Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'ya Okumak Icin Gidip Orada Evlenmek?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Prş Eki 11, 2012 11:09 pm

Abim 75 dogumlu Almanyada evli hala askerligini yapmadi:D Ama yapmasi lazim.

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Prş Eki 11, 2012 11:14 pm

Evet sorun cikarir sana neden master yapmadigini sorar.Lisans bahanesiyle oraya yerlesecegini dusunur..

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eki 12, 2012 12:07 am

[quote]fantastic tarafindan yazilan metin:

2013\'te Turkiye\'de bir lisans bolumunu bitiriyorum. Bildiginiz gibi askerlik problemi var. Ikinci lisans bolumu icin askerlik tecil edilmiyormus. Ama ben Almanya\'da ikinci bir lisans bolumu (muhendislik) okumak istiyorum.
Bunu yapabilmek icin Almanya\'da dil egitimi alirken biriyle evlenebilir miyim? Evlendikten sonra askerlik sorunu olmaz degil mi?[/quote]

calisan/isvren seklinde oturuma sahip oldugunda 38 yasina kadar erteleme hakkin doguyo. bu surede 3 sene sigortali calistigin takdirde askerligi dovizle yapma hakkina sahip oluyosun.

bunun disinda diyelim geldin almanyaya okula kayit oldun. askerlik patlak verdi ki benim de oyle olcak. askerlik yapmadim henuz ve ikinci lisansi okuyorum.

alman yasalarinda askerlik hizmeti icin ozel izin verilir diye bi madde var ve duyduguma gore askerlik hizmeti icin de ozel icin veriyomus yabancilar subesi.

ozel izin dedigim de su sekilde:

almanyada oturma iznine sahip olduktan sonra gecerlilik suresi icersinde 6 ay yurtdisinda kaldiktan sonra oturumun gecerliligini kaybediyo. yani oturum hakkin oluyo. ozel durumlarda oncesinde yabancilar subesinden izin alarak turkiyeye daha uzun sureli gelip kalabiliyosun. bu sekilde gelip 6 aydan uzun kalan cok kisi var.

gel gelelim diger taraftan bakalim:

askerligi yapmazsan ne olur. turk konsoloslugundan islem yaptiramazsin; pasaport basvurusu, gerekli belge tanzimi..vs.

yani 10 senelik bir pasaportun varsa ve gelirsin almanyaya turk kurumlariyla ilisigini kesersin okulu bitirdikten sonra turkiyeye donersin. son cikan yasayla kabahatler kanunu cercevesinde asker kacagi oldugun sure kadar para cezasi alirsin ve askere yine gidersin

yani kacis yok askerden gidiceksin her turlu :)

konsolosluk vize vermemezlik yapar mi demissin. alman konsoloslugunu kasdediyosun sanirim. bizim askerlikle alman devleti ve kurumlarinin hicbir alakasi yok. eger sinirsiz pasaportun olursa ve almanyada sana sinirsiz oturum verirse turk kurumlariyla isin dusmedikce sorunsuz yasarsin almanyada :)

izzy

Mesaj gönderen izzy » Cum Eki 12, 2012 1:29 am

Askerlik, Alman konsoloslugunda da beter hicbir standart yok cok iyi gecirende var cok kotu gecirende.

ideen12

Mesaj gönderen ideen12 » Cum Eki 12, 2012 3:53 am

pasaport almada askerlik sarti yoktur parayi verip alirsiniz
bakayada hapis durumu yoktur para cezasi sadece

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eki 12, 2012 12:14 pm

[quote]ideen12 tarafindan yazilan metin:

pasaport almada askerlik sarti yoktur parayi verip alirsiniz
bakayada hapis durumu yoktur para cezasi sadece[/quote]

benim duyumlarim konsoloslugun bu konuda hep sorun cikardigi. asker kacagi oldugundan bu sekilde cogu islemini gerceklestiremeyen(pasaport uzatma/alma da dahil) kisi var.

izzy

Mesaj gönderen izzy » Cum Eki 12, 2012 2:00 pm

[quote]libertyofgeist tarafindan yazilan metin:

demek istedigi sanirim su, bu arkadasin askerligi biraz agir gecmis ondan sikintili ama soyledigi dogru askerde bir standart yok evet sanslisindir ya da torpillisindir, velakin bazen torpil de islemez, iyi askerlik yaparsin ama gercek su ki aklini kullanirsan birazda sansin iyi ise (benim gibi) rahat rahat bitirirsin askerligini ama bu benim de -15 derecede nobet tutmadigimi gostermez. :)[/quote]

Hayir askerligim agir gecmedi zira henuz gitmedim. Fakat giden arkadaslarimdan biliyorum cok rahat tamamlayanda var cok sikinti cekende.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Eki 12, 2012 3:31 pm

Fantastic tam bir hayalperestsin. Asker kacagi olan ve egitim kredisi borcu olan birisinin vatandasliktan cikmasi zor. Vatandasliktan cikma sartlari arasinda "hakkinda mali veya cezai tahdit bulunmamasi" var. Kaldi ki alman birisiyle evlendigin zaman direkt olarak vatandaslik verildigini sanmam. Verilmesi icin de Turk vatandasligindan cikis belgesi gostermen lazim. Bu sartlarda gosteremedigine gore o da zor.

izzy

Mesaj gönderen izzy » Cum Eki 12, 2012 4:01 pm

Fantastic daha gitmeden kalmanin hesaplarini yapiyorsun hatta Alman vatandasi oluyorsun. Bir git bakalim Almanya\'da yapabilecek misin? Evdeki hesap carsiya uymaz biliyorsun.

sekonder

Mesaj gönderen sekonder » Cmt Ara 01, 2012 1:05 am

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Fantastic tam bir hayalperestsin. Asker kacagi olan ve egitim kredisi borcu olan birisinin vatandasliktan cikmasi zor. Vatandasliktan cikma sartlari arasinda "hakkinda mali veya cezai tahdit bulunmamasi" var. Kaldi ki alman birisiyle evlendigin zaman direkt olarak vatandaslik verildigini sanmam. Verilmesi icin de Turk vatandasligindan cikis belgesi gostermen lazim. Bu sartlarda gosteremedigine gore o da zor.[/quote]

Ben evlenerek geldim, ogrenim kredisine maddi durumlar yuzunden hic odeme yapamadim ve icraya dustu. Icraya dustukten cok sure sonra Alman vatandasligina gectim ve sorun olmaksizin Turk vatandasligindan ciktim. Yani mali tahdide sanirim belli bir sinirdan itibaren dikkat ediliyor. Yalniz bu durumda ben Turkiye\'ye gittigimde herhangi cezai bir isleme tabi tutulur muyum, bunu merak ediyorum. Su an Alman vatandasiyim ve vergi dairesinde bu borc baki... :(

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Ara 01, 2012 3:09 am

2013\'te Turkiye\'de bir lisans bolumunu bitiriyorum. Bildiginiz gibi askerlik problemi var. Ikinci lisans bolumu icin askerlik tecil edilmiyormus. Ama ben Almanya\'da ikinci bir lisans bolumu (muhendislik) okumak istiyorum.
Bunu yapabilmek icin Almanya\'da dil egitimi alirken biriyle evlenebilir miyim? Evlendikten sonra askerlik sorunu olmaz degil mi?[/quote]

Askerlikten kacmak icin mi Almanya ? Zaten lisans bitirmissin , yap 5 ay askerligini bu kadarda sorunla ugrasmazsin.
Ha master veya tekrar lisans okuyacaksan gene sorun yok , askerlik uzatma islemi artik 29 yasina kadar tek seferde yapiliyor..Gelir gene okursun hic bir sorunda olmaz.

Askerden kacmak care degil , cidden egitim icinse ne ala ama askerden kacmak icinse bu kadar derdin altina girmek pek mantikli degil diye dusunuyorum.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

sekonder

Mesaj gönderen sekonder » Pzt Ara 03, 2012 11:22 pm

Benim durumla ilgili fikri olan yok sanirim...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 04, 2012 12:39 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Askerlikten kacmak icin mi Almanya ? Zaten lisans bitirmissin , yap 5 ay askerligini bu kadarda sorunla ugrasmazsin.
Ha master veya tekrar lisans okuyacaksan gene sorun yok , askerlik uzatma islemi artik 29 yasina kadar tek seferde yapiliyor..Gelir gene okursun hic bir sorunda olmaz.

Askerden kacmak care degil , cidden egitim icinse ne ala ama askerden kacmak icinse bu kadar derdin altina girmek pek mantikli degil diye dusunuyorum.[/quote]

29a kadar tecille ilgili konuyu acabilir misin sana zahmet ? ben 2011de son yoklamayi ve muayeneyi yaptirdim ve son 2 senelik tecil hakkimi devreye soktum. kasim 2013e kadar tecilliyim yedek subay adayi olarak. yani lisans mezunuyum ve almanyada tekrar lisansa basladim. 29a kadar tek seferde tecil etmenin sartlari nedir, nasil yapilir biliyosan detaya girebilir misin ya da link varsa link oraya yonlendirebilir misin ?

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Sal Ara 04, 2012 1:29 am

ben gecen hafta essen baskonsolsluguna gittim tecil islemlerimi yaptirdim. onlisans mezunuydum. 31.12.2019 a kadar tecil aldim. ama lisans mezunlari 2 yil daha tecil edebiliyor. fakat tekrardan lisans okumak icin tecil yaptiramiyorlardi, bana verilen bilgi bu, hep bir ustunu okumak zorundasin ki tecil hakkin olsun.Ama yanlis bilgi vermek de istmemem

sekonder

Mesaj gönderen sekonder » Sal Ara 04, 2012 8:37 am

[quote]libertyofgeist tarafindan yazilan metin:

saniyorum sen vatandasliktan ciktigin icin herhangibir sey talep edemezler, yanliz alman makamlarina yazi gonderirler mi onu bilemem ama zannetmiyorum acikcasi bende senin durumunda olan bir kac kisi taniyorum onlardan hicbirisinden borc talebinde bulunuldugunu duymadim.[/quote]

Tesekkur ederim cevap icin oncelikle.

Her ne kadar ben de oyle tahmin etsem de insanin aklinda kaliyor bir soru isareti. Ayrica borc sorgulamasi TC kimlik numarasiyla yapiliyor malumun, bu numarayi ezbere bildigim icin gecen tekrar bakmistim KYK\'nin sistemine ve borcu gosterdi. Yalniz nufustaki dosyam kapandigi icin baska hicbir sistemde gorunmuyor bu numara, zira artik yok oyle biri. Sistem kendi icinde biraz cakismis gorundugu uzere.

Turkiye\'ye giris yaptigimda gorecegim bakalim ne olacak...

sekonder

Mesaj gönderen sekonder » Çrş Ara 05, 2012 8:27 pm

Umarim dedigin gibi olur libertyofgeist. Cevap icin tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ara 06, 2012 2:47 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Askerden kacmak care degil , cidden egitim icinse ne ala ama askerden kacmak icinse bu kadar derdin altina girmek pek mantikli degil diye dusunuyorum.[/quote]

29a kadar tecille ilgili konuyu acabilir misin sana zahmet ? ben 2011de son yoklamayi ve muayeneyi yaptirdim ve son 2 senelik tecil hakkimi devreye soktum. kasim 2013e kadar tecilliyim yedek subay adayi olarak. yani lisans mezunuyum ve almanyada tekrar lisansa basladim. 29a kadar tek seferde tecil etmenin sartlari nedir, nasil yapilir biliyosan detaya girebilir misin ya da link varsa link oraya yonlendirebilir misin ?[/quote

Buyur : http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... ad_id=1303
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Ara 06, 2012 8:34 pm

Facebookta essen konsoslos egitim atesligi grubu var oadan direk sorullarinida sorabilirsin ilk resmi elden cevab geliyor
https://www.facebook.com/groups/1418877 ... rk_t=group
So geht nicht !

metehanzor

Mesaj gönderen metehanzor » Pzt Nis 20, 2015 3:22 pm

Ben 2013 te liseden mezun oldum sonra Almanyaya geldim almanca kursu derken yeni bitti.yasim 20 olcak bu 29 haziran 2015 te 20 yi doldurcam askerlik kagidim gelebilir.Suan herhangi bir universitede ogrenci olarak gozukmuyorum.bunu nasil yapabilirim yani tecil ettirebilirim.?universite kayitlsri haziranda malum studienkollegte yapmakla zorunluyum.Bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz?

nuernberger

Mesaj gönderen nuernberger » Pzt Nis 20, 2015 8:57 pm

Ya ben bu basliga bilimum ask hikayeleri okumak icin geldim ama askerlik tecili buldum. Bahtsiz miyim?