Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İnformatik için tercih edilebilir en iyi üniversite ve şehir hangileri?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Cristabol

İnformatik için tercih edilebilir en iyi üniversite ve şehir hangileri?

Mesaj gönderen Cristabol » Pzt Nis 29, 2024 2:07 pm

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim kafam o kadar karışık ki sinir olmamak elde değil.
18 yaşındayım bu yaz mezun olacağım liseden. Tüm odağımı tamamen Almanyada lisans yapmaya verdim. Önümüzdeki 1 yıl boyunca buna hazırlanacağım. Kendimi nelere hazırlamalıyım? Önerileriniz nedir? İnformatikte times sıralamasına göre (almanya içi):
1-TUM
2-RWTH Aachen University
3-Technical University of Berlin
4-LMU Munich
5-Karlsruhe Institute of Technology
6-Technical University of Darmstadt
7-University of Bonn
KIT ve TUM artık dönemlik harç harici AB ülkeleri harici lisans için 2k ve 1.5k euro alıyorlarmış dönem başı. https://www.tum.de/studium/studienfinan ... u-laendern https://www.sle.kit.edu/imstudium/gebuehren.php
1- Sizce bunu kendim almanyada çalışarak ödeyebilir miyim? değer mi? 2-Sizce hangi üniversite ve şehir maddi ve eğitim açısından en tercih edilebilir?
3-Nc frei bu ünilerin hepsinde mi oluyor berlin tekniğin sitesinde sınırlı alım olduğu yazıyordu bu nc frei yok demek mi oluyor?
4-Bu bölümlerde öncesinden bir sınav oluyormuş yeterliliği test etmek için. Tam olarak ne soruyorlar? dediğim gibi 1 yıl boyunca Türkiyede hazırlanmakla geçireceğim. Soracakları şeylere hazırlık yapabilirim.
5-Türkiyede geliştirmeyi düşünüyorum almancamı. Sizce bu hata mı olur? Orada dil kursuna gitmek zorunda mıyım?
6-YKS ile herhangi bir Bilg. Müh bölümü kazanmak zorunda mıyım? Başvuru zamanları kafamı karıştırıyor. Bu sene haziranda YKS ye ilk kez gireceğim ve almancam sıfır. Yukarıdaki ünilerden hangileri şartlı kabul veriyor bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım? bu sene herhangi bir bilg. müh kazanıp bir alman ünisine başvurup dil okuluna gitmeli miyim? yoksa seneye kadar hem informatikle ilgili şeyler öğrenip hem de kendimce almancamı geliştirip seneye mi başvurmalıyım? seneye başvuracak olduğumda nasıl olacak, mezuna bırakıp tekrar yks ye girmiş olucam ve malum bölümü kazanıp kış dönemi başvurularına mı başvurmam gerekecek? bunun sonucunda herhalde 20 yaşımda başlamış oluyorum eğitim görmeye.
7- Eğitim gerçekten bahsettikleri kadar zor mu? Almanyadaki gençler bu yüzden mi Nc frei bölümlerini değerlendirmiyor?
8- Bu üniversitelere kabul edilme şansım nedir? Yani maalesef ne informatik açısından ne de genel olaraktan çok dolu bir insan değilim (aktivite, etkinliklere katılım olarak). Ama bazıları: ''bunlara bakmıyorlar. Gelen gelsin, zaten geldikten sonra dökülecekler diyorlar'' diyor. Doğru mu?
9-Kafam daha da karışsın istemediğimden vize konaklama gibi konuları daha araştırmıyorum. Bunlara ne zaman ve ne kadar dikkat etmeliyim? Ankarada ikametgah edenlerin vize başvurusu 3 ay oluyormuş İzmirin 8 aylık sürecinin aksine.
10-Çalışma izni artık şartlı kabul alanlarada veriliyormuş. Doğru mudur?
Özellikle 6. soruda kafam karışıyor hangi dönemde hangi senede ne zaman başvuru yapmam gerektiğini çözemedim. Bunların haricinde en başta dediğim gibi 1 yılımı vereceğim. Başka nelere hazırlanmam gerektiğini, başka üni öneriniz varsa, ve başvuru sürecinde başka nelere dikkat etmem gerektiğini belirtebilir misiniz?. Kendi başıma gerçekten çok yorucu oluyor ve hevesim gittikçe azalıyor. Çok teşekkürler şimdiden.

emirogan9

Re: İnformatik için tercih edilebilir en iyi üniversite ve şehir hangileri?

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Nis 29, 2024 2:32 pm

Cristabol yazdı: Pzt Nis 29, 2024 2:07 pm Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim kafam o kadar karışık ki sinir olmamak elde değil.
18 yaşındayım bu yaz mezun olacağım liseden. Tüm odağımı tamamen Almanyada lisans yapmaya verdim. Önümüzdeki 1 yıl boyunca buna hazırlanacağım. Kendimi nelere hazırlamalıyım? Önerileriniz nedir? İnformatikte times sıralamasına göre (almanya içi):
1-TUM
2-RWTH Aachen University
3-Technical University of Berlin
4-LMU Munich
5-Karlsruhe Institute of Technology
6-Technical University of Darmstadt
7-University of Bonn
KIT ve TUM artık dönemlik harç harici AB ülkeleri harici lisans için 2k ve 1.5k euro alıyorlarmış dönem başı. https://www.tum.de/studium/studienfinan ... u-laendern https://www.sle.kit.edu/imstudium/gebuehren.php
1- Sizce bunu kendim almanyada çalışarak ödeyebilir miyim? değer mi? 2-Sizce hangi üniversite ve şehir maddi ve eğitim açısından en tercih edilebilir?
3-Nc frei bu ünilerin hepsinde mi oluyor berlin tekniğin sitesinde sınırlı alım olduğu yazıyordu bu nc frei yok demek mi oluyor?
4-Bu bölümlerde öncesinden bir sınav oluyormuş yeterliliği test etmek için. Tam olarak ne soruyorlar? dediğim gibi 1 yıl boyunca Türkiyede hazırlanmakla geçireceğim. Soracakları şeylere hazırlık yapabilirim.
5-Türkiyede geliştirmeyi düşünüyorum almancamı. Sizce bu hata mı olur? Orada dil kursuna gitmek zorunda mıyım?
6-YKS ile herhangi bir Bilg. Müh bölümü kazanmak zorunda mıyım? Başvuru zamanları kafamı karıştırıyor. Bu sene haziranda YKS ye ilk kez gireceğim ve almancam sıfır. Yukarıdaki ünilerden hangileri şartlı kabul veriyor bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım? bu sene herhangi bir bilg. müh kazanıp bir alman ünisine başvurup dil okuluna gitmeli miyim? yoksa seneye kadar hem informatikle ilgili şeyler öğrenip hem de kendimce almancamı geliştirip seneye mi başvurmalıyım? seneye başvuracak olduğumda nasıl olacak, mezuna bırakıp tekrar yks ye girmiş olucam ve malum bölümü kazanıp kış dönemi başvurularına mı başvurmam gerekecek? bunun sonucunda herhalde 20 yaşımda başlamış oluyorum eğitim görmeye.
7- Eğitim gerçekten bahsettikleri kadar zor mu? Almanyadaki gençler bu yüzden mi Nc frei bölümlerini değerlendirmiyor?
8- Bu üniversitelere kabul edilme şansım nedir? Yani maalesef ne informatik açısından ne de genel olaraktan çok dolu bir insan değilim (aktivite, etkinliklere katılım olarak). Ama bazıları: ''bunlara bakmıyorlar. Gelen gelsin, zaten geldikten sonra dökülecekler diyorlar'' diyor. Doğru mu?
9-Kafam daha da karışsın istemediğimden vize konaklama gibi konuları daha araştırmıyorum. Bunlara ne zaman ve ne kadar dikkat etmeliyim? Ankarada ikametgah edenlerin vize başvurusu 3 ay oluyormuş İzmirin 8 aylık sürecinin aksine.
10-Çalışma izni artık şartlı kabul alanlarada veriliyormuş. Doğru mudur?
Özellikle 6. soruda kafam karışıyor hangi dönemde hangi senede ne zaman başvuru yapmam gerektiğini çözemedim. Bunların haricinde en başta dediğim gibi 1 yılımı vereceğim. Başka nelere hazırlanmam gerektiğini, başka üni öneriniz varsa, ve başvuru sürecinde başka nelere dikkat etmem gerektiğini belirtebilir misiniz?. Kendi başıma gerçekten çok yorucu oluyor ve hevesim gittikçe azalıyor. Çok teşekkürler şimdiden.
1- Açıkçası KIT de TUM da çok iyi okullar. Bu okulların temposuna ayak uydurmak ve aynı anda 20 saat çalışabilmek zor. Minijob yapmak mümkün olabilir o şekilde de elinize aylık 538 euro para geçer. Bu parayla temel giderler(kira, alışveriş, telefon vb.) karşılanabilir diye düşünüyorum.
3-Nc olayı üniversiteden üniversiteye değişiyor. sınırlı alım yani beschrankte zulassung yazıyorsa nc var demektir.
4-Giriş sınavı olayı her üniversitede ve bölümde yok. Bildiğim kadarıyla TUM'da bir sınav süreci oluyor. Tam bilgim yok maalesef.
5-Türkye'de Almanca belli bir seviyeye kadar gelişebilir. Kendi tecrübemden yola çıkarak B2 ve C1'i Almanya'da bir kursta yapmak işinizi kolaylaştıracaktır diyebilirim.
6- Benzer bir bölüm kazanırsanız da oluyor diye biliyorum. YKS bittikten sonraki dönemde dil kursu için şartlı kabul başvurusu yapmanız almancanız açısından iyi olur.
7-Zorluk kavramı kişiden kişiye göre değişir. İyi ve düzenli çalışırsanız başarmamak mümkün değil. Önemli olan sizin göstereceğiniz çaba. Alman üniversiteleri belli konularda çok katılar sadece.
8-nc frei ise yüksek ihtimalle kabul alırsınız. Nc olan bir bölüm ise yks yerleştirme puanınıza bağlı. Buradaki üniversiteler çoğunlukla sosyal aktivitelere çok bakmıyorlar kabul sürecinde. Hatta KIT lisansa başvuruda cv bile istemiyor.
9- İzmir harici gidiş tarihinizin ortalama 6 ay öncesinden randevu alıp işlemlere başlamak mantıklı olur.
10-Evet doğru.

YKS yerleştirme sonuçları ve başvuru tarihleri çakıştığı için kasım aralık ayı gibi yaz dönemine şartlı kabul başvurusu yapmanız gerekecektir. Bir de sadece rankinge göre okul seçmeyin bence. Burada genel olarak çoğu okulun eğitim kalitesi aynı. TUM, KIT, RWTH gibi iyi okulları bitirmek kolay bir iş değil. Hochschuleleri de inceleyebilirsiniz.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Pzt Nis 29, 2024 11:17 pm

emirogan9 yazdı: Pzt Nis 29, 2024 2:32 pm 1- Açıkçası KIT de TUM da çok iyi okullar. Bu okulların temposuna ayak uydurmak ve aynı anda 20 saat çalışabilmek zor. Minijob yapmak mümkün olabilir o şekilde de elinize aylık 538 euro para geçer. Bu parayla temel giderler(kira, alışveriş, telefon vb.) karşılanabilir diye düşünüyorum.
3-Nc olayı üniversiteden üniversiteye değişiyor. sınırlı alım yani beschrankte zulassung yazıyorsa nc var demektir.
4-Giriş sınavı olayı her üniversitede ve bölümde yok. Bildiğim kadarıyla TUM'da bir sınav süreci oluyor. Tam bilgim yok maalesef.
5-Türkye'de Almanca belli bir seviyeye kadar gelişebilir. Kendi tecrübemden yola çıkarak B2 ve C1'i Almanya'da bir kursta yapmak işinizi kolaylaştıracaktır diyebilirim.
6- Benzer bir bölüm kazanırsanız da oluyor diye biliyorum. YKS bittikten sonraki dönemde dil kursu için şartlı kabul başvurusu yapmanız almancanız açısından iyi olur.
7-Zorluk kavramı kişiden kişiye göre değişir. İyi ve düzenli çalışırsanız başarmamak mümkün değil. Önemli olan sizin göstereceğiniz çaba. Alman üniversiteleri belli konularda çok katılar sadece.
8-nc frei ise yüksek ihtimalle kabul alırsınız. Nc olan bir bölüm ise yks yerleştirme puanınıza bağlı. Buradaki üniversiteler çoğunlukla sosyal aktivitelere çok bakmıyorlar kabul sürecinde. Hatta KIT lisansa başvuruda cv bile istemiyor.
9- İzmir harici gidiş tarihinizin ortalama 6 ay öncesinden randevu alıp işlemlere başlamak mantıklı olur.
10-Evet doğru.

YKS yerleştirme sonuçları ve başvuru tarihleri çakıştığı için kasım aralık ayı gibi yaz dönemine şartlı kabul başvurusu yapmanız gerekecektir. Bir de sadece rankinge göre okul seçmeyin bence. Burada genel olarak çoğu okulun eğitim kalitesi aynı. TUM, KIT, RWTH gibi iyi okulları bitirmek kolay bir iş değil. Hochschuleleri de inceleyebilirsiniz.
Hocam tavsiyeniz üzerine şartlı kabul veren üniversiteleri araştırdım. İnformatik alanında iyi olanlar:
Heidelberg** TU berlin**, KIT* ,BOCHUM ,BONN**, DRESDEN, DARMSTADT**, MANNHEİM* (* sayısına göre tercih etme isteğim)
Şartlı kabul kafama yatmaya başlamıştı ama başlangıç olarak b2 seviyesi istiyorlar yukarıdakinlerin çoğu. İstemeyenler Times a göre de düşük puanlı olanlar. B2 seviyesine sıfırdan gelmem ne kadar sürebilir Türkiye içinde? Dili daha hızlı geliştirmem için önerileriniz var mıdır?
Yani şimdi istesem de istemesem de en erken yaz dönemi başvurularında başvurabiliyor olabileceğim, o da şartlı kabul alabilmek için. Yaz dönemi başvurularından kabul aldıktan sonra kış döneminde hemen başlayabiliyorum değil mi? Sanırım şuan yapmam gereken yks den alabildiğimce yüksek alıp nc puanını yüksek tutup sonrasında b2 seviyesine gelmem gerekiyor. Heidelberg Hochschule midir? bunlar giriş (yetenek) sınavına daha mı çok önem veriyor? mezun olduktan sonrasında Üniversiteden mezun olanlar ile ne farkları oluyor informatik alanında? maaş, kariyer vs. Ekleyeceğiniz başka bir şey var mıdır sorularım harici?

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Pzt Nis 29, 2024 11:35 pm

Cristabol yazdı: Pzt Nis 29, 2024 11:17 pm Hocam tavsiyeniz üzerine şartlı kabul veren üniversiteleri araştırdım. İnformatik alanında iyi olanlar:
Heidelberg** TU berlin**, KIT* ,BOCHUM ,BONN**, DRESDEN, DARMSTADT**, MANNHEİM* (* sayısına göre tercih etme isteğim)
Şartlı kabul kafama yatmaya başlamıştı ama başlangıç olarak b2 seviyesi istiyorlar yukarıdakinlerin çoğu. İstemeyenler Times a göre de düşük puanlı olanlar. B2 seviyesine sıfırdan gelmem ne kadar sürebilir Türkiye içinde? Dili daha hızlı geliştirmem için önerileriniz var mıdır?
Yani şimdi istesem de istemesem de en erken yaz dönemi başvurularında başvurabiliyor olabileceğim, o da şartlı kabul alabilmek için. Yaz dönemi başvurularından kabul aldıktan sonra kış döneminde hemen başlayabiliyorum değil mi? Sanırım şuan yapmam gereken yks den alabildiğimce yüksek alıp nc puanını yüksek tutup sonrasında b2 seviyesine gelmem gerekiyor. Heidelberg Hochschule midir? bunlar giriş (yetenek) sınavına daha mı çok önem veriyor? mezun olduktan sonrasında Üniversiteden mezun olanlar ile ne farkları oluyor informatik alanında? maaş, kariyer vs. Ekleyeceğiniz başka bir şey var mıdır sorularım harici?
Bir de aldığımız yks puanı ne zamana kadar geçerli?

Cnkş

Açık liseden mezun olarak Almanya'dan informatik kabulü nasıl alabiliriz?

Mesaj gönderen Cnkş » Sal Nis 30, 2024 8:48 am

AOL mezunu olarak;

Türkiye'de makine m. kazandım ve Almanya'da bilgisayar m. okumak istiyorum.

Kabul için 1 sene Türkiye'de kazandığım bölümde  okumam gerekir ise o senede makine m. okusam Almanya'da bilgisayar m.'ne kabul alabilir miyim?

Almanya, okuduğum o sene için neye dikkat ediyor ve neye bakıyor?

Türkiye'de okuduğum o seneki başarı nasıl olmalı ve neye göre kabul sayılır?

1 sene okuduğumun kanıtı nedir, neye göredir ve nasıl olmalıdır?

O senede hazırlık senesi okumak sayılır mı?

O seneyi okudum, Almanya'dan şartlı kabul alabilir miyim?

Hazırlık okumamda gerekiyor mu? (1+1)

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Sal Nis 30, 2024 9:15 am

Cristabol yazdı: Pzt Nis 29, 2024 11:17 pm Hocam tavsiyeniz üzerine şartlı kabul veren üniversiteleri araştırdım. İnformatik alanında iyi olanlar:
Heidelberg’de üniversite var sanırım. Yaz döneminde kabul alırsanız gelmeniz ortalama vize olaylarıyla birlikte haziranı bulur muhtemelen. Bir sonraki sene kış dönemi dil eğitimini bitirip başlarsınız bölüme. Giriş sınavları hakkında çok bilgim yok ilgilendiğim bölüm sebebiyle. Bu başlama durumu vs. okuldan okula değişebilir bazı okullar sadece dil kursu kabulü veriyor mesela sonraki dönem tekrar başvurıyorsunuz. İstediğiniz üniversitelerin sitelerinde mutlaka yazıyordur. Yks puanında geçerlilik süresi yok.

emirogan9

Re: Açık liseden mezun olarak Almanya'dan informatik kabulü nasıl alabiliriz?

Mesaj gönderen emirogan9 » Sal Nis 30, 2024 9:16 am

Cnkş yazdı: Sal Nis 30, 2024 8:48 am AOL mezunu olarak;

Türkiye'de makine m. kazandım ve Almanya'da bilgisayar m. okumak istiyorum.

Kabul için 1 sene Türkiye'de kazandığım bölümde  okumam gerekir ise o senede makine m. okusam Almanya'da bilgisayar m.'ne kabul alabilir miyim?

Almanya, okuduğum o sene için neye dikkat ediyor ve neye bakıyor?

Türkiye'de okuduğum o seneki başarı nasıl olmalı ve neye göre kabul sayılır?

1 sene okuduğumun kanıtı nedir, neye göredir ve nasıl olmalıdır?

O senede hazırlık senesi okumak sayılır mı?

O seneyi okudum, Almanya'dan şartlı kabul alabilir miyim?

Hazırlık okumamda gerekiyor mu? (1+1)

açık öğretim ile ilgili bilgim yok maalesef.

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Sal Nis 30, 2024 11:23 am

emirogan9 yazdı: Sal Nis 30, 2024 9:15 am Heidelberg’de üniversite var sanırım. Yaz döneminde kabul alırsanız gelmeniz ortalama vize olaylarıyla birlikte haziranı bulur muhtemelen. Bir sonraki sene kış dönemi dil eğitimini bitirip başlarsınız bölüme. Giriş sınavları hakkında çok bilgim yok ilgilendiğim bölüm sebebiyle. Bu başlama durumu vs. okuldan okula değişebilir bazı okullar sadece dil kursu kabulü veriyor mesela sonraki dönem tekrar başvurıyorsunuz. İstediğiniz üniversitelerin sitelerinde mutlaka yazıyordur. Yks puanında geçerlilik süresi yok.
Sadece dil kursu verenlere gitmem daha mantıklı o zaman. Çünkü şartlı kabul ile en iyi ihtimalle TU berlin, Darmstadt unilerine gidebileceğim. Bu şekilde dili c2 yapıp daha fazla uniye başvurabilirim. Dil kursu verenler üniversite oluyor değil mi yanlış anlamadım. Başvuru sürecinde bir değişiklik oluyor mu? Geçerlilik süresi yoktan kastınız 2030 da dahi geçerli anlamında mı? Son olarak önce de söylemiştim ama şuan odaklanmam gereken yks ve dil midir yaz dönemi başvurularına kadar? Yoksa sadece dil kursu veren unilere sıfır almancayla başvuru şansım varsa bu kış dönemi başvurabilir miyim?

volytheria

Mesaj gönderen volytheria » Çrş May 01, 2024 2:07 pm

.
36F -İstanbul/Berlin
iDATA Başvuru: 02.11.2023
Randevu Atama: 17.01.2024
Randevu Tarihi: 23.02.2024
UPS Mail: 26.03.2024
Pasaport Teslim: 27.03.2024 (1 yıllık multi)

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Çrş May 01, 2024 9:01 pm

Bugün şuan şartlı kabulle almanyada bulunan bir arkadaşımla konuştum ve bana yks den bir pc müh. kazandıktan sonra duisburg essene başvur şartlı kabulu al ve yks den 3 ay sonra full almanca çalış A2 seviyesine gel. Sonra vize kabulu aldıktan sonra kış döneminde gelmiş olursun almanya. Burada c2 yaptıktan sonra başka bir üniversiteye geçebiliyorsun dedi. Son kısmı aklımı karıştırdı. Türkiyede daha ağır bir sistem var üni değiştirmekle ilgili. Oradaki sistem nasıl işliyor? C2 ye geldikten sonra nasıl değiştirebileceğim üniversitemi? Vize başvurularına yks den hemen sonra mı başvurmalıyım? Kütüğüm antalyada. Ankaraya vize başvurusunu yapmadan hemen önce mi aldırmalıyım?

ADI Gusseisen

Mesaj gönderen ADI Gusseisen » Çrş May 01, 2024 9:38 pm

En iyi üni diye kavram yoktur almanyada.

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Çrş May 01, 2024 9:56 pm

ADI Gusseisen yazdı: Çrş May 01, 2024 9:38 pm En iyi üni diye kavram yoktur almanyada.
o sorum şuan ilgi alanımda değil. Son sorumla ilgili bir fikriniz var mıdır

ADI Gusseisen

Mesaj gönderen ADI Gusseisen » Çrş May 01, 2024 10:19 pm

Cristabol yazdı: Çrş May 01, 2024 9:56 pm o sorum şuan ilgi alanımda değil. Son sorumla ilgili bir fikriniz var mıdır
10. Soruyu mu kasdettiniz?

Cristabol

Mesaj gönderen Cristabol » Prş May 02, 2024 10:33 am

ADI Gusseisen yazdı: Çrş May 01, 2024 10:19 pm 10. Soruyu mu kasdettiniz?
Bugün şuan şartlı kabulle almanyada bulunan bir arkadaşımla konuştum ve bana yks den bir pc müh. kazandıktan sonra duisburg essene başvur şartlı kabulu al ve yks den 3 ay sonra full almanca çalış A2 seviyesine gel. Sonra vize kabulu aldıktan sonra kış döneminde gelmiş olursun almanya. Burada c2 yaptıktan sonra başka bir üniversiteye geçebiliyorsun dedi. Son kısmı aklımı karıştırdı. Türkiyede daha ağır bir sistem var üni değiştirmekle ilgili. Oradaki sistem nasıl işliyor? C2 ye geldikten sonra nasıl değiştirebileceğim üniversitemi? Vize başvurularına yks den hemen sonra mı başvurmalıyım? Kütüğüm antalyada. Ankaraya vize başvurusunu yapmadan hemen önce mi aldırmalıyım?
.Bu soruyu kastettim.

ADI Gusseisen

Mesaj gönderen ADI Gusseisen » Prş May 02, 2024 1:55 pm

Cok rahat üni degistirirsin önemli ölen dil belgesi dogru yani. Tarihlere dikkat et yeter