Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yerlesti belgesi ve cevirisi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:07 pm

Arkadaslar osym yerlesti belgesini yazicidan cikartip herhangi bi cevirmene goturup cevirttikten sonra o cevrilen belgeyi notere goturup imza muhur falanmi attiriyoruz yoksa ayrica belgeler gereklimi ?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Ağu 19, 2011 5:09 pm

ben yazicidan cikarttigim kagidi cevirttim ve notere onaylattiktan sonra apostil vurdurup ole yaptim. bi sorun cikmadi.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:17 pm

tesekkurler
kagidi cevirttirdikten sonra direk notere sadece cevirttigin belgeyi goturup vermen yeterli oluyormu.

birde konsoloslugun sitesinden baktim
- Sadece dort yillik bir bolumun kazanildigini gosteren OSS-Sonuc Belgesi veya iki yillik
on lisans ogreniminin bitirilmis olmasiyla Almanya`da universiteye kayit olunabilir
Universiteye giris hakki veren belge Almanya`da bu tur belgelerin incelemesini yapan
makam (or. Egitim Bakanlari Konferansi) tarafindan da incelenebilir. Bununla ilgili
Almanya`daki her universiteden bilgi edinebilirsiniz.

bu yazida acik ogretimden bahsedilmemis ve alttaki belgelerin incelemesini yapan nasil bir kurum olmali direk uni kayiti kabul olmazmi.?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:20 pm

Acikogretim kazandiginiz da direk gidip okuyamazsiniz. En az 2 sene basarili bir egitiminiz olmali acikogretimde kazandiginiz bolumde.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:22 pm

tesekkurler
peki sartli kabul veren unilerin disinda herhangi baska bir uniye basvuracagim bu unilerde sartli kabul vermiyor ee bende haliyle ilk once dil kursuna gidip dsh sinavini verdikten sonra basvurmayi dusunuyorum konsoloslugun sitesinde dil kursu sonrasi uniye baslayacak kisiler ogrenci vizesine basvursunlar yazmislar ben sadece dil kursuna gidecek olsam vizede problem cikarirlarmi uniye kayit ol falan sonra basvur vizeye diye problem cikarirlarmi acaba?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:24 pm

bazen sorun cikariyorlar ama okul ile gorusmelerinin ciktilarini gosterip ogrenim vizesi alanlar cok oldu.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:26 pm

ama okul ile ne gibi bir gorusmem olacakki mesela dil kursuna kayit yaptirip diger belgelerimide tamamlayip dil kursu vizesine basvuracagim sonrasinda ise oradayken dsh sinavini verip basvurmayi dusunuyorum veya bazi universiteler b1-b2 ilede sartli kabul veriyor bende b1-b2 seviyesinde geldikten sonra basvurumu yaparim.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:28 pm

tamam iste bunu okula sorun okul size bu cevabi verecektir buyuk ihtimal.. Sonra dil kursunu verdikten sonra okula basvuru yapabileceginizi soyler.. Bunlarin ciktisini alin yani okul ile ilgilendiginizi gosterin.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:31 pm

peki dedigin gibi yapsam sansima kalmis ogrenci vizesi verebilirler yani . peki ogrenci vizesini alirken yine osym ye ait belgeleri istemeyeceklermi?

birde su noteri aydinlatirsan iyi olur yazicidan cikarttigin belgeyi cevirttikten sonra sadece o belgeyi notere vermen yetiyoirmu ekstrra bir belge falan istiyorlarmi
kusura bakma yoruyorum seni ama:)

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:38 pm

onemli degil buraya yardimci olmak icin giriyoruz zaten :)

osym belgenizi gostereceksiniz vizeye giderken su bolumu okumak istiyorum diye anlatacaksiniz derdinizi kisaca.

osym belgenizi ve diplomanizi ilk once yeminli tercumana goturun, tercume edildikten sonra noter onayi ve apostil isteyin. yanliz bu belgeyi vizeye vermiyeceksiniz almanya ya giderken yaninizda goturun okula basvururken gerekecek.

vize basvurusunda normal diploma ve osym tercumesi yeterli.

oss de ne kazandiginiz siz? hangi fakulte?

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:42 pm

vize icin lise diplomasi ve osym puan sonucumu yani?

ben gaziantep zirve universitesi %25 burslu iktisat ve idari bilimleri kazandim. ama ekonomi okumayi dusunuyorum.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:44 pm

evet noter onayina gerek yok. sadece ceviri yaptirin ama almanya da okula basvuru yapacaginiz icin birer nusha da noter onayli alin. Yani 1er tane osym ve diploma notersiz 1 er tane noterli.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:50 pm

cok tesekkur ederim o zaman ben dil kursu ile gorusur daha sonra belgelerimi tamamladiktan sonra dil kursu icin vizeye basvurumu yaparim ama yinede ben dedigin gibi dil kursu ile gorusmelerimi dokumanlarim .
ama anlamadigim bir nokta var:) vizeye dil kursu icin basvuracagim ama lise diplomami osym sonuc belgemi ve kurs ile gorusmelerimi vizeye nasil sunacagim ?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 5:53 pm

hayir dil kursu vizesi degil, normal ogrenci vizesi alacaksiniz.

Dil kursu ile gorusmeyin universite ile gorusun :)

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 5:58 pm

yanlis anlasildim sanirim. veya demek istedigimi tam anlatamadim.
universite ile gorustukten sonra konusmanlari dokumanlayacagim. peki problem yok burada.

ama unviersite kayitim olmayacak sadece dil kursu kayitim olacak bende haliyle vizeye dil kursu icin basvuracagim . ama uni kayiti falan olmadan vizede ogrenci vizesine basvurabiliyormuyum? . veya dokumanlara guvenip ogrenci vizesine basvurup husranla karsilasmayayim. dil kursuna basvurayim sonunda soyle soyle yapacagim diyip memur ile konussam daha iyi olmazmi?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Ağu 19, 2011 6:13 pm

vize olayindan hic anlamam ama forumda okudugum kadariyla sartli kabul alip gitmek daha iyiymis. obur turlu sirf dil kursu vizesi alininca geri donulmesi gerekio falan yaziodu. isin en saglami bi tane sartli kabul al ole basvur bence.

mcclane159

Mesaj gönderen mcclane159 » Cum Ağu 19, 2011 6:20 pm

gitmek istedigim universiteler en az b-1 seviyesiyle sartli kabul veriyor. b-1 seviyesinde almancam yoktur. ben dil kursuna gidip daha sonra dsh sinavini verdikten sonra veya b-1 - b-2 seviyesine geldikten sonra universiteye basvurumu yapip seneye 1.5-2 ay izine geldigimde tekrar ogrenci vizesine basvurmayi dusunuyorum. eger ilk yil ogrenci vizesi alamazsam

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Ağu 19, 2011 6:21 pm

sen bilirsin ama sartli kabul aldigin unide okuman gerekmiyor. sadece vizede kolaylik olsun diye dedim ben.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cum Ağu 19, 2011 6:25 pm

Evet kolaylik olmasi icin mesela Duisburg\'dan sartli kabul alirsaniz cok iyi olur. Sonra hangisine gitmek istiyorsaniz basvuru yaparsiniz..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Ağu 19, 2011 6:26 pm

[quote]mcclane159 tarafindan yazilan metin:

yanlis anlasildim sanirim. veya demek istedigimi tam anlatamadim.
universite ile gorustukten sonra konusmanlari dokumanlayacagim. peki problem yok burada.

ama unviersite kayitim olmayacak sadece dil kursu kayitim olacak bende haliyle vizeye dil kursu icin basvuracagim . ama uni kayiti falan olmadan vizede ogrenci vizesine basvurabiliyormuyum? . veya dokumanlara guvenip ogrenci vizesine basvurup husranla karsilasmayayim. dil kursuna basvurayim sonunda soyle soyle yapacagim diyip memur ile konussam daha iyi olmazmi?[/quote]

Dil kursuna basvuru yapar iken zaten ogrenci vizesi onericekler sana. Dil kursu alirsan Turkiye ye donup tekrar vize alip gitmen lazim.

Bu is riskli tabiki pardon\'un dedigi daha iyi ama sen illa boyle yapacagim diyorsan universite ile gorustugun dokumanlar o universite ile ilgilendiginii yani kurs sonunda okuyacagini gosterir. Durumunu uygun bir dille anlatacaksin.

Ogrenci vizesine basvuru yapacaksin, vize turu Dil kursu devaminda universite egitimi olacak. Okul ile gorustugunu kanitlayan belgeler ise bir nevi sartli kabulmus gibi ele alinacak. Fakat bu is risklidir onuda soyliyeyim :)