Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Basvuru ve Diploma Statusu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cemezgn

Mesaj gönderen cemezgn » Pzt Haz 18, 2012 11:52 am

Merhaba arkadaslar.
Bu sene liseden mezun oldum.Lisem Anadolu Teknik Lisesi yani herhangi bir ders eksigi yok ve 4 sene okudum.Bu durumda studenkolleg e gitmem gerekir mi? Paderborn universitesine basvuru yapmak istiyorum almanca kursu +universite icin ne yapmam gerekiyor online oluyor sanirim basvurular ve daha henuz okul diplomayi vermedi ve lys ler bitmedi yani kazandi belgesi agustosa dogru geliyor ve gec bir tarih.Nasil bir yol izlemeliyim?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 18, 2012 12:12 pm

Selamlar cemezgn , sitemize hosgeldin ve mezuniyetin icin tebrikler.

OSYM Yerlesti belgesi ve diploma olmadan kabul alamazsin , olmazsa olmaz belgelerden birisi bu.Yapman gereken sonuclar aciklanincaya kadar beklemek , zaten sartli kabul alacagin icin basvuru surelerinin bir onemi yok.
Padeborn universite sifir Almanca bilgisi ile kabul veriyor.

4 yillik lise mezunu oldugun icin SK \'ye gerek yok.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

cemezgn

Mesaj gönderen cemezgn » Pzt Haz 18, 2012 12:34 pm

Tesekkurler.Sanirim online on kayit yaptirmak gerekiyormus.Peki belgeler gelmeden yapmam gereken islemler neler?Gec kalmak istemiyorum.Universitenin dil kursu varmis oraya kayit yaptirmak istiyorum kabul alirsam onada bir on basvuru gerekiyormu?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 18, 2012 12:48 pm

Nasil kayit yapilir , hangi evraklar gonderilir bunlari sitede sabit basliklarda ve makaleler kisminda bulabilirsin.Padeborn Uni\'sinin tanitimi yapildi.

Dil kursuna icin universitenin linki (sitede sol altta ingilizce butonu var) ;
http://w3cs.uni-paderborn.de/~aaa/incom ... hkurs.html

Buda basvuru belgesi , ve burada dikkat etmen gereken 11. soruya \'\'JA\'\' demen o zaman dil kursuna kayit yaptirmak istediginide belirtmis oluyorsun.

http://w3cs.uni-paderborn.de/~aaa/incom ... ternet.pdf

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 18, 2012 1:30 pm

Yalniz bazi teknik lise mezunlari okula gore STK yapmak zorunda kaliyorlar. Lisenin tam adini soylersen daha net bilgi verebiliriz.

cemezgn

Mesaj gönderen cemezgn » Pzt Haz 18, 2012 2:27 pm

Antalya Teknik ve Endustri Meslek Lisesi (Anadolu Teknik Lisesi) Bilisim Teknolojileri Bolumu

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Haz 18, 2012 6:36 pm

Meslek liseleri cikisli ogrenciler STK yapmak zorundalar.

elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzt Haz 18, 2012 7:05 pm

sk iyi bise tamam anladikta.adamlar sk ya 0 almancayla almiyolar makaleye gore .. 1 yil dil kursu yapicaksin almanca ogreniceksin sonra sk baslicaksin 1 yilda ordan yaz.sonra universite... fazladan 1 yil almanyaya gelmemis okula baslamamislar icin urkutucu geliyo fazladan bir yilda ZAMAN+PARA imaji yaratiyo. milletin canini sikan durum bu bence

elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzt Haz 18, 2012 7:15 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:

Meslek liseleri cikisli ogrenciler STK yapmak zorundalar.[/quote]

Bende meslek lisesiyim su anda 2 danismanlik firmasiyla konusuyorum.adamlar israrla SK yapmicaksin diyolar o eskidendi 3 yil lise okuyanlar zamaninda uygulanan bir kural diyolar.benim okudum lisede 1+3 yani ilk yil tum dersler mat. fizik kim. vs yani 4 yil okudum ve standart lise statusundesin dediler.

ama burda okudum makaleler olsun diger arastirmalarim dogrultusunda SK yapicam ki bunu Gurkan abide soyledi bende kendimi ona gore ayarliyorum.

yani ortada bi anlasilmazlik var aslinda hersey net ancak danismalik firmalari ogrencinin gozunu korkutmamak amaciylami bilinmez ilk asamada hersey toz pembe anlatiliyo.

herbert

Mesaj gönderen herbert » Pzt Haz 18, 2012 7:33 pm

Arkadaslar , Anadolu Meslek Lisesi yani Lise egitimini 4 yil Turkiyede tamamlamis olanlar Studienkolleg\'den muaflar ..Bilginize..

cemezgn

Mesaj gönderen cemezgn » Pzt Haz 18, 2012 8:08 pm

Endustri Meslekle Teknik Liseyi ayni kefeye koymak cok sacma bikere.Anadolu Teknik Liselerinde haftada 45 saat ders var mesleklerde ise yaklasik bunun yarisi kadar ve 12.sinifa dogru mat fizik kimya biyoloji gibi dersleri gormuyorlar ve 12. sinifda 3 gun stajda oluyorlar ve mezun olduklarinda mesleki yeterlilik tarzi bi sinava giriyorlar.Teknik lisede boyle bi durum yok normal mufredat + meslek dersleri studienkolleg olmamasi gerek.umarim oyledir.

elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzt Haz 18, 2012 8:10 pm

[quote]herbert tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar , Anadolu Meslek Lisesi yani Lise egitimini 4 yil Turkiyede tamamlamis olanlar Studienkolleg\'den muaflar ..Bilginize..[/quote]

ortada bi bilgi kirliligi var..

meslek lisesisinde 3 farkli sistem vardir..

1) Endustri meslek(duz meslek)

burda 9. sinifta herkez ayni dersleri gorur mat. fiz. kim. biyo. ing. bu hazirlik sinifinin sonunda ortalaman iyi degilse mecburen endustri okumak zorundasin.bundan sonra lise 2 3 4 siniflarda asla mat. fizik. kim. biyo. temel dersleri gormezsin son yil 9 ay staj yaparsin. 4 yilda mezun olursun..

2) Teknik lise

burdada 9. sinifta herkez ayni dersleri gorur mat. fiz. kim. biyo. ing. bu hazirlik sinifinin sonunda ortalaman iyi ise bir bolum secersin lise 2 3 4 siniflarda hem mesleki hemde kultur desleriyle birlikte goturursun lise hayatin boyunca mat. fizik. kim. gorursun.yazlari 15 ser gun staj yaparsin 4 yilda mezun olursun

3) Anadolu teknik

bu ise meslek lisesinin en ust noktasidir burda okumak icin zamaninda oks simdiki adi sbs olan sinav puaniyla girersin 9 sinifta hazirlik okumayip direk olarak bir bolum secip lise 1 2 3 4 siniflarda hem bolum dersleri hemde mat. fiz. kimya vs vs. gidersin 4 yilda mezun olursun.

kisaca meslek lisesi bu.ben gecen yil mezun oldum ben mezun olurken sistem boyleydi bugun bi farklilik varsa yanlis bilgi varsa o.dilerim.

simdi Studienkolleg bu bilgiler altinda degerlendirelim meslek lisesi dimekle bitmiyo cesitleri var.Forumda yer alan makaledeki lise bilgileri sanirim biraz eski 3 yil lise kalmadi artik.gurkan abi surda bi nokta koyalim su SK ya.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 18, 2012 9:32 pm

Arkadaslar benim bildigim ve cok emin oldugum konu ; ANADOLU lisesi meslek yada genel farketmez , 4 yil egitim aldiklari ve tirnak icerisinde soyluyorum \'\'Prestijli\'\' olduklari icin SK\'dan muaf tutuluyorlar.

Hatta size kendimden bir ornek vereyim , ben 3 yillik duz lise mezunuyum ve NRW eyaletinden Duisburg-Essen\'a basvurdum ve SK yapmama gerek kalmadan kabul aldim.Evet NRW\'de SK kalkti ancak bu demek degil ki kimseden SK istenmiyor.
Benden istenmedi , 2 tane birbirinden farkli bolumden kabul almistim ve N.C si olan bolumlerdi bunlar.

Bunun sebebi olsa olsa okulun onceden pilot okul olmasidir tahminimce ve ben mezun olduktan hemen sonra anadolu lisesi olarak isim degistirmis olmasi olabilir.

elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzt Haz 18, 2012 9:53 pm

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar benim bildigim ve cok emin oldugum konu ; ANADOLU lisesi meslek yada genel farketmez , 4 yil egitim aldiklari ve tirnak icerisinde soyluyorum \'\'Prestijli\'\' olduklari icin SK\'dan muaf tutuluyorlar.

Hatta size kendimden bir ornek vereyim , ben 3 yillik duz lise mezunuyum ve NRW eyaletinden Duisburg-Essen\'a basvurdum ve SK yapmama gerek kalmadan kabul aldim.Evet NRW\'de SK kalkti ancak bu demek degil ki kimseden SK istenmiyor.
Benden istenmedi , 2 tane birbirinden farkli bolumden kabul almistim ve N.C si olan bolumlerdi bunlar.

Bunun sebebi olsa olsa okulun onceden pilot okul olmasidir tahminimce ve ben mezun olduktan hemen sonra anadolu lisesi olarak isim degistirmis olmasi olabilir.[/quote]

ya simdi dusunuyorumda gurkan abi bana SK yapicaksin dedi ama acaba kendi zamanindaki sistem ilemi degerlendirip soyledi.yoksa haklimi.bi baksa iyi olur :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Haz 18, 2012 9:56 pm

Dedigim gibi \'\'ANADOLU\'\' statusunde olmasi sart..Diger meslek veya teknik liseler onceden de 4 yildi ancak \'\'Anadolu\'\' statusunde olmayanlar vardi.

Simdi ise tum liseler Anadolu lisesi oldu ve sureleri 4 yil.Benim 3 yillik mezun olupta kabul almis olmam sans veya dikkatsizlikte olabilir.

Blackmass

Mesaj gönderen Blackmass » Pzt Mar 07, 2016 12:04 am

[quote]Staatsmann tarafindan yazilan metin:

Bunun sebebi olsa olsa okulun onceden pilot okul olmasidir tahminimce ve ben mezun olduktan hemen sonra anadolu lisesi olarak isim degistirmis olmasi olabilir.[/quote]

Hocam lutfen yardim edermisin ben Anadolu lisesinden sinava rahat hazirlanmak amaciyla acik liseye gectim Anadolu lisem bir yil hazirlik arti dort yildi fakat acik lise diplomasi da dort yillik lise olarak gozukuyor her halukarda dort yil dolmus oluyor fakat ben de studienkolleg yapmak zorunda miyim? Eger universite de studienkolleg kalkti ise bu kimseden istemiyor mu demek yoksa bizde yok sen baska yerden al sonra istersen gel demek mi? Bunu tam kesin olarka kimden ogrenebilirim? Lutfen cevap verin hic bir kaynak bulamadim sitedeki den baska bi umut bakiyorum etrafa

samettbasli

Re: Basvuru ve Diploma Statusu

Mesaj gönderen samettbasli » Pzr May 06, 2018 12:28 pm

arkadaşlar eski sistemde öyleydi çoğu internetteki danışmanlıklar bunu düzeltmiyor fakat yüz yüze bi danışmanlık firmasına gittiniz zaman çoğu kişi düzelticektir artık anadolu meslek oldu heryer zaten sadece 11 yıllık eğitimler için geçerli studentkolleg