Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dual-Studium nedir?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ARctica

Dual-Studium nedir?

Mesaj gönderen ARctica » Prş Ara 09, 2010 6:39 pm

Merhaba arkadaslar
Arastirdim ama pek aydinlatici bilgi bulamadim?

Dual Studium nedir?
Biz de yapabilir miyiz FHlerde?
Yaparken para kazanabilir miyiz yoksa ucretsiz isler midir bunlar?

Yardimci olursaniz cok sevinecegimm..

ARctica

Dual-Studium nedir? lutfen yardim

Mesaj gönderen ARctica » Cmt Ara 11, 2010 12:48 am

Yanitlayabilecek yok mu??

87romeo

Mesaj gönderen 87romeo » Cmt Ara 11, 2010 1:36 am

dual studium bir nevi ogrenci,universite ve herhangi bir firma arasindaki isbirligi sayilir.yani okurken ayni zamanda o firmada staj yapiyorsun.bunun karsiliginda belli bir miktarda burs da aliyorsun egitimin suresince.okulun resmi tatil gunlerinde firmada staj yapiyorsun.yalniz staj yapilacak firma ile okul arasinda bir isbirliginin olmasi lazim.

ARctica

Mesaj gönderen ARctica » Cmt Ara 11, 2010 1:20 pm

Cok tesekkur ederim. FH Regensburg yada FH Ingolstadtta okumak istiyorum da bu dualstidium bayaa belirleyici bir etken olacak. Ingolstadt Audi ile Regensburg da Siemens ile anlasmali oldugu yaziyor.
Basvuru yaparken iki secenek veriyorlar 1.Dual-Studium 2. Vollzeit..
Dual Sectim tam olarak bilmeyerek :D Ama sanirim orda burda calismaktansa mesleginde Audi gibi firmalarda calismak cok daha mantikli..

87romeo

Mesaj gönderen 87romeo » Cmt Ara 11, 2010 2:40 pm

evet cok isabetli bir karar bence,zaten dual studiumun en iyi tarafi baya pratik bilgiye sahip olmak,yani mezun oldugunda aval aval bakmak yerine zehir gibi isini yapabileceksin ve dual studium sayesinde baya bir firma ile kontakta olacaksin yani gelecek is garantisi ve isinde yukselmek icin cok guzel bir firsat.alacagin burs ise cabasi :D

octomat

Mesaj gönderen octomat » Cum Şub 15, 2013 5:27 pm

merhaba;

Dual studium uzerine anlayamadigim birkac kisim var.

1- Fachhochschule ye basladiktan sonrami secicez ?(kayitlari icin verilmis bir tarih yok)
2-Yabancilar da yararlanabilir mi?( yararlanamaz diye yazmiyor ama okuyanida gormedim)
3-Dual studium yapan arkadaslar ne gibi yol izledi aciklayabilir mi ?

Cunku yaptigim arastirmalara gore teoride cok olumlu bir sistem kimse secmedigine gore belliki olumsuz yonleride var yada istenilen belgeler agir.

ilginiz icin tesekkur ederim.

planck

Mesaj gönderen planck » Cum Şub 15, 2013 11:37 pm

Ben kisaca anlatayim. ;)
Dualstudium ismi uzerinde iki farkli okuldur. Universitede bildigim kadariyla Dualstudium yok. Sadece FH\'lar da var. Cunku FH\'lar daha cok praktike onem veriyorlar ve genellikle ogrenciler okul bitikten sonra is hayatina atiliyorlar. Simdi nasil okuduguna gelince.
Dualstudium icin FH\'ya degi herhangi bir firmaya basvuru yapiliyor. Yani oncelikle Ausbidung icin basvuru yapiliyor. Bu Ausbildunglarin da basvuru tarihleri var. Genelikle Austos ve Eylulde basvuru yapiliyor. Eger Ausbildung icin bir yer bulunursa ve Vertrag imzalanirsa sonra gidip FH ya kayit yapiliyor. Tabi bu FH nin bu firma ile antlasmasi olmasi lazim. Ilk yil cogunlukla Meslek yapiliyor. Yani haftanin 3-4 gunu normal meslek lisesine gidiliyor, ve 1-2 gunde FH ya gidiliyor. Soyle boyle ikisini bir arada yurutuyorlar. Tatil gunleri, bos zamanlar vs. firmada calisiliyor. 4 sene sonunda iki diploma veriliyor. FH nin diplomasi ve Ausbildung diplomasi. Yani bir tasla iki kus. Iyi birsey yani. Bu kadar.

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Cmt Şub 16, 2013 12:54 am

duales Studium kabul edilmen cok zor burda yasayanlar bile cok zor kabul aliyor. firmanin seni kabul etmesi lazim 0 yada tarzanca almanca ile nasil olacak oda soru isareti.
cok guzel bir olay okuyamasan bile firmada iyi isen isin hazir ama turkiyeden gelmeyi dusunen biri icin imkansiz gibi bisey ben gelismekte olan ulkelerden gelip boyle bir studium yapan gormedim.

kemal5678

Duales Studium için CV hazırlama

Mesaj gönderen kemal5678 » Çrş Tem 04, 2018 4:53 pm

Merhaba, Duales Studium a başvuru yapmayı planlıyorum fakat koyabileceğim çok fazla bir şey olmadığını fark ettim. Ne tür tecrübeler ya da hangi tür sertifikalara dikkat ediliyor? Başvuru sürecine kadar hangi aktiviteleri yapmam beni bir aday kılar?

karabenizli

Re: Duales Studium için CV hazırlama

Mesaj gönderen karabenizli » Cmt Mar 14, 2020 12:54 am

kemal5678 yazdı: Çrş Tem 04, 2018 4:53 pm Merhaba, Duales Studium a başvuru yapmayı planlıyorum fakat koyabileceğim çok fazla bir şey olmadığını fark ettim. Ne tür tecrübeler ya da hangi tür sertifikalara dikkat ediliyor? Başvuru sürecine kadar hangi aktiviteleri yapmam beni bir aday kılar?
başvurdun mu hocam? var mı bilgin öğrenebildin mi detayları?

tahaanilt

Re: Duales Studium için CV hazırlama

Mesaj gönderen tahaanilt » Pzt Kas 15, 2021 12:29 pm

karabenizli yazdı: Cmt Mar 14, 2020 12:54 am başvurdun mu hocam? var mı bilgin öğrenebildin mi detayları?
Hocam peki sende gelişme oldu mu? İnternetten araştırdığım ya da anladığım kadarıyla Fachhochschule ile oluyor normal üniversiteler desteklemiyor dual student olayını. Ama Fachhochschule ile üni diploması her ne kadar denk deseler de Fachhochschule biraz daha tekniker yetiştiriyor ve akademik olarak geride bırakıyor gibi geliyor. Bu yüzden de kafamı karıştırdı. Bilgisi olan birisi lütfen yazabilir mi?