Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Avusturya\'dan Almanya\'ya gecis yapmak!

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Prş Haz 09, 2011 9:10 pm

Herkese merhabalar ben yeni uyeyim aslinda gecen sene bir ara siteyi takip ediyordum, secim asamasindayken daha... Merak ettigim konu gecis olayi Turkiye\'deki prosedurler gibi mi oluyor burda olsam bile(Viyana\'da 2. ayimi doldurmus bulunmaktayim.)? Ben Turkiye\'den buraya gelene kadar yaklasik tum islemler 1 seneyi bulmustu. Basindan beri Almanya\'da okumayi cok istemistim ama basvuru donemleri sebebiyle daha fazla beklememek adina ani bir kararla Avusturya oldu ve simdi de burdayim.. Sehir guzel sevmiyorum degil ama ortam olarak pek keyif aldigim soylenemez ki mesajlarin birinde sosyal cevre Almanya\'daki kadar renkli olmuyor tarzi bir sey okumustum. Oyle aslinda; sonucta burasi ufak sehir.. ufak ulke.. Vize epey bir gec ciktigi icin dil kursuna donem basi yetisemedim, nisan bitiminde dersler basladi fakat ben katilmadim hic. Seviyem A2.2 diye belirlendi, yine de ben kendimi o seviyede bile gormuyorum.. Bazi sebeplerden oturu burada ruhsal manada s1k1nt1l1 bir surecteyim ve hic zevk alamadigimi fark eder oldum. Hala bir ihtimal Almanya olursa diye bir fikre kapildim ve acikcasi kosullari bilmek istiyorum. Onceden Viyana\'da bulunup da(universiteye baslamadan) Almanya\'ya gecis yapmis birileri var mi acaba? Ya da bu konuda az da olsa bilgi sahibi olan birileri?? Ben Tr.deyken 2bucuk sene psikoloji bolumunde okudum ve sonrasinda buraya transfer oldum. Burada Viyana Uni.sinde kaydim var fakat oturum icin basvurmadim ki onu da yakin zamanda halletmem gerekiyormus(4 aylik schengen vizesi ile buradayim).. Benim psikoloji bolumune baslamam icin daha cok uzun zamanim var. Bir dahaki egitim yili yani Ekim 2012\'de eger dilin yaninda bolume gecis sinavini da verirsem bolumde okumaya baslayabiliyorum. Uzun bir yolum var evet ama simdiden olasiliklari dusunmek istiyorum. Gercekten yardiminiza ihtiyacim var. Burada 2 ayda cok fazla masrafim oldu. Almanya\'da belki fazla buyuk olmayan bir sehirde bile maddi acidan daha rahat yasanabilecegini dusunuyorum, haksiz miyim? Bu arada benim orada tanidiklarim var akrabam olmasalar da.. Almanya dogumluyum ama hep Tr.de kaldim babamin vefatindan sonra annemler donus yapmislar. Oradan kaza ve saglik sigortalari da baglandi bana(bir miktar para geliyor...). Bunlar gecis yapmami kolaylastirir belki de. Hem uzun seneler disarida okuyacagimdan vatandaslik alma hakkim olacaksa da burada degil de Almanya\'da degerlendirmek isterim. Egitim ve yasam imkanlari acisindan Almanya\'ya gecmeyi dusunmem cok mu gereksiz bilmiyorum ama ben burada aradigimi pek de bulamadim acikcasi. Simdi olmasa bile onumuzdeki yaza almancayi ogrenip de bolume baslamadan oraya gecis yapmayi dusunecem mutlaka. Bana yol gosterir misiniz? Siteyi bayadir inceliyorum ama yatay gecis konusunda pek sonuc goremedim:/ Cevaplarinizi bekliyorum. Cok tesekkur ederim uzun ve duzensiz yazimi okudugunuz icin :)
F. Deniz

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 10, 2011 7:50 pm

Merhaba Deniz, siteye hos geldin. Bayagi karisik yazmisin tam olarak da soru yok. Viyanadan buraya gecis yapan bir kac arkadas taniyorum. GEcen sene bizim danismanlik servisine basvuran bayagi bir ogrenci olmustu. Viyanaya giden turk ogrencilerin %90 i kacacak yer ariyor maalesef. Gecis prosedurleri belli: alman unilerinden kabul, dil kursu kaydi, garantor veya bloke hesap ve daha sonra turkiyeye gidip alman konsoloslugunda vizeye basvuracaksin. yani turkiyedeki bir ogrenci ne yapiyorsa aynisini yapacaksin. Daha once avusturya vizen oldugu icin de vize alman daha bir olasi digerlerine gore.

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Cum Haz 10, 2011 8:06 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Merhaba Deniz, siteye hos geldin. Bayagi karisik yazmisin tam olarak da soru yok. Viyanadan buraya gecis yapan bir kac arkadas taniyorum. GEcen sene bizim danismanlik servisine basvuran bayagi bir ogrenci olmustu. Viyanaya giden turk ogrencilerin %90 i kacacak yer ariyor maalesef. Gecis prosedurleri belli: alman unilerinden kabul, dil kursu kaydi, garantor veya bloke hesap ve daha sonra turkiyeye gidip alman konsoloslugunda vizeye basvuracaksin. yani turkiyedeki bir ogrenci ne yapiyorsa aynisini yapacaksin. Daha once avusturya vizen oldugu icin de vize alman daha bir olasi digerlerine gore.[/quote]

Merhabalar,
Ben buraya gecmek icin Turkiye\'deki universiteden yatay gecis yaptim ve simdi Viyana Universitesi\'nde kaydim var; yani once burada Almanya\'da istedigim universitelere basvurup kabul alip TR\'ye donup tekrar bastan Viyana icin uyguladigim islemleri uygulamam gerekecek yanlis anlamadiysam? Zaman sorunu var simdi dusundum de yasadiklarimi... sanirim bir dahaki yaz basina kadar dil ogrenip yaz donemi icin basvurmam daha mantikli. Peki ben burda bolume baslamadan da yatay gecis yapabiliyor muyum? Ogrenci isleri sorun cikarmasin? TR.dekilerle cok ugrasmistim da... Bir ara gereken yaziyi vermeyeceklerdi resmen... Viyana\'dan gecis yapmis arkadaslara ulasabilmem mumkun mudur? Onlarla da gorusmek isterim bu konuyu. Tesekkurler hizli cevap icin :)
F. Deniz

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 10, 2011 8:58 pm

Dil kursu bitmeden de gecis yapabilirsin. Almanyadaki universitelere basvurup sartli kabul aldiktan sonra dil kursu kaydi ve bloke hesap veya garantor yoluyla yapabilirsin. Viyada kurs yaparken bu surecte bu islemleri halledip Turkiye ye gidip vizeye basvurabilirsin. Viyanadan gecis yapan arkadaslarla pek kontagim kalmadi maalesef.

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Cum Haz 10, 2011 9:07 pm

Cok sagol physiker! Bu arada Almanya vizesi icin bekleme suresi cok mu uzun? Bir yerde maksimum 1 ayda cikiyor diye okudum, dogru mudur? Viyana Almanya\'ya gore daha mi pahali ki?:o Burda para dayanmiyor... Ve de son olarak maniaturk bir konu acmis hangi bolum hangi uni.de daha iyi diye fakat sozel bolumlerin devami yoktu. PSIKOLOJI icin onerebileceginiz universiteler hangileridir acaba?? Benim bildigim FU Berlin ve Heidelberg saniyorum basi cekenler.
F. Deniz

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 11, 2011 9:28 pm

Almanya vizesi icin bekleme suresi ortalama 4-6 hafta.
Viyana Almanya\'ya nin bir cok sehrinden daha pahalidir.Sebebi biraz dusunulurse anlasilir kanimca..
Son sorun hakkinda bilgim yok ama sadigin universiteler gayet iyi.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Cmt Haz 11, 2011 10:54 pm

Yoneticilere sorularimi cevapladiklari icin tesekkur ederim. Ben yakin zamanda burada oturum vizesini cikartmaliyim bu haftaici 1 senelik almis olurum hatta. Onun suresi bitmeden basvurulara baslasam sorun olmaz saniyorum? Baska da carem yok zaten. Physiker mesajinda dil kursu kaydi demissin ama benim direkt ogrenim ve ogrenci vizesi icin basvuru yapmam gerekmiyor mu? Omrum yatay gecis yaparak gececek sanirim :)
Bu arada Kassel Universitesi\'nin tanitimini bulamadim. Kassel ve ona yakin yerler cok pahali olmuyordur sanirim? Kassel dogumluyum, merak ediyorum o yuzden.
Burada kalip mi devam etmem yoksa Almanya\'ya mi gecmem daha mantikli sizce? Ya da soyle sorayim ben sayet psikolojiyi bitirmeye karar versem burda mi orda mi mezun olsam daha avantajli olur benim icin? Aslinda bolum degistirmeyi de dusunuyorum bazen ama burada onu yapmak cok zormus; peki orada da kosullar ayni zorlukta mi? Burada 2.bir bolumde ogrenci olma hakkini 5 yil ikamet edersen kazaniyorsun ama orada boyle bir durum yokmus diye okumustum bir ara. Dogru mudur? Bolum degistirme ya da ayni anda 2 bolumde okuma sartlari nedir tam olarak? Eger cevaplari forumda varsa cevap vermeyiniz ben arastirmaya devam ederim.. =) Sorularimla yordugum icin kusura bakmayin, stres yaptim biraz:/...
Cok tesekkur ederim ilgilendiginiz icin!

F. Deniz