Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Doktora nasil yapilir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
C_Vieri

Mesaj gönderen C_Vieri » Cum Kas 04, 2011 3:32 am

Oncelikle herkese hedefleri dogrultusunda basarilar diliyorum. Sitenin amaci daha cok Almanya’da Lisans yada Yuksek Lisans egitimi uzerine olsada eminimki Almanya’da benim gibi doktora yapmak isteyenlerde siteyi takip etmekteler. Simdi elimden geldigi kadar Almanya’da nasil doktora yapabiliriz onu kendi basimdan gecenlerle beraber alisilmis klasik anlatimlarin disinda pratik bir sekilde anlatmak istiyorum.
Oncelikle bastan belirtmem gerekirse sayisal bir bolum mezunu oldugum icin Sozel bir bolumden mezun olanlarda durum nedir hic bir fikrim yok.Simdiye kadar takip ettigim ilanlar hep Naturwissenschaft uzerineydi.

Ilk once gereken belgelerden -klasik gereken belgeler disinda transkript diploma cv bunlarin almancasi ve onayli hali vsvs- aklima geldigi kadariyla bahsetmek istiyorum:

1- Yuksek lisans diplomasi( Almanya malesef bizim normal diplomalarimizi doktora icin yeterli bulmuyor ayrica yuksek lisans diplomasinin olmasida bazi durumlarda ise yaramiyor sizden eksik olan dersleri tamamlamanizi isteyebilirler)
2- Yurtdisina cikacaginiz icin mantiki olarak bir adet Ingilizce yada Almanca bildiginize dair belge( Almanca icin Gothe Zertifikat-DSH-Testdaf veya hocanin insafina kalmis, Ingilizce icin TOEFL di sanirim tam emin degilim.Almanya’da doktora olaylarinin buyuk bir kismi ingilizce oldugu icin belki almanca ile ilgili hicbir belgeye gerek kalmayabilir.)
3- En onemlisi ise 2-3 adet Referans. Referans konusu mumkun ise sadece hocanin referans olduguna dair kagitla kalmasin. Acik ve net soyluyorum: cok cok cok iyi cv niz yok ise, ortalama bir ogrenci iseniz, size gerekli en onemli sey Hocanin sizi calismak istediginiz yerdeki Profesore tavsiye etmesidir.
4- Iyi bir CV ve kendinizi hedeflerinizi neden basvurdugunuzu anlatan Almanca yada Ingilizce bir motivasyon mektubu. Isteyenler olursa lutfen irtibata gecsin kendi hazirlamis oldugum mektubu paylasabilirim.
5- Buda benim sahsi bir onerim. Su an benim gibi Almanya’da bulunanlar bilirki; burada okumakta yasamakta ulkemizden cok farkli. Benim sahsi tavsiyem egerki imkaniniz var ise ilk once bir buraya gelin ve ortami bir gorun. Nasil derseniz size tavsiye edebilecegim sey: Devlet Planlama Teskilati tarafindan desteklenen Avrupa Gonullu Hizmeti..biraz acmak gerekirse 18-30 yas arasinda bulunan herkes dil sarti olmadan max. 1 sene Avrupanin 27 ulkesine gidip orada gonullu olarak calisabilir. Herturlu ihtiyaciniz Avrupa Birligi tarafindan karsilanir(Yer- Ucak Bileti-Yiyecek Icecek- Dil Kursu…)Su an ben ALmanyada Koln de gonullu olarak calisiyorum. Dil kursuna gidiyorum ayni zamanda Doktora icin yer ariyorum. Bunu tavsye etmemin baska bir sebebi ise: Kendinizi profesorun yerine koyun ve dusunun size iki adet basvuru gelmis ikiside esit konumda ama birisi ALmanyadan digeri Turkiye’den hangisini secersiniz???? Bu bakimdan Almanyada bulunmak ve burdayken yazismak daha avantajli.
6- Diyelimki Almanyadasiniz yada Turkiye’den yazistiniz Vorstellungsgespraech’e cagrildiniz. Ilk once profesorun literaturune bir goz atin ve bir doktorand olarak professor icin ne yapabileceginizi dusunun ve kendinizi profesore nasil inandiricaginiz uzerinde calisin. Kucuk bir not dusmek istiyorum. Bugun yaptigim Vorstellungsgespraech oncesi acayip heyecanliydim fakat Hoca ile konusmaya baslayinca ne heyecan kaldi nede baska birsey. Tavsiyem bosuna heyecanlanipta kendinize stress yapmayin. Rahat olun, tane tane konusun, sorulan soruyu once anlayin anlamadysaniz sorun cok dert etmezler bu tip seyleri...
7- Almanyada doktora surtesince bir maasiniz olacagi icin finansal konulari dert etmeyin. Maas tamamen farklilik gostermekte beraber 1000 Eurodan yuksekki oda sizin Vize almanizi kolaylastiracaktir.

Aklima gelenler bunlar sorusu olan varsa yardim etmeye hazirim. Biraz kendimden bahsetmem grekirse 2010 yili Veteriner fakultesi mezunuyum. Bildiginiz uzere yuksek lisans diplomasi ile mezun oluyoruz ve bu bizim icin bir avantaj direkt doktoraya baslayabilmek icin. Su an almanyadayim ve simdiye kadar iki yerden Vorstellengsgespraech icin cevap alabildim. Birincisi Deutsches Herzzentrum Munchen di fakat ben onlardan Termin beklerken baskasini bulduk diyerek tabiri caizse "Sen gelme lan A.."(Kibar Feyzo,1978 :) ) dediler ve ikincisi icin bugun Koln Universitesinde bir gorusmem vardi ve bir aksilik cikmaz ise Hocadan kabulu aldim. Calismak istedigim konu nanotoksioloji, Hoca benim Kimya alani icin Doktorvaterim olacak Hayvan deneyleri icin ise su an BASF sirketi ile gorusmekteyiz. Dualarinizi bekliyorum :)
Asagidaki linkler size yardimci olacaktir:
1- Hergun en az 5 6 tane ilanin ciktigi http://www.jobvector.de/
2- Hergun olmasada arada cok iyi ilanlarin ciktigi http://www.doktorandenboerse.info/
3- Google.de adresine PhD yada Doktorarbeit yazdiginizda cikan siteler
4- Avrupa Gonullu hizmetine bir goz atmak isterseniz http://www.ua.gov.tr/
5- DAAD sayfasini bakmanizdada yarar var.
Aklima gelenler bunlar arkadaslar umarim yardimi dokunur. Iyi niyet ve Dualarinizi eksik etmeyin su an cok kritik bir virajdayim.
Ich wunsche euch viel Erfolg :)
Saygilar,
C_Vieri

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Kas 04, 2011 11:16 am

Kades eline saglik cok guzel bir paylasim olmus...Benim doktora yapan arkadaslara yada dusunup konuyu arastiranlara bir sorum olucakti...Simdi doktora yapan sahsi muhtereme yabancilar dairesi Ogrenci vizesimi yoksa Isci vizesi mi veriyor ? Sonucta bu alinan 1000 euro ve ustu bir burs mu yoksa maas mi ? Sonucta varmak istegim nokta eger doktora yapan isci vizesi aliyorsa ve 3 yil ve ustunde bir doktora suresi boyunca almanyada calismis gozukur buda ona suresiz oturum hakki kazandirmis olmaz mi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 04, 2011 11:39 pm

C_Vieri , sahsim ve arkadaslarim adina sana cok tesekkur ederim.Bizlere ayirdigin zaman icin cok sagol. :)
Basligi Almanya\'da Universite bolumune tasidim ve sabitlendi.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

C_Vieri

Mesaj gönderen C_Vieri » Cmt Kas 05, 2011 12:43 am

[quote]muhammet tarafindan yazilan metin:

Kades eline saglik cok guzel bir paylasim olmus...Benim doktora yapan arkadaslara yada dusunup konuyu arastiranlara bir sorum olucakti...Simdi doktora yapan sahsi muhtereme yabancilar dairesi Ogrenci vizesimi yoksa Isci vizesi mi veriyor ? Sonucta bu alinan 1000 euro ve ustu bir burs mu yoksa maas mi ? Sonucta varmak istegim nokta eger doktora yapan isci vizesi aliyorsa ve 3 yil ve ustunde bir doktora suresi boyunca almanyada calismis gozukur buda ona suresiz oturum hakki kazandirmis olmaz mi ?[/quote]

Hocam, doktora yaparken ayni zamanda calisacaginiz, burs yada maas alacaginiz icin(DAAD veya baska kurumlarin bursu standarttir 1050 Euro + Kirtasiye masraflari olarakta 100 Euro. Ama benim tavsiyem maasli calismaktan yana cunkudaha fazla aliyorsunuz)buyuk ihtimal isci vizesi-oturumu olacaktir. Tam emin degilim bilgi sahabi oldugum zaman daha yardimci olabilecegimi dusunuyorum. Egerki calisma seklinde olursa suresiz oturma izni alabilmek icin 5 yil calismaniz gerek diye biliyorum. Burda doktoranin 3 yil surdugunu dusunursek 2 yilda ya post-doc yada ozel bir sirkette calismaniz gerekebilir.

dtays

Mesaj gönderen dtays » Cmt Ara 10, 2011 11:43 pm

Merhaba.Oncelikle bu detayli yaziniz icin cok tesekkur ederim.

Ben de dis hekimligi son sinif ogrencisiyim,sizin gibi diplomam yuksek lisansa esdeger oluyor,dolayisiyla direkt doktora egitimi alabiliyorum.
Bu amacla istedigim ulkelerden biri Almanya.Dis hekimliginin Turkiye\'de doktora alanlari cerrahi,pedodonti,ortodonti seklinde fakat Almanya\'yla ilgili sitelerde aradigimda oradaki doktora programlarinin konusu daha spesifik,ornegin kanser uzerine.Elbette,boyle bir konu uzerine doktora yapmak harika bir sey fakat benim aklima takilan soru,ben doktorayi bitirip Turkiye\'ye dondugumde ne yapacagim.Eger boyleyse gitmekten vazgecicem sanirim .Ben mi yanlis ariyorum bilemiyorum,bir yerde eksiklik yapiyor olabilirim,rica etsem bana bu konuda yardimci olabilir misiniz?

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Sal Ara 13, 2011 1:46 am

Konu beni pek daha dogrusu hic ilgilendirmesede gercekten on numara bi yazi olmus.PPPP Eline, koluna, yuregine saglik :)

mek38

Mesaj gönderen mek38 » Pzr Ara 23, 2012 5:32 am

Merhaba aciklaman icin oncelikle tesekkur ederim. Benimde planlarim Yuksek Lisansimi matematik(Uygulamali Matematik-Applied Mathematic) alaninda Almanya\'da yapmak istiyordum. Fakat kendi hocalarim universitemde yapmami daha dogru buldu ve bende basladim. Ve 2 sene sonra Yuksek Lisansim bitecek. Basarili ve kendimin CV\'sini en iyi doldurarak bu sureyi gecirmek istiyorum. Doktora\'mi Almanya\'da yapmak istiyorum. Allah\'tan kismet olursa doktora siram da evlenme gibi durumum var Almanya\'da yasayan bir kizla. Tabiki evimizide gecindirmeliyiz. Bu durum maddi acidan burs bulma konusunda veya devletten yardim(var mi bilmiyorum) avantaj mi dezavantaj mi?
Biliyorum doktora yolu yani akademisyenlik idealist bir is fakat maddi olarak ta cok kazanmasamda kendimi ve ailemi gecindirmek istiyorum.
Almanya da Doktorasini bitirmis Universite\'de veya baska bir kurumda iyi bir Ingilizce ve Almancasi olan bir kisi maas araligi nedir?
Belki diyebilirsiniz 2 seneye kim ole kim kala :)

sercanutku

Mesaj gönderen sercanutku » Pzt Eki 14, 2013 7:05 pm

iletisim tasarimi mezunuyum. berlin de tavsiye edebileceginiy master programi olan bir universite var mi?

geoshuk

Mesaj gönderen geoshuk » Pzt Şub 03, 2014 12:34 am

ben doktoraya basvurucam ve okulun sitesinde gerekli evraklar sole yaziyor

– original secondary school transcripts and an
English or German translation
– all University degrees with subjects/majors and
transcripts (»Transcript of Records«), in original
and English or German translation

burda original secondary school demekle neyi kastetmis olabilirler?

eger liseyi ise ben liseden mezun olali 12 sene oluyor bende lise transkripiti yok bulmamda imkansiz..ne yapmam lazm ? olmasa sorun olurmukii

schlb

Mesaj gönderen schlb » Cum Şub 21, 2014 3:12 pm

Hic sozel alandan doktora yapan yok mu? Varsa sevabina birseyler paylasabilir mi? Fen bilimlerinde kabul icin belli standartlar var ama edebiyat doktorasi icin su an hicbir fikrim yok. Burada yuksek lisans yapiyorum ve doktora yapan iki hocam var ikisi de oyle ahim sahim degil yani, cok standart dusunuyorlar ne bileyim oyle ayrintiya girmiyorlar. Diyorum bunlar doktora yapiyorsa ben haydi haydi yaparim diyorum.

Simdiye kadar 12 kitap cevirisi yaptim ve basildi hepsi. Ayrica cesitli makaleler yazmayi planliyorum. Bunlari dusununce CV konusunda sikinti yasayacagimi sanmiyorum. Ortalama genelde 2,5 mu en az( Almanya\'da) doktoraya kabul icin?

Insallah bir cevap yazan cikar, acayip dua ederim.

Simdiden sagolun.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Şub 21, 2014 7:04 pm

Butun prosedur ayni aslinda. Hangi konularda ozellikle yardima ihtiyaciniz vaR?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

schlb

Mesaj gönderen schlb » Cum Şub 21, 2014 8:10 pm

Ozellikle merak ettigim not ortalamasi (Yuksek lisans icin-standart bir ortalama var mi, yoksa okuldan okula degisiyor mu), mesela ben burada kendi okuluma da basvuracagim, daha yolun basindayim o yuzden merak ediyorum, mesela profesor nasil bir ogrenciyle calismak ister? Diyelim derslerde aktif, hocanin ilgisini ceken yorumlar yapan bir ogrenciyim, ama not ortalamasi da ortalama bir sey, ama CV iyi vs. Bu durumda sans ne kadardir?

Bir de kimi profesorun pesinden ayrilmaz, su anda var sinifimda oyleleri, ne zaman gorsem hocalarin ofisinde. Hal boyle olunca bunlar yanlarina gelenleri aktif, girisken olarak degerlendiriyor, hic yanlarina gitmeyenleri de pasif goruyorlar sanki. Halbuki ben ne sorum varsa derste soruyorum daha niye gideyim yanina. Akademinin bu ozelliginden hic hoslanmiyorum. Turkiye\'de de oyle, hocalarin yanindan ayrilmayanlar notlari, derslerdeki katilimlari kotu de olsa bir sekilde kabul edildiler.

Ben bu yola baskoydum cidden, yani ben de mi aynisini yapayim? Bu mudur sihirli formul? Turkiye\'deyken de derdi bir hocamiz aman hocalarinizla aranizi iyi tutun hep gidin konusun. Ben de buna hic alisik degilim, dalkavukluk gibi geliyor bana, yapmacik bir durum var ortada. Bir de doktora nedense gozumde cok buyuk ve imkansiz olarak canlaniyor, halbuki basarili bir ogrenciyim.

Simdi, ben garanti kabul almak icin simdiden ne yapayim?

1

Mesaj gönderen 1 » Cum Şub 21, 2014 10:42 pm

derste sorulan basit anlam odakli sorular ile profesorun konusma saatlerinde sorulan detay sorular bir midir. kiskanclik yapma simdi.

schlb

Mesaj gönderen schlb » Cum Şub 21, 2014 10:57 pm

Basit oldugunu ne biliyorsun? Zaten hocanin pesinde gezenler basit dusuncelerden oteye gidemiyor, sunumlari da buna dahil. Ben sadece bir oneri bekledim, dolayisiyla kendimi anlatacak degilim. Kaldi ki 150 kisilik bir sinif degil bahsettigim, master programi ve sadece 6 kisi, tartisma ve soru odakli dersler oldugunu da belirteyim.

1

Mesaj gönderen 1 » Cmt Şub 22, 2014 1:36 am

doktora yapmanin kistasi dalkavukluk mudur? 2-3 muhabbeti disinda doktora calismalarina baslayan arkadasim var. ne uzerine arastirma yapacaksin bu onemlidir. senin dalkavukluk yaptigini dusundugun insanlar belki de farkli seylerin pesindedirler. mesela, ofiste insanlar neler soruyor biliyor musun? veya kafalarindaki dusunceyi? anlasilan tartisma ve soru odakli derslerde 6 kisi arasindan tek tartisan ve soru soran sensin. bu diger insanlar hicbir sey sormadan dersi sen mi goturuyorsun? oyle olunca normaldir milletin ders disinda soru sormak zorunda kalmasi. belli bir ders uzerine gerceklestirilen sunumlar ile ofis calismalari arasinda ne gibi bir baglanti var? bak bu adamlarin konusu profesor tarafindan kabul gorurse ve seninkisi gormezse sakin dalkavukluk ile suclama milleti. hatayi kendinde ara. hatta simdiden profesorleri daha yakindan tanimaya calis.

kadir12

Mesaj gönderen kadir12 » Cmt Şub 22, 2014 9:08 pm

[quote]1 tarafindan yazilan metin:

doktora yapmanin kistasi dalkavukluk mudur? 2-3 muhabbeti disinda doktora calismalarina baslayan arkadasim var. ne uzerine arastirma yapacaksin bu onemlidir. senin dalkavukluk yaptigini dusundugun insanlar belki de farkli seylerin pesindedirler. mesela, ofiste insanlar neler soruyor biliyor musun? veya kafalarindaki dusunceyi? anlasilan tartisma ve soru odakli derslerde 6 kisi arasindan tek tartisan ve soru soran sensin. bu diger insanlar hicbir sey sormadan dersi sen mi goturuyorsun? oyle olunca normaldir milletin ders disinda soru sormak zorunda kalmasi. belli bir ders uzerine gerceklestirilen sunumlar ile ofis calismalari arasinda ne gibi bir baglanti var? bak bu adamlarin konusu profesor tarafindan kabul gorurse ve seninkisi gormezse sakin dalkavukluk ile suclama milleti. hatayi kendinde ara. hatta simdiden profesorleri daha yakindan tanimaya calis.[/quote]

1 nickli kardesim Turkiyedeki dalkavuklardan senin pek haberin yok sanirim.
Adamin anlatmak istedigi her doktora ogrencisinin dalkavuk olmasi degil, dalkavuklugun malesef prim yapmasidir.

Soyle ornek vereyim, "Hocam bugun cok *** giyinmissiniz" dedigi icin dersten gecen kisi, aslinda bizim finale dahi girmemize gerek yok diyen birileri olabilir mi ya? Doktora ogrenciligini gectim master ogrencisi olabilmek icin bile mac muhabbeti mi dersin, siyasi konular mi dersin. Nabza gore serbet veren malesef cok!

Ofisteki kahve cay muhabbetlerini filan anlatmiyorum bile!..

Senin rahatsiz oldugun konu bu durumun genellenmesi olabilir ama schlb nickli arkadasin nasil bir ruh halinde oldugunu cok iyi anliyor ve bu genellemeyi yadirgayamiyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Şub 23, 2014 1:47 am

Gereksiz konulari tartismanin bir faydasi yok. Konu Almanya da doktora oldugu icin sadece o konuda yorum yaparsak iyi olur.

Ilk olarak kendi bolumun hangi unilerde var onlara bakacaksin. Daha sonra international office ler uzerinden evraklarini yollayip basvuru yapacaksin. Bu sirada bolumun doktora alimiyla ilgili yetkili hocasiyla kontaga gececeksin. Ilk olarak not ortalamarina ve simdiye kadar yapmis oldugun calismalara bakarlar ve senden belirli evraklari isterler(transkript, cv, tez konulari vs). Sayet yeterli bulurlarsa gorusmeye davet ederler.

Asagidaki basliga daha once bakmismiydin?

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=91
www.deutschstudent.com

geoshuk

Mesaj gönderen geoshuk » Cmt Mar 01, 2014 6:04 pm

benimde bi sorum olcakti. tr de master bitirdikten sonra burslu doktora icin almanyaya basvurdum ama uzun sure cevap gelmedigi icin tr de doktoraya baslamak zorunda kaldim. baslayali da 1 ay anca oldu. fakat bugun almanyadan cevap geldi kabul edilmisim.

ben tr deki doktorami sildirip (bisi kaybedecegimi zannetmiyorum) ordaki doktoraya baslasam sorun ederlermi vize almada yada baska bi konuda herhangi bi sorunla karsilasirmiym?

onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Sal Mar 11, 2014 2:04 pm

Doktora icin sartli kabul imkani var mi?. Kontak kurdugumuz hoca bizi kabul etti diyelim ancak dil egitimi almak istiyorum, 1 sene dil egitimi aldiktan sonra doktoraya baslama imkani oluyor mu?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 25, 2014 2:10 am

genelde olmuyor maalesef. Ama ingilizcen varsa istisnalar gecerli.
www.deutschstudent.com