Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Bachelor Uni Sistemi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
pLotoniC

Mesaj gönderen pLotoniC » Cmt Kas 01, 2008 12:36 am

Merhaba arkadaslar,

Ben bu kis semester\'inda Universiteye yeni baslamis bulunuyorum ve gecen 3 hafta icinde genel bir kani olustu kafamda Universite sistemi hakkinda, hepimiz Almanya da Universite okumak istiyoruz ama tam olarak nasil oldugu hakkinda bilgimiz var mi acaba?

Daha cok tecrubesi olan arkadaslarimiz, ve sevgili moderatorumuz de biseyler ekler ama ben kendimce olani sizlerle paylasmak isterim ki sizde gelmeden once biseyler hakkinda fikir sahibi olabilesiniz. Bir cok arkadasimiz neyin ne oldugunu bilmeden dil kursunun ardindan direk Universiteye basliyorlar ve bircogu daha sistemi anlayana kadar ilk semester\'ini kaybetmis oluyor.

Ve Alman Universitelerinin "kotu" imaji olan Diplom\'un ogrencilerin senelerini almasi olayindan siyrilmak amaciyla Amerikan ve tum dunyada artik uygulanan sistem olan Bachelor\'e gecmesiyle birlikte sistemde koklu degisiklik yaptilar.

Bunlari bi kac baslik altinda siralayabiliriz, ancak ben Diplom\'un yapisini tam olarak cozmus degilim dolayisiyla genel hatlariyla bir kac yorum yapicam ve su da onemli her Universite\'de belli bir prosedurde yurutuluyor bu islemler, ancak kanaatimce 2011 yilinin yani Bachelor\'den mezun sayisinin daha cok artacagi tarihlere dogru butun univeristelerde ayni standart ve kalite oturtulur...

Dortmund Teknik Universitesi tanitiminda soyledigim gibi Informatik bolumune burda daha cok onem veriliyor. Hatta rankinglerde falan her zaman ilk 10 icinde TU Dortmund Informatik vardir almanya genelinde, dolayisiyla Bachelor sistemine gecipte bu sistemde kaliteyi bir an once saglamaya calisan bi bolum oldugundan bazi standartlar hemen getirildi 2. bachelor alimindan itibaren...

Simdi cok uzattim genel tanimlamayi ama onemli oluyor, neyse biz simdi kac baslik altinda bu konuyu isleyebilecegimizi konusalim.

1) Alman Universitelerin`deki genel sistem:

Bizim Turkiye\'den alisik oldugumuz sistemin tamamen disindadir! Asla kiyaslamayin bile, aslinda baslik altina baslik acilir buraya, yavas yavas tamamlariz.

Simdi Bachelor okuyan bir ogrenci 3, 4 farkli olaya tabi tutulur Universitelerde.

a) Vorlesung;

Vorlesung denilen, Turkiye de Prof.larin Anfide ders anlatma olayidir, bu en basiti... Turkiye deki gibi yoklama sistemi yoktur, herkese aciktir, isterseniz gelir dinlersiniz, istemezseniz takip etmezsiniz. Zaten kelime anlamdi da sesli okumak\'a tekabul eder ki, bir cok Prof. un Universitenin kendisine ait olan web sitesinde Skript\'leri vardir, bunlara ufak tefek seyler ekleyerek okur... Siz bu skriptleri pc ye cekerek kendiniz de calisabilirsiniz...

Vorlesunglar da genel olarak takip etmek size elbette biseyler kazandirir ancak! kesinlikle turkiye deki olayin aynisini beklemeyin burda. Turkiye de gidip sinavla ilgili yada o konuyla ilgili herseyi ogrenebilirsiniz ancak burda maalesef bu yok, arada ucurum var, herseyi ogrenciden bekliyorlar, yani ben vorlesunglari takip ederim hic kacirmadan sonra da sinava girip gecerim diyorsaniz 3 kere daha dusunun, sonra yanildiginizin farkina varin...

b) Ubung Sistemi ;

Bachelor Okuyan bir ogrenci, Vorlesunglarda sistematik olarak gosterilen dersi takip eden Ubunglara katilmak ZORUNDADIR. Kelime anlami Alistirma, uygulamali ders, yada direkt ders olarak (c)evrilebilir.

Simdi buyuk puntlarla ZORUNDADIR yazdik sebebine gelince. Bachelor sisteminde (Diplomu karistirmiyorum artik cunku kalkti veya kalkiyor, bizi ilgilendiren bir sistem degil) amac ogrencinin adim adim her hafta calismasidir. Turkiyeden alisik oldugumuz vize ve final adi altindaki iki sinav sistemi uygulamasi Almanya\'da olmadigindan, ogrencilerin otokontrolunu saglamasini bu Ubunglarla yerine getiriyorlar. Ikincisi Ubunglar Universitede dersi anlayabileceginiz yada daha dogrusu Ders konusunda Universitenin size verebilecegi en iyi sistemdir, daha once de soyledigim gibi Vorlesunglardan pek medet ummayin! bu Ubunglarla her hafta verilen odevlerin cozumu ve tahlili yapilir.

Vorlesunglara katilim her bolumun kendine ait Anfisinde yapilmadigindan Turkiyedeki gibi, cok buyuk oluyor. Yani Ornek olarak bir Hohere Math dersi Vorlesunguna, fizik, elektrik elektronik, bilg. muhendisligi, makine ve Insaat muhendisliginin o dersi alan tum ogrencileri girdiginden 1000 kisilik anfilerde veriliyor... Bu durumda Ubunglarin onemi bir kez daha cikiyor cunku Ubunglar her Bolumun kendi ogretim gorevlileriyle ve kucuk gruplarla yapiliyor. Her dersinizin kesinlikle Ubungsgruppe\'si olacaktir ve yaklasik 30 yada 20 kisilik gruplar halinde sinif ortaminda...

Cok ustune basarak soyledigim gibi standart tum Unilere gelmedi henuz, diger Unilerde nasil bilmiyorum ancak ben TU Dortmund\'u baz alarak soylersem: 2007/2008 yilinda ubung gruplarina katilim zorunlu degilmis, ve ilk iki semester\'da belli bir puan beklenmiyormus, ancak su anda yani 2008/2009 benim basladigim donem de artik ubunglara katilmak zorunlu halde. Her dersin kendi kurali var orn. Math ubung\'una koca semester da sadece 2 kere gitmeme hakkiniz var yoksa sinavlara giremiyorsunuz...!

Ikinci bir hususta her hafta cikan odevlerden belli bir basari beklenmesi, Girdiginiz dersin Vorlesungundan sonra Internete o vorlesunga iliskin odev verilir orn olarak yine math verirsek 5 tane soru cikar 1 hafta icin, bunu 1 hafta icinde cozmeli, en az % 50 basari saglamalisiniz ki Matematik sinavina giris hakki kazanabilesiniz. Cozdugunuz seylerde oyle oss de cozulen integral fonksiyon falan degil 5 soru degince ee ne ki cerezmis falan demeyin :D 1 soru insanin gunlerini aliyor ve grup olmadan kesinlikle tek basina gitmesi imkansiz. cunku soruyu cozmenizi degil daha cok kanitlamanizi falan istiyorlar, bende tam isin icine dalamadim :D 1 sene sonra onu da detayli yazarim...

Ubunglarda onemli olanda grup calismasi yapabilmeniz, aksi takdirde zaten bir yerde takilmaniz cok buyuk bir olasilik. bu da insana ileriki is hayatinda grup calismasi yapabilme kabiliyeti uzerinde buyuk bir etki yapiyor emin olun, almanlarin bu sistematigi Uniye de yansimis goruldugu uzere...

Ayrica turkiyedeki sinavdan 5 gun once ezberlerim girerim sinava gecerim olayinida surekli takip sistemi olan Ubungla yok etmisler, surekli duzenli calismayi gerektiren bir sistem..

Ozetlersek Ubung olayi Universite Ogreniminin temel tasi, en onemli olayidir..

c) Praktikum;

Her dersin yoktur, ancak alan derslerinin vardir. Kelime anlami staj olarak yamultulabilinir. Burda da derslerde ( Vorlesung, Ubung) ogrenilen teorinin pratige donusturulmesi amaclanir. Genelde Alan dersleri icin yapildigindan mutevellit duzenli takip edilmesi zorunlu, ve verilen odevlerin basariyla yapilmasi sarttir, aksi takdirde sinavlara giremezsiniz... Ornegin bizim alan dersimiz olan Datenstrukturen, Algortihmen und Programmierung icin 12 Aufgabe\'den (Odevden) 9 unu basariyla yapmamiz gerekiyor, 45 dk sure zarfinda basimizda 2 gozetmenle, Bilgisayar Havuzunda verilen bu odevleri programliyoruz...2 kere katilmama hakki var...

d) Tutorium;

Her bolumde, yada her derste yoktur, ogrencilerin kendi istegi dogrultusunda gelistirilen biseydir, henuz bizzat tecrube etmedigimden oturu cok fazla bilgim yok ancak genel olarak soyle diyebiliriz;
Vorlesunglarda tatmin etmeyen ders anlatimini tutoriumlarla kapatmaya calisiliyor, burda dersi daha iyi anlayabilme olanaginiz, ikinci kez dinleyebilme sansiniz var... katilim gonullu...

Evet sevgili arkadaslar, dilimin dondugu, gozlemleyip yorumlayabildigim kadariyla Alman Unilerindeki Bachelor sisteminin genel hatlarini aciklamaya calistim sizlere, eksik ve yanlisliklar elbette vardir, onlari da zamanla dogrularini bularak degistirip aciklayabiliriz.

Gercekten onemli olan bu olayi Universite baslamadan cozmek muthis bir zaman tasarrufu ve motivasyon saglayacaktir. Sonuc olarak buraya gelmek isteyen arkadaslar nelerle karsilasacagini iyi bilmeliler. Artik eskisi gibi yillar suren Diplom yok, ve bu kotu imajdan da Diplomdaki gereksiz dersleri atip kompakt bi sistemle cok kisa surede mezun vererek, veremeyenleri dokerek ulasmaya calisiyorlar bu cok asikar. Cok yogun bir tempoya kendinizi hazirlamalisiniz.

TU Dortmund ilk iki semesterda en az 18 kredi istiyor bizim bolum icin, bu da en az 2 tane dersin verilmesi anlamina geliyor ki, gecmise bakarsak buna ulasanlar mutlu bile olabiliyordu! dusunun bu zorunlu hale geldi, ikinci semester bunun 2 kati 36 kredi istiyorlar 2. semesterdan 4. semestera kadar, yani ders yazmam alisirim diye bir sansta ortadan kalkmis durumda, bunlari yerine getiremeyenlerin Universiteyle ilisigi kesiliyor...

Sinav sistemi hakkinda da baska bir baslikta konusmak uzere,

sevgilerle

Mutlu Cebeci

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 02, 2008 2:13 am

cok guzel bi yazi olmus, mutlu arkadasim eline saglik..

sanirim uni deki 4. semestera giden olarak icinizdeki en tecrubeli ben oluyorum :D ilk olarak ubung larda anlattigin kisimda bi yanilgi olusabilir.. her hafta dagitilan ubunglarin hepsinden %50 degil , semester boyu dagitilan ubunglardan ortalama %50 yapacaksin.. ayrica bi kac bolumde soyle bi uygulama var ; tam dogru olarak cozdugun sorulari, ubung saatlerinde cikip sinifin onunde bi semester boyunca en az 2 kere cikip cozup anlatman gerekiyor..

praktikum a gelince, tam karsiligi aslinda bizdeki labaratuar dersleri.. staj olarak tercume edersen yanilgiya dusebilirsin :D bizim bi arkadas da praktikumun almancasini staj biliyormus, tr de fizik okumus bitirmis. prof sormus ona, praktikum yaptin mi diye, o da normal bi fabrikada staj anlamis hayir demis... oysa prof okulda lab derslerini yaptin mi diye sormak istiyormus, ve cocugun lab derslerinin hic biri taninmadi :D bu olay duisburg unisi nanoengineering bolumunde yasandi:D

praktikum da , bi konu alirsin.. deneyden once, 20-30 dk boyunca bir proff veya asistani tarafindan sozlu sinava tutulursun.. gecersen deneye baslarsin.. deneyden sonra, deneydeki degerlere gore 15-20 sayfa arasi rapor veriyorsunuz.. mesela ben bu semester yapiyorum ileri seviyede fizik praktikumu :D bi deney 3-4 gun suruyor ve ayrica semester sonuna dogru 2-3 prof ve 30 a yakin ogrencinin onunde seminer verecegim bi konuda.. ve seminar sonunda 15 dk boyunca ogrencilerden ve proflardan sorular gelecek ve ona gore not alacagiz..

tutorium a gelince, vorlesung veya ubunglara gore kafaniza gore herseyi sorabilirsiniz :D

ayrica her bolumun kendine ait bi fachschaft i vardir.. orda bolumle ilgili her turlu sorunuzu gorevli ogrencilere yoneltebilir ayrica gecmis yillardan ders notlari, ubunglari ve eski sinavlari tedarik edebilirsiniz.. ayrica fachschaft da bi cok arkadas edinme olanagina da sahip olabilirsiniz kendi bolumunuzde okuyan ;)

bi sonraki kisimda ASTA yi tanitalim
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzr Kas 02, 2008 8:09 pm

mutlu cok guzel olmus ileriki aylarda bu yaziya bakipgulecegiz sanirim iyice sisteme alisinca.. :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 03, 2008 12:55 am

[quote]maniaturk yazdi:
mutlu cok guzel olmus ileriki aylarda bu yaziya bakipgulecegiz sanirim iyice sisteme alisinca.. :D[/quote]

gulunecek bisey yok olm :D ben 4 semester dan beri uni deyim, mutlunun dediklerinden farkli cok az seyler gordum :D onlari da ekledik zaten..
www.deutschstudent.com

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Pzt Kas 03, 2008 1:06 pm

BU alman universitelerinde yaz tatili ve yari tatil durumlari nedir? Kimse onlardan bahsetmemisde:D

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzt Kas 03, 2008 1:36 pm

[quote]tatanka yazdi:
BU alman universitelerinde yaz tatili ve yari tatil durumlari nedir? Kimse onlardan bahsetmemisde:D[/quote]

her eyalette degisiktir. cok sacma gelebilir ama oyle. mesela dortmund ta okuyan mutlu ile bayern eyaletinden okuyan benim semestr tatillerimiz farklidir.

ornek vermek gerekirse bayern eyaletinde ara tatil mart civarindadir. yaz tatili ise temmuz un ortasindan baslar yani tr deki gibi 3-4 ay tatil yoktur... :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 03, 2008 2:22 pm

[quote]maniaturk yazdi:
[quote]tatanka yazdi:
BU alman universitelerinde yaz tatili ve yari tatil durumlari nedir? Kimse onlardan bahsetmemisde:D[/quote]

her eyalette degisiktir. cok sacma gelebilir ama oyle. mesela dortmund ta okuyan mutlu ile bayern eyaletinden okuyan benim semestr tatillerimiz farklidir.

ornek vermek gerekirse bayern eyaletinde ara tatil mart civarindadir. yaz tatili ise temmuz un ortasindan baslar yani tr deki gibi 3-4 ay tatil yoktur... :D[/quote]

eyaletten eyalete degil de biraz bolumden bolume degisir.. ama yaz ve kis semesterlerinin baslama tarihi butun unilerde aynidir.. yaz semesteri nisanin ikinci pazartesi gunu , kis semesteri ekim in ikinci haftasi baslar.. dersler kis semesterinde genelde subat in ikinci haftasi biter, yaz semesterinde ise temmuzun 3.haftasi gibi biter. sonra sinavlar baslar.. mesela fizik de en son sinav temmuz sonu yazilir ve 2 ay tatil :D ama mesela makina muh. okuyanlar bilir, sinavlar 20 eylul e kadar gider..

eyalatten eyalete degisme durumu bu liseler ve ilk okullar icin gecerlidir.. mesela berlin de okullar 1 ay once tatil olur ve 1 once baslar digerlerinden..

ayrica bu sadece uni ler icindir.. fachhochschule lerin baslama ve bitis tarihleri farklidir biraz.
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzt Kas 03, 2008 3:00 pm

[quote]Physiker yazdi:
[quote]maniaturk yazdi:
[quote]tatanka yazdi:

ornek vermek gerekirse bayern eyaletinde ara tatil mart civarindadir. yaz tatili ise temmuz un ortasindan baslar yani tr deki gibi 3-4 ay tatil yoktur... :D[/quote]

eyaletten eyalete degil de biraz bolumden bolume degisir.. ama yaz ve kis semesterlerinin baslama tarihi butun unilerde aynidir.. yaz semesteri nisanin ikinci pazartesi gunu , kis semesteri ekim in ikinci haftasi baslar.. dersler kis semesterinde genelde subat in ikinci haftasi biter, yaz semesterinde ise temmuzun 3.haftasi gibi biter. sonra sinavlar baslar.. mesela fizik de en son sinav temmuz sonu yazilir ve 2 ay tatil :D ama mesela makina muh. okuyanlar bilir, sinavlar 20 eylul e kadar gider..

eyalatten eyalete degisme durumu bu liseler ve ilk okullar icin gecerlidir.. mesela berlin de okullar 1 ay once tatil olur ve 1 once baslar digerlerinden..

ayrica bu sadece uni ler icindir.. fachhochschule lerin baslama ve bitis tarihleri farklidir biraz.[/quote]

ama maalesef ileride saclarini kaybedenler fizikciler oluyor degil mi makinacilar degil??? ;)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 03, 2008 3:01 pm

[quote]maniaturk yazdi:
[quote]Physiker yazdi:
[quote]maniaturk yazdi:
[quote]tatanka yazdi:

ayrica bu sadece uni ler icindir.. fachhochschule lerin baslama ve bitis tarihleri farklidir biraz.[/quote]

ama maalesef ileride saclarini kaybedenler fizikciler oluyor degil mi makinacilar degil??? ;)[/quote]

iste bu dedigin eyalletten eyalete degisiyor:D ya da genetik biraz :D

ama benim saclar cok gur masallah, kolay kolay dokulmez B)
www.deutschstudent.com

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Pzt Kas 03, 2008 4:31 pm

ben mi yanlis anladim :D
yaz semesteri nisanin ikinci pazartesi gunu , kis semesteri ekim in ikinci haftasi baslar.. dersler kis semesterinde genelde subat in ikinci haftasi biter, yaz semesterinde ise temmuzun 3.haftasi gibi biter. sonra sinavlar baslar. .

subat nisan arasi 2 tatil var . . temmuz ekim arasi 4 ay var. .:D benim hesaplara gore 6 ay tatil cikti. .
snairim dersler bittikden sonra sinavlar basliyor:)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Pzt Kas 03, 2008 4:34 pm

[quote]tatanka yazdi:
ben mi yanlis anladim :D
yaz semesteri nisanin ikinci pazartesi gunu , kis semesteri ekim in ikinci haftasi baslar.. dersler kis semesterinde genelde subat in ikinci haftasi biter, yaz semesterinde ise temmuzun 3.haftasi gibi biter. sonra sinavlar baslar. .

subat nisan arasi 2 tatil var . . temmuz ekim arasi 4 ay var. .:D benim hesaplara gore 6 ay tatil cikti. .
snairim dersler bittikden sonra sinavlar basliyor:)

[/quote]

onlaarin 3 ayi sinav ve hairlik zaten. :D ders bitmesi ile okul bitmez... ;)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 03, 2008 4:43 pm

bizim fizikte valla 2 ay ordan 2 de ordan 4 ay tatil oluyor :D ama mesela makina muh. inde toplam senede 2 ayi bulmaz..

ama tabiki bu arada staj mtaj isleri oluyor, denizin dedigi gibi hazirliklar sinavlar bilmem neler.. yani pek bos bi zamanin olmuyor--
www.deutschstudent.com

tatanka

Mesaj gönderen tatanka » Pzt Kas 03, 2008 4:45 pm

Bende bir gariplik oldugnu anlamistim zaten . .teskkurler :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 04, 2008 11:43 pm

19 araliktan 4 ocak a kadar tatil ama :D adamlarin bayrami ama onlardan daha cok sabirsizlikla bekliyorum weihnachten i :D

frohes weihnachten!!! diye baslik acacagim o gun gelsin de :D
www.deutschstudent.com

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Prş Kas 06, 2008 2:04 pm

arkadaslar peki bu bachelor isinde trde 4 sene bitirip(lisans 8 semester) almanyada tekrardan bachelor yapmak istesek 1.semesterdan mi baslatirlar yoksa dersleri saydirip 1 sene okuyup diploma alinabilir mi? sanirim physiker bi ara bu konuya degindi yapiliyor diye ama takip edememistim.bu isle ugrasan kurum nedir universitelerde?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 07, 2008 1:38 pm

ilk olarak turkiye de bi lisans bitirip neden burda tekrar bachelor ile baslamak istiyorsun onu anlamis degilim :D sayet turkiye de bitirdigin bolume burda devam etmek istiyorsan ilk once bolumun danismani ile gorusursun.. transkriptini goturursun ve ne kadar taninacagina kurulacak bi komisyon veya direk o konustugun prof karar verir.. diyelim ki turkiye de 4 sene makina muhendisligi okudun, almanya ya gelip tabiki sifirdan baslamiyorsun.. ilk olarak master icin basvuru yaparsiin.. sonra eger alman unisinde bachelor da , senin tr de yapmadigin bi ders olursa onu yapmani isterler..

ayrica her uni, ayni miktarda ders tanimiyor.. turkiye de lisans bitirmis veya 4-5 semester okuyup buraya sonradan gelmis olan arkadaslar ders tanitimlari yaparken bi kac uniyle gorusmelerini tavsiye ederim.. cunku bolumler ayni olsa da her uni nin kendine gore bi yapilanmasi oluyor.. belki baska bi uni de daha cok ders tanitma olanagina sahip olabilirsiniz..
www.deutschstudent.com

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Kas 08, 2008 3:40 am

merhaba physiker
oncelikle cevap icin tesekkur ederim.nicin bachelor devami yapmak istiyorum cunku dusundum de eger basarabilirsem orda bi bachelor diplomasi alip,calisma hayatina baslamak istiyorum.duydum ki benm burdaki 4 yilim orda 2 yila esitmis ve 1 yil fazladan okuyup diploma alabiliyormusum.dedigin gibi benm ilk dusuncem master.fakat aklima farkli bi dusunce geldi. o da bachelor yapip ise baslayabilmek.sunu da sormak isterim orda bi muhendislik firmasinda kadrolu calisarak ayni zamanda master yapma gibi bi durum var midir?
ben haziran da mezun oluyorum insallah ve dusseldorfta ozel bi dil kursuna gitcem ordayken uni basvurualarini yapmak istiyorum. acaba 9 aylik bir dil kursu icin ogrenci vizesi verilir mi? konsoloslukta sprachkurs+studium belirtecegim. bir de duydum ki 3 cesit vize var.ogrenci ticari ve turistik...
peki bazi arkadaslar diyorlar ki dil kursu vizesi alman gerekli.bu konuda aydinlatabilir misiniz?son olarak ben konsoloslukta ikamet uzatma dilekcesi doldurmali miyim*

tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Kas 08, 2008 1:05 pm

Arkadaslar bunu bi kac kez duydum , tr deki 4 yil Almanya da 2 sene olarak kabul ediliyormus !!! bu yanlis kani nerden olustu merak ediyorum acikcasi :D Burda yil tanima olayindan cok ders tanitma vardir.

Senin sorulara gelince Mechanical arkadasim, turkiye de hangi bolumu okuyorsan bitirince burda gelirsin uni ye master icin basvuru yaparsin. Sonra bolumunun bu ders tanima ile ilgili danismanina gidersin o turkiyede 4 yillik egitiminde yaptigin derslere bakar ve ona gore burda hangi dersleri yapacagina karar verir.. ama turkiye de 4 yillik bi bolum bitirdiysen burda genelde master dan baslatirlar.. Hatta tek bi uniye degil bi kac uni ye basvurmani tavsiye ederim.

Buráya gelip bachelor yapmak gercekten kolay degil, master daha kolay. Elbette bachelor bitirip bi is bulma imkanin var.. Bachelor bitirebilmen icin almanya da 180 veya bazi bolumlerde 210 ECTS kredi yapman gerekiyor. Diyelim ki uni seni direk mastere almadi ve 150-160 kredi civarinda bi tanima yapti.. sen burda bachelor bitirip bi ise basvuru yapabilirsin ama gelip burda 1 veya 2 semester almanya da okuyup bi firmada is bulma olanagin pek yok.. cunku ozellikle muhendislik firmalari biraz da almanya da ne kadar egitim aldigina bakiyor.. diyelim ki herseye ragmen buldun, elbetteki calisirken master yapabilirsin.. hatta yapan arkadaslarim var ama onlar burda bachelor ya baslamislar ve su anda vodefone gibi buyuk firmalarda calisanlari biliyorum hem calisip hem master yapan. ama buraya gelip bachelor bitirmek sana pek fayda saglamaz, 2 sene master yapma imkanin varken :D

Diger soruna gelince, ozel bi dil kursuna kayit yaptirirsan ne yazikki ogrenci vizesi degil, " ogrenci adayi vizesi " aliyorsun. Dil kursu bitmeye yakin uni lere basvuru yaparsin ve dil sinavini verip uni ye baslayinca, ogrenci adayi vizen, ogrenci vizesine cevrillir..

Son sorunda konsoloslukta ikamet uzatma dilekcesiyle ne demek istedigini anlamadim acikcasi:) .. dil kursu vizesine basvuru yaptiginda 3 aylik bi vize alirsin, geldikten bi iki hafta icinde yabancilar polisine basvuru yaparsin-.. ilk basvurunda sana ikametkah bildirgesini verirler ve 4-6 hafta icinde sana 1 senelik oturum verirler. Oturum olayinin konsoloslukla alakasi yok anliycan..

bi kac soru da ben sormak istiyorum musade edersen :D sen turkiye de ne okuyorsun ve almanya da hangi uni lere basvuru yapacaksin. dusseldorf civarinda bi uni ise bildigim bi bolumse ne kadar taniyacaklari konusunda bi fikir yurutebilirim, ayrica dusseldorf ta hangi dil kursuna kayit yaptirdin :D ?
www.deutschstudent.com

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Kas 08, 2008 7:01 pm

merhaba physiker ben turkiyede makina muhendisligi son sinif okuyorum ve almanyada NRW deki cogu uniye basvurmak istiyorum. paderborn uni, duisburg-essen,dortmund,bochum,dusseldorf aklimdakiler...
ayrica fh\'leri de dusunuyorum.master kabulum insallah olur ama not ortalamam 2,30-2,40 arasi gelcek bu alman sisteminde kaca karsilik gelir bilemem.ayrica basvurumu burdan mi yapmami tavsiye edersin yoksa almanyadan yuzyuze mi?o yuzden ben istiyorumki dil kursuyla geleyim ordayken arastirip basvurayim.

dedigine katiliyorum almanyada bachelor masterdan daha zor.ama benm orda lubnanli bir arkadasim var ve insaat muhendisligi bachelor yapiyor sorunsuz. sanirim bu birazda kisiye bagli.sifir almancayla gitti dsh kazandi ve suan bachelorda.ama dedigine katiliyorum bachelor daha zor.

sen bi yerde 1-2 semester ile is bulman zor demissin ama sonucta elimde bachelor diplomam olmasi yeterli degil mi.hic mi olasilik yok bu islerde.
ikameti uzatma dilekcesinin linkini asagida veriyorum isterseniz inceleyebilirsiniz.physiker sen orda egitim alabilmek icin schengen vizesine mi basvurdun yani ogrenci vizesi almak icinde mi schengen gerekli.

link:

http://www.ankara.diplo.de/Vertretung/a ... =Daten.pdf

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Kas 09, 2008 2:26 pm

makina muh, icin dusseldorf ve paderborn u tavsiye ederim, daha cok ders tanitma acisindan.duisburg da ne yaparsan yap, termodynmik i tanitamiyorsun.. o yuzden direkt master a baslamak istiyorsan yukardaki iki uni ideal.. ayrica dortmund da ders tanima konusunda cok kati. ama bi fh ya basvuru yaparsan, %90 master ile baslarsin..

dil kursuyla geleceksin madem, basvuruyu burda kendin yaparsin daha sorunsuz olur...

is basvurusu yaptiginda bachelor diploman olacak elinde diyelim ama adamlara cv verdiginde ne zamandir almanya da olduguna veya ne kadar iyi almanca bildgine bakiyorlar.. ama makina muh. olmasi bolumunun biraz sansini yukseltiyor.. yoksa hic sansin yok derdim :)

o yolladigin linkte sanirim, vize basvurusu sirasinda doldurdugun bi form. daha once hic gormedigim icin bi fikir yurutemeyecegim ne yazikki
www.deutschstudent.com