Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

hangi BOLUM

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
caglar_928

hangi BOLUM

Mesaj gönderen caglar_928 » Prş Tem 21, 2011 4:14 pm

sinav sonuclari aciklandi arkadaslar simdi tercihler daha kafa bulandirici insaat makina elektrik elektronik ve ya gemi insaat arasinda gidip geliyorum almanya da bu mesleklerde hangilerinin egitimi daha iyi ,is olanaklari daha guzel yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler...

bjk57

hangi BOLUM

Mesaj gönderen bjk57 » Prş Tem 21, 2011 7:53 pm

bende siyasalla , psikoloji arasindayim :)

tekin

hangi BOLUM

Mesaj gönderen tekin » Prş Tem 21, 2011 11:18 pm

ben de reklam tasarim dusunuyorum fakat henuz tam olarak emin degilim. onerisi ya da alternatif fikri olan arkadaslar varsa yardimci olursa iyi olur :)

memo21

hangi BOLUM

Mesaj gönderen memo21 » Prş Tem 21, 2011 11:27 pm

Arkadaslar benden tavsiye, ilk once siz kendiniz kararlarinizi veriniz. Emin olun ki her bolumde iyi is vardir, lakin kendimizi iyi gelistirmemiz lazim, bu olduktan sonra har kapi aciktir, tabi teorik olarak. :) Yan gelip yatarsak en iyi bolumu bile bitirsek nafile.

Ama tercih etseydim, su bolumleri tercih ederdim.
caglar_928: Elektrik ve elektronik,
bjk57: Psikoloji

bjk57

hangi BOLUM

Mesaj gönderen bjk57 » Cum Tem 22, 2011 1:40 am

bolum derslerini onceden gorebilirmiyiz arkadaslar turkiyedeki universitelerin bakabiliyoruz mesela psikoloji esit agirliktan alio burda sayisal ders varmi acaba orda :)

caglar_928

hangi BOLUM

Mesaj gönderen caglar_928 » Cum Tem 22, 2011 8:36 am

ucak muhendisligi nsl arkadaslar almanyada nerelerde var.

reportr05

hangi BOLUM

Mesaj gönderen reportr05 » Cum Tem 22, 2011 8:06 pm

Psikolojininkileri gorebilirsin. her universitenin psikoloji bolum sayfasindan bakabilirsin. ben sana soyleyeyim ama grundstudium derslerini

Allgemeine Psychologie I (Denken,Sprache, Gedaechtnis)
Allgemeine Psychologie II (Lernen)
Entwicklungspsychologie I ( bu bazi universitelerde yok. yerine Einfuhrung in die Psychologie oluyor)
Biologische Psychologie I
Differientielle und Personlichkeitspsychologie I
Methodenlernen I
Empirische Forschungstechniken (Seminar olarak goruluyor)
Sozialpsychologie I

bu I olanlarin ikinci donemde II oldugunu da hatirlatiyim sana. ben de psikoloji okuycam allah nasip ederse. Psikoloji icin cogu universite orta seviyede ingilizce bilgisi de istiyor onu da belirtiyim. Nedeni ise egitim kitaplarinin yuzde 80 i ingilizce ve de derslerdeki grafikler de ingilizce oldugundan temel anlamda ingilizce gerekiyor. Master icinse iyi derece ingilizce bilmen gerekiyor.

Psikolojide sayisal ders olarak Methodenlernen ve Empirische Forschungstechniken var zaten bu derslerle baglantili diger derslerde ama korkmana gerek yok cunku basta ogretiyorlar teknikleri sayilari nasil okuman gerektigini. ama matematik islemi yok bu dedigim dersler disinda. gerci ben bu dersleri bu donem gorcem girmemistim gecen donem Bruckensemester yaptigimda ama skriptlerden biliyorum :D psikolojide de suan 3 tane iyi uni var Mannheim, Marburg ve Uni Jena. bunlarin disinda Freiburg u tavsiye edebilirim ama basvurular gecti

murat181818

hangi BOLUM

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Tem 22, 2011 9:36 pm

reportr05 siyaset bilimi (Politikwissenschaft) bolumuyle ilgili psikoloji gibi ayrintli bilgiye sahipmsisin? cok guzel anlatmisin varsa yazabilrismin..cok tesekkurler...universitler ozellikle iyi olur

denizf35

hangi BOLUM

Mesaj gönderen denizf35 » Cum Tem 22, 2011 10:09 pm

Psikoloji bolumune dair detayli bilgilendirme icin cok tesekkurler REPORTR05 :) Iyi oldu ogrendigim. Ben de hayirlisiyla buradan sertifikayi alip egitime Almanya\'da devam etmek istiyorum. Benim aklimda da Marburg Uni. vardi ilk tercih olarak ama diger dediklerini de dusunurum. FU Berlin\'i de istiyordum onceleri ama sehir secimi onemli oldu biraz. Orasi daha luks kaciyor sonucta, masraflari da dusunur oldum simdiden :) Herkes icin hayirli secim yapmalarini temenni ediyorum. Bol sans millet! :D
F. Deniz

tekin

hangi BOLUM

Mesaj gönderen tekin » Cmt Tem 23, 2011 3:22 am

Almanya\'daki egitim sartlarina gore esitagirlik ya da sozelden onerebileceginiz bolumler varsa paylasir misiniz?

reportr05

hangi BOLUM

Mesaj gönderen reportr05 » Cmt Tem 23, 2011 1:02 pm

Politikwissenschaft icin Bachelor of Arts Psychologie oluyor sanirim yanlis yazmadiysam :P burdan da yine istedigin universitenin psikoloji bolumunden bu alani secerseniz derslere bakabilirsiniz. kisaca soylemek gerekirse normal okuyanlarin gordukleri derslerden az ders goruluyor ama icerik bakimindan B.A. da dersler biraz daha yuzeysel isleniyor sanirim. cok fazla bilgim yok bisey diyemem tam olarak. ama uni sitelerinden hangi derslerin oldugunu ve ders iceriklerini gormeniz mumkun. Yan dal oldugu icin 60 kredisi oluyor bolumun.

Marburg Uni\'ye ben de basvurdum ama Jena da kalmayi planliyorum cunku yabancilar icin cok fazla olanak var ve sehre ve okula adapte olmalari icin tutorlar ve ogrenci birligi var. gerci her unide bu tur seyler vardir ama kucuk sehirlerde okumak hem maddiyat hem de almanlarla kaynasma acisindan daha iyi diye dusunuyorum. tek dezavantaji cabuk sikilma durumunun olmasi ve cok fazla secenegin olmamasi. Marburg Uni suanda psikoloji reytinglerinde birinci sirada. ama okulla ilgili pek bilgim yok. Hessen Eyaletinde kaldigi icin Studiengebuhr yok. eski bir sehir ve tarihi bi universite :D

murat181818

hangi BOLUM

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Tem 23, 2011 5:32 pm

Bachelor of Arts Psychologie dediginiz ne oluoyr ? birde siyaset bilimi okuyan arkadasariniz var mi tanidginiz? forumda veya bildiginiz...
iyi forumlar

denizby61

hangi BOLUM

Mesaj gönderen denizby61 » Pzr Ağu 07, 2011 3:51 pm

sahsen bende politikwissenschaft okumak istiyorum.almanca ve ingilizce konusunda suan icin :) biraz sikintim oldugu icin duzgun bir bilgi alamiyorum.yardimci olursaniz sevinirim.ayrica ben bu yil siyaset bilimi bolumunu %100 kazanacagim. ama 11 yillik duz lise mezunu oldugum icin studienkollege yapmam gerekkiyor.bende studienkollege yapmamak icin turkiyede 1 yil okumaya karar verdim. sizce dogrumu yaptim ? yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...

mirage

hangi BOLUM

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 07, 2011 4:20 pm

[quote]denizby61 tarafindan yazilan metin:

sahsen bende politikwissenschaft okumak istiyorum.almanca ve ingilizce konusunda suan icin :) biraz sikintim oldugu icin duzgun bir bilgi alamiyorum.yardimci olursaniz sevinirim.ayrica ben bu yil siyaset bilimi bolumunu %100 kazanacagim. ama 11 yillik duz lise mezunu oldugum icin studienkollege yapmam gerekkiyor.bende studienkollege yapmamak icin turkiyede 1 yil okumaya karar verdim. sizce dogrumu yaptim ? yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...[/quote]

Hayir, 1 yil olmaz.. 2 yil okuyacaksiniz ve basarili bir sekilde. STK dan muaf olmak istiyorsaniz eger. Bilmediginiz bir dilde politik okumak yurek ister :) tabi ingilizce de istiyorlar bazi uniler.

Bende siyaset kazaniyorum bu sene ama isletme gecisi alacagim buyuk ihtimal.

Not: Negatif yaymak istemiyorum ama, kendi dilinde psikoloji okurken zorlananlar hatta kivrananlar var iken siz nasil sonradan ogrendiginiz bir dil ile psikoloji okuyacaksiniz? =) sasiriyorum arkadaslar.. Teknik alanlara yonelin bana sorarsaniz.. Eger olmaz ise Iktisat,Isletme v.b bolumler okumaniz daha faydali.

denizby61

hangi BOLUM

Mesaj gönderen denizby61 » Pzr Ağu 07, 2011 4:24 pm

nasil yani sitedeki studienkolleg aciklamasinda aynen su yaziyordu " 5- Duz Lise ( 11 Yillik Lise Mezunu ) + OSYM den 4 Yillik bir Lisans Bolume Kazandi Belgesi + En az 1 Yil Universite egitimi = Direk Universite " ....
http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83 burada da yaziyor. isletme gecisi kismini anlamadim. peki duisburg\'ta siyaset okumak cok mu zor ?

mirage

hangi BOLUM

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 07, 2011 4:32 pm

nasil yani sitedeki studienkolleg aciklamasinda aynen su yaziyordu " 5- Duz Lise ( 11 Yillik Lise Mezunu ) + OSYM den 4 Yillik bir Lisans Bolume Kazandi Belgesi + En az 1 Yil Universite egitimi = Direk Universite " ....
http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83 burada da yaziyor. isletme gecisi kismini anlamadim. peki duisburg\'ta siyaset okumak cok mu zor ?[/quote]

http://www.anabin.de/Xml/xmlZeugnis.asp ... 36&Mode=BV

size uyan code: TUR-BV02

2 yillik basarili bir egitim istiyor.

Gecis derken, siyaset kazandiniz diyelim sikinti yaratmiyacak unilere basvuru yapip isletme, iktisat okuma sansiniz var. Okullara sorarsaniz net birsey soylemez ama hayir da demez dosyalarini gonder bakalim der. Bana da aynen oyle dediler bir arkadas vardi forumdan siyaset kazanip isletme kabulu almis. Olmayacak birsey degil.. Zaten onlar puan turlerini 4 kisma ayirmislar bizde ise 10-11 tane var. Mesala bizde TM-2,TM-1 diye ayriliyor onlar sadece TM demisler yani hepsini kapsamis. Anlatabildim umarim...

Ama bu soyledigim net bilgi degil her okul sip diye vermeyebilir. Arastirip sorusturman gerek.

Not: Siyaset okumak zor gibi birsey demedim aslinda okuyanlar var ama bilmediginiz bir dil ile psikoloji,siyaset okumak bana cok mantikli gelmiyor ve bu bolumler iyi bir almanca ister sizden.. Bu noktalara dikkat edin.

reportr05

hangi BOLUM

Mesaj gönderen reportr05 » Pzt Ağu 08, 2011 11:30 am

[quote]mirage tarafindan yazilan metin:

sahsen bende politikwissenschaft okumak istiyorum.almanca ve ingilizce konusunda suan icin :) biraz sikintim oldugu icin duzgun bir bilgi alamiyorum.yardimci olursaniz sevinirim.ayrica ben bu yil siyaset bilimi bolumunu %100 kazanacagim. ama 11 yillik duz lise mezunu oldugum icin studienkollege yapmam gerekkiyor.bende studienkollege yapmamak icin turkiyede 1 yil okumaya karar verdim. sizce dogrumu yaptim ? yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...[/quote]

Hayir, 1 yil olmaz.. 2 yil okuyacaksiniz ve basarili bir sekilde. STK dan muaf olmak istiyorsaniz eger. Bilmediginiz bir dilde politik okumak yurek ister :) tabi ingilizce de istiyorlar bazi uniler.

Not: Negatif yaymak istemiyorum ama, kendi dilinde psikoloji okurken zorlananlar hatta kivrananlar var iken siz nasil sonradan ogrendiginiz bir dil ile psikoloji okuyacaksiniz? =) sasiriyorum arkadaslar.. Teknik alanlara yonelin bana sorarsaniz.. Eger olmaz ise Iktisat,Isletme v.b bolumler okumaniz daha faydali.[/quote]

selam oyle diyosun ama ben oyle kisiler taniyorum ki hukuk okuyup bitirmis. bence kendi dilinde psikolojide zorlanan adam calismayan adamdir. calistiktan sonra almancayi da turkceyi de yaparsin yeter ki iste.

bu arada isletme okuyor benim eski kiz arkim ve almanya dogma buyume olmasina ragmen deli gibi ders calisiyordu. buna ragmen bachelor u 2.2 ile bitircek yani bu kisiden kisiye degisen birsey sen istersen teknik oku kafa basmadiktan sonra bisey olmaz ki yine trden gelen bi arkadasim dersten kaldi diye okuldan atildi o da mekatronik okuyodu.

almanyada sadece psikoloji ve politikwissenschaft gibi seyler zor degil aksine butun bolumler zor tabi bi de uniden uniye degisiyor zorluk derecesi

mirage

hangi BOLUM

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 08, 2011 1:00 pm

[quote]reportr05 tarafindan yazilan metin:

[quote]mirage tarafindan yazilan metin:

Not: Negatif yaymak istemiyorum ama, kendi dilinde psikoloji okurken zorlananlar hatta kivrananlar var iken siz nasil sonradan ogrendiginiz bir dil ile psikoloji okuyacaksiniz? =) sasiriyorum arkadaslar.. Teknik alanlara yonelin bana sorarsaniz.. Eger olmaz ise Iktisat,Isletme v.b bolumler okumaniz daha faydali.[/quote]

selam oyle diyosun ama ben oyle kisiler taniyorum ki hukuk okuyup bitirmis. bence kendi dilinde psikolojide zorlanan adam calismayan adamdir. calistiktan sonra almancayi da turkceyi de yaparsin yeter ki iste.

bu arada isletme okuyor benim eski kiz arkim ve almanya dogma buyume olmasina ragmen deli gibi ders calisiyordu. buna ragmen bachelor u 2.2 ile bitircek yani bu kisiden kisiye degisen birsey sen istersen teknik oku kafa basmadiktan sonra bisey olmaz ki yine trden gelen bi arkadasim dersten kaldi diye okuldan atildi o da mekatronik okuyodu.

almanyada sadece psikoloji ve politikwissenschaft gibi seyler zor degil aksine butun bolumler zor tabi bi de uniden uniye degisiyor zorluk derecesi[/quote]

Bircok uni bu tip bolumler icin DSH-3 ister iken teknik icin DSH-1 bile bazen yetiyor ama genellikle DSH-2 kabul gormekte.

Siz DSH yi gecseniz bile bir edebi siir yazamazsiniz.. Birakin felsefeyi siir bile yazamazsiniz. 1-2 senede kimse dil ogrenip felsefe icra edemez eden varmidir vardir ama bastan onlemlerini almalari daha faydali olur.

Ben isin zorlugunda-kolayliginda degilim, bu insandan insana degisir biri 3 senede bitirir biri 6 senede. Ben mantikli dusunmelerini oneriyorum sadece.

Yoksa benim arkadasimda var 4 senede kurs dahil politik bitirdi. Arkadaslarla olmuyor malesef bu isler :)

ylmzemrek

hangi BOLUM

Mesaj gönderen ylmzemrek » Pzt Ağu 08, 2011 4:24 pm

FU Berlin Politikwissenschaft bolumune DSH-1 ile 1 semesterlik kayit yaptirma imkanini sunuyor. Ama ilk semester bitmeden DSH-2 yi vermeniz sart. Ben de Politikwissenschaft okuyacagim. LMU nun sinavina girdim. 700 kisi falan vardi yaklasik sinava katilan. Cok fena kitaplar okudum almanca. 1.5 senedir buradayim DSH yi gectim Testdaftan da 4-4-3-3 aldim. Gercekten cok zor felsefi kitaplari okumak ama suanda anliyorum. Siyaset okuyacak adam kitap okumuyorsa unutsun o bolumu. Yoksa cok sikici gelebilir bu bolum hatta kabusa doner. Cok fazla agir metinleri almanca okumak zorunda kalacaksiniz tabi istek varsa ilgi varsa cok guzel olur. Kitap okuyun arkadaslar almanca ne varsa okuyun. Romanlar okuyun. Ben siyasi kitaplari okumak zorunda kaldim bir daha olsa yine okurum. Sinavi belki gecemeyebilirim ama olmazsa FU-Berlin var zaten. LMU da okumayi cok istiyorum ama olmazsa da olmaz.

arkadas siir bile yazamazsiniz diyor da siir yazmak o kadar kolay mi ki? :) Kimse korkmasin calisan adam yapar. Istiyorsan bolumu okumayi, bitmistir. Is bulur muyum falan diye dusunuyorsan o zaman o bolumu zaten sen para icin okumak istiyorsun demektir bu da basari getirmez mutluluk da getirmez. Parayla saadet olmaz desem de simdi yalan olabilir :) Para kazanmaya mi geldiniz Almanyaya :D Yok cok seviyorum ondan geldim almanyasiz duramiyorum.

mirage

hangi BOLUM

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 08, 2011 4:50 pm

Tabiki siir yazmak kolay is degil. Benim arkadaslarim var dogma buyume Almanya, universite okuyorlar ama hala cok dil eksikleri oldugunu soyluyorlar ve sosyal bolumlerde zorlandiklarini soyluyorlar. Iste bende bunu anlatmaya calisiyorum.. Gozunuz korkmasin isteyen 1+3 yilda bile bitirir ama gercekten egilmeyecekseniz kendinizi bu tip bolumlerde heba etmeyin.