Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Computer Science Master

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
day

Computer Science Master

Mesaj gönderen day » Çrş Nis 24, 2013 7:00 pm

Merhaba arkadaslar,

Bir konu hakkinda sizden acil cevap bekliyorum. Almanya\'da okuyan bir tanidigim yok o yuzden sizin tecrubelerinizi ogrenmek istiyorum.

Ben Bonn ve Munster universitesinde Computer Science ve Information Systems bolumlerine master basvurusunda bulunacagim. Bu sene Computer Science bolumunden mezun oluyorum. Acaba bu okullarin genelde ortalama (GPA) sarti nedir? Benim ortalamam 2.70 bu okullarda bi sansim var mi? Sehirler hakkinda neler soyleyebilirsiniz? Ogrenciler icin hangi sehir daha uygundur ve part time calisma imkanim var mi? cunku egitim masraflarimi aileme yuk olmadan cikarmak istiyorum.

Gecen hafta finlandiyadan kabul aldim ama Almanya\'da okumak istiyorum. En ufak bir sansim varsa bile Finlandiya\'nin tarihini gecirmek pahasina bile olsa denemek istiyorum ki oyle olacak cunku Almanya\'daki okullarin sonuclari gec aciklaniyor ve Finlandiya\'yi kacirmis olacagim.

Lutfen bu konu hakkinda bana yardim edin. Simdiden cok tesekkur ederim...

totalrub

Computer Science Master

Mesaj gönderen totalrub » Çrş Nis 24, 2013 11:18 pm

finlandiyayi tercih ederdim. avrupada egitim ve hayat standartlari acisindan cok iyi olan bir ulke 6 ay kaldim. oncenden bilgim olsa egitim hayatima orda baslardim. sistemleri amerikaya cok benziyor fakat sosyal olarak gelismis halini dusun . espoo da mi aldin master kabulunu? bonn da master yapanlar yalnizca akademiker olur muhendislik alaninda cok arkadasim is bile bulmadi bondaki egitimlerinden sonra.
munster hakkinda cok bilgim yok fakat universite sosyal alanlarda cok meshur onun disindaki ogrencilerle ve fakultelerede pek onem verilmedigini duydum.

day

Computer Science Master

Mesaj gönderen day » Çrş Nis 24, 2013 11:36 pm

Tesekkurler cevabin icin :) Turku ve Tampere universitelerinden kabul aldim. Ama bolumler beni cok tatmin etmedi acikcasi. Bugun bir hocamla gorustum ve Almanya\'da IT alaninda daha kolay is bulabilecegimi soyledi bana. Amacim akademik ilerlemek degil. Sectigim konularda uzmanlasip ise girmek.

izzy

Computer Science Master

Mesaj gönderen izzy » Prş Nis 25, 2013 4:55 pm

Mesajlarda gordum sorunu, bosuna ortalama kriteri arama alman universiteleri ortalamadan pek bahsetmez ama 2.70 ile sansin var tabiki deneyip goreceksin.

totalrub

Computer Science Master

Mesaj gönderen totalrub » Prş Nis 25, 2013 5:43 pm

Tampere. Cok guzel. sehirdir uni okey hayatan zevk alirsin is olanaklari almnayadan daha fazlaa finlandiyada. Turku eski baskent kucuk kasaba gibi fakat baya pahalidir yurtlarin fiyatlarini falan kiyaslarsan almanyayla aynidir. Her yerde saunan oldugunuda unutmamak lazim alamnyada alma ca ogrenmek zorundasin zor karar senin yerinde olsam finlandiya hazirliklarina baslardim

day

Computer Science Master

Mesaj gönderen day » Cum Nis 26, 2013 9:54 am

Cok sagolun ilgilendiginiz icin. Soylediklerinizi aklimda bulunduracagim :)

Evet Finlandiya cok guzel cidden. Bir arkadasim Erasmus\'a gitti Tampere\'ye o da ove ove bitiremiyor :) Ama sanki Almanya\'daki okullarin yeri baska gibi geliyor bana yaniliyorumdur belki de.. Liseden biraz Almancam var tabi gelistiremedigimden kaldi oyle :)

Eger bu konu ve okullarin bulundugu sehirler hakkinda yorum yapmak isteyen baska arkadaslar da olursa lutfen buraya yazsinlar :)

Jeanne

Computer Science Master

Mesaj gönderen Jeanne » Cum Nis 26, 2013 3:43 pm

Merhaba,

Ben Duisburg-Essen universitesinde Computer Engineering master\'i yapiyorum, Almanya\'daki baska birkac universitenin Computer Science bolumlerinden kabul aldim (Munster, Paderborn), bizim universiteyi muhendislik ve onceden yeterli Almancam oldugu icin yari Almanca, yari Ingilizce diye tercih ettim. Ortalamam 3.08 idi. Genel olarak memnunum, gelecek donemden itibaren tez yazmaya baslayacagim.

Bence gidecegin okulu, sehri okurken ne bekledigine gore tercih etmelisin. Genel olarak Finlandiya\'daki ve buradaki okullar iyi egitim veriyorlar ama ne Isvec\'te ne Finlandiya\'da okuyan hicbir arkadasim, okurken werkstudent tarzi bir is bulamadilar. Biraz programlama bilgisin varsa ve tecrube edineyim, kendi egitimimi finanse edeyim diyorsan Almanya\'nin olanaklari cok ve Finlandiya\'ya gore kolay is bulabilirsin. Ayrica akademisyen mi olmak istiyorsun, daha teknik mi, yoksa yazilim muhendisligi uzerine mi egitim alacaksin o da onemli. Ben overall\'da Bonn\'u tercih ederdim ki, bu yil ayni programdan mezun iki arkadasimdan biri bolumu bitirir bitirmez Robert Bosch\'da digeri Siemens\'te ise basladi. Bonn\'daki hocalar ve egitim gelenegi gercekten cok iyi, Image Processing\'le ilgili calisan bolumdeki eski hocalardan biri bugun Stanford\'da kursu baskani.

Baska sorun olursa cevap vermeye calisirim. Kolay gelsin :)

day

Computer Science Master

Mesaj gönderen day » Cmt Nis 27, 2013 1:06 am

Tesekkurler Jeanne :)

Ortalaman gayet iyiymis umudumu yitirmek uzereyim su an :P :) peki geldigin okulun basarisini da degerlendiriyorlar mi bi fikrin var mi? Ben Bilkent Universitesi\'nden mezun olacagim. Bilkent\'in hatiri sayilir bir derecesi var :) Sence bunun bir artisi olabilir mi?

Munster\'deki bolum cok guzel, aklima yatti. Fakat Department of Economics\'ten acilmis bolum. Sence bu bir sorun yaratir mi? Diplomayi bi Engineering\'den almak var bi de Economics\'ten...

Sence ben de senin gibi Almanca+Ingilizce okusam cok zorluk ceker miyim? Bu durumda da 1 yil Almanca hazirlik okumam gerekir di mi?..

Jeanne

Computer Science Master

Mesaj gönderen Jeanne » Cmt Nis 27, 2013 1:52 pm

Ortalaman 2.60\'in ustundeyse sorun yok bence, her seye bakiyorlar, bizim universite benim oss kazandi belgemi ve lise son karnemi bile istemisti. Bence umudunu kaybetmelik bir durum yok.

Agir, teorik matematik konularindansa ekonomi bolumunde acilan wirtschaftsinformatik master icin daha anlamli bence. Isletme, ekonomi ve yazilim muhendisligi derslerine yogunlasiyorlar. Ben kendi bolumumde masterda Mekatronikten bile ders aldim, yasama sevincim kalmadi ilk sene. Eger embedded systems, electronics, robotics falan ilgi alaninin disindaysa teknik bilgisayar bilimlerini tercih etmemeni tavsiye ederim. Diger turlu de isletme, yazilim muhendisligi biraz fazla ezber ders iceriyor ama sonunda emin ol bir seyler ogrendigini fark ediyorsun.

Benim B1 duzeyinde Almancam vardi Almanya\'ya geldigimde. Hazirlik okumadan, iki ay dil kursu yapip bolume basladim. Ilk bir donem sadece Ingilizce ders sectim, o ara Almanca ogrenmeye devam ettim. Bu dil ogrenip hemen yapabilir miyim seysi biraz kisisel, ama kolay degil bence, ozellikle de sozel derslerde ayri Almanca uzmanligi gerekiyor. Yabanci bir ulkede olmanin getirdigi sorunlar, dersler ve Almanca ogrenmeye calismak gercekten iyi bir disiplin gerektiriyor.

korhna

Computer Science Master

Mesaj gönderen korhna » Pzr Nis 28, 2013 3:17 am

Merhaba jeanne forumlarda yazismalarinizi gordum bende bu donem ege universitesi Bilgisayar ogretmenligi mezunu olucam suan almanca bilgim gelistiriyorum ve sonra basvuru yapicam B1 iken senden bir konuda bilgi almak istiyorum ortalamam 3,02 computer science alaninda master yapabilir miyim bana burda sordugum zaman net bir bilgi alamiyorum

day

Computer Science Master

Mesaj gönderen day » Pzr Nis 28, 2013 2:44 pm

Cok sagol Jeanne :) Cok guzel bilgiler verdin. Basvurularimi yapacagim :) Ilgilinen olursa sonuclarini da paylasirim burada. Cok tesekkur ederim paylasimda bulunan herkese :)