Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Gastronomie Bolumu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Cmt May 26, 2012 5:26 pm

Merhabalar Munih\'te Universite halinde gastronomi gibi ascilik okulu var mi arastirdim ama bulamadim. Turkiye\'de neredeyse artik tum universitelerde var.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 26, 2012 9:11 pm

Asci olmak icin kimse burda universiteye gitmez. Ascilik, Dogalgaz - kalorifer atesciligi-yaban hayvancilik bilimi, seracilik, ambulans soforlugu- gibi bolumler sadece Turkiye de universitelerde okutulur.

Direk meslege yonelik alanlar Almanya da Ausbildung dedigimiz 2 veya 3 yillik firmalara ait mesleki egitimle yapilir.

Ama illaki gastronomiyle alakasi olan bisey diyorsan tek okuyabilecegin bolum Stuttgart da var:

BWL - Tourismus, Hotellerie und Gastronomie (Bachelor of Arts) - Duale Hochschule Baden-Wurttemberg (Stuttgart)

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Çrş May 30, 2012 12:05 am

Ilerde kendime cafe-backerie tarzi bir yer acmak istiyorum. Yiyecekle ilgili birseylerle calismak istiyorum ama universite diplomam da olsun istiyorum. Bunun icin Munih\'te okuyabilecegim en yakin bolum BWL mi? Bundan baska bir secenek var mi?

Ya Hochschule\'de yada LMU\'da?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş May 30, 2012 10:00 am

Physiker \'in dedigi gibi Studium bazinda universite olarak bir tek onun buldugu bolumu bulabildim bende.
Digerleri hep ozel akademiler veya hotelfachschule gibi mesleki egitim veren yerler.

Studiengang BWL - Hotel- und Gastronomiemanagement
http://www.dhbw-ravensburg.de/de/fakult ... anagement/

Veya asagida ki basliklarda bir arama yap ;

Betriebswirt - Fachrichtung Hotel und Gastronomie
BA - Fachrichtung Hotelmanagement / Hotel & Tourismus

Veya en kotu ihtimal BWL okuyup daha sonra bu Gastronomie\'ye ozgu okullarda egitim gormekte olabilir.

Ve son olarak;

Ozel bir yere gideceksen sanirim aylik 2.000 - 3.000 Euro ucreti var ve tabi yillik yasam masrafin\'da 7000-8000 Euro..
Bunun yerine benim bir arkadasiminda gittigi Mutfak Sanatlari Akademisi\'ne de gidebilirsin , ucreti sanirim biraz yuksek 13.000 TL ama Almanya\'dan ucuza patlar sana.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş May 30, 2012 11:09 pm

ya yanlis anlama lutfen ama cafe - baeckerei gibi bir yer acmak icin illaki universitemi okumak gerekiyor?:)

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş May 31, 2012 5:15 am

Ausbildung tarzi bir seyler bulabilirsin bence bunun icin, universite okumak ille sart degil. Ama tabii ki kendi tercihin.

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Prş May 31, 2012 2:53 pm

Tabi aslinda universite okumak gerekmiyor ama anaokulundan beri ozel okula gidiyorum. Universite diplomam olsun istiyorum ne olursa olsun.

O bahsettiginiz ausbildung nasil oluyor. Meslek kursu gibi mi?

Benim almanyadaki dayim konditorei-backerie la ilgili oyle birsey okudu galiba. Meister diplomasida var. Simdide munihte 4 tane dukkani var.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş May 31, 2012 4:11 pm

[quote]ahmetdanis tarafindan yazilan metin:

O bahsettiginiz ausbildung nasil oluyor. Meslek kursu gibi mi?[/quote]

Onun gibi bir sey, calisacagin meslek agirlikli egitim. Genelde 2 ila 4 yil suruyor.

[quote]ahmetdanis tarafindan yazilan metin:Benim almanyadaki dayim konditorei-backerie la ilgili oyle birsey okudu galiba. Meister diplomasida var. Simdide munihte 4 tane dukkani var.[/quote]

Dayina bir sor bakalim, ne okumus. Sana daha saglikli yanit verebilir.

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Prş May 31, 2012 5:28 pm

Peki o egitimde vize islemleri basil oluyor acaba?

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Prş May 31, 2012 6:23 pm

Ayni bildigim kadariyla. Basvuru formunda Studium yerine Ausbildung\'u seciyorsunuz sadece. Geri kalan belgeler bildigim uzere ayni. Okula kayit yaptirdiginizin vs. belgesini isteyebilirler yine.

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Cmt Haz 02, 2012 8:57 pm

Bir anda konuyu degistiriyormusum gibi oldu ama dusunuyorum.

Benim almanca seviyem suanda A2 duzeyde goethe belgesi de var onunla ilgili. LMU sartli kabul ve vize icin yeterli midir A2?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 03, 2012 3:19 pm

LMU da sartli kabul olayi yok maalesef.

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Pzr Haz 03, 2012 5:34 pm

Bana herkes var diyordu. LMU\'nun kendi kurslari varmis almanca icin hemde cok iyiymis. Emin misin Physiker?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Haz 03, 2012 5:40 pm

evet eminim:

http://www.dkfa.de/Programm/Sprachkurse ... F-Training

Sadece yaz kursu var yeni baslayanlar icin 3 haftalik ve fiyati 415 euro ama bu isine yaramaz.

http://www.dkfa.de/Programm/Sprachkurse ... ger-August

ahmetdanis

Mesaj gönderen ahmetdanis » Pzt Haz 04, 2012 4:08 am

peki hochschule\'nin sartli kabulu var mi?

hasselbank

Mesaj gönderen hasselbank » Çrş Ara 26, 2012 12:12 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Asci olmak icin kimse burda universiteye gitmez. Ascilik, Dogalgaz - kalorifer atesciligi-yaban hayvancilik bilimi, seracilik, ambulans soforlugu- gibi bolumler sadece Turkiye de universitelerde okutulur.

Direk meslege yonelik alanlar Almanya da Ausbildung dedigimiz 2 veya 3 yillik firmalara ait mesleki egitimle yapilir.

Ama illaki gastronomiyle alakasi olan bisey diyorsan tek okuyabilecegin bolum Stuttgart da var:

BWL - Tourismus, Hotellerie und Gastronomie (Bachelor of Arts) - Duale Hochschule Baden-Wurttemberg (Stuttgart)[/quote]

forumda ausbildung hakkinda fazla bir bilgi bulamadim. pek tercih edilmiyor sanirim. bu okullar ne kadar prestijlidir? yani buradan cikan bir asci fine dining denilen restoranlarda calisabilir mi yoksa ortalama restoranlarda mi calisir ancak?
neden tercih edilmiyor bu ausbildunglar?
forumda Fachhochschule gibi uzerine acilmis kapsamli bir baslik var midir(http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=51)? ya da o basliktaki gibi ausbildung hakkinda kapsamli bilgiyi nerede bulabilirim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 27, 2012 1:56 pm

ausbildung tercih edilmiyor dememisim yukarda yanlis anlasilma var sanirim. Ascilik uzerine ausbildung yapanlar ne tip restorantlarda calisabilir kesin birsey soyleyemem, o kisinin kabiliyetine bagli artik.

Ausbildung burda genelde universiteye gitmeyi beceremeyen cocuklarin meslek edinmek icin gittikleri okul. Simdiye kadar ausbildung icin vize basvurusu yapani da vize alani da gormedim, o yuzden sitede herhangi bir bilgi yok.

Not: Ozel mesaj atmayalim lutfen.

hasselbank

Mesaj gönderen hasselbank » Prş Ara 27, 2012 9:36 pm

ausbildung tercih edilmiyor dememisim yukarda yanlis anlasilma var sanirim. Ascilik uzerine ausbildung yapanlar ne tip restorantlarda calisabilir kesin birsey soyleyemem, o kisinin kabiliyetine bagli artik.

Ausbildung burda genelde universiteye gitmeyi beceremeyen cocuklarin meslek edinmek icin gittikleri okul. Simdiye kadar ausbildung icin vize basvurusu yapani da vize alani da gormedim, o yuzden sitede herhangi bir bilgi yok.

Not: Ozel mesaj atmayalim lutfen.[/quote]

yok ausbildung tercih edilmedigini ben dusundum ve kendimce oyle bir cikarim yaptim. bende ayni zamanda avrupa vatandasligi var, onun faydasi olur mu ogrenci vizesi konusunda?
anladigim kadariyla ausbildunglar pek iyi olmuyor. o stutgarttaki gastronomi okulu nasildir? sitesine girdim ama almancam yok. almanya\'da gastronomi egitimi alan birisi var mi forumda bildiginiz?
tr de turizm kazanip o bolume yerlesebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ara 28, 2012 12:52 pm

Avrupa vatandasligi varsa vize almaniza gerek yok o zaman. Tavsiyem once bir dil kursuna kayit olun, buraya gelip yabancilar dairesinden oturum icin basvuru yapin. B1 sertifikasi aldiktan sonra da simdiye kadar almis oldugunuz egitimi burdaki karne tanitma merkezleri var(Anerkennungsstelle veya Bezirksregierung), orda simdiye kadarki egitiminizi tanitip direk ausbildung yapabilirsiniz. Gastronomi egitimi alan birini gormedim maalesef simdiye kadar.

hasselbank

Mesaj gönderen hasselbank » Cum Ara 28, 2012 11:33 pm

Avrupa vatandasligi varsa vize almaniza gerek yok o zaman. Tavsiyem once bir dil kursuna kayit olun, buraya gelip yabancilar dairesinden oturum icin basvuru yapin. B1 sertifikasi aldiktan sonra da simdiye kadar almis oldugunuz egitimi burdaki karne tanitma merkezleri var(Anerkennungsstelle veya Bezirksregierung), orda simdiye kadarki egitiminizi tanitip direk ausbildung yapabilirsiniz. Gastronomi egitimi alan birini gormedim maalesef simdiye kadar.[/quote]

avrupadan kastim bulgar vatandasligiydi. bulgarlar icin bazi kisitlamalar oldugunu duymustum bu sorun yaratir mi? stutgarttaki okul hotelliere und gastronomie diye geciyor yani oranin tam olarak ne egitimi verdigini anlamadim, asci mi yetistiriyorlar? ausbildung kafama yatti aslinda ama siz oyle universiteye gitmeyi beceremeyenler gidiyor diyince biraz sogdum:D suan icin stutgarttaki okulu dusunuyorum. orasi iyi bir okul mu bilginiz var mi?