Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada unv okumak (( yardim ))

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mehmet10000

Mesaj gönderen mehmet10000 » Cmt Mar 12, 2011 1:11 pm

Iyi gunler almanyada unv egitimi almak istiyorum ..

11 yillik duz lise mezunuyum..

Almanyadaki unv egitimi hakkinda aklima takilan birkac soru var bunlari cevaplarsaniz cook memnun olurum.

Seneye oss girecegim ( ozel/ devlet ) unv 4 yillik bir bolume yerlesmeyi umit ediyorum..

(( Tr.deki 4 yillik ozel universiteleri kazanmak kolay..Aklima takilan almanyadaki universiteler 4 yillik ozel universite (kazandi) tercih belgesi olmasina karsin puaniniz dusuk diye universiteye kayit etmeyebilir mi? sorun cikarabilirler mi?? ))

almanyadaki Koblenz , bonn , frankfurt,siegen,gießen(Giessen) universitelerinin birinde yada koln.de okumak istiyorum.Bu universitedeki bolumler nelerdir yardimci olabilir misiniz acaba?.

Hic almanca bilmeden bu universitelere sartli kayit imkani mumkun mu? mumkunse yakin akrabalarim benim garantorum olacagindan acik hesap actirmaya gerek var mi??

yada TR.de 800 saatlik almanca dil bilgisini ogrendikten sonra TESTDAF sinavini vermeden Studienkolleg ( hazirlik sinifina ) yerlesebilir miyim

.Esit agirlik bolumu cikisli oldugum icin Studienkolleg giris sinavinda ( Aufnahmeprufung ) almanca ve matematik sorularimi sorulacak? hazirlik sinifinin sonunda yapilan Feststellungsprufung (FSP) sinavi gercekten zor bir sinav mi?.(Oss sinavi gibi)

Cunku yeni bir dil ogrenmisligin uyum sorununun yaninda hic bilmedigimiz bir tarih ve cografya ders konulari olacagi icin.....normal almanyadaki Gymnasium ogrencilerinin 3 yil egitimin sonunda girecegi abitur sinavi gibi zor bir surec mi olacak..

Turkiyede 2 yillik onlisansi bitirip tekrardan oss 4 yillik kazandi belgesi ile gelmek mi yada 4 yillik acikogretim fakultesinin 2 yilini bitirdikten sonra ( ders notlari %75 uzerinde olmak kaydiyla ) almanyada okumak mi daha avantaj yada dezavantaj ??

YOKSA Studienkolleg gibi hazirlik sinifinda okumak mi daha karli olur benim acimdan

vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkur ederim..:)

Saygilarimla

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Mar 12, 2011 1:26 pm

Yine bir \' armut pis agzima dus \' vakaasiyla karsi karsiyayiz :)

Saka bir yana aradiginiz cevaplar zaten sitemizde mevcut, ozellikle universite makaleleri kismini biraz kurcalarsaniz bulabilirsiniz ;)

Iyi forumlar..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

mehmet10000

Mesaj gönderen mehmet10000 » Cmt Mar 12, 2011 1:32 pm

""armut pis agzima dus "" vakasiyla inan karsi karsiya deilsin ;) cunku siteyi de arastirdim..Diger siteleri de arastirdim.. ama konular parca parca oldugu icin biraz karmasik geldi..insanin kafasi karisabiliyor her agizdan farkli bi ses cikinca insan ister istemez supheye dusuyor :d o yuzden yazma geregi duydum :)

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Cmt Mar 12, 2011 1:55 pm

O sozu yanlis anlamamanizi umuyorum :)

Elimden geldigi kadar cevap vermeye calisayim.. Ilk sorunuzu acikcasi ben de merak ediyorum, ama etki edecegini sanmiyorum. Yani en azindan etki etmemesini umuyorum :) (ozel universite-dusuk puanin Almanya\'ya etkisi)

Her universitenin kendi sitesinde bulunan bolumler yaziyor, forumda da bulunan fakulteler yaziyor..

Dediginiz universitelerin hicbirinde sartli kabul yok diye biliyorum. Bloke hesap icin \'actirmaya gerek var\' diye birsey yok. Ama actirilirsa daha iyi olur tabiki vizenin verilmesi acisindan..

Studienkolleg hakkinda malesef bilgim yok. Bilgisi olanlar yardimci olurlar. Telefondan bu kadar yazabildim ancak..

Saygilar..

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Cmt Mar 12, 2011 2:34 pm

@mehmet10000,
merhaba, ben de bildiklerimi yazayim.
1- Uni. kaydi icin ozel universite ya da devlet universitesi farketmez.
2- 11 yillik duz lise mezunlari eger hic uni\'ye gitmemislerse burada Studienkolleg yapacaklar.
3- Studienkolleg\'in basvuru sartlari OSS kazandi ve yerlesti belgesi,
B1 ile B2 arasinda dil bilgisi (500 saat filan ve kanit),
Ve Aufnahmeprufungu gecmek. Bu sinav bazen sadece
tek Almancadir, bezen de Almanca - Matemetikten olusuyor.
4- Studienkolleg\'de esit-agirlikcilar icin Almanca,matematik,
Ekonomi ve ingilizce desrleri vardir.
5- STK sonunda seviye tespit sinavi vardir, evet bu sinav zordur.
Ama calissan gecersin. :)
6- Herhalukarda egitim icin bir Bloke hesap olmasi gerekiyor,
diye dusunuyorum.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Pzt Mar 14, 2011 11:50 pm

yazismalarinizi okudum da.birsey sormak istedim.diyelim tr\'de oss\'den dusuk puan aldim.ama 4 yillik bir ozel univ\'i tutturdum.almanya bana"senin puanin dusuk,der mi? , bu 4 yilligi kabul etmiyorum der mi?

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Sal Mar 15, 2011 12:09 am

@denizby61,
hayir, demezler. Ben simdiye kadar boyle bir duruma rastlamadim ve duymadim da.
Ama bazi bolumler icin lise notlari onemlidir, o da yabancilar icin baska bir sekilde degerlendiriliyor.

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Sal Mar 15, 2011 10:25 am

himm anladim tesekkurler :)

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Sal Mar 15, 2011 2:15 pm

Boyle bir sebepten dolayi red alindigini duymadim.

nuray

Mesaj gönderen nuray » Pzr Mar 27, 2011 11:24 pm

ARKADASLAR,
Bu universitelerden ikisine kabul oldum. Hohenheim ve Munih Teknik Univ. (TUM) lerine MASTER programlarina .. Karar verebilmek, secim yapabilmek icin bu universitelerde okuyanlar, ya da bilenler var mi acaba ?
Karar verebilmek icin her turlu bilgi onemli benim icin.. Sehir, universite, bolum...
SIMDIDEN TESEKKURLER..:ap

(TUM da Sustainable Resource Management Master prg. , Hohenheim da Msc. of Science-Soil, Water and Biodiversity, double degree sadece ilk yili Hohenheim olan bi program..) :)

yilmaz33

Mesaj gönderen yilmaz33 » Pzt Mar 28, 2011 1:08 pm

[quote]nuray tarafindan yazilan metin:
ARKADASLAR,
Bu universitelerden ikisine kabul oldum. Hohenheim ve Munih Teknik Univ. (TUM) lerine MASTER programlarina .. Karar verebilmek, secim yapabilmek icin bu universitelerde okuyanlar, ya da bilenler var mi acaba ?
Karar verebilmek icin her turlu bilgi onemli benim icin.. Sehir, universite, bolum...
SIMDIDEN TESEKKURLER..:ap

(TUM da Sustainable Resource Management Master prg. , Hohenheim da Msc. of Science-Soil, Water and Biodiversity, double degree sadece ilk yili Hohenheim olan bi program..) :)

[/quote]

Hayirli olsun .
benim arastirmalarim dogrultusunda Munih teknik cok iyi ve saglam bir uni. zor da oldugunu soyluorlar . munih sehride almanyanin en pahali sehirleriden. bunlari goz onunde bulundurarak karar ver bence
...

selen01

Mesaj gönderen selen01 » Pzt Mar 28, 2011 2:40 pm

herkese slmmm. siteye yeni uye oldum. almanyada universite okumak icin bilgi almak istiyorum. bana yardimci olabilecek , bilgi verebilecek arkdaslar var mi acaba???

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzt Mar 28, 2011 2:55 pm

Oncelikle hosgeldiniz, su an icin yardima ihtiyaciniz olacagini sanmiyorum. Forumda her turlu konu hakkinda bilgi bulabilirsiniz, sonrasinda akliniza takilan birsey olursa yardimci oluruz zaten ;)

cazee

Mesaj gönderen cazee » Pzt Mar 28, 2011 6:40 pm

arkadaslarr bu bonndaki sinav hakkinda detayli bilgisi olan var mi eger bu sinavi kazanamzsam vizeyi alamizyorum lgtfen yardmci olun=(