Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Karabuk Universitesi-Almanya Makina Muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 9:43 am

Ben 2011 ygs-lys\'de Karabuk universitesi Makine muhendisligi kazandim.Okula kayit yaptirdim(babam memur yesil pasaport cikarmak icin resit olanlarin ogrenci olmasi gerekiyor yoksa kayit yaptirmayacaktim okula).Benim ailem hollandada yasiyor yani babam bu sene hollanda\'ya 5 yillik T.C. memuru olarak gitti.Hollanda\'da gecerli oturumlari var.Bende ailemin yaninda olmak ve ab diplomasi almak adina hollandayi cooook arastirdim ama okullar yabanci ogrencilere 8-9-10 bin euro senelik harclari , daha sonra Turkiye\'ye karamsar bir sekilde donecekken birisi dedi ki ; ya ogrenciler schengen vizesi aliyor.Sen hollanda sinirina yakin bi alman universitesine git , her hafta yada 2 haftada bir ailenin yanina gidersin hem daha kolay alisirsin gibisinden soyledi.O soyledigi andan itibaren Almanyayi o kadar siki arastiriyorum ki adeta kafama yatti , kalacagim yeri bile ayarladim nerdeyse , bu arada makine muh. icin en iyi uni. rwth aachenmis hemde hollanda sinirinda , ama oradaki okuyan arkadaslar o kadar zor ki diyor kesinlikle adimini bile atma diyorlar , onun icin gozum korktu ve TU Dortmund\'a basvurmayi dusunuyorum , bugun carsamba ve ben onumuzde ki hafta ici dortmunda gidip dil kursuna yazilacagim okulun kabul gordugu , ama ben sunu merak ediyorum ; Benim hic almancam yok , yani bana okul sartli kabul verir mi ? okullarin sartli kabul vermesi icin biraz almanca bilgisi istiyorlarmis.... :( bunu nasil alabilirim ? yoksa vize vermezler diyorlar....Ya da duisburg-essen universitesinden sartli kabul alip daha sonra RWTH Aachen veya TU Dortmund\'da okuyabilir miyim ? cunku sartli kabul olmayinca ogrenci vizesi almak gercekten cok sikinti oluyormus ve benim kesinlikle almam lazim bunun icin herseyi dogru bir sekil de yapmam gerekiyor....

Duisburg-Essen universitesindede var makine muh. ama dortmund teknik oldugu icin daha iyi olur diyorlar....(duisburgda hollanda sinirinda).

Arkadaslar lutfen yardim edin bugun 2 kasim ve ben daha kayit olup vize islerine baslayacagim cok dardayim lutfen yardimlarinizi bekliyorum....

dipnot:Sormam gereken onemli bir soru simdi aklima geldi ; karabuk universitesi 3 ekimde egitime basladi ve ben o tarihten bu yana hollandadayim ailemin yaninda (okul arastirmak icin gelmistim) , yesil pasaportla vizesiz geldim 3 ayligina , ben devamsizliktan kalmayi dusunuyorum yani bu benim basima bela olur mu ? universiteye ben hic baslamamis statusunde mi olacagim yoksa baslamis birakmis statusunde mi olacagim ? ne yapmam gerekiyor bu konuda ? hatta ben almanyadaki okula , turkiyedeki universiteye hic kayit yaptirmadim desem yerimidir ? cunku kayit yaptirdim desem bakacaklar notlarima ve kalmissin diyecekler :(....cok sikintili bir durumdayim yardim lutfen ....

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Çrş Kas 02, 2011 9:54 am

Sartli kabulu zaten almancasi olmayan ogrencilere almancayi almanyada ogrenmeisi icin veriyorlar kardesim cok sorun var bildiklerimi cevaplamak isterim evet sartli kabul alabilirsin.Yalniz Dordmun. vermiyor diye biliyorum.Sen Duisburg-Essen universitesi icin mak. muh \'e basvur.kabul aldiktan sonra almanyaya adimini atarak dil kursuna baslarsin sonra Dsh,testdaf denilen dil yeterlilik sinavlarini verdigin takdirde diger okullarda ogrenime baslama sansin var
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 10:03 am

[quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:

Sartli kabulu zaten almancasi olmayan ogrencilere almancayi almanyada ogrenmeisi icin veriyorlar kardesim cok sorun var bildiklerimi cevaplamak isterim evet sartli kabul alabilirsin.Yalniz Dordmun. vermiyor diye biliyorum.Sen Duisburg-Essen universitesi icin mak. muh \'e basvur.kabul aldiktan sonra almanyaya adimini atarak dil kursuna baslarsin sonra Dsh,testdaf denilen dil yeterlilik sinavlarini verdigin takdirde diger okullarda ogrenime baslama sansin var[/quote]

o zaman benim duisburga hemen basvuru yapmammi gerekiyor ? yani tu dortmundu hic karistirmaya gerek yok heralde simdilik ? ben hollandadayim almanyaya gitme durumum var su an icin , okula sahsen gidip konussam daha erken sonuc alabilir miyim ? bir de ben lise diplomamin aslini karabuke uni.ye verdim ama buraya noter onayli fotokopisini getirmistim , lise transkriptimin de ingilizcesini okuldan almistim , kazandi belgesi de var (netten ciktisi kabul olur heralde birsey yapmadan veya osym nin sitesinden sifremi falan girip kontrol edebilirler heralde kazandigimi gormek icin).Bunlarla hemen basvuru yapabilir miyim ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Kas 02, 2011 10:08 am

osym belgesini ankarada ki binasindan almalisin diye biliyorum.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Çrş Kas 02, 2011 10:13 am

osym belgelerinin internet ciktisi kabul ediliyor.Bu belgenin uzerine asli gibidir diye okula damga vurdurmustum

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 10:24 am

olamaz ya :(

Duisburg-essen universitesinin sitesine kayit oldum , basvuru icin ve basvuru tarihi sona erdi diyor :( ne yapacagim ben :(

Sadece sartli kabul gibi birsey almak istiyorum ben vize icin , veya ona benzer herhangi bir belge bunu nasil temin edebilirim ? :( yani duisburga-dortmunda-aachene herhangi bi universiteye gidip belgelerimi gosterdikten sonra , \'\'ogrenci olarak kabul edilebilir\'\' gibi bir belge alinamaz mi ? :( lutfen yardim edin.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Çrş Kas 02, 2011 10:38 am

Sartli kabul herzaman alinabiliyor diye biliyorum ancak duisburg-essen\'de makina egitimi sadece winter semester da verildigi icin 11-12 wintersemester a yetisemeyeceginden gec kalinmis olmasindan artik 12-13 winter semester e kalmis olabilir diye dusunuyorum ama yanilabilirim
soyledigim sekildeyse wintersemester icin kabuller bahar aylarinda alabilirsin ama yaniltmak istemem benim bilgilerim bu sekilde.

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 10:42 am

[quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:

Sartli kabul herzaman alinabiliyor diye biliyorum ancak duisburg-essen\'de makina egitimi sadece winter semester da verildigi icin 11-12 wintersemester a yetisemeyeceginden gec kalinmis olmasindan artik 12-13 winter semester e kalmis olabilir diye dusunuyorum ama yanilabilirim[/quote]

Anladim , benim su an ki amacim sadece vize gorusmesinde olmazsa olmaz olan sartli kabul almak bunu bir sekil de temin etmem gerekiyor onumuzde ki hafta almanyaya gidecegim , o zaman temin edebilir miyim ? hangi okuldan almami onerirsiniz daha kolay olur yani ? rwth aachen , duisbur , munster , koln , dortmund , dusseldorf ? ben sadece dedigim gibi vize icin sartli kabul almak istiyorum , dsh sinavini falan verdikten sonra amacim tu dortmundda makine muh. okumak. yani 12/13 doneminde baslayacagim insallah....Ben hollandada oldugum icin simdi hemen Turkiye\'ye donme sansim yok , gelirken lise diplomamin noter onaylisini , lise transkriptimi , internetten oss kazandi belgesinin ciktisini almistim , bunlar yeterli olur mu kabul alabilmem icin ? daha sonra dil kursuna yazilip Turkiye\'ye gidecegim vize basvurusu icin. Izledigim yol dogrumudur yani bu arada yapmam gereken birsey varmidir ?
Zafere giden yolda....
Cekilen cile kutsaldir !....

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 10:44 am

dostum yesil pasaportun var bunu kullan derim,okul kabulunu beklersen senin surec baya uzar

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Çrş Kas 02, 2011 10:47 am

o zaman sen almanyada bir almanca kursuna yazil a1,a2,b1,b2,c seviyelerini tamamla..daha sonra dil yeterlilik sinavlarini almanyada ver okula kaydini yaptir ben bole de olur diye biliyorum. sonucta sartli kabul vize almak icin veriliyor okulundan..

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 10:49 am

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

dostum yesil pasaportun var bunu kullan derim,okul kabulunu beklersen senin surec baya uzar[/quote]

ama yesil pasaportla 3 ay kalma hakkim var.3 ay sonunda vize olmadigi icin cikis yapmam gerekicek :(
Zafere giden yolda....

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 10:55 am

dedigim gibi paradan fedakarlik etmen gerekicek bir sure,erkenden gidis donus biletleri alirsin,cunku son zamanlarda duisburg\'ta kabulde zamansal acidan cok gec cevaplar gelmeye basladi,ben bekleme derim... ayrica hazirlikli ol garantor veya bloke hesap acmayada diger yontem icinde

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 10:58 am

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

dedigim gibi paradan fedakarlik etmen gerekicek bir sure,erkenden gidis donus biletleri alirsin,cunku son zamanlarda duisburg\'ta kabulde zamansal acidan cok gec cevaplar gelmeye basladi,ben bekleme derim... ayrica hazirlikli ol garantor veya bloke hesap acmayada diger yontem icinde[/quote]

senin demek istedigini anladim da , 6 ay icinde 3 ay kalma hakkim var.
Zafere giden yolda....

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 11:00 am

tmm iste 1 kuru alirken basvurunu izlersin,yani zaman kaybetmez a1i halletmis olursun okul kabulun gelene kadar. caktin :)

Arda93

Mesaj gönderen Arda93 » Çrş Kas 02, 2011 11:55 am

Rwth sartli kabul vermiyo ama aachenda ozel bir dil kursunada gidebirsin vize alamiyacaksin diye birseyok hatta 2 hafta sonra bi arkadas sartli kabl olmadan dil kursuna gelicek . Onun disinda okullarin basvuru surelerine bakman gerekiyor her durumd biraz vakit kaybediceksin , buarada mesela hollandada delft teki teknik uni almanca mankina egitimi veriyor ben yabanci ogrenciler icin para gormemistim , bide Nc li bolumlere basvurcaksan lise not ortalamanda onemli oluyo, nc li olarka sarli kabul vermiyo zaten . Ama simdiden turkiyede bi almanca kursuna yazil en azindan a2 falan yap derim

haarlemnl

Mesaj gönderen haarlemnl » Çrş Kas 02, 2011 12:13 pm

[quote]Arda93 tarafindan yazilan metin:

Rwth sartli kabul vermiyo ama aachenda ozel bir dil kursunada gidebirsin vize alamiyacaksin diye birseyok hatta 2 hafta sonra bi arkadas sartli kabl olmadan dil kursuna gelicek . Onun disinda okullarin basvuru surelerine bakman gerekiyor her durumd biraz vakit kaybediceksin , buarada mesela hollandada delft teki teknik uni almanca mankina egitimi veriyor ben yabanci ogrenciler icin para gormemistim , bide Nc li bolumlere basvurcaksan lise not ortalamanda onemli oluyo, nc li olarka sarli kabul vermiyo zaten . Ama simdiden turkiyede bi almanca kursuna yazil en azindan a2 falan yap derim[/quote]

duisburga gidip okuldan sartli kabul almaya calisacagim veya ona benzer bir belge vizede ise yaramasi icin , eger vermezlerse en kotu ihtimal arkadasinizin yaptigi gibi yapmam gerekicek , vakit kaybetmeyi goze aliyorum maalesef almak zorundayim ama daha fazla bekleyip bu belirsiz durumun dahada kotu olmamasi icin onumuzde ki pazartesi duisburga gidecegim Insallah. Ben hollandada okullardan zaten kabul aldim asil mesele harc konusundaydi , delft makine muh. 9bin euro , twente makine muh. 8 bin euro istediler , bunu normal birisi odeyemez senelik....Duisburg benim bildigim NC\'li olmasi lazim ama bu sene duisburg uni. makine muh. sartli kabul alan arkadas var hatta gecen hafta vizeye girdi.Bu arada ben Hollandadayim dil kursu icin Almanya Duisburg\'da almayi dusunuyorum belki dediginiz gibi , okuldan gelecek sartli kabulu bekleyene kadar 1 ay gecer heralde , bu sirada 1 kur alabilirmisim....

Bu arada sartli kabul istedigimiz zaman aliniyor demi ?
Zafere giden yolda....

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Çrş Kas 02, 2011 4:55 pm

1 ayda 1 kur bitmezde 1 bucuk 2 ay gibi surecte bitiyor kursa bagli,okul kabulunde 2-6 hafta arasi geliyor genellikle.