Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiyedeki Uni diploma notunu, Almanyadaki sisteme cevirme

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 11, 2009 5:01 pm

arkadaslar asagida olusturdugum basit formulde turkiyede sahip olunan universite diploma notunun almanyadaki karsiligi tahmin edilmeye calisiliyor. bu formulu ben olusturuken bayern ve karlsruhenin anerkennung yapmasindan sonra ayni notu bana vermeleri benim bu formulu yapmama yardimci oldu. kesinlikle soyluyorum bu formul kesin degildir. sadece tahmini ve uni dipmasi olanlar icin ben yaptim. lise olayinda OSS girdigi icin bir fikrim yok.
bana verilen iki nota dikkat ettim ve su sonuca vardim almanlar bizim notumuzu hic zorluk kolayliga gore incelemiyorlar. yani almanyanin sistemi zor yada turkiyenin zor seklinde bir degerlendirme yapmamislar sadece basit dogru orantilari ile cevirmisler sayet benim formul dogru ise. resmi siteye kayamadigim icin bu sekilde yaptim. yonetici arkadaslar eger yapabiliyorsa daha guzel olur. link seklinde cirkin gozukuyor.
http://i0902.hizliresim.com/2009/2/11/1787.bmp
A:Turkiede unindeki en yuksek not(bu ya 100 dur yada 4)
B: Okudugun universitede gecme notu(buda 4 sistemde 2 dir)
x:4
y=1
Kt=Senin diploma notun
Ka=almanya sistemine donusmus hali(=SONUC)

arkadasla daha onceden uni bitiripte almanyaya gelen ve anerkennung yaptiran biri burda bu formulle denerse ve bize soylerse sonucun dogrumu, yakin bir sonucmu yoksa alakasi olmayan bir sonucmu ciktigi hakkinda fikir edinebiliriz
iyi gunler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Şub 11, 2009 7:28 pm

iste gercel bi matematikci :D

bizim tr deki uni de gecme notu %60 di..o zaman sanirim B = 2,4 alacagim .. tr de 4 semester okudum not ortalamam orda 3,68 gibi biseydi.. degerleri yerine yazarsam 2,4 cikiyor ama bende 1,5 olarak taninmisti..

ya da ben mi yanlis hesapliyorum:|

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Çrş Şub 11, 2009 7:37 pm

guzel bir calisma ve paylasim, tesekkurler.

kitty26

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Şub 12, 2009 12:55 am

arkadaslar ben hala bir denklik yada tanitma gibi bisiy yapmadim..almancaya yeni basladigim icin bu sezon soyle bisiy dusunuyorum..erlangen universitesinin kiydirik bir bolumune yuk.lisans icin basvurayim ve eylulde uninin dil kursuna 1 sene gideyim diyorum.cunku benim gittigim kurs cok pahaliya geliyor ben sadece A1 A2 icin 1000 euro odedim..uninin butun senesi 1200..ancak oturumum 2010 agustosta bitiyor..bu suredesanirim 15 temmuza 2010 akadarda istedigim bolumden kabul alirim diye dusunuyorum..bu fikrimden daha iyi bir dusuncesi olan var mi? temmuzda basvurup,oturumumun agustosta bitmesi sorun teskil edermi oturum bakimindan...birde sanat bolumlerinde denklikle ilgili bilgisi olan var mi off be ne cok soru sordum:):):)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Şub 12, 2009 12:40 pm

Physiker ben senin bu formulle ortalamani 1,52 buldum
senin ortalaman 3,68mis yani
Kt=3,68
A=4
B=2
y=1
burdan yerlerine koydunmu sonuc 1,52 cikiyor
evet formulu dogrulayan bir sonuc cikti arkadaslar.

insallah artarsa bu dogru veya yakin sonuclar almanyaya master icin gelenler icin bir fikir olur
Physiker istersen sen bir daha hesapla ben belki yanlis hesaplamisimdir

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 12:53 pm

ben b = 2.4 aldim, cunku bizde gecme notu %60 idi.. peki bunun bi onemi olmuyor mu.. senin hesaba gore gecme notu 2 yani %50 ye gore oluyor.. bunun bi etkisi yok mu yani ?

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Şub 12, 2009 1:06 pm

hayir
soyle soyleyeyim. ben 100 luk sistemide yasadim 4 luk sistemide.
yuzluk sistemde hatta ben 3 sene yuz uzerinden 60 alirsam geciyordum. sonra 70 oldu. 60 gecme notu oldugu icin ilk 3 seneyi 2 aliyor. 70 olunca 70i 4 luk sisteme cevirince gene 2 aliyorlar.
yani senin gectigin not 2 oluyor. yuzluk sistemle 4 luk sistem dogru oranti ile calismiyor maalesef
umarim anlatabilmisimdir. diploma notun 4luk sistemde iste
yani diplomanda diploma notu 3,68 yaziyorsa 4 luk sistemde hesaplaman gerekir. yok mesela 87 yaziyorsa o zaman 100 luk sisteme gore hesap yapmak gerekir

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 2:42 pm

bu aciklama yeterli cok tesekkurler yolcu ..

sadece formulu basitlestirebiliriz.. nasilsa degerler sabit, direk sayilari yazarak ..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Şub 12, 2009 5:33 pm

evet formulu basitlestirmeyi bende dusundum ama burda sadece Xve y yerlerine 1 ve 4 yazilarak yapilsa uygun olur. onuda ben yapmadim. cunku nereden geldigi acikca belli olsun diye. A B yerinede 100 luk ve 4luk iki sistem oldugu icin o yuzden ellemedim. diger boyle anerkennung yapan varsa yazarlarsa gelecekteki ogrenciler icin iyi olur bence

kraft

Mesaj gönderen kraft » Cmt Nis 18, 2009 7:57 pm

bayerische Formel kullaniliyor genelde yuzluk sistemden hesaplanirken.

http://www.ku-eichstaett.de/Fakultaeten ... tungen.pdf

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt Nis 25, 2009 1:45 pm

o formulle benim formul arasinda aslinda hic bir fark yok. tabi senin gosterdigin kaynak resmi. benimki benim formullestirdigim bir basit formul
yanliz burada arkadaslar OSS ile girenlere sesleneyim.
ossye girenler ve almanyada diplomalrini alman not sistemine cevirenler varsa onlarda
mesela OSS puanlarini kacinci oldukarini ve yuzdelik dilimlerini ve diploma notu ile lisedeki gecme notunu yazarsa onunla ilgilide bir formul olusturabilim. yaniolusturmaya calisirim.

barishia

Re: Turkiyedeki Uni diploma notunu, Almanyadaki sisteme cevirme

Mesaj gönderen barishia » Çrş Eyl 25, 2019 2:32 pm

link acilmiyor?
yorumcu yazdı: Çrş Şub 11, 2009 5:01 pm arkadaslar asagida olusturdugum basit formulde turkiyede sahip olunan universite diploma notunun almanyadaki karsiligi tahmin edilmeye calisiliyor. bu formulu ben olusturuken bayern ve karlsruhenin anerkennung yapmasindan sonra ayni notu bana vermeleri benim bu formulu yapmama yardimci oldu. kesinlikle soyluyorum bu formul kesin degildir. sadece tahmini ve uni dipmasi olanlar icin ben yaptim. lise olayinda OSS girdigi icin bir fikrim yok.
bana verilen iki nota dikkat ettim ve su sonuca vardim almanlar bizim notumuzu hic zorluk kolayliga gore incelemiyorlar. yani almanyanin sistemi zor yada turkiyenin zor seklinde bir degerlendirme yapmamislar sadece basit dogru orantilari ile cevirmisler sayet benim formul dogru ise. resmi siteye kayamadigim icin bu sekilde yaptim. yonetici arkadaslar eger yapabiliyorsa daha guzel olur. link seklinde cirkin gozukuyor.
http://i0902.hizliresim.com/2009/2/11/1787.bmp
A:Turkiede unindeki en yuksek not(bu ya 100 dur yada 4)
B: Okudugun universitede gecme notu(buda 4 sistemde 2 dir)
y=1
Kt=Senin diploma notun
Ka=almanya sistemine donusmus hali(=SONUC)

arkadasla daha onceden uni bitiripte almanyaya gelen ve anerkennung yaptiran biri burda bu formulle denerse ve bize soylerse sonucun dogrumu, yakin bir sonucmu yoksa alakasi olmayan bir sonucmu ciktigi hakkinda fikir edinebiliriz
iyi gunler