Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

dil kursu universite&sehir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Pzt Nis 18, 2011 3:52 am

forumdaki ilk mesajimdan herkese merhaba:)kafamda hala soru isaretleri olmakla beraber fikrim degismezse ben de almanca yolcusuyum ins..forumda bircok baslik okudum ama yine de tatmin olamadigim konular var bunun sebebi de sanirim almanlarin vize verirkenki tutumlarindan dolayi hep bi sorun cikacak dusuncesi..oncelikle yanlis anlamadiysam sifirdan basvuru algoritmasi su sekilde. lutfen yanlislarimi duzeltin..

1)oncelikle gidilecek universite/bolum belirlenip basvuru yapilir.on kabul alinirsa dil kursuna kayit yaptirilir.
2)garantor/hesap islemi halledilir.
3)pasaport isi halledilir
4)
-kurs kayit belgesi
-niyet mektubu
-garantor belgesi
-uni kabul belgesi
-lise diplomasi
-sigorta belgesi
-nufus cuzdani
-pasaport
-ikametgah

ile vize gorusmesine gidilir.

/simdi soru isaretlerine gelelim../

1)bi sonraki donem icin en gec ne zamana kadar vize basvurusunda bulunmam gerekir?
2)daha onceden iki kere universite biraktim(hakli sebeplerden). bunlari niyet mektubunda veya vize gorusmesinde soylemem bana eksi puan verir mi?
3)dortmund duisburg koln ve bikac yerde daha akrabalarim var.nasip olursa koln universitesinde okumak istiyorum ve dil kursumun da orda olmasini istiyorum ama koln uni sifir almancayla kabul vermiyo bildiginiz gibi.kursa orda baslamanin bi yolu yok mu?
4)soyut dersler bana gore olmadigi icin FH tercih etmek istiyorum ama onlarda da cok secenek var.derslerie baktigimda yazilim agirlikli oldugu icin Allgemeine Informatik daha cazip geldi bana.sizin tavsiyeleriniz nedir bu konu hakkinda?
5)oss sonuc belgesinin hangi seneye ait oldugunun bi onemi var mi?
6)daha onceden aldigim abd vizesinin herhangi bi katkisi olur mu?

sizin de ayni durumlardan gectiginizi bildigim icin beni anlayacaginizi umuyorum da boyle uzun uzun yaziyorum:)ins gun gelir biz de yardim eden tarafta oluruz:)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt Nis 18, 2011 9:37 am

[quote]tunacardak tarafindan yazilan metin:
forumdaki ilk mesajimdan herkese merhaba:)kafamda hala soru isaretleri olmakla beraber fikrim degismezse ben de almanca yolcusuyum ins..forumda bircok baslik okudum ama yine de tatmin olamadigim konular var bunun sebebi de sanirim almanlarin vize verirkenki tutumlarindan dolayi hep bi sorun cikacak dusuncesi..oncelikle yanlis anlamadiysam sifirdan basvuru algoritmasi su sekilde. lutfen yanlislarimi duzeltin..

1)oncelikle gidilecek universite/bolum belirlenip basvuru yapilir.on kabul alinirsa dil kursuna kayit yaptirilir.
2)garantor/hesap islemi halledilir.
3)pasaport isi halledilir
4)
-kurs kayit belgesi
-niyet mektubu
-garantor belgesi
-uni kabul belgesi
-lise diplomasi
-sigorta belgesi
-nufus cuzdani
-pasaport
-ikametgah

ile vize gorusmesine gidilir.

/simdi soru isaretlerine gelelim../

1)bi sonraki donem icin en gec ne zamana kadar vize basvurusunda bulunmam gerekir?
2)daha onceden iki kere universite biraktim(hakli sebeplerden). bunlari niyet mektubunda veya vize gorusmesinde soylemem bana eksi puan verir mi?
3)dortmund duisburg koln ve bikac yerde daha akrabalarim var.nasip olursa koln universitesinde okumak istiyorum ve dil kursumun da orda olmasini istiyorum ama koln uni sifir almancayla kabul vermiyo bildiginiz gibi.kursa orda baslamanin bi yolu yok mu?
4)soyut dersler bana gore olmadigi icin FH tercih etmek istiyorum ama onlarda da cok secenek var.derslerie baktigimda yazilim agirlikli oldugu icin Allgemeine Informatik daha cazip geldi bana.sizin tavsiyeleriniz nedir bu konu hakkinda?
5)oss sonuc belgesinin hangi seneye ait oldugunun bi onemi var mi?
6)daha onceden aldigim abd vizesinin herhangi bi katkisi olur mu?

sizin de ayni durumlardan gectiginizi bildigim icin beni anlayacaginizi umuyorum da boyle uzun uzun yaziyorum:)ins gun gelir biz de yardim eden tarafta oluruz:)[/quote]

vizede problem cikmasi dusuncesi bence bu isi dusunen herkesi dusunduruyordur:D
biligim kadariyla cevap vereyim ama sen ban yinede guvenme;)
1.okullar dan 15 temmuza kadar sartli kabul alabilirsin dil kursuna gidecegin icin ona gore basvurursun
2.galiba lisans icin gideceksin soylersen kafada soru isareti birakmayacak sebeplerin varsa soyle bence.
3.sartli kabul veren unilerden kabul aldiktan sonra istedigin sehirdeki bir dil kursuna gidebilirsin.
5.belli bir gecerlilik suresi var di galiba
6.olur.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzt Nis 18, 2011 11:30 am

5- Sonuc Belgesinin 10 yil gecerliligi var
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Pzt Nis 18, 2011 2:19 pm

faruk,okyanus,eren cevaplariniz icin cok tesekkur ederim..

peki basvuru siralamam dogru mu?once okuldan on kabul aliyorum dil kursunu,garantoru ayarlayip geri kalan teferruatlarla ugrasiyorum dimi?bide ben sirf tanidiklar var diye dil kursunu da kolnde almak istiyorum dil kurslari acisindan nasildir koln?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Nis 18, 2011 8:05 pm

peki basvuru siralamam dogru mu?once okuldan on kabul aliyorum dil kursunu,garantoru ayarlayip geri kalan teferruatlarla ugrasiyorum dimi?bide ben sirf tanidiklar var diye dil kursunu da kolnde almak istiyorum dil kurslari acisindan nasildir koln?[/quote]

Selamlar tunacardak sitemize hosgeldin.
Diger sorularini arkadaslar yanitlamis.

Ek olarak universiteyi yarida birakmalarini sebepleri eger sinavlari basaramama vs. ise soyleme.Yani kendini tembel bir ogrenci olarak gosterme.Diger sebepler soylenebilir.
Amerika vize ise cok yarar elbette.

Basvuru siralaman cok dogru.Aslinda seni ornek uye olarak gostermen lazim once siteyi incelemis,sonra yorumunu yapmis biri olarak. :) Ben site adina tesekkur ediyorum.
Once okul / okullardan kabul alman ogrenci vizesine basvururken en onemli etkenlerden biri.Birden fazla universite ile yazisabilirsin o yazisma kagitlarinida vizede goster.Ama en azindan bir universiteden kabulun olsun.
Dil kursunada kaydini yaptirdiktan sonra eger bir universiteden kabul aldiysan yurt arayabilirsin.Veya daire vs..

Garantor veya Bloke Hesap islerini hallettikten sonra evet geri kalan evraklarla ugrasiyorsun.

Koln dil kursu acisindan gayet iyi.Almanca olarak Guzel Almanca\'nin konusuldugu yerlerden biri.Ve Almanya\'nin en renkli sehirlerinden biri.
Izmir\'den gelen biri icin caninin pek sikilmayacagi bir sehir.Tabi biraz pahali.

Alternatif ise ; Eger illa tanidiklarinda kalacaksan Koln\'e yakin sehirlerden birinde de kursa gidebilirsin ama degmez.Fiyatlar hemen hemen ayni,en fazla 50 Euro oynar arada.
Ama Duisburg-Essen\'dan kabul alip bu sehirlerde ki ogrenci yurtlarinda da kalabilir daha sonra Koln universitesine basvuruda bulunabilirsin.Boyle bir sey yaparsan sehir olarak ESSEN\'i tavsiye ederim.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Sal Nis 19, 2011 3:24 am

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

peki basvuru siralamam dogru mu?once okuldan on kabul aliyorum dil kursunu,garantoru ayarlayip geri kalan teferruatlarla ugrasiyorum dimi?bide ben sirf tanidiklar var diye dil kursunu da kolnde almak istiyorum dil kurslari acisindan nasildir koln?[/quote]

Ek olarak universiteyi yarida birakmalarini sebepleri eger sinavlari basaramama vs. ise soyleme.Yani kendini tembel bir ogrenci olarak gosterme.Diger sebepler soylenebilir.

Basvuru siralaman cok dogru.Aslinda seni ornek uye olarak gostermen lazim once siteyi incelemis,sonra yorumunu yapmis biri olarak. :) Ben site adina tesekkur ediyorum.
Once okul / okullardan kabul alman ogrenci vizesine basvururken en onemli etkenlerden biri.Birden fazla universite ile yazisabilirsin o yazisma kagitlarinida vizede goster.Ama en azindan bir universiteden kabulun olsun.
Dil kursunada kaydini yaptirdiktan sonra eger bir universiteden kabul aldiysan yurt arayabilirsin.Veya daire vs..

Garantor veya Bloke Hesap islerini hallettikten sonra evet geri kalan evraklarla ugrasiyorsun.

Koln dil kursu acisindan gayet iyi.Almanca olarak Guzel Almanca\'nin konusuldugu yerlerden biri.Ve Almanya\'nin en renkli sehirlerinden biri.
Izmir\'den gelen biri icin caninin pek sikilmayacagi bir sehir.Tabi biraz pahali.

Alternatif ise ; Eger illa tanidiklarinda kalacaksan Koln\'e yakin sehirlerden birinde de kursa gidebilirsin ama degmez.Fiyatlar hemen hemen ayni,en fazla 50 Euro oynar arada.
Ama Duisburg-Essen\'dan kabul alip bu sehirlerde ki ogrenci yurtlarinda da kalabilir daha sonra Koln universitesine basvuruda bulunabilirsin.Boyle bir sey yaparsan sehir olarak ESSEN\'i tavsiye ederim.[/quote]

estagfirullah hocam ornek uye falan asil ben tesekkur ederim bu samimi ortami hazirladiginiz icin.. ben sadece yardim etmeye calisanlarin kafasini da veritabanini da bosa sisirmeyeyim istedim informatik zihniyeti iste:)baslamak bitirmenin yarisi babindan okullara simdiden basvursam nasil olur?bi de en az 3 aylik kurs ucreti yatirmak heryerde mecburi mi ~1000€ bi anda vermek zor gelir bana az da bi para degil hani..ilk basta ucuz ama kotu dediginiz astaya gitsem de siki calisip bu eksikligi kapatsam,3 ay sonra daha kaliteli olan kursa gecsem nasil olur?burda iki ihtmal var yani

-"nasil olsa ilk kurlar bunlar temelde cok farketmez nasil olsa ingilizcem de iyi cozmem kolay olur"
ve
-"ilk kurlar kotu baslarsa devamindan da hayir gelmez".

buna da orda kursa gidenlerden baska cevap verecek yoktur sanirim:)bu dil kursunu da halledersem ruh ve beden olarak almanyaya hazir hissedicem kendim:)

CheLoves

Mesaj gönderen CheLoves » Sal Nis 19, 2011 4:44 pm

Ama Duisburg-Essen\'dan kabul alip bu sehirlerde ki ogrenci yurtlarinda da kalabilir daha sonra Koln universitesine basvuruda bulunabilirsin.Boyle bir sey yaparsan sehir olarak ESSEN\'i tavsiye ederim.[/quote]

estagfirullah hocam ornek uye falan asil ben tesekkur ederim bu samimi ortami hazirladiginiz icin.. ben sadece yardim etmeye calisanlarin kafasini da veritabanini da bosa sisirmeyeyim istedim informatik zihniyeti iste:)baslamak bitirmenin yarisi babindan okullara simdiden basvursam nasil olur?bi de en az 3 aylik kurs ucreti yatirmak heryerde mecburi mi ~1000� bi anda vermek zor gelir bana az da bi para degil hani..ilk basta ucuz ama kotu dediginiz astaya gitsem de siki calisip bu eksikligi kapatsam,3 ay sonra daha kaliteli olan kursa gecsem nasil olur?burda iki ihtmal var yani

-"nasil olsa ilk kurlar bunlar temelde cok farketmez nasil olsa ingilizcem de iyi cozmem kolay olur"
ve
-"ilk kurlar kotu baslarsa devamindan da hayir gelmez".

buna da orda kursa gidenlerden baska cevap verecek yoktur sanirim:)bu dil kursunu da halledersem ruh ve beden olarak almanyaya hazir hissedicem kendim:)[/quote]

Ruh ve beden olarak pasaportun vizeyle birlikte eline gecmedigi surece hazir olamiyorsun.Hele zaten bu evrak hazirlama surecinde cikan aksilikler almanyadan soguma noktasina kadar geliyor ve demoralize ediyor insani fakat pes etmekte insan kendine yediremiyor.Olumlu bir sekilde pasaportun eline gectigi anda icinden derinden bir oh cekme hali geliyor ve tamamen hazir olmus oluyorsun.(Tecrubeyle sabittir.)

Bol sanslar & Basarilar ..

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Çrş Nis 20, 2011 2:52 pm

hocam ben daha karar asamasini bile gecemedim ins o gunler de gelir ama o stresi de o stresten sonraki mutluluk & hayal kirikligini da tahmin edebiliyorum cok zor gercekten..

suan genel hatlariyla fiyat cikarmak istiyorum ortalama ne kadar para oderim almanyaya ayak basana kadar?ben aklima gelenleri yazdim.

380€ kurs(2 aylik)
160€ bilet
60€ vize
50TL pasaport
50TL tercume

bunlarin haricince ne gibi masraflarim olabilir?

CheLoves

Mesaj gönderen CheLoves » Çrş Nis 20, 2011 3:24 pm

hocam ben daha karar asamasini bile gecemedim ins o gunler de gelir ama o stresi de o stresten sonraki mutluluk & hayal kirikligini da tahmin edebiliyorum cok zor gercekten..

suan genel hatlariyla fiyat cikarmak istiyorum ortalama ne kadar para oderim almanyaya ayak basana kadar?ben aklima gelenleri yazdim.

380� kurs(2 aylik)
160� bilet
60� vize
50TL pasaport
50TL tercume

bunlarin haricince ne gibi masraflarim olabilir?[/quote]

Seyahat Saglik sigortasi 80 ile 100 TL arasi

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Prş Nis 21, 2011 11:31 am

[quote]CheLoves tarafindan yazilan metin:

380� kurs(2 aylik)
160� bilet
60� vize
50TL pasaport
50TL tercume

bunlarin haricince ne gibi masraflarim olabilir?[/quote]

Seyahat Saglik sigortasi 80 ile 100 TL arasi[/quote]

hocam tekrar tesekkur ederim..
peki basvuru tarihleri acisindan bi tavsiyeniz var mi?ordaki kursa gec kalmamak acisindan islemlere ne zaman baslamami onerirsiniz ?

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Prş Nis 21, 2011 7:10 pm

bi de universitenin kontenjani dolma ihtimali nedir?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 22, 2011 2:43 pm

Gidecegin tarihten 2 ay once basvurabilirsin.
Kontenjanlarin dolma ihtimali az,yabanci ogrenciler icin ayrilan kontenjanlar genelde bos kaliyor.

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Cum Nis 22, 2011 2:45 pm

Gidecegin tarihten 2 ay once basvurabilirsin.
Kontenjanlarin dolma ihtimali az,yabanci ogrenciler icin ayrilan kontenjanlar genelde bos kaliyor.[/quote]

forumda bu aralar basvuru yapan arkadaslar gordum hepsi yazin mi gidecek peki ondan mi erkenden basvuru yapiyolar?
bide universite basvurulari mesela essen uni icin 15 temmuz daha once kabul belgesi almak mumkun mu?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Nis 22, 2011 3:40 pm

Erken basvuru her zaman iyidir..Istersen 10 ay once vizeye basvur ,basvuru formu doldururken vizenin verilmesini istediginiz tarih ya da Almanya\'da bulunmak istediginiz tarih yazar ve oraya 10 ay sonra ki bir tarihide yazabilirsin.Ve gorusme sirasinda soylersin ; " Eger olumlu bir yanit alirsam basvuru formunda belittigim gibi su tarihte vizemin baslamasini istiyorum" diye.

Basvuru tarihinden once kabul malesef alinamiyor.

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Cum Nis 22, 2011 3:43 pm

Erken basvuru her zaman iyidir..Istersen 10 ay once vizeye basvur ,basvuru formu doldururken vizenin verilmesini istediginiz tarih ya da Almanya\'da bulunmak istediginiz tarih yazar ve oraya 10 ay sonra ki bir tarihide yazabilirsin.Ve gorusme sirasinda soylersin ; " Eger olumlu bir yanit alirsam basvuru formunda belittigim gibi su tarihte vizemin baslamasini istiyorum" diye.

Basvuru tarihinden once kabul malesef alinamiyor.[/quote]

yani suan vize icin ugrasan tum arkadaslar gecen donem kabul alip vizede red alanlar mi o zaman?

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Nis 22, 2011 4:34 pm

Duisburg-Essen Uni icin istedigin zaman "sartli kabul icin" basvuru yapabilirsin.

tunacardak

Mesaj gönderen tunacardak » Cum Nis 22, 2011 9:00 pm

[quote]MERVE ASCI tarafindan yazilan metin:
Duisburg-Essen Uni icin istedigin zaman "sartli kabul icin" basvuru yapabilirsin.[/quote]

tesekkur ederim merve daha cok zamanim var o zaman a1 devam:)