Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universite Tercihi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tudess

Universite Tercihi

Mesaj gönderen tudess » Çrş Tem 04, 2012 4:54 pm

mrb ark gecen hafta lys girdim suan sonuclari beklemekteyim.Cok buyuk olasilikla bogazici veya odtu fizik gelecek.Daha sonra heidelberg unv fizik basvurmayi dusunuyorum.Fakat bazi endiselerim var dersleri ne kadar anlayabilecem kendi anadilim olmayan dilde derslerde burda gosterebilecigim performansin altina dusup notlarin dusuk gelmesinden , alman ogrencilerin yabancilara soguk davrandigini duydum orda yalnizz kalmaktann endise duyuyorum.Burda kazandigin universite turkiyede en iyisi dunya capinda belli bir populeritesi olsada, heidelberg unv sinde cok koklu bir gecmis var dunya siralamasin da ilk 50 de .Bu nedenle nereye gidecegime karar veremedim.Orda bu kadar zorluga katlanip sonra hayal kirikligina ugramak istemiyorum.Ancak fizikte istedigim kariyere ulasmam icin de yurt disinda bulunmam daha avantajli .Orda okuyan arkaadslar tavsiyeri benim icin cok faydali olacak...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Universite Tercihi

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 04, 2012 5:53 pm

Ilk once tebrik ederim;)

Senin yerin de olsam lisansimi ODTU gibi kampusu vs. cok iyi olan bir universite de okur , ayni zamanda bir dil kursuna gider , 1 donemde erasmusla almanyaya gelirdim.Lisans bittikten sonra Mastera almanya ya cok hazir bir sekil de gelmis olursun.Bence risk almaya hic gerek yok ;) Daha tecrubeli arkadaslar daha iyi cevaplar verecektir.

Schrodinger

Universite Tercihi

Mesaj gönderen Schrodinger » Çrş Tem 04, 2012 6:31 pm

Ben kendimden ornek vereyim, ITU\'de matematik muhendisligini bitirdim ve yuksek lisans icin Gottingen\'e geldim. Ama bastan lisans icin gelmedigime cok pismanim. Biz lisansta resmen lise duzeyinde egitim gormusuz, temel cok eksik kaliyor. Stuttgart\'a erasmusla geldigimde Almanya\'da yuksek lisans olayindan tamamen vazgecmistim, cunku adamlarin temeli super ve uyum saglamak gercekten sorun. Bir sekilde gozumu karartip geldim ama lisansi Turkiye\'de yapmamin pismanligindan kurtulamiyorum.

MiTRaLYoZ

Universite Tercihi

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Çrş Tem 04, 2012 9:34 pm

3.mesaji okuduktan sonra , muhendisligi almanyada bitiren her yigidin eli opulesi insan oldugunu dusunuyorum :)

Schrodinger

Universite Tercihi

Mesaj gönderen Schrodinger » Prş Tem 05, 2012 1:50 am

[quote]MiTRaLYoZ tarafindan yazilan metin:

3.mesaji okuduktan sonra , muhendisligi almanyada bitiren her yigidin eli opulesi insan oldugunu dusunuyorum :)[/quote]

Benimki uygun bir ornek olmayabilir, bizim bolum pek muhendislik muamelesi gormuyor. Burada zaten matematikte devam ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Universite Tercihi

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Tem 05, 2012 5:45 am

tudess tavsiyem :
1-
Turkiye\'de ODTU veya Bogazici\'nde lisansa baslaman ve ileride erasmus ile Almanya\'ya gelmen ve 1-2 donem burada gozlemlerde bulunup kararini ona gore vermen. (Tabi erasmus varsa istedigin universiteye)

2-
Ya da gene Turkiye\'de universiteye baslaman , daha sonra inceleme amaciyla Almanya\'ya gelmen.

3-
Son olarakda master icin veya lisans egitiminin 3. yilinda Almanya\'ya gelmen ve derslerini saydirman sonra buradan devam etmen.

Yani ne olursa olsun Turkiye\'de ODTU veya Bogazici\'ne kaydini yaptir ve Almanya\'da egitim icin once incelemeye gel.

Yabanci bir dilde egitim almak gercekten hiiiicc kolay degil ve Almanya\'ya egitime gelen her 2 kisiden 1\'nin egitimini tamamlayamadigi gercegini ve 3 sinav hakkinin oldugunu 3. kez veremezsen bir sinavi okulda atildigini goz onunde bulundurarak kararini ver \'\')
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

tudess

Universite Tercihi

Mesaj gönderen tudess » Prş Tem 05, 2012 12:12 pm

Tesekkur ederim arkadaslar onerilerinizi dikkate alacam.Sanirim biraz daha arastirmam gerekecek.

udemir

Universite Tercihi

Mesaj gönderen udemir » Cum Tem 06, 2012 12:06 am

merhabalar master icin 4 universiteye basvurdum dourtmund, stuttgart, bochum ve paderborn universiteleri 100 uzerinden 70 ortalamam var ve almanca A1 ve ingilizce B2 sertifikalarimi gonderdim ayrica 3 adet te refarans mektubu bu universitelerden sartli kabul alma ihtimalim nedir sizce egitim dili olarak almanca dusunuyorum ayrica dourtmund universitesi almanca A2 belgesi istiyormus minumum seviyede ben bugun araci kurumu aradim ve bu universitelerin sartli kabul icin ortalama A2 ve B1 duzeyinde belgeler istedigini soyledim yapilan basvurlarin bosuna mi oldugunu sordum biz daha once dourtmund ve stuttgart icin A1 ile basvurduk dediler ve kabul aldiklarini soylediler tam olarak ne yapmaliyim sizce dourtmund,stuttgart,bochum universtelerine sartli kabul alma ihtimalim nedir sizce??

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Universite Tercihi

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 06, 2012 3:37 am

udemir ayri bir baslikta sorabilir misin sorunu.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Arda93

Universite Tercihi

Mesaj gönderen Arda93 » Sal Tem 10, 2012 2:01 am

[quote]tudess tarafindan yazilan metin:

mrb ark gecen hafta lys girdim suan sonuclari beklemekteyim.Cok buyuk olasilikla bogazici veya odtu fizik gelecek.Daha sonra heidelberg unv fizik basvurmayi dusunuyorum.Fakat bazi endiselerim var dersleri ne kadar anlayabilecem kendi anadilim olmayan dilde derslerde burda gosterebilecigim performansin altina dusup notlarin dusuk gelmesinden , alman ogrencilerin yabancilara soguk davrandigini duydum orda yalnizz kalmaktann endise duyuyorum.Burda kazandigin universite turkiyede en iyisi dunya capinda belli bir populeritesi olsada, heidelberg unv sinde cok koklu bir gecmis var dunya siralamasin da ilk 50 de .Bu nedenle nereye gidecegime karar veremedim.Orda bu kadar zorluga katlanip sonra hayal kirikligina ugramak istemiyorum.Ancak fizikte istedigim kariyere ulasmam icin de yurt disinda bulunmam daha avantajli .Orda okuyan arkaadslar tavsiyeri benim icin cok faydali olacak...[/quote]
radikal kararlar almadan basarili olamazsin. Egitim zor gercekten , alismakta cok kolay degil ama bunu yapan tek kiside sen olmayacaksin. Tek bir hayatin var ve eger ilerde bunu yapmadigin icin pisan olacagini dusunuyorsan, lisans icin almanyaya gelmeni oneririm. Dersleri farkli bir dilde anlamak zor ama imkansiz degil. Matematik fizik mekanik gibi senin bolumunde agirlikli dersler icin almancanin mukemmel olma zorunlulugu yok. Ayrica calisinca yapilamayacak seyler degil bu kadar gozunde buyutme. Kafanin ustunde turk yazmadigini dusunuyorum, bu yuzden almanlar sana onyargiyla bakmazlar. Benim simdiye kadar karsima cikan kimse bana on yargili yaklasmadi. Herkes cok canayakin ve iyi niyetliydi. Tabi ki anlasamayacagin sana hos gelmeyen insanlar olacak ama bunlar turkiyedede mevcut. Dedigim gibi gelecegin icin zorlu ama iyi bir yatirim olur. Yeni bir kultur tanirsin ve avrupayi cok rahat gorebilecegin icin kendini gelistirme sansinda cok artar.