Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Okuyan Terubeli Arkadaslar Yardiminiz Gerekli

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzr Nis 29, 2012 2:00 pm

Arkadaslar biraz uzun oldu ama acil yardimiza ihtiyacim var.

Merhabalar
uzun arastirmalarim sonucunda lisans egitimimi almanyada devam etmek istiyorum ama kafamda ciddi soru isaretleri var gelecegimi sekillendiricek bir karar oldugu icin su anda almanyada okuyan arkadaslardan profesyonel destege ihtiyacim var sorularimi soyle siraliyayim..

1)Turkiyede yerlestigimiz bolum dogrultusunda Almanyadaki universitelere kayit yaptiriyoruz bu kayit asamasinda Turkiyede yerlestigimiz bolum onelimidir mesala doguda dusuk puanli bir universiteye yerlesip basvuru yaptigimizda bu adam mamara universitesi kazanmis bunu kabul edelim bu doguda ozel bi uni. muhendislik bolumunu kazanmis kabul etmeyelim gibi bir durum soz konusumu?

2)Bir suru yurt disi danismanlik sitelerinde mali acidan fiyatlar sunulmus aylik su kadar harcarsiniz bu kadar gideriniz olur diye.bu aciklamalarin dogruluk orani nedir ve sizden ricam bugun almanyada okumak icin gidiyorum desem ne kadar bir butce ayirmam gerek tabiki bu durum okuyacagim bolume gore flan degisir.ama okuyan arkadaslarin birinci agizdan yorumlarini bekliyorum

3)Ailem Bulgaristan gocmeni ben de bulgaristan vatandasiyim Almanyaya giris cikis vize gibi bir problemim yok.Bu bana ne gibi artilar kazandirir.Okula kayit veya calisma izni gibi bi artisi olurmu ?

4)Su anda Almancam sifir hic almancam yok.Bugune kadar gonderdiginiz ogrenciler dil problemi yasadilarmi.1 yil boyuna dil egitimi hakkinda bilgi verebilirmisiniz 1 yilda Almanca halledilebilirmi?(dil konusunda kendime guveniyorum)

5)Almanya universiteye baslamak icin gerceklesen basvuru suresi icin gereken evraklar nelerdir ne kadar surmektedir.Universiteye kabul surecinde ogrenci nasil degerlendirilmekte? bu ogrenci turkiyede anadolu lisesi okumus bunu alalim bu meslek lisesi okumus bunu almayalim gibi bir durum soz konusumudur ?

6)Son etap hersey tamam diyelim almanyada sehir secimi konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.Kendim Bursada yasiyorum gezmeyi tozmayi cok severim eglence gece hayatida onemli 4 yilimi kos kos ders calisarak bitirmek istemem her animi degerlendirebilecek kalabalik olmasi onemli degil is imkani iyi olan ne biliyim yasanabilinecek bir sehir ve okul tavsiye edebilirmisiniz ?

Kendim meslek lisesi bilgisayar bolumu cikisliyim.Gecen yil universite sinavina girdim istedgim yere yerlesemedim bu yilda sinava girdim bekledigimin altinda bir puan aldim Lysde girip terihlerimi sizin verdiginiz bilgiler dogrultusunda yapip Almanyada Lisans egitimimi devam ettirmeyi dusunuyorum.okumak istedigim bolum ise oncelikle endustri muh. bilgisayar muh.Bulgaristan vatandasiyim pasaport vize sorunum yok.Bu bilgiler dogrultusunda norman duzeyde harama yapan biri olarak bana tavsiyeleriniz onerileriniz nelerdir ?
Tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Nis 29, 2012 2:52 pm

1-
Ozel ,devlet , dogu ,bati ,kuzey ,guney veya Kibris universitelerini secebilirsin.Bir ayrim yok.

2-
Yeni alacagin esyalar vs. sebebiyle ilk aylarda masraflarin fazla olabilir.Ancak daha sonrasi dil kursu masraflari haric aylik en az 550-600 Euro masrafin olacaktir.
Hesaplaman gereken aylik sabit giderler ;
Yurt kirasi 190-270 arasi
Saglik sigortasi 80 Euro
Telefon 15-25 Euro

Bunlar harici hersey sana kalmis..

3-
Bulgaristan vatandasi olman , universiteye kayit yaptiriken AB ulkeleri vatandaslari katagorisinde kayit yaptirmana olanak tanir..Avantajin ise olsa olsa brokratik islemlerde olur.Kabul almani kolaylastirmaz
Ve calisma konusunda ise yabanci ogrenciler icin gecerli olan \'\' 90 veya 180 yarim gun \'\' calisma izni senin icin gecerli olmaz.

4-
Almanca sakaya gelmez.Buraya okuma amaciyla gelip dil ogrenemeyen ve bu yuzden vize suresi bittiginde Turkiye\'ye geri gonderilen onlarca ogrenci var.
Veya iyi kotu DSH sinavini veren ancak universite de basarili olamayip ,geri donmek zorunda olanda var.
Eger kendine guveniyor ve disiplinli isen o zaman endise edilecek bir sey yok.1 yil olmasa bile 1.5 yilda halledebilirsin.

5-
Bu soru forumda 4965045348 kez cevaplandi , biraz daha incelersen siteyi , ozellikle makaleler ve Wir Fahren Nach Deutschland olan bolumu ,daha fazla bilgi edinebilirsin.

6- Turklerin cok yasadigi ve gene is imkanlarinin en cok oldugu eyalet NRW eyaletidir.Burayi tavsiye ederim.Buyuk sehirlerin birbirine yakin olmasi ,eyalet genelinde 4 havalani olmasi senin icin buyuk avantaj.
Okul ise hemen her universite kendi capinda iyidir.En iyi okulda okuyacagim gibi bir iddaa da bulunmamanizi tavsiye ederim.

7-
Puanin yetmiyorsa ozel bir universite sec ama kaydini yaptirma.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

elrayn

Mesaj gönderen elrayn » Pzr Nis 29, 2012 2:52 pm

[quote]_Staatsmann_ tarafindan yazilan metin:

1-
Ozel ,devlet , dogu ,bati ,kuzey ,guney veya Kibris universitelerini secebilirsin.Bir ayrim yok.

2-
Yeni alacagin esyalar vs. sebebiyle ilk aylarda masraflarin fazla olabilir.Ancak daha sonrasi dil kursu masraflari haric aylik en az 550-600 Euro masrafin olacaktir.
Hesaplaman gereken aylik sabit giderler ;
Yurt kirasi 190-270 arasi
Saglik sigortasi 80 Euro
Telefon 15-25 Euro

Bunlar harici hersey sana kalmis..

3-
Bulgaristan vatandasi olman , universiteye kayit yaptiriken AB ulkeleri vatandaslari katagorisinde kayit yaptirmana olanak tanir..Avantajin ise olsa olsa brokratik islemlerde olur.Kabul almani kolaylastirmaz
Ve calisma konusunda ise yabanci ogrenciler icin gecerli olan \'\' 90 veya 180 yarim gun \'\' calisma izni senin icin gecerli olmaz.

4-
Almanca sakaya gelmez.Buraya okuma amaciyla gelip dil ogrenemeyen ve bu yuzden vize suresi bittiginde Turkiye\'ye geri gonderilen onlarca ogrenci var.
Veya iyi kotu DSH sinavini veren ancak universite de basarili olamayip ,geri donmek zorunda olanda var.
Eger kendine guveniyor ve disiplinli isen o zaman endise edilecek bir sey yok.1 yil olmasa bile 1.5 yilda halledebilirsin.

5-
Bu soru forumda 4965045348 kez cevaplandi , biraz daha incelersen siteyi , ozellikle makaleler ve Wir Fahren Nach Deutschland olan bolumu ,daha fazla bilgi edinebilirsin.

6- Turklerin cok yasadigi ve gene is imkanlarinin en cok oldugu eyalet NRW eyaletidir.Burayi tavsiye ederim.Buyuk sehirlerin birbirine yakin olmasi ,eyalet genelinde 4 havalani olmasi senin icin buyuk avantaj.
Okul ise hemen her universite kendi capinda iyidir.En iyi okulda okuyacagim gibi bir iddaa da bulunmamanizi tavsiye ederim.

7-
Puanin yetmiyorsa ozel bir universite sec ama kaydini yaptirma.[/quote]

Cok tesekkur ederim cok aciklayici bir cevap olmus. @_Staatsmann_ ilerleyen zamanlarda islemleri baslattigim zaman bi sikinti olursa veya kafama takilan bir problem oldugunda sana danisabilirmiyim ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Nis 30, 2012 12:40 am

Rica ederim , sitemize danisabilirsin.Forumda gerekli basligina sorunu yazdigin taktirde elimizden geldigince yardim etmeye calisiriz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari