Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

FernUniversitaet Hagen - Genel Bakis -

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Pzt Eki 18, 2010 6:17 am

Herkese Merhaba,

Gectigimiz aylarda yine bu sayfalarda F.U.H. uzerine konusmus, hatta bazi arkadaslar bu okulun, normal universiteler ve isveren duzeyinde Orgun bir Alman Universitesi gibi bir olamayacagini iddaa etmislerdi.

Sahsen, ben hem calistigim, hem de Turkiye\'de ki internet uzerinden yapilan masterlara acikcasi para sacamayacagim (en ucuzu 4000 TLden basliyor Sakarya, en pahalisi Bogazici 36.000TL(!) ama mutlak surette Almanca bir master programina baslamak istedigim icin bu opsiyonu dikkate almistim. Aylar suren arastirmam sonucu edindigim izlenimleri bu okulda "Studium", "Master" ya da "Promotion" yapmak isteyen arkadaslarla gonul rahatligi ile paylasabilirim! :

1- F.U.H. Almanya\'nin Devlete ait ve en buyuk Universitesi.

2- Y.O.K.\'e yaptigim basvuru neticesinde okulun (Ben Master icin basvuruda bulundum.)Turkiye\'de denkligi, okulun akredite oldugu kurulus tanindigi icin var. Nema Problema yani...

3- F.U.H.\'dan Almanya\'nin diger orgun egitim yapan Universitelerine gecis ile ilgili en ufak bir engel yok. Ornegin, sartlari yerine getirdikten sonra F.U.H.\'dan Duisburg\'a gecmeniz ile Bremen\'den gecmeniz arasinda hicbir fark yok. Tereddutu olan diledigi Universiteye sorabilir. Biraz daha acarsak, F.U.H. mezunlari elbette okulun aradigi sartlari yerine getirdikten sonra, diledikleri bir Orgun Alman Universitesinde Master ya da Promotion yapabilirler.

4- Okulun Almanyada en ufak bir negatif imaji yok. Is Dunyasindan, gazetecilik cevresinden ve Bugun Goethe Istanbulda calisan hocalarima kadar konustugum herkesin birlestikleri konu, F.U.H.\'un diger okullardan bir farkinin olmadigi ve ayni sayginin okula gosterildigi yonundeydi. *freu*

5- Haliyle "Orgun Universite mezunuyla hic fark olmaz olur mu canim!" cumlesi, maalesef onyargisal bir safsatadan ote bir disavurumdan fazlasi degil. Turkiyedeki A.O.F. ile karsilastirma yapip bu fikre sahip olanlara soyleyebilecegim teksey, ya A.O.F. ve sistemini bilmiyorlar, ya da F.U.H. hakkinda zerre fikir sahibi olmadiklaridir! Bir kere A.O.F. gibi 30 soruluk coktan secmeli salma deve bir sinav sistemi yok okulun. Tipki digerleri gibi, Klausur, Hausarbeit, Staj, Tez!! gibi kavramlar, aynen burada da soz konusu. Fakat F.U.H. ogrencileri okulun imkanlarindan son derece memnun. Okulun ogrencilerine inanilmaz ilgili olduklarini, hic kontakt problemi yasamadiklarini ve bunun okulun en buyuk artisi oldugunu soyluyorlar ve ve ve Almanyanin dort bir yaninda, hatta siki durun Avrupanin bazi ulkelerinde okulun burolari, derslikleri ve temsilcilikleri var ama en guzeli, Sinavlar icin Almanya\'ya gitme zorunda olmamaniz!!! Yani sinavlara Turkiyedeki Goethe Enstituleri, Alman Liseleri ya da Alman konsoloslugunda girebilirsiniz!!

6- Isverenler malum tipik Alman mantigindan hareketle, Devlet Unisi oldugunu bildiklerinden burun kivirmiyorlar. Zira, Turkiye de ki gibi Devletin diploma satmayacagini ve saglam bir egitimden gecirilerek mezun verdiklerine inanclari tam!!

7- Almanya Disisleri Bakani Guido Westerwelle\'nin doktorasini yaptigi bir Universiteden soz ediyoruz yaaa!;) Yine onceki SPD kabinesinde Saglik ve Sosyal Guvenlik Bakani olarak gorev yapan Ulla Schmidt, bu okulda "Lehramt" bolumunden mezun!!! (ve daha fazlasini ogrenmek icin Wiki sayfasina bakmaniz yeterli! On yargisi olan?) :yummy

http://de.wikipedia.org/wiki/Fernuniver ... bsolventen

8- Almanya\'da Orgun ya da Ozel Universitelerin de artik "Open Uni" programlari var, fakat resmen ates pahasi!!! Oysa burada toplam Master sureniz boyunca odemeniz gereken rakam, (bolumlere gore degisklik gosterebiliyor.)1.000 -1.600 Euro arasi! ve somestir baslamadan 3 hafta once odemeyi yapiyorsunuz.

Ozetle, ilk etapta aklima gelenler bunlar. Almanyadan red alan ya da artik Internet masterlarinin yayginlasmasi nedeniyle epeyce populerlesen distant Uni olarak F.U.H. cazip bir ornek!! Dilerim ben de okuldan kabul alabilirim. :blu

Okulun websitesine su adresten ulasabilirsiniz:

http://www.fernuni-hagen.de/

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Çrş Haz 13, 2012 2:20 pm

peki bu gibi uzaktan egitim programlarindan sonra almanya\'da 1 yil oturum alabiliyor muyuz diger programlardan sonra oldugu gibi? cunku hali hazirda bir ogrenci vizesi bulunmamis oluyor egitim boyunca pasaportunuzda, nasil mumkun olur ki? FU\'dan kabul aldim ben de bir uzaktan egitim programindan, ama su an acikcasi bunu dusunmeye basladim ben de.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Çrş Haz 13, 2012 2:59 pm

Cok guzel bir soru...Acikcasi benimde aklima gelmedi degil...Malum Uni-Hagen\' de ogrenci olunmasi durumunda dahi uzaktan egitim olmasi ve bulunulan ulkede sinava girilme imkani olmasindan dolayi Uni-Hagen in Ogrenci kayit belgesi ile Oturum verilmiyor...Peki Okulu bir sekilde bitiren ogrencinin Almanyada 1 yillik oturum alip, is arama hakki var mi ki ? Yoksa isi de Home-Office seklinde mi olmak zorunda :D ?
Not: Uni-Hagen in almanca kabul sarti minimum Dsh1 yada en az TestDaf 3\'er...Aramizda Uni-Hagen\'de Bachelor yada master yapan var mi acaba ? :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Haz 14, 2012 4:23 am

Tesekkurler Gracia ,gayet guzel ve aciklayici bir yazi.

Asagida senin bir sozunu alinti yaptim ,ve dogru anladiysam niyetin ; FUH \'dan kabul alip okulu Turkiye\'de bitirmek ?
Yani Almanya\'ya gelme gibi bir niyetin yok ?

Ve basligi sabitlesek ,kotu bisi yapmis olmayiz sanirsam.. \'\')

[quote]\'\' Sinavlar icin Almanya\'ya gitme zorunda olmamaniz!!! Yani sinavlara Turkiyedeki Goethe Enstituleri, Alman Liseleri ya da Alman konsoloslugunda girebilirsiniz!! \'\'[/quote]
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Haz 14, 2012 6:18 pm

Guzel bir calisma tesekkurler..

Yalniz soyle bir durum var: Sinavlar icin Almanya ya gitmeye gerek yok fakat Almanyadaki universiteler sadece Almanya da veya en kotu ihtimal EU ulkelerinde yer alan adaylarin kayitlarini aliyor. Bu durum hakkinda bir bilgi edinebilirsek daha saglikli olur, en azindan yukardaki aciklama icin. Bu durum karsisinda, yani fern hagen dan alinacak kayitla birlikte konsoloslugun bu duruma yaklasimi nasil olur o da ayri bir soru isareti olarak kafalarda hep kalacak birisi vize alana kadar.:)

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Prş Haz 14, 2012 11:42 pm

Para toplayip birisine deneme yapak. :D:D:D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Nis 22, 2014 12:42 pm

Benim tahminimce arkadas vize almak istemiyor yani Almanya\'da degil Turkiye\'de okumak istiyor F.U.H \'u.

Benim bildigim egitim alaninda anlasmalar geregince sanki AB devleti gibiyiz.Erasmus veya diger ogrenci degisim programlari yapilabiliyor.
Kabul\'da alinabilirse ve Almanca bilgiside iyi olursa kisinin , gayet mantikli bir secim olur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

hyyilmaz

Mesaj gönderen hyyilmaz » Sal Nis 22, 2014 8:34 pm

Evet Turkiyeden de katilinabiliyor ama Gothe Institut, Konsolosluk, Alman Okullari gibi yerlerde denetmen esliginde sinavlara giriliyormus ve bu sinavlar UCRETlilermis anladigim kadariyla.
http://www.fernuni-hagen.de/studium/fer ... land.shtml

Cok pahali bir secenek gibi gozukuyor.

pelinde

Mesaj gönderen pelinde » Çrş Ara 24, 2014 10:28 pm

Merhaba ben bu universitede okumak istiyorum, bu okuldan kabul alirsam almanyadan vize/oturum alabilir miyim? (bachelor)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cmt Oca 17, 2015 3:55 pm

[quote]hyyilmaz tarafindan yazilan metin:

Evet Turkiyeden de katilinabiliyor ama Gothe Institut, Konsolosluk, Alman Okullari gibi yerlerde denetmen esliginde sinavlara giriliyormus ve bu sinavlar UCRETlilermis anladigim kadariyla.

Cok pahali bir secenek gibi gozukuyor.[/quote]

Alman Lisesi Istanbul
Botschaftsschule Ankara, Zweigstelle Izmir
Deutsche Schule Ankara, GS Istanbul
Istanbul Lisesi
Privatschule der Deutschen Botschaft Ankara

Bu okullarda da sinava girebiliyosun.Ancak soyle bir aciklama var Goethe yoksa fakat alman devletine ait bir okul varsa girebilirsiniz yazilmis.Pek secenek gibi durmuyor ama sorulmaya deger birsey.Sinav basi 90-120 euro fazla yani
RASTAFARI

berivanborak

Re: FernUniversitaet Hagen - Genel Bakis -

Mesaj gönderen berivanborak » Cmt Ara 03, 2016 11:29 am

Herkese merhaba.Türkiye'de yaşıyorum.Mimarım.Almanya'ya bir kaç yıl içinde yerleşme planım var.Bu arada uzaktan eğitimle ikinci bir diploma veya varolan diplomam üzerinden master yapma şansımı denemek istiyorum.Fern uni ile ilgili yazılanları okudum.Bana çok uygun göründü.Buradayken uzaktan okuyabilme olanağı çok iyi.Detaylı bilgisi olan arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim.Nasıl kayıt olunur,dil yeterliliği nasıl belgelenir,ödemeler,sınavlar vb.Teşekkürler.

Mitstudent

Mesaj gönderen Mitstudent » Sal Ara 27, 2016 6:50 am

Merhaba,

Okulun websitesinde başvuru detayları var.

Okul istediği evrakların apostol tasdiğini istiyor ve Alman konsoloslukları bunu ÜCRETSİZ yapıyor. Akabinde zarfla Hagen'a gönderiyorsunuz ve kabul geldiği gibi moodle ve virtueller Studienplatz üzerinden eğitiminiz başlıyor.

Dil için minimum TestDaF 3 puan yeterli.

Okulda ödemeler her sömestr harç ödemesi olarak yapılıyor. Türkiye'den yapılan SWIFT 2 günde Hagen'daki bankaya ulaşıyor ama ödemeyi yaparken, okulun istediği tutarın üzerine biraz ekleme yapın, zira aracı banka ve Maerkissches Bank da masraf kesiyor.

Sınavlar için önemli bir detay, Almanya'da belirtilen tarihte olması gerekmiyor. Burada esas olan Goethe Enstitüsünün vereceği tarih ama Goethe ile hertürlü detayları sizin bizzat halletmeniz gerekiyor. Okul bunlarla uğraşmıyor.

Bu arada sınavlar demişken, bazıları yazılı, bazıları sözlü olabiliyor. Zorunlu modüllerde Klausur oluyor. AÖF sınavları gibi birşey beklemeyin yani. :)

Mitstudent

Mesaj gönderen Mitstudent » Sal Ara 27, 2016 6:53 am

Okulun etkinlikleri, seminerlerine katılmak ve hatta sınavlarına Almanya'da girmek isterseniz, Almanya vize veriyor. Elbette istediği diğer evrakları da getirmek kaydıyla. Klasik vize başvurusu işte.

Mitstudent

Mesaj gönderen Mitstudent » Sal Ara 27, 2016 6:53 am

hyyilmaz yazdı:Evet Turkiyeden de katilinabiliyor ama Gothe Institut, Konsolosluk, Alman Okullari gibi yerlerde denetmen esliginde sinavlara giriliyormus ve bu sinavlar UCRETlilermis anladigim kadariyla.

Cok pahali bir secenek gibi gozukuyor.
Hiç değil. Bir master programı 1200 Euro civarı. 2 yıllık toplam tutar.

Goethe'ye verilen tutar 100 Euro civarı. Totalde gayet uygun.

Mitstudent

Mesaj gönderen Mitstudent » Sal Ara 27, 2016 6:58 am

Almanya genelinde ve bazı yabancı ülkelerde öğrenci merkezleri var ve her türlü destek oralarda veriliyor. Öğrenci kimliğiniz ile okulun ve NRW'deki diğer Üni'lerin Mensa'larından da faydalanabiliyorunuz. Bafög başvurusu da yapılabiliyor ve bursu bile var ama sadece Almanya'dakilere...

Taha

Mesaj gönderen Taha » Cum Oca 26, 2018 10:56 am

İyi günler. Fern üni Hagen hakkında bilgi verebilir misiniz. Ben Almanca öğretmenliği okudum. Şu an özel bir şirkette çalışıyorum. BWL yüksek lisans yapabilir miyim

bks0391

Mesaj gönderen bks0391 » Sal Nis 23, 2019 3:29 pm

Merhaba arkadaslar bu konuyu tekrar hortlatmak istiyorum aöf maliye öğrencisiyim ve kısa bir zaman sonra lisansımı tamamlıyroum.Örgünden okumak yerine çalışmayı tercih ettim ve şu anda iyi bir yerlere gelen insanlar hep yurt dışında master yapmıs bende yurtdışında master yapmak istiyorum aöf mezunlarının böyle bir imkanı yok mu acaba eğer varsa nasıl yapabilirim arkadaslar lütfen cevaplarınızı bekliyorum.Danışmanlık hizmeti veren kurumların bazıları bu konuda yapabilirsin derken bazırları da yapamazsın diyorlar yas oldu 28 şimdi tekrardan üni felan okumak istemiyorum.Yüksek lisans yapmak istiyorum.Bilgilendirirseniz beni çok memnun olurum.Bu kınu hakkında herkes birşeyler söylüyor ve tam bilgi sahibi değilim.bana bu mail adresinden ulaşabilirsiniz barisk470@gmail.com

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Sal Nis 23, 2019 4:36 pm

bks0391 yazdı: Sal Nis 23, 2019 3:29 pm Merhaba arkadaslar bu konuyu tekrar hortlatmak istiyorum aöf maliye öğrencisiyim ve kısa bir zaman sonra lisansımı tamamlıyroum.Örgünden okumak yerine çalışmayı tercih ettim ve şu anda iyi bir yerlere gelen insanlar hep yurt dışında master yapmıs bende yurtdışında master yapmak istiyorum aöf mezunlarının böyle bir imkanı yok mu acaba eğer varsa nasıl yapabilirim arkadaslar lütfen cevaplarınızı bekliyorum.Danışmanlık hizmeti veren kurumların bazıları bu konuda yapabilirsin derken bazırları da yapamazsın diyorlar yas oldu 28 şimdi tekrardan üni felan okumak istemiyorum.Yüksek lisans yapmak istiyorum.Bilgilendirirseniz beni çok memnun olurum.Bu kınu hakkında herkes birşeyler söylüyor ve tam bilgi sahibi değilim.bana bu mail adresinden ulaşabilirsiniz barisk470@gmail.com
Ortalaman iyiyse yapabilirsin tabiki.

bks0391

Mesaj gönderen bks0391 » Sal Nis 23, 2019 5:14 pm

Ortalamam 3.00 üstünde ama herkes açıköğretim den maliye okuduğum için yapamayacağımı söylüyor ama ben Almanya’da bir devlet üniversitesinde yapmak istiyorum daha önce yapan eden bir tanıdığınız bildiğiniz var mı bana tam net bilgi verecek olan bilgi vermek isteyen Allah rızası için gecem gündüzüm bu oldu artık benim

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Nis 23, 2019 9:54 pm

bks0391 yazdı: Sal Nis 23, 2019 5:14 pm Ortalamam 3.00 üstünde ama herkes açıköğretim den maliye okuduğum için yapamayacağımı söylüyor ama ben Almanya’da bir devlet üniversitesinde yapmak istiyorum daha önce yapan eden bir tanıdığınız bildiğiniz var mı bana tam net bilgi verecek olan bilgi vermek isteyen Allah rızası için gecem gündüzüm bu oldu artık benim
hocam benim bildigim malesef almanyadaki üniversiteler acikögretimi ve bizim 2 yillik okullari tanimiyor. Lisansa yeniden baslaman gerekiyor master yapamiyorsun
Arkadaslar ben erkegim =)