Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Gamzee
Mesajlar: 110
Kayıt: Prş Ara 08, 2022 2:11 pm

Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Gamzee » Çrş May 22, 2024 4:44 pm

Merhaba,

Bu başlığı son dönemde Almanya’ya gideyim de orada bir şekilde bir şeyleri yoluna koyarım diyerek özel üniversiteleri seçmeyi planlayan ya da daha kolay olduğu için iş eğitimini Almanya’da almak için güzel bir yöntem olarak bulan kişilere bilgi vermek için açtım.

Eğer yazının devamını okumak istemiyorsanız kısa özet : sakın Almanya’da özel okul seçmeyin!

Yazıya kısaca kendimi tanıtarak başlamak istiyorum, Türkiye’de başarılı üniversitelerden birisinden 7 yıl önce İngilizce bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum. Sonra Türkiye’deki alanındaki en iyi rüya firması dediğimiz şirketlerden birisinde çalıştım, (developer değilim ama IT alanı). Toplam 6 seneden fazla deneyimim var.
Tabi Türkiye’deki politik değişmeler vs derken bizim rüya şirketi dediğimiz şirket siyasal islama maruz kalmaya başladı, hal böyle olunca altta çalışan bizlere çok dokunmasalar da yöneticilerimizin işten çıkarılması, bizim coronadan sonra hafta sonu dahil insan haklarına aykırı şekilde mesai yapmaya zorlanmamız gibi sebeplerle gözümü insanca yaşayabileceğim bir ülkeye diktim. Master da yapmadığım için ve hayattaki amacım iş anlamında kendimi geliştirmek olduğu için ve yurt dışı ile iş görüşmesi yapacak zamanım olmadığı için Almanya’da hem İngilizce, hem veri bilimi alanında master yapma fırsatı, hem de oraya geldiğimde rahatça iş arama ve master’ı da ek olarak bu ülkede yapmış olmanın avantajını da taşıma imkanı ile Almanya’ya geldim.


Maalesef hiçbir şey beklediğim gibi gitmedi. Aşağıda maddeleyeceğim konuları ve yanlış anlamalarımı başkaları da yaşayıp mağdur olmasın diye eklemek istiyorum:

1: Almanya’da özel okullar daha başarısız ve kolay ama sonuçta Almanya ne kadar kötü olabilir ki?
-Bu tür özel okullar her ne kadar Almanya’da konumlansa da çoğu Alman eğitim ve kredi sistemine dahil değil. Okulda eğitmenlerden tutun da öğrencilere kadar Almanya’ya ve kaliteye dair hiçbir şey bulamazsınız.

2:Çok uluslu olan ortamlara alışmak için iyi bir deneyim ve benim gibi kişilerle bir arada olup ülkeye daha iyi adapte olabilirim.
-Maalesef bu tamamen tersi, 40 kişilik bir sınıfta yaklaşık 30 tane Hintli ve başarısız öğrenci ile bir arada olacaksınız. Diğer 10 kişinin de tamamına yakını Pakistan, Afganistan, Sri Lanka, Kenya gibi ülkelerden gelen başarısız ama bir şekilde okul parasını çıkarmış öğrenciler olacak. Sınıfta konuşabileceğiniz bir kişi bulursanız şanslısınız. Özellikle kız öğrenciler için asla tavsiye etmiyorum, Türkiye’de tacizden şikayet ederken Almanya’da böyle bir ortamın içine düşmeyi hiç beklemiyordum.

3: Hocalar iş dünyasından, böylece Almanya iş dünyasını öğrenebilirim.
-Bu diğer iki maddeden daha büyük bir yalan. Hocaların çoğu yine Hindistan ve Ortadoğu bölgelerinden gelen ve çok da başarılı olmayan kişiler. Ve maalesef en büyük sorun anlattıkları dersi bilmemeleri değil, öğrencilerin salak olduğunu söyleyen mi ararsınız son dakika sizi zorla gün boyu okulda etkinliğe katılmaya zorlayan mı ararsınız, tam Ortadoğu ve güney Asya kafası ile buraya gelmiş ve kendisini bir gram geliştirememiş insanlar.

4: Türkiye’de eğitim kalitesi yerlerde, Almanya’nın en kötü okulu bile buradan iyidir.
-eğitimci bir babanın bir kızı olarak Türkiye’deki eğitimin yerlerde olduğunu biliyorum ama dediğim gibi burası Almanya’ya ait bir yer değil. Hindistana taşınma planınız yoksa bu okullardan uzak durun.

5: Almanya’da insan hakları ve öğrenci hakları bellidir, sizi mağdur edemezler.
-bulunduğunuz yerde tüm öğrencilerin Hindistan gibi ülkelerden geleceğini unutmayın, bunlar kast sistemine kültürel olarak alışık oldukları için tüm her şeyi kabul ediyorlar. Okulda kayıt ekibiyle, ya da olmaması gereken şeyleri yaptırmaya çalışan kişilerle tartışmaktan ve buna cesaret edebilen tek kişi olmaktan yoruldum. Parasını alamayanlar mı ararsınız okulda, hakkı gaspedilen mi.. her tür örnek mevcut ve ben bunları Türkiye’de bile yaşamadım.


6: Ben böyle bir ortamda çok rahat başarılı olurum
-bu ise kısmen evet. Ben böyle bir ortamda gerçekten çok başarılı oldum, tüm dersleri 90+ notlarla geçtim ta ki tez yazmaya gelene kadar. Tez hocama asla ulaşamadım ve çalıştığım firma ile ilgili bir tez yazdım, bu konu literatürde yok tamamen yeni bir konuda yazdım tezimi ve işte de kullanacağım için çok emek verdim. Ama bu okul beni tezi yapay zekaya yaptırmakla ve plagiarism ile suçluyor. Plagiarism raporu %10 olan tez ve bu gerizekalılar plagiarism’in ne olduğundan habersiz. Okulda tez hocam dahil kimse tezimi okumadı ve şu an benim tüm master’ımı yakıp öğrenci kaydımı silmekle tehdit ediyorlar ve sanırım dava açacağım. Yani kendi yazdığım tezi savunmama kanıtlarımı yüz yüze bir toplantıda onlarla paylaşmama bile izin vermeyen bir okul.

7: olur da mezun olursam alman diplomam bana iş kapılarını açar.
-sakın ola bunu düşünüp bir özel okula gelmeyin, inanın Türkiye’deki en kötü üniversite diploması bile buradan değerlidir. Bu okulları sadece çok yetersiz kişiler tercih ediyor ve siz bir noktada bunlarla eş değer görüyorsunuz. Eşim ve ben aynı şirkette aynı işleri yaptık benzer cv’lerle işe başvurduk Almanya’da ona 10 firmadan 5’i döndü görüşmek için bana 1 tanesi ya döndü ya dönmedi. Çok şanslıyım ki mastera başladığımda bir öğrenci işim vardı da orada kendimi kanıtladım ve şu an bir işim var yoksa mezun bile olsam cv’den başka iş ararsam bu okulu silmeyi düşünüyorum.

Ek bilgiler: dediğim gibi bölüm data science ve sınıfta bir kişi bile bu alanda iş bulamadı. Ve bulamayacak da. Şöyle söyleyeyim bir kişi bile bu alanda iş görüşmesine çağırılmadı, bir kişiye sınıfta söyledim Hindistan’da farklı bir alanda tecrübesi olan ve data scientist olmak isteyen, lütfen bu alanda iş başvurusu yapma kendi alanında yap diye o şekilde iş bulabildi, onun dışında yine farklı alanlarda tecrübesi olan 2 kişi iş buldu diğer öğrencilerin hiçbirisi iş dahi bulamadı. Raf yerleştirme gibi işler yapan var..
ayrıca şöyle bir örnek anlatayım python dersini veren hoca python bilmiyordu evet bu abartı değil gerçekten bilmiyordu ben üniversiteden hatırladığım Java c gibi kodlama derslerinin üstüne ne olması gerektiğini anlayıp sınıfta bu adamın hatalarını düzeltiyordum. Bu arada data science dediğime bakmayın okulda sadece 4 tane bu alanda ders aldık diğer 5’i yok farklı kültürlerle çalışmak yok inovasyon yok proje yönetimi gibi alakasız işler. Sorduğunda yönetici olmak isteyenler de olduğu için böyle dersler eklediklerini söylüyorlar. Bu arada python dersine giren adam aynı zamanda 5 farklı ders daha veriyor okulda bir tanesi mesela proje yönetimi. Yani ilkokulda din hocasının İngilizce dersine girmesini bilirler benim kuşağım aynen onun gibi bir şey.

Lütfen kendinize değer verin ve bu tür okulların ana sayfasında okuduğunuz şeyleri Almanya ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüp tercih etmeyin. Gerekirse Almanca hazırlık okuyun ama bir devlet üniversitesine gidin, benim alanım İngilizce olduğu için çok fazla İngilizce iş imkanı olduğu için böyle bir yola girdim ama şu an geçmişe dönsem asla bunu yapmazdım; Türkiye’deki işimden istifa eder yeni bir iş bulur 2 ay ara verir o 2 ayda Almanya’da iş arardım. Ya da İngilizce Almanya’da bir master kabulü almaya çalışırdım, not ortalamam çok yüksek olmadığı için de gerekirse bu masterı hiç yapmaz yine de gelmezdim.
Buraya geldiğinizde birçok olumsuz beklenmedik şey yaşayacaksınız bir de bu tür bir okulla hayal kırıklığı yaşamayın hiçbir anlamı yok. Bu sadece maddi ve manevi külfet. Ben Almanya’yı ve Almanya’da yaşamayı çok seviyorum buraya adapte olmak için elimden geleni yapıyorum ama buraya ve buradaki hayatıma dair benim önüme engel çıkaran tek şey bu okul oldu. Tanıdığım Türk arkadaşlardan Berlin’de bu tür başka okullara giden birkaç kişi daha var inanın hiçbirisi iş bulamadı ve hayal kırıklığı içindeler. Hiçbirisi de aptal ya da başarısız değil ama maalesef cv’deki bu özel okul bile sizi öyle göstermeye yetiyor.


Çok uzun yazdım üzgünüm ama ben ettim siz etmeyin yazısı ile umarım bu tür okullarla ilgili bilgi arayan arkadaşlara yardımcı olur.

igokochi
Mesajlar: 77
Kayıt: Cmt Nis 22, 2023 11:30 am

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen igokochi » Çrş May 22, 2024 8:00 pm

Öncelikle geçmiş olsun.

Aslında Informatik için İngilizce NC-Frei yani GPA'a bakmayan tam 125 tane master bölümü var, https://www.daad.de/de/in-deutschland-s ... sionMode=O

Niye gidip de böyle bölümleri kontrol edip başvurmadan, bir de her yerde özele sakın gitmeyin yazarken, gidip de bir özel üniversitede okudun anlayabilmiş değilim.
36f Ankara
- 16.04.2024 Randevu Talebi

Gamzee
Mesajlar: 110
Kayıt: Prş Ara 08, 2022 2:11 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Gamzee » Çrş May 22, 2024 8:36 pm

igokochi yazdı: Çrş May 22, 2024 8:00 pm Öncelikle geçmiş olsun.

Aslında Informatik için İngilizce NC-Frei yani GPA'a bakmayan tam 125 tane master bölümü var, https://www.daad.de/de/in-deutschland-s ... sionMode=O

Niye gidip de böyle bölümleri kontrol edip başvurmadan, bir de her yerde özele sakın gitmeyin yazarken, gidip de bir özel üniversitede okudun anlayabilmiş değilim.
Benim aslında geçmiş olsun denilecek bir durumum yok şuan, kimseden yardım almak ya da fikir almak için açmadım bu başlığı. Yani herhangi bir problemim yok. Benim gibi gelmeden önce bu tür okullar hakkında yeterli bilgi edinmeye zamanı olmayan, İngilizce iş okulu biraz ülkeye adaptasyonumu kolaylaştırır gibi akademik hırsları olmadan iş hayatına yönelik kendisini geliştirme amacıyla gelmeyi planlayanlara, okulların sitesinde anlatılanlardan farklı gerçekler olduğunu birinci elden anlatmak ve insanları bilgilendirmek için yazdım.
Beni yargılamanıza da ihtiyacım yok, dediğim gibi çok araştırma yapacak zamanım yoktu çok uzun saatler ek mesailer yaparak Türkiye’de çalışıyordum ve sonunda böyle bir tercih yaptım. Uzun uzun anlattım sebeplerini tekrar yazmama gerek yok. Almanya’ya geldiğim için pişman da değilim. Akademik kariyer için zaten kimse bunlara bakmaz ya da kariyerinin başında olup yüksek lisansa başlayacak kişiler, ya da benim gibi senior seviyede olup iş aramaya vakti olan kimse de. Ama benim gibi durumda olup bu tür okulları tercih edip mağdur olmuş insanlar gördüm. Ben şuan mağdur durumda değilim, burda tutundum kendi alanımda, ama boş hayallerle gelmek isteyen olursa da burada gerçekleri okuma şansı olsun istedim.. çünkü birçok mağdur olan ve hayalleri yıkılan insan var.

leylamahsun
Mesajlar: 35
Kayıt: Pzt Haz 06, 2022 4:51 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen leylamahsun » Çrş May 22, 2024 11:29 pm

Gamzee yazdı: Çrş May 22, 2024 8:36 pm Benim aslında geçmiş olsun denilecek bir durumum yok şuan, kimseden yardım almak ya da fikir almak için açmadım bu başlığı. Yani herhangi bir problemim yok. Benim gibi gelmeden önce bu tür okullar hakkında yeterli bilgi edinmeye zamanı olmayan, İngilizce iş okulu biraz ülkeye adaptasyonumu kolaylaştırır gibi akademik hırsları olmadan iş hayatına yönelik kendisini geliştirme amacıyla gelmeyi planlayanlara, okulların sitesinde anlatılanlardan farklı gerçekler olduğunu birinci elden anlatmak ve insanları bilgilendirmek için yazdım.
Beni yargılamanıza da ihtiyacım yok, dediğim gibi çok araştırma yapacak zamanım yoktu çok uzun saatler ek mesailer yaparak Türkiye’de çalışıyordum ve sonunda böyle bir tercih yaptım. Uzun uzun anlattım sebeplerini tekrar yazmama gerek yok. Almanya’ya geldiğim için pişman da değilim. Akademik kariyer için zaten kimse bunlara bakmaz ya da kariyerinin başında olup yüksek lisansa başlayacak kişiler, ya da benim gibi senior seviyede olup iş aramaya vakti olan kimse de. Ama benim gibi durumda olup bu tür okulları tercih edip mağdur olmuş insanlar gördüm. Ben şuan mağdur durumda değilim, burda tutundum kendi alanımda, ama boş hayallerle gelmek isteyen olursa da burada gerçekleri okuma şansı olsun istedim.. çünkü birçok mağdur olan ve hayalleri yıkılan insan var.

Bende özel universitede okuyorum su anlık memnunum. siz nerde okuyorsunuz acaba özelden yazabilir misiniz?

Fatihmrza
Mesajlar: 66
Kayıt: Pzt Tem 10, 2023 11:17 am

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Fatihmrza » Çrş May 22, 2024 11:30 pm

Gamzee yazdı: Çrş May 22, 2024 8:36 pm Benim aslında geçmiş olsun denilecek bir durumum yok şuan, kimseden yardım almak ya da fikir almak için açmadım bu başlığı. Yani herhangi bir problemim yok. Benim gibi gelmeden önce bu tür okullar hakkında yeterli bilgi edinmeye zamanı olmayan, İngilizce iş okulu biraz ülkeye adaptasyonumu kolaylaştırır gibi akademik hırsları olmadan iş hayatına yönelik kendisini geliştirme amacıyla gelmeyi planlayanlara, okulların sitesinde anlatılanlardan farklı gerçekler olduğunu birinci elden anlatmak ve insanları bilgilendirmek için yazdım.
Beni yargılamanıza da ihtiyacım yok, dediğim gibi çok araştırma yapacak zamanım yoktu çok uzun saatler ek mesailer yaparak Türkiye’de çalışıyordum ve sonunda böyle bir tercih yaptım. Uzun uzun anlattım sebeplerini tekrar yazmama gerek yok. Almanya’ya geldiğim için pişman da değilim. Akademik kariyer için zaten kimse bunlara bakmaz ya da kariyerinin başında olup yüksek lisansa başlayacak kişiler, ya da benim gibi senior seviyede olup iş aramaya vakti olan kimse de. Ama benim gibi durumda olup bu tür okulları tercih edip mağdur olmuş insanlar gördüm. Ben şuan mağdur durumda değilim, burda tutundum kendi alanımda, ama boş hayallerle gelmek isteyen olursa da burada gerçekleri okuma şansı olsun istedim.. çünkü birçok mağdur olan ve hayalleri yıkılan insan var.
Bence çok iyi bir şey yapmışsınız. Dendiği üzere NC nin ne olduğunu bilmeden başvuran insanlar var ve örnek verdiğiniz gibi türk tanıdıklarınız da var özel Üniversite okuyan. Bir kişi bile bu başlığı okusa ve kararını değiştirse çok büyük kar. Teşekkürler değerli yazınız için.

igokochi
Mesajlar: 77
Kayıt: Cmt Nis 22, 2023 11:30 am

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen igokochi » Cum May 24, 2024 7:37 am

Gamzee yazdı: Çrş May 22, 2024 8:36 pm Benim aslında geçmiş olsun denilecek bir durumum yok şuan, kimseden yardım almak ya da fikir almak için açmadım bu başlığı. Yani herhangi bir problemim yok. Benim gibi gelmeden önce bu tür okullar hakkında yeterli bilgi edinmeye zamanı olmayan, İngilizce iş okulu biraz ülkeye adaptasyonumu kolaylaştırır gibi akademik hırsları olmadan iş hayatına yönelik kendisini geliştirme amacıyla gelmeyi planlayanlara, okulların sitesinde anlatılanlardan farklı gerçekler olduğunu birinci elden anlatmak ve insanları bilgilendirmek için yazdım.
Beni yargılamanıza da ihtiyacım yok, dediğim gibi çok araştırma yapacak zamanım yoktu çok uzun saatler ek mesailer yaparak Türkiye’de çalışıyordum ve sonunda böyle bir tercih yaptım. Uzun uzun anlattım sebeplerini tekrar yazmama gerek yok. Almanya’ya geldiğim için pişman da değilim. Akademik kariyer için zaten kimse bunlara bakmaz ya da kariyerinin başında olup yüksek lisansa başlayacak kişiler, ya da benim gibi senior seviyede olup iş aramaya vakti olan kimse de. Ama benim gibi durumda olup bu tür okulları tercih edip mağdur olmuş insanlar gördüm. Ben şuan mağdur durumda değilim, burda tutundum kendi alanımda, ama boş hayallerle gelmek isteyen olursa da burada gerçekleri okuma şansı olsun istedim.. çünkü birçok mağdur olan ve hayalleri yıkılan insan var.
Yargılamadan ziyade soruyla karışık ekstra bilgi verdim okuyanlar için. Geçmiş olsun boşuna giden onbinlerce euro özel üniversite ücreti için, yoksa Almanya'ya gelmekten ne olursa olsun hoşnut olduğunu yazıda belirtmişsin.
36f Ankara
- 16.04.2024 Randevu Talebi

Gamzee
Mesajlar: 110
Kayıt: Prş Ara 08, 2022 2:11 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Gamzee » Cum May 24, 2024 11:01 am

igokochi yazdı: Cum May 24, 2024 7:37 am Yargılamadan ziyade soruyla karışık ekstra bilgi verdim okuyanlar için. Geçmiş olsun boşuna giden onbinlerce euro özel üniversite ücreti için, yoksa Almanya'ya gelmekten ne olursa olsun hoşnut olduğunu yazıda belirtmişsin.
Teşekkürler. Umarım bu gönderdiğiniz linkler ve başlık araştırma yapan arkadaşlara yardımcı olur.

Kaplan
Mesajlar: 70
Kayıt: Cum Eki 28, 2022 2:58 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Kaplan » Cmt May 25, 2024 3:03 pm

Gamzee yazdı: Çrş May 22, 2024 4:44 pm ...
İnsanlar sizin yaşadığınız sorunları yaşamasın diye yazmanız güzel bir şey, ancak keşke arkadaşlar azıcık daha araştırmacı olsalar. Yani en olmadı reddit gibi bir yerde bile Almanlara sorsaydınız özel üniversite durumlarını gayet para ile diploma satılan çöplük olduğunu herkes size söylerdi.

Yani bazı konularda bilgi, ayrıntı bulmak zor ama bunda öyle bir durum da yok. Ayrıca istediği yüksek lisans bölümü IT ile alakalı kişiler, alakalı bölümden lisans diplomasına sahip olmasalar bile, bazı ünversiteler portfoyünüz falan varsa alabiliyor sizi. Çok çaresizseniz adını gördüğünüz her devlet üniversitesinin, sizinle alakalı olan bölümlerine ve şartlarına bakın eminim çoğunuz bulabilirsiniz yeter ki azmedin. Fachoschuleye gitmek bu zıkkım özel üniversitelere gitmekten 100 kat daha iyi.
iDATA 41F İstanbul Gayrettepe

Başvuru: 26 Mart
Randevu atama: 8 Nisan
Randevunun tarihi: 2 Mayıs(erteledim)

Tekrar başvuru: 9 Nisan
Randevu atama: 2 Mayıs
Randevunun tarihi: 28 Mayıs
Pasaportun ulaşma tarihi: 6 Haziran

Randomwoman
Mesajlar: 21
Kayıt: Sal Haz 11, 2024 2:43 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Randomwoman » Çrş Tem 03, 2024 8:06 pm

Gamzee yazdı: Çrş May 22, 2024 4:44 pm Merhaba,

Bu başlığı son dönemde Almanya’ya gideyim de orada bir şekilde bir şeyleri yoluna koyarım diyerek özel üniversiteleri seçmeyi planlayan ya da daha kolay olduğu için iş eğitimini Almanya’da almak için güzel bir yöntem olarak bulan kişilere bilgi vermek için açtım.

Eğer yazının devamını okumak istemiyorsanız kısa özet : sakın Almanya’da özel okul seçmeyin!

Yazıya kısaca kendimi tanıtarak başlamak istiyorum, Türkiye’de başarılı üniversitelerden birisinden 7 yıl önce İngilizce bilgisayar mühendisliğinden mezun oldum. Sonra Türkiye’deki alanındaki en iyi rüya firması dediğimiz şirketlerden birisinde çalıştım, (developer değilim ama IT alanı). Toplam 6 seneden fazla deneyimim var.
Tabi Türkiye’deki politik değişmeler vs derken bizim rüya şirketi dediğimiz şirket siyasal islama maruz kalmaya başladı, hal böyle olunca altta çalışan bizlere çok dokunmasalar da yöneticilerimizin işten çıkarılması, bizim coronadan sonra hafta sonu dahil insan haklarına aykırı şekilde mesai yapmaya zorlanmamız gibi sebeplerle gözümü insanca yaşayabileceğim bir ülkeye diktim. Master da yapmadığım için ve hayattaki amacım iş anlamında kendimi geliştirmek olduğu için ve yurt dışı ile iş görüşmesi yapacak zamanım olmadığı için Almanya’da hem İngilizce, hem veri bilimi alanında master yapma fırsatı, hem de oraya geldiğimde rahatça iş arama ve master’ı da ek olarak bu ülkede yapmış olmanın avantajını da taşıma imkanı ile Almanya’ya geldim.


Maalesef hiçbir şey beklediğim gibi gitmedi. Aşağıda maddeleyeceğim konuları ve yanlış anlamalarımı başkaları da yaşayıp mağdur olmasın diye eklemek istiyorum:

1: Almanya’da özel okullar daha başarısız ve kolay ama sonuçta Almanya ne kadar kötü olabilir ki?
-Bu tür özel okullar her ne kadar Almanya’da konumlansa da çoğu Alman eğitim ve kredi sistemine dahil değil. Okulda eğitmenlerden tutun da öğrencilere kadar Almanya’ya ve kaliteye dair hiçbir şey bulamazsınız.

2:Çok uluslu olan ortamlara alışmak için iyi bir deneyim ve benim gibi kişilerle bir arada olup ülkeye daha iyi adapte olabilirim.
-Maalesef bu tamamen tersi, 40 kişilik bir sınıfta yaklaşık 30 tane Hintli ve başarısız öğrenci ile bir arada olacaksınız. Diğer 10 kişinin de tamamına yakını Pakistan, Afganistan, Sri Lanka, Kenya gibi ülkelerden gelen başarısız ama bir şekilde okul parasını çıkarmış öğrenciler olacak. Sınıfta konuşabileceğiniz bir kişi bulursanız şanslısınız. Özellikle kız öğrenciler için asla tavsiye etmiyorum, Türkiye’de tacizden şikayet ederken Almanya’da böyle bir ortamın içine düşmeyi hiç beklemiyordum.

3: Hocalar iş dünyasından, böylece Almanya iş dünyasını öğrenebilirim.
-Bu diğer iki maddeden daha büyük bir yalan. Hocaların çoğu yine Hindistan ve Ortadoğu bölgelerinden gelen ve çok da başarılı olmayan kişiler. Ve maalesef en büyük sorun anlattıkları dersi bilmemeleri değil, öğrencilerin salak olduğunu söyleyen mi ararsınız son dakika sizi zorla gün boyu okulda etkinliğe katılmaya zorlayan mı ararsınız, tam Ortadoğu ve güney Asya kafası ile buraya gelmiş ve kendisini bir gram geliştirememiş insanlar.

4: Türkiye’de eğitim kalitesi yerlerde, Almanya’nın en kötü okulu bile buradan iyidir.
-eğitimci bir babanın bir kızı olarak Türkiye’deki eğitimin yerlerde olduğunu biliyorum ama dediğim gibi burası Almanya’ya ait bir yer değil. Hindistana taşınma planınız yoksa bu okullardan uzak durun.

5: Almanya’da insan hakları ve öğrenci hakları bellidir, sizi mağdur edemezler.
-bulunduğunuz yerde tüm öğrencilerin Hindistan gibi ülkelerden geleceğini unutmayın, bunlar kast sistemine kültürel olarak alışık oldukları için tüm her şeyi kabul ediyorlar. Okulda kayıt ekibiyle, ya da olmaması gereken şeyleri yaptırmaya çalışan kişilerle tartışmaktan ve buna cesaret edebilen tek kişi olmaktan yoruldum. Parasını alamayanlar mı ararsınız okulda, hakkı gaspedilen mi.. her tür örnek mevcut ve ben bunları Türkiye’de bile yaşamadım.


6: Ben böyle bir ortamda çok rahat başarılı olurum
-bu ise kısmen evet. Ben böyle bir ortamda gerçekten çok başarılı oldum, tüm dersleri 90+ notlarla geçtim ta ki tez yazmaya gelene kadar. Tez hocama asla ulaşamadım ve çalıştığım firma ile ilgili bir tez yazdım, bu konu literatürde yok tamamen yeni bir konuda yazdım tezimi ve işte de kullanacağım için çok emek verdim. Ama bu okul beni tezi yapay zekaya yaptırmakla ve plagiarism ile suçluyor. Plagiarism raporu %10 olan tez ve bu gerizekalılar plagiarism’in ne olduğundan habersiz. Okulda tez hocam dahil kimse tezimi okumadı ve şu an benim tüm master’ımı yakıp öğrenci kaydımı silmekle tehdit ediyorlar ve sanırım dava açacağım. Yani kendi yazdığım tezi savunmama kanıtlarımı yüz yüze bir toplantıda onlarla paylaşmama bile izin vermeyen bir okul.

7: olur da mezun olursam alman diplomam bana iş kapılarını açar.
-sakın ola bunu düşünüp bir özel okula gelmeyin, inanın Türkiye’deki en kötü üniversite diploması bile buradan değerlidir. Bu okulları sadece çok yetersiz kişiler tercih ediyor ve siz bir noktada bunlarla eş değer görüyorsunuz. Eşim ve ben aynı şirkette aynı işleri yaptık benzer cv’lerle işe başvurduk Almanya’da ona 10 firmadan 5’i döndü görüşmek için bana 1 tanesi ya döndü ya dönmedi. Çok şanslıyım ki mastera başladığımda bir öğrenci işim vardı da orada kendimi kanıtladım ve şu an bir işim var yoksa mezun bile olsam cv’den başka iş ararsam bu okulu silmeyi düşünüyorum.

Ek bilgiler: dediğim gibi bölüm data science ve sınıfta bir kişi bile bu alanda iş bulamadı. Ve bulamayacak da. Şöyle söyleyeyim bir kişi bile bu alanda iş görüşmesine çağırılmadı, bir kişiye sınıfta söyledim Hindistan’da farklı bir alanda tecrübesi olan ve data scientist olmak isteyen, lütfen bu alanda iş başvurusu yapma kendi alanında yap diye o şekilde iş bulabildi, onun dışında yine farklı alanlarda tecrübesi olan 2 kişi iş buldu diğer öğrencilerin hiçbirisi iş dahi bulamadı. Raf yerleştirme gibi işler yapan var..
ayrıca şöyle bir örnek anlatayım python dersini veren hoca python bilmiyordu evet bu abartı değil gerçekten bilmiyordu ben üniversiteden hatırladığım Java c gibi kodlama derslerinin üstüne ne olması gerektiğini anlayıp sınıfta bu adamın hatalarını düzeltiyordum. Bu arada data science dediğime bakmayın okulda sadece 4 tane bu alanda ders aldık diğer 5’i yok farklı kültürlerle çalışmak yok inovasyon yok proje yönetimi gibi alakasız işler. Sorduğunda yönetici olmak isteyenler de olduğu için böyle dersler eklediklerini söylüyorlar. Bu arada python dersine giren adam aynı zamanda 5 farklı ders daha veriyor okulda bir tanesi mesela proje yönetimi. Yani ilkokulda din hocasının İngilizce dersine girmesini bilirler benim kuşağım aynen onun gibi bir şey.

Lütfen kendinize değer verin ve bu tür okulların ana sayfasında okuduğunuz şeyleri Almanya ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüp tercih etmeyin. Gerekirse Almanca hazırlık okuyun ama bir devlet üniversitesine gidin, benim alanım İngilizce olduğu için çok fazla İngilizce iş imkanı olduğu için böyle bir yola girdim ama şu an geçmişe dönsem asla bunu yapmazdım; Türkiye’deki işimden istifa eder yeni bir iş bulur 2 ay ara verir o 2 ayda Almanya’da iş arardım. Ya da İngilizce Almanya’da bir master kabulü almaya çalışırdım, not ortalamam çok yüksek olmadığı için de gerekirse bu masterı hiç yapmaz yine de gelmezdim.
Buraya geldiğinizde birçok olumsuz beklenmedik şey yaşayacaksınız bir de bu tür bir okulla hayal kırıklığı yaşamayın hiçbir anlamı yok. Bu sadece maddi ve manevi külfet. Ben Almanya’yı ve Almanya’da yaşamayı çok seviyorum buraya adapte olmak için elimden geleni yapıyorum ama buraya ve buradaki hayatıma dair benim önüme engel çıkaran tek şey bu okul oldu. Tanıdığım Türk arkadaşlardan Berlin’de bu tür başka okullara giden birkaç kişi daha var inanın hiçbirisi iş bulamadı ve hayal kırıklığı içindeler. Hiçbirisi de aptal ya da başarısız değil ama maalesef cv’deki bu özel okul bile sizi öyle göstermeye yetiyor.


Çok uzun yazdım üzgünüm ama ben ettim siz etmeyin yazısı ile umarım bu tür okullarla ilgili bilgi arayan arkadaşlara yardımcı olur.
Merhaba, bahsettiğiniz üni UE Europe Applied Science mı acaba?

Gamzee
Mesajlar: 110
Kayıt: Prş Ara 08, 2022 2:11 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Gamzee » Çrş Tem 10, 2024 5:26 pm

Randomwoman yazdı: Çrş Tem 03, 2024 8:06 pm Merhaba, bahsettiğiniz üni UE Europe Applied Science mı acaba?
Hayır değil. Gisma. Tüm derslerimizi verdiğimiz ve artık mezuniyetini beklediğimiz halde bugün birkaç arkadaşımla görüştüm hayatlarındaki tek kötü şeyin okul olduğunu söylediler. Ama genel olarak özel okullar bu şekilde. Çok beklenti ile gelmeyin bsbi mesela duyduğum kadarıyla bizimkinden bile kötü olmayı başarmış 😅
tüm dersleri bitirip mezuniyete hak kazandığımız halde (tez teslimi Nisan 2024, öğrenci kartı expire tarihi Nisan 2024, ders periyodu bitiş tarihi mart 2024) nisan 2024-Eylül 2024 tarihleri arasını kapsayan semester ticket parasını ödemediğimiz için bize faiz işlettiklerini bildiren tatsız bir göndermişler. Almanya’da semester ticket’ı öğrenci kartınız olmadan kullanmamalısınız mesela.
Birçok kişi dediğim gibi Asya Afrika topraklarından geldiği için haksız zenginleşme yasasından bir haber diploma almaya hak kazanmalarını riske etmemek için Ödemiş parayı. Ben ve İranlı bir sınıf arkadaşım yasaları bulup haksız zenginleşmeye sebep olduğunu bildirdiğimiz bir email gönderdik hala bekliyoruz..
yani bu sadece para tuzağı ve ben Almanya hükümetinin de bu özel okullar konusunda bir yaptırıma gideceğine inanıyorum. Kendinize güveniyorsanız iş bulacağınıza inanıyorsanız ve niyetiniz iş bulmak ise iş arama vizesini; burada öğrenci olarak dil öğrenmek, ya da hayata daha sıfırdan adapte olmak ve yüksek öğrenim hedefleriniz varsa devlet okullarını tavsiye ederim.
Benim gibi saçmasapan bir inançla iş hayatına başlarken bana yardımcı olur, master diplomam da olur, 1 yılda mezun da olurum, İngilizce hızlıca bölüm de okurum falan demeyin 5 yıl ömrünüzden eksilmesin 😅 oturumu değiştirip blue kart ile çalışan oturumuna geçtiğim halde illallah ettim işten sayısız gün izin almak zorunda kaldım bu salaklar yüzünden(örneğin hiç eğitim programında olmayan zorunlu seçmeli ders ataması son dakika) ; iş bulamayan bir iki arkadaşım çok sıkıntıda..
Almanya sosyal devlet. Bir şeyin adında özel varsa ve sizden para talep ediyorsa orda kesin bi sıkıntı var olduğuna inanmaya başladım belki yanılıyorumdur. Özel sigorta, özel okul,…

ahmet62
Mesajlar: 1
Kayıt: Sal Tem 09, 2024 2:54 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen ahmet62 » Cum Tem 12, 2024 12:40 pm

Gamzee yazdı: Çrş Tem 10, 2024 5:26 pm Hayır değil. Gisma. Tüm derslerimizi verdiğimiz ve artık mezuniyetini beklediğimiz halde bugün birkaç arkadaşımla görüştüm hayatlarındaki tek kötü şeyin okul olduğunu söylediler. Ama genel olarak özel okullar bu şekilde. Çok beklenti ile gelmeyin bsbi mesela duyduğum kadarıyla bizimkinden bile kötü olmayı başarmış 😅
tüm dersleri bitirip mezuniyete hak kazandığımız halde (tez teslimi Nisan 2024, öğrenci kartı expire tarihi Nisan 2024, ders periyodu bitiş tarihi mart 2024) nisan 2024-Eylül 2024 tarihleri arasını kapsayan semester ticket parasını ödemediğimiz için bize faiz işlettiklerini bildiren tatsız bir göndermişler. Almanya’da semester ticket’ı öğrenci kartınız olmadan kullanmamalısınız mesela.
Birçok kişi dediğim gibi Asya Afrika topraklarından geldiği için haksız zenginleşme yasasından bir haber diploma almaya hak kazanmalarını riske etmemek için Ödemiş parayı. Ben ve İranlı bir sınıf arkadaşım yasaları bulup haksız zenginleşmeye sebep olduğunu bildirdiğimiz bir email gönderdik hala bekliyoruz..
yani bu sadece para tuzağı ve ben Almanya hükümetinin de bu özel okullar konusunda bir yaptırıma gideceğine inanıyorum. Kendinize güveniyorsanız iş bulacağınıza inanıyorsanız ve niyetiniz iş bulmak ise iş arama vizesini; burada öğrenci olarak dil öğrenmek, ya da hayata daha sıfırdan adapte olmak ve yüksek öğrenim hedefleriniz varsa devlet okullarını tavsiye ederim.
Benim gibi saçmasapan bir inançla iş hayatına başlarken bana yardımcı olur, master diplomam da olur, 1 yılda mezun da olurum, İngilizce hızlıca bölüm de okurum falan demeyin 5 yıl ömrünüzden eksilmesin 😅 oturumu değiştirip blue kart ile çalışan oturumuna geçtiğim halde illallah ettim işten sayısız gün izin almak zorunda kaldım bu salaklar yüzünden(örneğin hiç eğitim programında olmayan zorunlu seçmeli ders ataması son dakika) ; iş bulamayan bir iki arkadaşım çok sıkıntıda..
Almanya sosyal devlet. Bir şeyin adında özel varsa ve sizden para talep ediyorsa orda kesin bi sıkıntı var olduğuna inanmaya başladım belki yanılıyorumdur. Özel sigorta, özel okul,…
altına imzamı atarım.
Gisma'ya sakın bulaşmayın, bir dersten iki defa kalmıştım ancak iş kontratım vardı işe başlamam gerekiyordu. Dersten çekilebilirsin sana mezuniyet belgesi veririz dediler. Yabancılar dairesi Gisma'nın verdiği belgeyle 18 ay mezuniyet sonrası vizeyi bana vermedi, 1 dersten çekildiğim için. İş kontratım olduğu için çalışan vizesine çevirdim ancak okulda okumuş olmamın hiçbir avantajı olmadı, bir sürü para ve zaman da çabası.

Randomwoman
Mesajlar: 21
Kayıt: Sal Haz 11, 2024 2:43 pm

Re: Almanya’da Özel Üniversiteler Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen Randomwoman » Cmt Tem 13, 2024 9:33 am

Gamzee yazdı: Çrş Tem 10, 2024 5:26 pm Hayır değil. Gisma. Tüm derslerimizi verdiğimiz ve artık mezuniyetini beklediğimiz halde bugün birkaç arkadaşımla görüştüm hayatlarındaki tek kötü şeyin okul olduğunu söylediler. Ama genel olarak özel okullar bu şekilde. Çok beklenti ile gelmeyin bsbi mesela duyduğum kadarıyla bizimkinden bile kötü olmayı başarmış 😅
tüm dersleri bitirip mezuniyete hak kazandığımız halde (tez teslimi Nisan 2024, öğrenci kartı expire tarihi Nisan 2024, ders periyodu bitiş tarihi mart 2024) nisan 2024-Eylül 2024 tarihleri arasını kapsayan semester ticket parasını ödemediğimiz için bize faiz işlettiklerini bildiren tatsız bir göndermişler. Almanya’da semester ticket’ı öğrenci kartınız olmadan kullanmamalısınız mesela.
Birçok kişi dediğim gibi Asya Afrika topraklarından geldiği için haksız zenginleşme yasasından bir haber diploma almaya hak kazanmalarını riske etmemek için Ödemiş parayı. Ben ve İranlı bir sınıf arkadaşım yasaları bulup haksız zenginleşmeye sebep olduğunu bildirdiğimiz bir email gönderdik hala bekliyoruz..
yani bu sadece para tuzağı ve ben Almanya hükümetinin de bu özel okullar konusunda bir yaptırıma gideceğine inanıyorum. Kendinize güveniyorsanız iş bulacağınıza inanıyorsanız ve niyetiniz iş bulmak ise iş arama vizesini; burada öğrenci olarak dil öğrenmek, ya da hayata daha sıfırdan adapte olmak ve yüksek öğrenim hedefleriniz varsa devlet okullarını tavsiye ederim.
Benim gibi saçmasapan bir inançla iş hayatına başlarken bana yardımcı olur, master diplomam da olur, 1 yılda mezun da olurum, İngilizce hızlıca bölüm de okurum falan demeyin 5 yıl ömrünüzden eksilmesin 😅 oturumu değiştirip blue kart ile çalışan oturumuna geçtiğim halde illallah ettim işten sayısız gün izin almak zorunda kaldım bu salaklar yüzünden(örneğin hiç eğitim programında olmayan zorunlu seçmeli ders ataması son dakika) ; iş bulamayan bir iki arkadaşım çok sıkıntıda..
Almanya sosyal devlet. Bir şeyin adında özel varsa ve sizden para talep ediyorsa orda kesin bi sıkıntı var olduğuna inanmaya başladım belki yanılıyorumdur. Özel sigorta, özel okul,…
Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim.

Cevapla