Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

universite secimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Oca 28, 2009 4:12 pm

arkadaslar ben bugun DSH 2 alarak dil surecini tamamladim. bazi arkadaslr belki beni tanimazlar ama zamanim oldukca bi siteye girenlerden biriyim. simdi tekrar fikri olan arkadaslrdan paylasimlarini bekliyorum.

1.Hochschule Karlsruhe - Technik und Wirtschaft(Elektrotechnik master)
2.Hochschule Mittweida(Elektrotechnik master)
3.Hochschule Offenburg(Elektrotechnik / Informationstechnik master)
4.Fern Universitaet Hagen(Elektro+Inform-Technik master)
5.Technische Universitaet Ilmenau(Elektrotechnik und Informationstechnik master)
6.Technische Universitaet
Kaiserslautern(Elektrotechnik und Informationstechnik master)
7.Hochschule Landshut(Elektrotechnik master)
8.Hochschule Regensburg (Electrical and Microsystems Engineering master)
9.Universitaet Rostock Masterstudium (Elektrotechnik / Informationstechnik master)
10.Universitaet Siegen (Elektrotechnik und Informatik master)

yukarida yazdigim uni ve bolumlere basvurumu yaptim. bir cogunu aslinda ismini bende yeni duymustum ama gerek sommer semesterinda her universitenin ogrenci almamasi gerekse olsunda neresi olursa olsun mantigi yuzunden yapabildigim kadar basvuru yaptim
soruma gelirsem
sizce bu Fachochscule yimi tercih edeyim normal unileri mi yoksa teknik unilerimi. yukarida saydigim isimler arasindaki tabi genel bir soru anlaminda degil.
bu sehirlerden hangisin egitim icin elverisli oldugu. mesela is bulmasi olsun sehrin ogrenci ile icice olmasi flean gibi seyler
ayrica hangisi daha kolay bitirilebilir hangisi daha zor bitirilebilir bu unilerde
arkadslar biliyorum cok uzun ve biraz rastirma isteyen bir konu ama en azindan o unilerde okuyan yada o sehirde bulunan yada yakininda fikir verirlerse cok memunun olurum
cok tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

universite secimi

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 8:13 pm

yolcu, master o kadar zor degil bachelor gibi.. o yuzden yapabiliyorsan en iyisi yani karlsruhe yi dene derim.. saydigin unilerin bi cogunu yeni duydum isin acigi.. ama karlsruhe de technik und wirtschaft demisin ama o elektronik master i olmuyor..

is bulma acisindan ise kucuk sehirlerde yabanci bi ogrenci olarak is bulmak gercekten cok ama cok zor..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 2:09 pm

yani karsruhe en iyisi olur diyorsun.technik und wirtschaft galiba fakulte ismi oluyor.
biraz fachochschule olmasi kafami karistiriyor. ilerde yukselme sansi olmaz diye. bilmiyorum bekle doktora sansida olmuyordur. o yuzden endiseliyim

maniaturk

universite secimi

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Oca 30, 2009 3:22 pm

Oncelikle cok tebrik ediyorum yolcu. seni daha vize asamalarindan beri taniyorum ve takip ediyorum, sinavi vermen beni cok mutlu etti.. :)

universite meselesinde gurkan a katiliyorum. Oncelikle teknik bir bolum ya FH\'da okunur ya da teknik universitede... onun haricinde Landshut u tavsiye etmem munih e 1 saat tren ile ve genelde orada konaklama imkanlari genis olmadigi icin Munih\'ten gidip gelirsin ve bu da cok tuzlu ve hakikaten her gununun 2 saatinin yola gitmesi demek olur.

fh regensburg hakkinda duydum ama Bayern\'deki en iyi FH teknik alaninda FH Ingolstadt veya FH Munchen dir. Rostock cok uzak kacar su asamada yine tavsiye etmem.

Benim tavsiye edecegim oradaki uc teknik universitedir. Illmenau, Kaiserslautern ya da Karlsruhe. Bence kendine en yakin olanini da secebilirsin. Tasinmak bazen buyuk bir problem. Zaten master 3,4 semestrlik bir donem. Senin gececeginden suphemiz yok.. :)

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 3:32 pm

sagolsasin kardes. insallah ya. o zaman bayarn eyaletini tercih etmeye gerek yok.aslinda bakrsan bende saydigin o unilere yazilmak istiyorum. birde karsruhe heidelberge yakin olmasi tasinma biraz benim icin orayi cazip kiliyor.

maniaturk

universite secimi

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Oca 30, 2009 3:38 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
sagolsasin kardes. insallah ya. o zaman bayarn eyaletini tercih etmeye gerek yok.aslinda bakrsan bende saydigin o unilere yazilmak istiyorum. birde karsruhe heidelberge yakin olmasi tasinma biraz benim icin orayi cazip kiliyor. [/quote]

o zaman hic dusunme derim. karlsruhe iyi bir universite. 3 elit ten birisi zaten ;)

bence vaktin varsa sinavi da vermissin, git gunubirlik uniye goz at derim...

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 5:45 pm

yanliz maniaturk karsruhe deki universite degil fachhochschule. bilmiyorum belki uniyle arasindaki elitlik farki ne derecedir. ayrica zor olmasindada cekiniyorum acikcasi. biraz kolay uni olsa sence daha iyi olmazmi

kitty26

universite secimi

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Oca 30, 2009 10:18 pm

yolcu sinavi vermene gercekten cok sevindim..umarim bundan sonraki egitim hayatinda bu kadar basarili gecer......tebrikler arkadasim

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 10:37 pm

sagol kardes iyi dileklerin icin. darisi basina ve tum hazirlanan ve hazirlanmayi dusunen arkadaslara

maniaturk

universite secimi

Mesaj gönderen maniaturk » Cmt Oca 31, 2009 5:46 pm

farketmemisim fh oldugunu, kolay olsa tabi daha iyi olur ama kolay neye gore? yani bence kolay diye bir sey yok oralarda okuyanlar olsa su an sorsak karsilastirabilirdik ama maalesef oyle bir imkan da yok bana kalirsa inaniyorsan uni yap, zaten master da ikisi de zor :D bari bitirmisken uni bitir :D

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 7:21 pm

evet haklisin. bende tam anlayamadim. kimisi master kolay diyor. kimisi fachhochschule kolay diyor. kimisi hayir radada kolaylik zorluk yok sadece alim sartlari daha kolay diyor. acikcasi hangisi benim icin iyi olur karar veremedim

omier

universite secimi

Mesaj gönderen omier » Pzr Şub 01, 2009 9:28 pm

ben ve abim , kaiserslautern Tu dayiz.. ben almanca kursu yapiyorum.. abim ise elektrotechnik masteri yapti.. kismetse yarin sunumu var.. tezini bitirdi ve sunum yapicak..

ama abim cok zorlandi .. yildiz teknikten mezun burada itu den mezun bi abiyle beraber derslere giriyorlardi.. ikisi de suan tezlerini yazma asamalarindalar ve buraya geldiklerine nefret eder oldular..

buradaki bir dersin cok zor oldugunu soyleyip duruyolardi. konuya vakif olmadigim icin hangi ders bilmiyorum.. ozellikle cinli bir profosorun dersi olduklarini soyluolardi..

hem kaiserslautern ufak bir sehir.. senin gibi turkiyeden master icin gelen insan pek az.. genelde erasmuscular geliyor.. demem o ki, master icin yaninda iyi bir kac tane arkadasin olmali..

abim ve arkadasi birbirlerinden hic ayrilmadilar, ikisi de sansa birbirimizi bulamasaydik dersleri gecemezdik dediler.. zaten dersleri anlamayiolardi.. ingizlice diye gelmislerdi, dersler sonradan almanca oldu, cok zorlandilar..

derslere gitmeden evde beraber calistilar.. ama netekim ikisi de hala master diplomasi alamadi, hala ugrasiyolar..

TU Kaiserslautern belki teknik uni, ama sehir ufak ve dedigim gibi elektrotechnik te cok zorluyolarmis..

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 9:37 pm

anladim. kaiserslautern tehlikeli yani bitirmek icin. sagol kardes bilgiler icin

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Şub 03, 2009 8:29 pm

arkadaslar. biliyorum bu konuda daha ncede tartisildi ancak bu nu biraz daha konussak diyorum.ben hochschulelerden de normal unilerden de tekniklerden de kabul aldim. ama heildebergte olmam ve bazi sehirlerin cok uzak olmasi beni hochschule karlsruheye itiyor. ama gelecek aciswindan kararsizim. ilerde yukselme sansi yani doktora docent olayi oluyormu bilmiyorum ve turkiyede bu diploma sorun olurmu onuda acikcasi bilmiyorum. yok bu unileri taniyoruz diye bilgilendirme mail i atti ama tam detay yok ilerisi icin. tabi is bulma ev bulma konuslarida yani hayat sartlarini da dusunursek neler yapmaliyim. arkadaslar biraz konussak bu konuyu sevinirim. tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

universite secimi

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 03, 2009 11:43 pm

yolcu, senin durumunda ben olsam eger akademik kariyer dusunuyorsam veya ilerde tr ye doneceksem, " marka " bi uniye bakarim..

tr de daha once uni bitirdigine gore asagi yukari 24-25 yaslarindasin.. birak iyi bi uni bitir o zaman 1 sene fazla oku gerekirse.. teknik uni leri tavsiye ederim ama gercekten cok ama cok calisman gerekiyor.. yani oyle bi calisma temposuna gireceksin ki, ben simdiye kadar tr de hic calismamisim diyeceksin..

ev ve is icin ise tabiki buyuk sehirler is bulma acisindan cok avantajli.. kucuk sehirlerde isin acigi bi yabanci ogrenci olarak iyi bi is bulma sansin yok denecek kadar az.. ev kiralari da o sekilde degisiyor.. sehir kucuk diye, kira az olacak degil :D
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 04, 2009 4:31 pm

vallaha bu basvurduklarim unilerden marka denecek bir uni yok acikcasi. yani turkiye acisindan baktiginda cogunu kimse tanimaz. ama Fachochschule olayi aslinda benim kafami kurcaliyor

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 04, 2009 5:26 pm

arkadaslar birde mesela bana karlsruheden direkt cevap gelmis. su paryi gonderin. onlar bana zulassung gondermis. yani parayi gonderirsem kaydim olacak. peki extra ders alip almayacagim sonradan mi belli oluyor. yoksa boyle birsey olasa bastan soylerler miydi?

Mechanical

universite secimi

Mesaj gönderen Mechanical » Çrş Şub 04, 2009 8:05 pm

Soruna cevap olarak bi arkadasim makine muh bolumunden kabul aldi,aldigi dersleri bolum baskani gormus sanirim,sonradan oluyor diye biliyorum extra olayi..
hoca demiski 2 ders almalisin bachelordan(bu 2 dersi arkadas trde aldi ama almanyada I-II diye devami varmis),fakat trdeki gibi belli bi ortalama istememisler o derslerden,gecmesini yeterli bulmuslar,misal tr sistemine gore DD ile gec demisler yani.
sen genede daha yetkili birinden cevap bekle.ben dolayli olarak anlattim olayi.

yorumcu

universite secimi

Mesaj gönderen yorumcu » Çrş Şub 04, 2009 8:09 pm

bolumun profesorunu sormak mi gerekiyor yani simdi

Mechanical

universite secimi

Mesaj gönderen Mechanical » Çrş Şub 04, 2009 8:30 pm

senin suan itibariyle bolum profesoruyle gorusmen gerektigini sanmiyorum.
sen kabul aldiktan sonra komisyon(bolum baskani da var komisyonda) aldigin derslerine bakiyordur ona gore karar veriyordur.kisisel gorusme ile ders kabul ya da red olacagini dusunmuyorum sonucta senin aldigin derslerin dokumu var ellerinde.bende senle ayni durumdayim master icin gidecegim almanyaya ama bu olay oluyormus genelde extra ders aldiriyorlarmis bachelordan 1-2 tane.