Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TUM\'de Otomotiv Muhendisligi yardim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cum Ara 02, 2011 9:58 pm

Arkadaslar simdi sizden cok ciddi bir konuda yardim isteyecegim.Meslegim ve Hayatim bu yonde sekillenecek.

Ben su an Mersinde 12.Sinifta okuyorum ve Almanya Munih Teknik Universitesi\'nde Otomotiv Muhendisligi bolumunu hedef olarak goruyorum.Bir cok yerde arastirma yaptim fakat istedigim bilgileri bulamadim.

1.Turkiyede YGS ve LYS sinavlarinda hedefledigim yer Hacettepe Otomotiv Muhendisligi ve bu hedefime oldukca yakin puanlar aliyorum(Genellikle 510 uzeri)Fakat bir aksilik cikti ve Cukurova ya da Gazi Universitesi Otomotiv Muhendisligi bolumunu kazandim diyelim.(Hepsi Devlet Universitesi).Turkiye\'de kazandigim universite basvuruda herhangi bir onem tasiyor mu?
2.Cifte vatandasligim var ve onaylandi(Alman ve Turk).Bu kayit sirasinda herhangi bir avantaj ya da dezavantaj saglar mi?
3.Almanca bilgim 0 fakat Ingilizcem Advanced(TOEFL) duzeyinde. Bu herhangi bir sikinti yasatirmi ya da Hazirlik okumami engeller mi?
4.Universiteye basvurdugumda okul puanimin %50 si gidiyor mu?

Sordugum sorular disinda ek bilgilere sahipseniz lutfen yorum yaparak yardimci olun cunku hayatimi etkileyecek bir olay.

Arda93

Mesaj gönderen Arda93 » Cum Ara 02, 2011 11:24 pm

ben elimden geldigince cevap veriyim
4. sorun eger bir yeri tercih edip kazanirsan kayit yaptir veya yaptirma bir sonraki sene okul puanin yuzde 50 si silinir.
1. sorun ise oss de nereyi kazandiginin puansal olarak pek bir avantaji yok , sadece denk bolum kazanman onemli.
2. sorun icin bu super bi avantaj alman vatandasi oldugun icin vize almak zorunda degilsin.
3. Sorun icin se Tum bildigim kadari ile sartli kabul vermiyor zaten uni assist ile calistiklari icin belgelerin tam olmadan oraya gonderemezsin, bu yuzden farkli bir universitede kursa gidip dsh verdikten sonra Tum\'a basvurabilirsin. Almancanin 0 olmasi vize ile ugrasmayacagin icin sorun yaratmaz. Ingilizcenin cok yuksek olmasida almanca okuyacagin icin bir avantaj saglamaz. Sadece almancayi ogrenirken belki kelime haznen daha cabuk gelisir vs. Baska sorun varsa yardimci olmaya calsirim yada eksik veya hatali birsey soylediysem biri illa ki duzeltir.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Ara 03, 2011 12:19 am

Alman vatandasligi okula girerken yabanci kontenjanindan degil Almanlara ayrilan kontenjandan girecegin icin daha avantajli olabilir. Alman vatandasligin oldugu icin ufak bir ihtimal de olsa dil belgesi olmadan da kayit yaptirabilirsin.

TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cmt Ara 03, 2011 7:31 am

Cevaplar icin tesekkur ederim.Almancamin olmamasi buyuk sikinti yaratacak galiba.Simdi ogrenmeye baslasam Haziran a kadar TestDaf\'i gececek duruma gelemem herhalde.

Dil egitimi kurslari
TUM Dil Egitimi Merkezleri’nin yani sira
(http://portal.mytum.de/studium/sprachen ... henzentrum dil
okullari da (orn. Munih Universitesi Dernegi Yabancilar icin Almanca Kurslari, Adelheidstr.
13b, 80798 Munchen, (Tel.: (089) 2712642, www.dkfa.de) yukarida belirtilen Almanca dili
sinavlarina hazirlar.
Bu kurslar ucretsiz degildir. Basvuru, kurs ve bitirme sinavlari ucretlerinin tutari hakkindaki
bilgileri internet sayfasindan edinebilirsiniz.

TUM\'un muhendislik bilgi formunda da boyle bir yazi var.Acaba bu sartli kabul ettigini mi gosteriyor? yoksa sadece ilisik acenta mi?

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Cmt Ara 03, 2011 10:34 am

Almancanin olmamasi simdilik cok buyuk sikinti yaratmaz. Sen gider gitmez hemen universite egitimine mi baslamak istiyorsun ?

TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cmt Ara 03, 2011 1:33 pm

Hayir universiteye girisimi garantiye almak istiyorum sadece.Ordayken 1 yil kursta alabilirim.1 yil benim icin buyuk bir kayip olmaz.Ama TUM\' a girmeyi istiyorum tek derdim bu.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Ara 03, 2011 2:19 pm

Universiteye girisin not ortalaman ve bolumun NC´si ile ilgili. Not ortalaman iyiyse yada bolumun NC`si dusukse rahatca girersin.

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Cmt Ara 03, 2011 5:51 pm

O zaman sey yap istersen yine Ygs-Lys ye hazirlan sen arkadaslarinda dedigi gibi ozel devlet farketmedigi icin pek sorun olmaz yuksek puan falan. Dil kursuna gidebilirsin simdiden ama orada gitmen daha mantikli pek bos vaktinin oldugunu sanmiyorum bu sene, Ara ara evde bakinman daha yararli olur senin icin vizede ve oraya gittiginde yardimci olur. Cunku hem 12. siniftasin dershane var + dil kursu bitersin :) Yinede sen bilirsin.

TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cmt Ara 03, 2011 6:33 pm

Dil kursuna burda baslayamam zaten :D Okul+Dershane+Antreman + bide dil kursu eklenirse :D
15 Temmuz u kesin kaciracagim gibi gorunuyor.Sinav sonucunun gelmesi zaten Agustosu bulacak.
TUM\'de 2. somestre den Muhendislik fakultesine kayit aliniyor mu?

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Cmt Ara 03, 2011 7:16 pm

Yok yook bende 12 yim soyleymis; Duisburg-Essen universitesi var ya Sartli kabulun basvuru tarihi yokmus sanirim. (Siteyi tam net incele) Sen tercihini yaptiktan sonra hemen basvuru yapiyorsun sonuclar aciklandigi zaman. Yetisiyor yani. Zaten istedigin sehirde dil kursuna girebilirsin Dil kursu sonunda sinava gireceksin ya, o puana gore galiba denk dusen bir uniye gecis yapilabiliyor.

TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cmt Ara 03, 2011 7:21 pm

Almanya\'da neredeyse her universitede yabancilari tesvik icin sartli kabul var(En azindan arastirdigim kadariyla) ama TUM\'da bunu goremedigim icin emin degildim.
Yinede tesekkur ederim. :)
Birinin cizdigi yoldan gidersen ancak onun kadar iyi olursun.Sinir tanima kendi yolunu ciz ve her zaman EN IYISI ol!

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Cmt Ara 03, 2011 7:23 pm

Rica ederim de cogunda yok diye biliyorum :S

TolgaCoskun25

Mesaj gönderen TolgaCoskun25 » Cmt Ara 03, 2011 7:47 pm

Artik dil kursuna da kaydolacagiz anlasilan :) 6 ayda TestDaf\'i versem bile mulakatta elerler beni :D
Birinin cizdigi yoldan gidersen ancak onun kadar iyi olursun.Sinir tanima kendi yolunu ciz ve her zaman EN IYISI ol!

h0oney

Mesaj gönderen h0oney » Cmt Ara 03, 2011 8:11 pm

Suandan elerler diye dusunuyorsan evet haklisin elerler:)

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Cmt Ara 03, 2011 9:01 pm

Her universite sartli kabul vermiyor. Verenler sinirli sayida universiteler bunlarin basinda Duisburg-Essen, Paderborn, Hannover Liebniz gibi universiteler geliyor