Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bremen Üniversitesi-Yüksek Lisans

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
nimffimf

Bremen Üniversitesi-Yüksek Lisans

Mesaj gönderen nimffimf » Çrş Şub 15, 2023 8:39 pm

Merhaba,
Bremen Üniversitesi ile ilgili başlıklara baktım ama tam olarak soruma cevap bulamadım.

Lisans eğitimimi bitirdim Almanya'ya şartlı kabulle yüksek lisans eğitimim için gitmeye çalışıyorum.
Bremen Üniversitesine şartlı kabul için mail attığımda bana bu durumda yüksek lisans programlarına başvuramayacağımı, öncelikle "Preparatory Studies"e başvurup dil eğitimimi tamamladığım takdirde yüksek lisans başvurularını yapabileceğimi söylediler. Dedikleri gibi yaptım, B1 belgemle hazırlık eğitimine başvurdum fakat sistem hazırlık eğitimine başvuruları lisans programı üzerinden alıyor sanırım.
Ben de biyolojiyi seçtim. (psikoloji mezunuyum, hazırlık okurken derslere girme imkanı olduğu da yazıyor, bundan faydalanmak istedim)

Kısa bir sürede "Bewerberbestätigung" geldi.
Sonradan bunun vizede sorun olabileceğini düşündüm. Çünkü lisansımı bitirdim, amacım Almanca hazırlık+yüksek lisans ama bunu bachelor programı üzerinden yaptım (okuldan gelen mail doğrultusunda).
Zaten lisans eğitimini bitirdin tekrardan neden lisans ya da neden dil okulu vizesi değil derler diye düşünüyorum. Öğrenci haklarından yararlanmak gibi bir avantajı da var tabi bunun. Vizede bunu dile getirsem, amacımın yüksek lisans olduğunu, dil eğitiminden sonra aynı okula yüksek lisans başvurumu yapacağımı söylesem sorun olur mu?
Dediğim gibi bu kafama göre yaptığım bir şey de değil, okul bu şekilde şartlı kabul verdiğini söyledi.

Bremen'e giden çok kişi var gördüğüm kadarıyla. Yüksek lisans için giden arkadaşlar başvurusunu bu şekilde mi yaptı? Bir sorun çıkmadı mı?

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Bremen Üniversitesi-Yüksek Lisans

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 16, 2023 7:28 pm

Evet sorun olabilir. Bir yüksek lisans kabulü alabilirseniz daha garanti olur.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Pzt Şub 27, 2023 8:05 pm

nimffimf yazdı: Çrş Şub 15, 2023 8:39 pm Merhaba,
Bremen Üniversitesi ile ilgili başlıklara baktım ama tam olarak soruma cevap bulamadım.

Lisans eğitimimi bitirdim Almanya'ya şartlı kabulle yüksek lisans eğitimim için gitmeye çalışıyorum.
Bremen Üniversitesine şartlı kabul için mail attığımda bana bu durumda yüksek lisans programlarına başvuramayacağımı, öncelikle "Preparatory Studies"e başvurup dil eğitimimi tamamladığım takdirde yüksek lisans başvurularını yapabileceğimi söylediler. Dedikleri gibi yaptım, B1 belgemle hazırlık eğitimine başvurdum fakat sistem hazırlık eğitimine başvuruları lisans programı üzerinden alıyor sanırım.
Ben de biyolojiyi seçtim. (psikoloji mezunuyum, hazırlık okurken derslere girme imkanı olduğu da yazıyor, bundan faydalanmak istedim)

Kısa bir sürede "Bewerberbestätigung" geldi.
Sonradan bunun vizede sorun olabileceğini düşündüm. Çünkü lisansımı bitirdim, amacım Almanca hazırlık+yüksek lisans ama bunu bachelor programı üzerinden yaptım (okuldan gelen mail doğrultusunda).
Zaten lisans eğitimini bitirdin tekrardan neden lisans ya da neden dil okulu vizesi değil derler diye düşünüyorum. Öğrenci haklarından yararlanmak gibi bir avantajı da var tabi bunun. Vizede bunu dile getirsem, amacımın yüksek lisans olduğunu, dil eğitiminden sonra aynı okula yüksek lisans başvurumu yapacağımı söylesem sorun olur mu?
Dediğim gibi bu kafama göre yaptığım bir şey de değil, okul bu şekilde şartlı kabul verdiğini söyledi.

Bremen'e giden çok kişi var gördüğüm kadarıyla. Yüksek lisans için giden arkadaşlar başvurusunu bu şekilde mi yaptı? Bir sorun çıkmadı mı?

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.
Benimde Bremenle ilgili bir sorunum oldu sizinki gibi değil ama yine de anlatayım belki aynı şeyleri yaşamış olabilirsiniz .Ben bremene başvuracağım zaman VPD 'm çok geç elime ulaştı ve okul bana başvuruların bittiğini söylemişti.Ve üni assiste NC frei yazdığı hâlde üni bana NC gerektiğini söylemişti.Daha sonra şans eseri bir iki gün sonra tekrar portala girdiğimde başvurulabilinen bölümler arasında benim de bölümüm vardı.Orada lisans yazdığı hâlde başvuruyu bitirirken master eğitimi yazmıştı.Ve kabulum de hemen diğer gün geldi . Konsolosluğa bu belge ile gittim .Gorusmemin üzerinden 4 ay geçti hâlâ vizem elime geçmedi ama konsolosluktaki memur belgeleri incelerken kabul belgesine de baktı ve olumsuz bir şey demedi.Kabulumle ilgili herhangi olumsuz bir mail de şimdiye kadar gelmedi

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Pzt Şub 27, 2023 8:06 pm

Ha kabulum geldiğinde de Bachelor yazıyordu ama

nimffimf

Mesaj gönderen nimffimf » Pzr Mar 12, 2023 9:23 pm

Özgür123 yazdı: Pzt Şub 27, 2023 8:06 pm Ha kabulum geldiğinde de Bachelor yazıyordu ama
Anladım, teşekkür ederim cevabınız için.

Peki siz de preparatory studies'den mi yaptınız başvurunuzu? Yani amacınız şartlı kabul almaktı değil mi?
Kabul belgeniz de bewerberbestätigung diye mi geçiyor? Bu belge ile mi gittiniz vize görüşmesine?

4 ay çok uzun bir süreç, sabır diliyorum. Umarım bir an önce olumlu sonuçlanır.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Pzr Mar 12, 2023 9:58 pm

nimffimf yazdı: Pzr Mar 12, 2023 9:23 pm Anladım, teşekkür ederim cevabınız için.

Peki siz de preparatory studies'den mi yaptınız başvurunuzu? Yani amacınız şartlı kabul almaktı değil mi?
Kabul belgeniz de bewerberbestätigung diye mi geçiyor? Bu belge ile mi gittiniz vize görüşmesine?

4 ay çok uzun bir süreç, sabır diliyorum. Umarım bir an önce olumlu sonuçlanır.
Kusura bakmayın bir çok uniye nasıl basvuracagimi araştırırken nasıl başvurduğumu da biraz unuttum.Basvurdugumda yanlış değilsem Moin diye bir başvuru portalina yönlendirilmistim ordan başvurmuştum .Evet kabul belgemde Bewerberbestätigung yazıyordu ve bu belgeyle başvurdum.Konsolosluktaki memur da inceledi ve olumsuz birşey söylemedi kabul belgesi ile ilgili.Sadece İngilizceyi nasıl öğreneceğimi sordu.Ve evet amacım şartlı kabul almaktı . Teşekkür ederim umarım gerçekten artık vizemi alırım.Ve inşallah sizde istediğiniz yerlere gelirsiniz.Basarilar dilerim.