Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YÖS SINAVI ve UNI-ASSIST // Dikkat edilmesi noktalar

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
dantrolen

YÖS SINAVI ve UNI-ASSIST // Dikkat edilmesi noktalar

Mesaj gönderen dantrolen » Pzt Ağu 08, 2022 11:27 pm

Merhabalar,

2023 yılında YÖS sınavına girmeyi planlıyorum. Lise son sınıfı açıktan bitirmeyi düşünüyorum. Alman vatandaşıyım.
Yös sınavı ile Almanyada uni assist üzeri başvuru konusu hakkında şu sorularım var.

1. Yös sınav sonucu ve uni assist tarafından istenen "Zulassungsbescheid einer türkischen Universität" Wintersemmester için son başvuru tarihi olan 15.07'ye kadar yetişir mi, yoksa Sommersemester için mi başvuruyorsunuz? Ayrıca bu "Zulassungsbescheid einer türkischen Universität" Türkiye'deki her üniversitenin bildiği standard bir dökuman mı? Yani bunu ve Uni assit'in ayriyetten istediği, o bölüm için Yös taban puan dökümanını alabilmek üniversiteye bağlı uğraştırabilir mi, yoksa hemen bunları temin edebildiniz mi?

2. Vize sorunum vs. yok, alman vatandaşlığından dolayı. Yalnızca almancam zayıf, hiçbir şekilde Wintersemmester başvuru esnasında dil yeterliliği gösteremem. Buna rağmen uni assit üzerinden başvurup, bir üniversiteden kabul alabilir miyim (şartlı), alman olduğum için? benim anlamadığım o kadar almanca bilmeyen öğrenci nasıl sınava girdikleri yıl kabul alabiliyorlar?

3. Eğer ki uni-assist üzerinden başvuru sadece bir almanca derecesi ile (B1 veya daha üstü olsun) mümkün ise, Türkiye'de bir Üniversiteden YÖS sınavı ile aldığım kabul mektubu, veya uni-assistin dediği gibi "Zulassungsbescheid einer türkischen Universität" ne kadar süre geçerli (1 yıl, 2 yıl?). Atıyorum, almanca öğrenip Sommersemester için B1'i başarıp aynı belge ile başvurabilir miyim Sommersemester, veya sonraki Wintersemmester icin?
Eğer ki geçerliliği sırf kazandığım (YÖS) yıl için Wintersemmester ise, Türkiye deki bölüme kayıt olup, daha sonra almanca öğrenip geçiş için sonradan başvurmak mı mantıklı?

Bu sene benim gibi Yös sınavı ile başvuracak veya başvurmuş olan arkadaşların tecrübelerini duymaktan sevinç duyarım. Herkesin yolu açık olsun.

Teşekkürler!

dantrolen

Re: YÖS SINAVI ve UNI-ASSIST // Dikkat edilmesi noktalar

Mesaj gönderen dantrolen » Pzr Ağu 21, 2022 1:08 am

Bilgilerini paylaşmak isteyen var mı acaba ?
En azından 1. ve 3. soruma? Yös sınav sonucu ile Türkiye'de Üni'den aldığım kabul mektubu (veya yerleşme mektubu mu?) yani "Zulassungsbescheid einer türkischen Universität" ne kadar süre geçerlidir? Yoksa illa kayıt olmam şart mı Türkiye'deki Üni'de bir bölüme?

Cevaplarınızdan çok memnun olurum :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Ağu 21, 2022 8:11 pm

Alman vatandasiysaniz zaten sartli kabulle vs ugrasmadan gelip bir kursa kayit olup YÖS den sonra direkt almancaya baslayin. O arada da uni assist de VPD basvurusu yapin ve C1 bitince de üniversitelere basvuru yapin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

dantrolen

Mesaj gönderen dantrolen » Pzt Ağu 22, 2022 1:31 am

Teşekkürler @Physiker bu bilgi için, hemen sınavdan sonra dil eğitimine yoğunlaşmak mantıklı!
Peki Türkiye'de Üni'den aldığım yerleşme belgesi veya "Zulassungsbescheid einer Türkischen Universität" tam olarak ne kadar süre geçerli? Yoksa süresiz geçerliliği mi var?