Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

bayerische Formel

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Pzt Haz 10, 2013 12:56 pm

Master basvurusunda 2.57 ile red alinca Almanlarin universite basvurusunda nasil bir formul uyguladiklarini DAAD\'ye sordum. Kimi universitelerin kendilerine has formulleri olmasina ragmen genelde bayerische Formel kullaniliyor dediler. Formul soyle;

Nd: diploma notunuz
Nmax: en yuksek mezuniyet derecesi
Nmin: en dusuk mezuniyet derecesi

(Nmax - Nd) : (Nmax - Nmin)= a
[(a×3)+1] = sonuc

Mesela kendimi ele alayim. Diploma notum 2.57 en yuksek puan 4.00 en dusuk puan 2.00

(4-2.57) : (4-2) =0.715
[(0.715×3)+1] = 3.145

Boylece ret aldim. 3 isteyen okullari bile saglamiyormusum demek ki.. Insaallah bi okula girebilirim.

caramel

bayerische Formel

Mesaj gönderen caramel » Pzt Haz 10, 2013 1:09 pm

Lisans basvurusunda da ayni formul mu kullaniliyor bilginiz var mi?

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Pzt Haz 10, 2013 1:31 pm

Bilgim yok. Ben master icin sordum.

wista59

bayerische Formel

Mesaj gönderen wista59 » Pzt Haz 10, 2013 3:59 pm

Alman universitelerinin istedikleri not ortalamalarina nerden bakiyoruz ?

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Pzt Haz 10, 2013 9:42 pm

Tum Alman universitelerinin kac not ortalamasi istedigine nereden bakiliyor bilmiyorum. Bazilarinin internet sitelerinde yaziyor, bazilarinda yazmiyor. 2.5 yada 3 istiyorlar genelde yazanlar. 3.5 yazan gormedim henuz.

wista59

bayerische Formel

Mesaj gönderen wista59 » Pzt Haz 10, 2013 11:18 pm

Anladim , fakat Almanya\'da iyi bir universite icin Turkiye\' de en az 3.00 yapmak gerekiyor bence . Yurt disi icin burs alabilmek icinde en az 3.00 not ortalamasi istiyorlar.

karanlik

bayerische Formel

Mesaj gönderen karanlik » Pzt Haz 10, 2013 11:43 pm

Modifizierte bayerische Formel zur Umrechnung auslaendischer Prufungsleistungen:

Nmax-Nd
X= 1+3 ----------
Nmax-Nmin

X=gesuchte Note
Nmax=beste erreichbare Note im auslandischen Notensystem
Nmin= schlechste Note zum Bestehen im auslaendischen Notensystem
Nd= in das deutsche Notensystem zu transformierende Note

Das Ergebnis wird zur naechsliegende deutsche Note gerundet, also z.B,
1,6 ==> 1,7
2,4==> 2,3
2,6==> 2,7

Falls das Ergebnis genau zwischen 2 deutschen Noten liegt, wird zur besseren Note gerundet,z.B,
2,5==>2,3
1,15==>1,0
3,85==>3,7

fur Master und Bachelor!

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Çrş Haz 12, 2013 11:39 am

[quote]karanlik tarafindan yazilan metin:

Modifizierte bayerische Formel zur Umrechnung auslaendischer Prufungsleistungen:

Nmax-Nd
X= 1+3 ----------
Nmax-Nmin

X=gesuchte Note
Nmax=beste erreichbare Note im auslandischen Notensystem
Nmin= schlechste Note zum Bestehen im auslaendischen Notensystem
Nd= in das deutsche Notensystem zu transformierende Note

Das Ergebnis wird zur naechsliegende deutsche Note gerundet, also z.B,
1,6 ==> 1,7
2,4==> 2,3
2,6==> 2,7

Falls das Ergebnis genau zwisch
en 2 deutschen Noten liegt, wird zur besseren Note gerundet,z.B,
2,5==>2,3
1,15==>1,0
3,85==>3,7

fur Master und Bachelor![/quote]

Cevabin icin tesekkurler. Bu tabloyu nereden buldun? Kaynak gosterebilir misin?

Emin olmak icin tekrar e posta gonderdim DAAD ye. Sizin aldiginiz nottur nd dediler. Bu sebeple hala kurumdan aldigim bilginin dogru olduguna inaniyorum. Birkac tane internet sitesinde Isvicre\'deki notlarla bir kiyaslama yapmislar fakat o da pek bizimkine benzemiyor.

Ve ben hala ayni gorusteyim. 2.57 nin bu formule gore karsiligi 3.14 oluyor.

Kaynak belirtirsen sevinirim.

karanlik

bayerische Formel

Mesaj gönderen karanlik » Cum Haz 14, 2013 11:24 pm

Kaynak Okulun ogrenci isleri, derslerimi saydirmak isterken, orada calisan bir bayan vermisti.

http://www.uni-magdeburg.de/unimagdebur ... Formel.pdf

wista59

bayerische Formel

Mesaj gönderen wista59 » Cmt Haz 15, 2013 12:02 am

Benim ortalamam hesaba gore 2.455 geliyor peki bunun anlami nedir ? Alman universiteleri icin en dusuk baraj ne oluyor ? Nasil kiyaslama yapacagiz ?

karanlik

bayerische Formel

Mesaj gönderen karanlik » Cmt Haz 15, 2013 10:53 am

Bolume gore degisir yani nerede ne okumak istedigin onemli

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Pzr Haz 16, 2013 2:56 pm

Kaynak Okulun ogrenci isleri, derslerimi saydirmak isterken, orada calisan bir bayan vermisti.

http://www.uni-magdeburg.de/unimagdebur ... Formel.pdf[/quote]

Kurumun dedigi bazi okullarin farkli hesaplama sistemi olabilecegi idi. Dilerim senin yazdigin sekilde beni de kabul eden bir okul bulabilirim. Yoksa dsh sinavini onumuzdeki aylarda vermenin de bir anlami olmaz. Verdigin bilgiler icin cok tesekkurler.

Dedigim gibi bu hesaplamayi DAAD den aldim. Bazi okullarin farkli hesaplamalari oldugunu net olarak gordukten sonra sahsen rastgele aticam. Neresi denk gelirse, hangi okul beni kabul ederse ona gore iclerinde bi kiyaslama yapar, ondan sonra bir karar verebilirim.

Bana dua edin, sans dileyin. Herkese basarilar diliyorum.

pardon

bayerische Formel

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 16, 2013 6:00 pm

[quote]sabas tarafindan yazilan metin:

http://www.uni-magdeburg.de/unimagdebur ... Formel.pdf[/quote]

Kurumun dedigi bazi okullarin farkli hesaplama sistemi olabilecegi idi. Dilerim senin yazdigin sekilde beni de kabul eden bir okul bulabilirim. Yoksa dsh sinavini onumuzdeki aylarda vermenin de bir anlami olmaz. Verdigin bilgiler icin cok tesekkurler.

Dedigim gibi bu hesaplamayi DAAD den aldim. Bazi okullarin farkli hesaplamalari oldugunu net olarak gordukten sonra sahsen rastgele aticam. Neresi denk gelirse, hangi okul beni kabul ederse ona gore iclerinde bi kiyaslama yapar, ondan sonra bir karar verebilirim.

Bana dua edin, sans dileyin. Herkese basarilar diliyorum.[/quote]

Yazdigi farkli bir formul degil ki, sadece kusurlu ciktigi zaman yani senin durumunda 3,14 3,0 ve 3,3\'un arasinda kaliyor. Bu yuvarlamaya gore senin notun 3,0 oluyor. O linkte belirtilen bu.

pardon

bayerische Formel

Mesaj gönderen pardon » Pzr Haz 16, 2013 6:02 pm

[quote]wista59 tarafindan yazilan metin:

Benim ortalamam hesaba gore 2.455 geliyor peki bunun anlami nedir ? Alman universiteleri icin en dusuk baraj ne oluyor ? Nasil kiyaslama yapacagiz ?[/quote]

Formulden cikan sonuc 2,455 ise 2,3 olur senin notun o tabloya gore.

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Pzr Haz 16, 2013 8:25 pm

Benim jeton simdi dustu. Tesekkurler pardon rumuzlu uye.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

bayerische Formel

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 16, 2013 9:53 pm

Son gunlerde cok sorulmaya baslandi bu soru. Bazilarinin maalesef basit bir denklem bile cozemedigine sahit oldum, uzuldum. Olay cok basit arkadaslar:

- Turkiye de MYO veya Lisans bitirenler universite diploma notlarina gore hesapliyorlar.

Turkiye de maximum universite notu 4, minimum da 2. 2 nin altinda olanlar kaliyor. Nmax yerine 4 koyuyorsunuz, Nmin yerine 2 ve Nd yerine kendi diploma notunuzu.

- Hic universite okumayanlar ise lise degil, oss puanlariyla hesaplayacaklar:

Nmax: 500
Nmin: 100
Nd: LYS deki giris puaniniz.

Bu rakamlari basit bir denkleme koyup islem yapmak kaliyor geriye. Zaten bu islemi de yapamiyorsaniz, Almanya da egitim falan dusunmeyin lutfen.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sabas

bayerische Formel

Mesaj gönderen sabas » Cum Ağu 02, 2013 6:14 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Son gunlerde cok sorulmaya baslandi bu soru. Bazilarinin maalesef basit bir denklem bile cozemedigine sahit oldum, uzuldum. Olay cok basit arkadaslar:

- Turkiye de MYO veya Lisans bitirenler universite diploma notlarina gore hesapliyorlar.

Turkiye de maximum universite notu 4, minimum da 2. 2 nin altinda olanlar kaliyor. Nmax yerine 4 koyuyorsunuz, Nmin yerine 2 ve Nd yerine kendi diploma notunuzu.

- Hic universite okumayanlar ise lise degil, oss puanlariyla hesaplayacaklar:

Nmax: 500
Nmin: 100
Nd: LYS deki giris puaniniz.

Bu rakamlari basit bir denkleme koyup islem yapmak kaliyor geriye. Zaten bu islemi de yapamiyorsaniz, Almanya da egitim falan dusunmeyin lutfen.[/quote]

Benim ilk defa gecen hafta haberim oldu boyle bir formulden. Uzgunum. Daha deutschstudent sifresini bile aklimda tutamadim ve yeni hesap actim. Gercekci yorumlarin icin tesekkur ederim. Sozunu sakinmadan soyleyebilen az insan kaldi. Yalan yok ben direk sonucu bulsam da bu ifadenin ne demek istedigini anlamadim.Pardon isimli uye ve senin bilmedigim noktalari gostermenizle dustu jeton. Zaten bana vize surecimde verdigin destegin ve yardimlarinin hakkini odeyemem. Akrabalarimin yapmadigini yaptin o zamanlar. Hersey icin tekrar tesekkur ederim.

MBau

bayerische Formel

Mesaj gönderen MBau » Sal Ağu 05, 2014 10:10 pm

Alman universitelerinin bu formulu nasil kullandiklarina bugun kendim sahit oldum. Ilerde bu formulden dolayi red yiyecek arkadaslara deneyimlerimi sunmak istiyorum.

Yaklasik bir hafta sonra uni-Assist\'ten gelen redde itirazim dun belli oldu. Kendilerinin kullandiklari Bavyera Formulun\'de, Physiker\'in da dedigi gibi, Nmin=2 Nmax=4 olarak alinmisti. Yani arkadaslar benim dort yil boyunca bir yerlerimi yirtarak aldigim notlar Alman sistemine 3.0 gibi komik bir nota cevirilmisti. Bunun sebebi altta sundugum yasadaki 2. fikranin 1. ve 2. maddesidir.

http://www.kmk.org/fileadmin/pdf/ZAB/Ho ... sNot04.pdf

1. Maddede anlatilan su; eger transkriptinizde genel hesaplanmis bir not varsa o not baz alinir.
2. Madde anlatilan su; eger asagida linkini verdigim sayfada universitenizin adi Notensystem der Hochschulen kutucugunu tikladiginizda karsiniza cikiyorsa, notlarinizin Alman sistemine donusturulmesinde o sayfada verilen, universitenizin gercekten kullandigi, anlamli skala kullanilir.

http://anabin.kmk.org/bildungswesen.htm ... st&land=36

Burada bana gore haksizliga neden olan durum \'Unserste Bestehen Note\' denilen seyin bizim universitelerimizde tek dersi gecmek icin farkli, universiteden mezun olmak icin farkli olmasidir. Universiteden mezun olmak icin Nmin=2.0, derslerden gecmek icin Nmin=1.0. Bazi alman universiteleri bu haksizligin farkina varip kendi Notenumrechnung denilen tabelalari kullanmaktadir. Google\'da aratabilirsiniz. Ama NRW ve Bavyera eyaletlerinde kimsenin bu durum umrunda degildir.

Ornek olarak yaziyorum;
Ahmet Akdeniz Universitesin\'den 2.7 not ortalamasiyla mezun oldu. Ama kendisinin notu bu sayfada yok. O zaman universiteler su hesaplamayi yapiyor;

Nmin=2 Nmax=4 Nd=2.5 bu girilerle Ahmet\'in Alman sisteminde ki not ortalamasi 3.2 yapiyor.

Ezgi ise ayni not ortalamasiyla Yeditepe Universitesinden mezun oldu. Bu sefer not ortalamasi soyle hesaplaniyor;

Nmin=1.0 Nmax=4 Nd=2.7 Ezgi\'nin not ortalamasinin Alman sistemindeki karsiligi 2.5 oldu. Guzel degil mi :) Yani iki ogrenci ayni notlari da alsalar Ezgi arkadas daha sansliymiski, ondan once birileri bu haksizliga itiraz etmis ve universitesinin not sistemini Anabinde tanittirmis.

Bu sabah Wuppertal Universitesinin International Office\'ne gittim ve ordaki kadinla uzun suren bir tartisma surdurdum. Kendiside acikca itiraf etti: Bu sistem haksizliklarla dolu, ama biz yasalarda yazilan yukumleri uygulamak zorundayiz.

Yani bu yazidan anlayacaginiz su arkadaslar. Kimse Almanya\'da \'Dur Ahmet suradan mezun olmus, onun sistemini bir arastiralim neymis, ne degilmis..\' DEMEZ. Gidip kendiniz hakkinizi arayacaksiniz.

Ben KMK ile bugun telefonda konusmaya calistim. Ne yazik ki bu islerle sorumlu olan memurla irtibat kuramadim. Yarin bir daha deneyecegim. Size gelismeleri yazarim.

supplychain

bayerische Formel

Mesaj gönderen supplychain » Prş Ağu 07, 2014 12:14 am

uzun suredir forumda okudugum seyler arasinda en ilginc sey buydu. Ders gecme notu ve minimum mezun olma notu farkli oldugu icin sikintilar oluyordu genelde. umarim hakkini alirsin , cunku ciddi bir adaletsizlik var ortada.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

bayerische Formel

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Haz 29, 2015 2:02 pm

kabul alanlariniz oldumu arkadaslar aranizdan ?