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 07, 2008 8:58 pm

hosgeldin yolcu :D

ilk sorunla baslayacak olursak, uni diplomasini kendin cevirtiyorsun..

uni assist i bazi uni ler uyguluyor.. berlin de merkezi, basvuru belgelerini oraya yolluyorsun ama tam icerigi hakkinda bilgi edinmek icin asagidaki sayfaya bi goz atmani tavsiye ederim..

http://www.uni-assist.de/

denklestirme derken ne demek istedin tam olarak ?

denklestirme olayinda ise hangi sehir veya eyalet degil de uni onemlidir..

www.deutschstudent.com

yorumcu

Basvurular

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt Kas 08, 2008 8:09 pm

denklestirme dedigim
yani benim turkiyede lisans bitirme notum var
bu notum almanyadaki sisteme gore atiyorum turkiyede 4 luk sistemde 3 se almanyada kaca denk gelecegini bazi sehirlerde bazi kurumlar yapiyormus bunun gerekli oldugunu bazi unilerde okudum. simdi bunu nerde yaparsak daha avantajli oluruz yada bizim istedigimiz yerdede degilde unin istedigi yerde mi bun denklestirmenin yapilmasi gerekiyor. umarim aciklayicidir

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Kas 08, 2008 11:12 pm

onu ben de duydum evet.. ama ben kendim direk okulda prof la cevirttirdik.. ama uni deki transkript in ingilizcesi varsa, cevirtmene gerek var mi ?
www.deutschstudent.com

yorumcu

Basvurular

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Kas 10, 2008 7:13 pm

olay tercume olayi degil. yani almancada olabilir transkript. ama meselada unilerde turkiyede de bazi unilerden mezun olurken 100 uzerinden mezun oluyorsun bazi unilerde 4 uzerinden. tabi bu almanyada not sistemi degisik oludu icin burda kaca denke geliyor diye bir kurum bu olayi yapiyormus. bununla ilgili sorum vardi iste benim

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Cmt Kas 15, 2008 12:24 am

Universite basvurusunda Lise not dokumu gerekiyormu? Birkac arkadas bunun gerekli olabilicegini soyledi de ?