Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

41F vizesi, Özel Sağlık Sigortası vs AT11

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ylbsylb

41F vizesi, Özel Sağlık Sigortası vs AT11

Mesaj gönderen ylbsylb » Pzr May 05, 2024 4:33 pm

Herkese merhaba,

Almanya'da master için kabul aldım. Vize randevusu için sağlık sigortası yaptırmış olmam gerekiyor bildiğiniz üzere. Ben 2023 Temmuz ayında mezun oldum ve o zamandan beridir bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum. Bloke hesap parasını kendi maaşımla biriktiyorum. AT11 sigortası için işsiz olmak gerekiyor. Fakat ben eylül ayına kadar çalışacağım.

Bu durumun benzerini yaşayıp işten çıkış yapmadan vize görüşmesine giden arkadaşlar nasıl bir yol izlediklerini paylaşabilirler mi? Expatrio ile özel sağlık sigortası yapmak tek seçeneğim gibi görünüyor. Görmediğim bilmediğim veya gözümden kaçan bir detay var mı? İşe devam edip vize randevusunda sağlık sigortanızla ilgili nasıl bir aksiyon aldınız?

optima999

Re: 41F vizesi, Özel Sağlık Sigortası vs AT11

Mesaj gönderen optima999 » Pzr May 05, 2024 4:55 pm

AT 11 almanın şartlarından biri son 3 ayda çalışmamış olmak diye biliyorum. 25 yaş atlı (erkekler için), aile üzerinden SGK'ya kayıtlı olmak gibi şartlar da var. Bir de 6 ayda bir bu belgeyi Türkiye'den alıp sunmanız lazım, bunları düşündüğünüzde direkt bir sağlık sigortasına kaydolmak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.
ylbsylb yazdı: Pzr May 05, 2024 4:33 pm Herkese merhaba,

Almanya'da master için kabul aldım. Vize randevusu için sağlık sigortası yaptırmış olmam gerekiyor bildiğiniz üzere. Ben 2023 Temmuz ayında mezun oldum ve o zamandan beridir bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum. Bloke hesap parasını kendi maaşımla biriktiyorum. AT11 sigortası için işsiz olmak gerekiyor. Fakat ben eylül ayına kadar çalışacağım.

Bu durumun benzerini yaşayıp işten çıkış yapmadan vize görüşmesine giden arkadaşlar nasıl bir yol izlediklerini paylaşabilirler mi? Expatrio ile özel sağlık sigortası yapmak tek seçeneğim gibi görünüyor. Görmediğim bilmediğim veya gözümden kaçan bir detay var mı? İşe devam edip vize randevusunda sağlık sigortanızla ilgili nasıl bir aksiyon aldınız?
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

ylbsylb

Re: 41F vizesi, Özel Sağlık Sigortası vs AT11

Mesaj gönderen ylbsylb » Pzr May 05, 2024 5:07 pm

optima999 yazdı: Pzr May 05, 2024 4:55 pm AT 11 almanın şartlarından biri son 3 ayda çalışmamış olmak diye biliyorum. 25 yaş atlı (erkekler için), aile üzerinden SGK'ya kayıtlı olmak gibi şartlar da var. Bir de 6 ayda bir bu belgeyi Türkiye'den alıp sunmanız lazım, bunları düşündüğünüzde direkt bir sağlık sigortasına kaydolmak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.
Anlıyorum, yardımınız için çok teşekkür ederim.