Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Basvurular

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cantona7

Basvurular

Mesaj gönderen cantona7 » Pzt Eki 13, 2008 11:24 pm

[quote]Physiker yazdi:
ee haliyle ozel uniler pahali biraz.. sen sordugun icin soyledim..

2 yillik bi devlet okulunu kazanirsan, alman unileri kabul verir ama vize alman cok zor..[/quote]

Babam orda ogretmen yine vizede sorun olur mu bi de iki yillik kazanirsam almanya\'da normal okuyacagim demi...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 13, 2008 11:26 pm

babanin burda ogretmen olmasi universite icin bi fayda saglamaz.. sadece uni okurken kredi ( bafog ) almanda isine yarar..

iki yillik okul kazanirsan, uni den kabul alirsin, fakat alman konsoloslugu kolay kolay iki yilliklara vize vermiyor..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 1:03 am

Hocam 6 aydir arastiriyorum. . Sonunda dogru kisiyi buldum

..bana su cumlelerini aciklarmisin acaba

Ama eger Studienkolleg yapman gerekiyorsa giris icin Almanca, Ingilizce, fizik, matematik vs. bolumlerden sinava giriyorsun

Sinav\'in ismi nedir! sinav\'in soru Orneklerini bulabilirmiyim.

Neyse TU-Berlin\'in Insaat Muhendisligi bolumune baktim biraz once. Bolumde NC var yani herkesi almiyorlar. Ders notu cok onemli. Kis semestrinda 80, yaz semestrinda 20 kisi aliyorlar. Mesela gecen sene 2,6 imis sinir puani... Tabiki alman not sistemine gore...

Bu ders notu dedikleriniz Bu dedigin sinav\'daki notlarmi ?? biraz daha acmani rica ediyorum..SIzden baska kimsem yok : )

Sorulari bulabilirsek cok iyi olur..Sinavin ismini soylerseniz bende bir sekilde bulur cikartirim...

sidmiden tesekkur ederim...

[quote]maniaturk yazdi:
[quote]tatanka yazdi:
Merhabalar

Ben hannovere gidiyorum dil kursu icin bir leibniz universitesinden de kabul kagitim var tabi dil sartli..Ama ben bu kabul sadece vizede kullanicam..Asil okumak istedigim uni berlin teknik insaat muh..

Acaba berlin teknik Insaat muh..kabul sartlari neler ..Ben studedcollege yapmicam sanirim ..

Liseyi 11 sne okumam ragmen 1 sene tr de unide hazirlik okudugum icin Leibniz uni. gerek yok dedi ama tabi berlin teknik baska birsey diyebilirmi bilmiyorum!

Berlin teknik katilim sartlarini rica ediyorum..Ne yaparsak kabul\'umuz yukselir nedir yani kritlerler

Ayri bir mat fizik sinavi mi var !!!

Simdidedn tesekkuler

Buarada siteden belliki cok kisi fayda gorucek..Allah razi olsun wallahi : )[/quote]

Merhaba oncelikle aramiza hosgeldin.. :)

Oncelikle her eyaletin ogrenci konusunda alimlari farklidir. Anerkennungsstelle denen yerlerde karneni gonderip Studienkolleg okuyup okumaman gerektigini ogreniyorsun. Normalde benim bildigim 2 yil okumus olman gerekiyor. Neyse o meseleyi Almanya\'ya geldiginde Berlin\'in bagli oldugu Anerkennungsstelle\'den sorusturabilirsin. Ama eger Studienkolleg yapman gerekiyorsa giris icin Almanca, Ingilizce, fizik, matematik vs. bolumlerden sinava giriyorsun ama merak etme almanca harici genelde diger derslerin giris puanlari dusuk yani orta seviyede bir ogrenci gecebilir.

Neyse TU-Berlin\'in Insaat Muhendisligi bolumune baktim biraz once. Bolumde NC var yani herkesi almiyorlar. Ders notu cok onemli. Kis semestrinda 80, yaz semestrinda 20 kisi aliyorlar. Mesela gecen sene 2,6 imis sinir puani... Tabiki alman not sistemine gore...[/quote]

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Eki 14, 2008 1:01 pm

amin Allah hepimizden razi olsun. sozlerimi aciklayayim :) internetten sanirim Studienkolleg Aufnahmetest diye aratirsan cikar bir seyler, ornekler vs.

onun haricinde o not diploma notu. Yani Alman sistemine gore en yuksek not 1.0 bu bolumde de gecen sene 2.6\'dan yukarisini yani 1.0\' a kadar olan herkesi kabul etmisler. Ama sen direkt notunu alman sistemine ceviremezsin kafandan onu dedigim gibi Anerkennungsstelle lere gonderip cevirtmen lazim diploma notunu. Bu sayede alman sistemine gore diploma notunun ne oldugunu ogrenmis olursun. Bu arada buradaki cevirmede oss deki basarinida dikkate aliyorlar ona gore.. :)

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 1:22 pm

Anladim..

Sanirim ben studedcollege okumucam ..o yuzden sadece oss ve lise diplmam beni yerimi berlicek anladigim kadariyla

Benim lise diplomam:69.7
Oss basari notum:296

Bunlar berlin teknik icin yeterli olurmu Acaba !

Berlin teknik olmasa bile iyi seviyede bir teknik universiteye girebilirmiyim

icinde bulundugum durumdan dolayi sorularim biraz garip : )

[quote]maniaturk yazdi:
amin Allah hepimizden razi olsun. sozlerimi aciklayayim :) internetten sanirim Studienkolleg Aufnahmetest diye aratirsan cikar bir seyler, ornekler vs.

onun haricinde o not diploma notu. Yani Alman sistemine gore en yuksek not 1.0 bu bolumde de gecen sene 2.6\'dan yukarisini yani 1.0\' a kadar olan herkesi kabul etmisler. Ama sen direkt notunu alman sistemine ceviremezsin kafandan onu dedigim gibi Anerkennungsstelle lere gonderip cevirtmen lazim diploma notunu. Bu sayede alman sistemine gore diploma notunun ne oldugunu ogrenmis olursun. Bu arada buradaki cevirmede oss deki basarinida dikkate aliyorlar ona gore.. :)[/quote]

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Eki 14, 2008 1:32 pm

[quote]tatanka yazdi:
Anladim..

Sanirim ben studedcollege okumucam ..o yuzden sadece oss ve lise diplmam beni yerimi berlicek anladigim kadariyla

[quote]maniaturk yazdi:

onun haricinde o not diploma notu. Yani Alman sistemine gore en yuksek not 1.0 bu bolumde de gecen sene 2.6\'dan yukarisini yani 1.0\' a kadar olan herkesi kabul etmisler. Ama sen direkt notunu alman sistemine ceviremezsin kafandan onu dedigim gibi Anerkennungsstelle lere gonderip cevirtmen lazim diploma notunu. Bu sayede alman sistemine gore diploma notunun ne oldugunu ogrenmis olursun. Bu arada buradaki cevirmede oss deki basarinida dikkate aliyorlar ona gore.. :)[/quote][/quote]

vallahi diploma notunu yanlis yazmissin herhalde. :)

neyse biraz zor anladigim kadari ile ama Almanya\'da bir suru teknik universite var mesela TU-Dordtmund veya TU-Darmstadt. NC yani kisitlama uygulamayan yerlere bakacaksin. Gerci Insaat bolumu icin genelde kisitlama var ama...

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 1:55 pm

[quote]maniaturk yazdi:
[quote]tatanka yazdi:
Anladim..

:D yok artik diploma notu 100luk sisteme gecti..
verdigin bilgiler icin cok tesekkurler..

[quote]maniaturk yazdi:

onun haricinde o not diploma notu. Yani Alman sistemine gore en yuksek not 1.0 bu bolumde de gecen sene 2.6\'dan yukarisini yani 1.0\' a kadar olan herkesi kabul etmisler. Ama sen direkt notunu alman sistemine ceviremezsin kafandan onu dedigim gibi Anerkennungsstelle lere gonderip cevirtmen lazim diploma notunu. Bu sayede alman sistemine gore diploma notunun ne oldugunu ogrenmis olursun. Bu arada buradaki cevirmede oss deki basarinida dikkate aliyorlar ona gore.. :)[/quote][/quote]

vallahi diploma notunu yanlis yazmissin herhalde. :)

neyse biraz zor anladigim kadari ile ama Almanya\'da bir suru teknik universite var mesela TU-Dordtmund veya TU-Darmstadt. NC yani kisitlama uygulamayan yerlere bakacaksin. Gerci Insaat bolumu icin genelde kisitlama var ama...[/quote]

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Eki 14, 2008 2:16 pm

cevap yazmayi unutmussun :)

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 2:41 pm

:D:D
Nasil unttuysam : )

Uni islerinden kafa bi milyon buaralar : )

Diploma ortalamam 69.7 dogru yazdim..artik 5lik sistem kalkti..5lik sisteme gore dusunucek olursak 3.5 gibi bir ortalamam var..

Sanirim sende munih \'de okuyorsun..Acaba lise ve oss notun ne idi ? Ordan bir karsilastirma yapiyim bari : )

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Eki 14, 2008 3:15 pm

:) soyleyeyim hemen:

diploma notum 4.98 di
oss de say-2: sirlamam 48.000 civarinda idi

diploma notumu 2.4 olarak cevirdiler kafayi yiyecektim ama her yer farkli ceviriyor. Munih te maalesef kasiyorlar olayi ama mesela Konstanz\'da cevirtseydim 1.3 civari olacakti...

cantona7

Basvurular

Mesaj gönderen cantona7 » Sal Eki 14, 2008 4:01 pm

[quote]Physiker yazdi:
babanin burda ogretmen olmasi universite icin bi fayda saglamaz.. sadece uni okurken kredi ( bafog ) almanda isine yarar..

iki yillik okul kazanirsan, uni den kabul alirsin, fakat alman konsoloslugu kolay kolay iki yilliklara vize vermiyor..[/quote]

Ben bisey duymustum ozel unilerle ilgili kayit yaptirmana gerek yok yerlesti belgesini almak yeterli diye, onla Almanya\'daki uniye basvurabiliyomusuz...Bi de bu yerlesti belgesi ozel uniye kayit yaptirmadan nasil aliniyor?

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 4:08 pm

Anladim hocam ..

seninde diploma masallahmis hani. . :D
Peki UNiversitenin oldugu yerdemi cevirtmemiz sartmi..Konstanz\'da cevirtsek Berlin\'e basvursak..? : )

Turk isi bisi belki olur mu ? NE dersin !

maniaturk

Basvurular

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Eki 14, 2008 4:13 pm

[quote]tatanka yazdi:
Anladim hocam ..

seninde diploma masallahmis hani. . :D
Peki UNiversitenin oldugu yerdemi cevirtmemiz sartmi..Konstanz\'da cevirtsek Berlin\'e basvursak..? : )

Turk isi bisi belki olur mu ? NE dersin ![/quote]

:D oyle bir sey olsaydi bende yapardim :D

neyse her eyaletin kendi yeri var. Mesela Konstanz Baden Wurttemberg eyaleti, Mpnih Bayern eyaleti, er ayelette bir yer var boyle...

tatanka

Basvurular

Mesaj gönderen tatanka » Sal Eki 14, 2008 4:26 pm

Anladim..

Bu durumda benim biraz zor gibi cunku 2.6 demistin berlin teknik insaat icin..Tabi berlinde belki benim notlari farkli cevirirler mi bilmem..

cok soru sordugum icin bagisla kafam cok karisik ..

Acaba sutdedcollege okursam bu diploma ve oss belgeme tekrar bakicaklar mi?
benim oss matematik 2 yanlis vardi 60soruda fen turkce cok yapmamistim.

.yani sayilsa bilgime guveniyorum..O yuzden stuededcollege nin altindan kalkarim gibi geliyor..

Studedcolelge okuyanlar icin sadece studedcollege notuna bakliyorsa..O bana uyar aslinda..Arastirmalarima gore sadece mat fizik analatik tarzi

Birde sporcu kimligim var:p . .Oda etkili olurmu 25 tane gazate kupurum var mesela..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 15, 2008 1:31 am

[quote]tatanka yazdi:
Anladim..

Bu durumda benim biraz zor gibi cunku 2.6 demistin berlin teknik insaat icin..Tabi berlinde belki benim notlari farkli cevirirler mi bilmem..

cok soru sordugum icin bagisla kafam cok karisik ..

Acaba sutdedcollege okursam bu diploma ve oss belgeme tekrar bakicaklar mi?
benim oss matematik 2 yanlis vardi 60soruda fen turkce cok yapmamistim.

.yani sayilsa bilgime guveniyorum..O yuzden stuededcollege nin altindan kalkarim gibi geliyor..

Studedcolelge okuyanlar icin sadece studedcollege notuna bakliyorsa..O bana uyar aslinda..Arastirmalarima gore sadece mat fizik analatik tarzi

Birde sporcu kimligim var:p . .Oda etkili olurmu 25 tane gazate kupurum var mesela..[/quote]

berlin e basvurursan tahminim bi semester beklersin.. kis semesteri icin 80 , yaz icin 20 ogrenci aliyorlarmis.. ama bu alinan ogrencilerde yabanci ogrenciler icin bi kriter varmi yok mu , uni nin sayfasinda bisey yazmiyor.. bazi uni lerde nc olan bolumlerde boyle bi uygulama var.. mesela 100 ogrenci alacaklarsa 10 u yabanci ogrenciler icin acilir, ve sadece basvuran yabanci ogrencilerin notlarina bakilir, en iyi 10 alinir, digerleri bekler..

ama istersen kisisel olarak, berlin uni sinde insaat muh. bolumunun yabanci ogrenciler icin boyle bi uygulamasi varmi veya studienkollege yapmak zorunda olup olmadigini ogrenmek icin bi mail atabiliriz.. sen buraya turkce olarak ne sormak istedigini yaz, biz almanca ya cevirelim bi yollayalim bakalim onlar ne diyecek;)
www.deutschstudent.com

TopraktanBedene

Basvurular

Mesaj gönderen TopraktanBedene » Prş Eki 16, 2008 1:22 am

Benim maruzatim su yonde olucak tecrubeli arkadaslarimin yorumlarini bekliyorum. Ben Antalya Anadolu mahalli ve idareler Meslek lisesi Mezunuyum. Direk sinavsiz olarak 9 eylul universitesi Yerel Yonetimler(Mahalli ve idareler) bolumune gectim ve 2 sene icinde kumulatif 72.50 ortalama ile bitirdikten sonra Eskisehir Anadolu Universitesi Kamu yonetimi bolumune Dikey gecis yaparak Lisansimi bu sene Tamamladim. 2008 haziran mezunuyum. Ve su anda Frankfurt universitesi Political Science ( Siyasal Bilimler ) bolumunde master yapmak icin arastirmalar icindyim. Bunun uygunlugu konusunda turkstudentda bi arkadasimiz konu acmis kamu yonetimi mezunlarin dikkatine die frankfurt unisinde uygunlugu varmis bolumumun political science ile olmasida lazim zati derslerini felan gorduk. uygunluk konusunda bilgisi olan arkadasimin yada arkadaslarimin yorumlarini bekliyor olucam. Lisans diploma notum : 100 uzerinden 70. Asist kabul eder mi etmezmi ucundan tahmin yapabilen arkadaslarin ve tecrubeli arkadaslarin yorumlarini beklior olucam.

Mechanical

Basvurular

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Eki 16, 2008 9:46 am

[quote]Physiker yazdi:
[quote]Mechanical yazdi:
Selam beyler,ben bi konuda soru soracagim bilen arkadaslara..
Mutlu bana dortmund ve bochum unilerinin studium kabul almadan dil kursuna kabul alabilecegimi ve almanyaya geldigimde master studium\'a basvurabilecegini demisti.
ben ama mesela bu sekilde bir yol izleyince kabul aldigimda dil kursum bitince,trye donup bu kez tekrar vizeye basvurup studium vizesi almam gerektigini duydum.

yani dil kursu vizem mesela 9 ay sonunda dolunca,trye donup ogrenci vizesi almam gerekiyomus tekrar,dogru mu arkadaslar??

bir de ben mesela 9 aylik dil kursuna yazilmak istiyorum.ama anca 3 aylik vize mi veriliyo bu dil kursu icin? uzatma isi nasil oluyor?
cevaplayan arkadaslara tesekkur ederim.[/quote]

ilk olarak bochum unisi sifir almanca ile kabul vermiyor.. dortmund u bilmiyorum..

sayet bu yolu izlersen ogrenci adayi vizesi alirsin.. eger okuyamak istedigin master bolumu dsh istiyorsa, dsh sinavini verip uni ye baslarsin, bi daha turkiye ye git gel yaptirmazlar:) ama ilk alacagin vize elbetteki 3 aylik olacak.. sayet boyle bi yol izleyeceksen, neden 9 aylik bi kurs yapmak istiyorsun ki ? 12 aylik yaptir, dsh ya hazirlanacagim de ama istersen sonra 9 ay da birak.. 3 aylik vize aldiktan sonra gelip burda bi senelik oturum aliyorsun.. bu bi sene icinde dsh yi vermezsen, bi kurs a kayit olman gerekiyor.. ondan sonra 3 aydan 3 aya uzatiliyor oturumun..

hangi bolumde veya ingilizcemi master yapmak istiyorsun, yazsaydin daha iyi yardimci olabilirdik--[/quote]

Gurkan merhaba..benm dil kursu sertifikam var A2 den.fakat 2005 yilinda almistim bunu ve kendi calismalarimla orta seviyeye kadar gelebildim.bochum yada dortmund dil kurslarini dusunuyorum.

eger bu yolla ogrenci adayi vizesi alabilirsem trye geri donup vizeye basvurmama gerek kalmaz mi gurkan?sanirim sade dil kursu vizesi alanlar icin bu boyle..ama sanirim dil kursuna gidipte ogrenci adayi vizesi aliniyor crazyfb nin dedigi gibi.birde 3 aylik vize veriyorlar dediniz.peki ben 9 aylik yada 12 aylik bi kursa kaydoldum ya,3 ay dolunca gene mi vizeye basvurcam yoksa almanyadan uzatiyorlar mi vizeyi? oturum alma olayi 3 ay sonra mi yoksa egitimimden sonra 1 sene icinde is bulursam mi* sanirim 3 aylik vizeye oturum olayi yeni cikmis.haberim yoktu.

cok fazla soru sordum umarim kafalari karistirmiyorumdur.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 16, 2008 12:54 pm

tabiki uzatiyorlar :D .. ogrenciler veya ogrenci adaylari ilk basta 3 aylik vize aliyor alman konsoloslugundan tr de.. sonra buraya geldigin hafta oturdugun yerin yabancilar polisine gidiyorsun.. belgelerini veriyorsun, sonra onlar sana 4-6 hafta icinde tekrar haber veriyor.. bu arada yabancilar polisi ilk gittiginde sana ikametkah kagidini da veriyor.. sonra dil kursu kagidini goturdugunde, kaydin 3 aylik bile olsa dil kursuna bi senelik aliyorsun oturumu.. tr ye falan donmene gerek yok yani :D ilk defa duydum bunu..
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Basvurular

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 16, 2008 3:59 pm

[quote]crazyfb yazdi:
bu tr ye donme olayi sadece dil kursu vizesi alirsan var bnm bildigim...eger dil kursu vizesi alirsan, bunu ogrenci vizesine ceviremiyosun. Yani dil kursun bitip de universtiede lisans veya yuksek lisans egitimine baslayacagin zmn Turkiyeye donup bu sefer ogrenci vizesi alman gerekiyor.

ogrenci vizesi alirsan ilk basta ztn devamli oturumunu uzatabiliyosun.[/quote]

yanlis :D
www.deutschstudent.com

crazyfb

Basvurular

Mesaj gönderen crazyfb » Prş Eki 16, 2008 4:24 pm

evt simdi bi kez daha arastirdim...dogruluk payi da var yanlis olan kisimlari da var. :)

[quote]http://www.btsonline.de/modules.php?op= ... le&sid=107

Alman konsolosluklari, ogrenci vizesi icin Almanya`daki herhangi bir universiteye on kayit yapildigina iliskin belge istemektedirler. Ancak bircok universite boyle bir belgeyi vermemektedirler (Almanya`nin degisik eyaletlerinde farkli uygulamalar vardir). Bunun nedenide; universiteler ancak yeterli ve gerekli Almanca bilgisi olanlari onkayit yapmaktadir. Bu nedenle, Turkiye`de Almanca ogrenmemis ve Almanya`ya gelip de Almanca ogrenmek isteyenlerin Ogrenci Vizesi alma olanaklari genelde yoktur. Bunun yerine Ogrenci Adayi Vizesi alinmalidir. Ama, Alman konsolosluklari bu konuda da zorluk cikarmaktadirlar. Bunun icin kimi zaman Dil Ogrenme Vizesi (Sprachvisum) en son care olarak kalmaktadir. Bu tip vizeyle Almanya`ya gelenlerin vizeleri daha sonra ogrenim vizesine zor kosullar altinda cevrilebildiginden (Almanya`ya gelis tarihinden itibaren 1 yil icinde universiteye kayit yapilirsa, o zaman dil vizesi ogrenim vizesine cevrilebilmektedir), bu tip vize gercekten en son care olarak kabul edilmelidir. Her durumda, Almanca ogrendikten sonra universite ogrenimine gecilecegi belirtilmelidir.
[/quote]

[quote]
Dil vizesiyle Almanya\'ya gelen bir ogrenci, Almanca kursunun ardindan, yuksekogrenim icin tum kosullari yerine getirse bile, bu vize ogrenci vizesine cevrilemediginden, ogrenci Almanya disina cikip, ogrenci vizesi alip yeniden gelmek zorunda kalmaktadir.

Alman Yabancilar Yasasinin 28. maddesinin 3. paragrafina gore, oturma onayi (Aufenthalts-bewilligung) yuksekogrenim goreceklere verilmekte olup, yalnizca alinmis oldugu amac icin gecerlidir. Bu cerceve disinda uzatilma olanagi yoktur. Dil vizesi ile Almanya\'ya gelmis olanlardan universite ogrenimine gecmek isteyenler, ancak Almanya\'daki ikamet sureleri 1 yildan az ise, Almanya disina cikmadan vizelerini degistirebilirler. Genelde bir ogrencinin Almanca ogrenip, tum sinavlari basarmasi ve universiteye basvurusu 1 yili astigindan, bu olanaktan hemen hemen hic yararlanilamamaktadir.

[/quote]