Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Benim Yerimde Olsanız Ne Yapardınız? (MF 5500)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
acteur

Benim Yerimde Olsanız Ne Yapardınız? (MF 5500)

Mesaj gönderen acteur » Pzt May 16, 2022 10:42 pm

Merhabalar,

Ben Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim.

2020 YKS sınavında sayısal 5.582, eşit ağırlıkta 1.666 sıralama yaptım. Lise hayatımın ilk üç senesini İstanbul'da bir Fen Lisesi’nde geçirdim. Son sene açıköğretime geçiş yaptım. Lise genel not ortalamam ise 96 civarı. Yakın zamanda İngilizce yeterliliğimi kanıtlayabilmek için IELTS sınavına gireceğim. Ondan da yeterli düzeyde bir sonuç alabileceğim kanaatindeyim.

Ancak Almanca olarak neredeyse sıfırım diyebilirim. Birçok danışmanlık firmasıyla görüşüp bilgi aldım. Genellikle ilk görüşmelerimizde İngilizce bölümlere çok kolaylıkla kabul alacağım senaryolar anlatıyorlardı. Ancak iş ciddiye bindikçe açık öğretimden kaynaklı olarak netice alamayacağımı ve üniversitemi bırakarak Almanca’ya yoğunlaşmamı tavsiye ettiler.

Ancak bir sene gözüme çok uzun bir süre olarak gözüküyor. Mümkünse İngilizce bilgimle iyi bir üniversitede kendi bölümümü okumayı arzuluyorum.

Benim durumumla ilgili sizin öngörünüzü merak ediyorum. Sizce açık öğretim ve Almanca’mın olmaması TU-9’un herhangi birinden kabul almayı imkansız kılıyor mu?

Bana nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz? Eğer Almanca yolunu tercih etmem gerekirse nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıca görüştüğüm danışmanlıklar her üniversitenin bölümlerinde İngilizce kontenjana da yer ayırdığını söylüyor. Ancak ben internet sitelerini incelediğimde genellikle Informatik bölümlerinin Almanca olduğunu görüyorum. Her üniversitede İngilizce kontenjan iddiasının aslı yok sanırım değil mi?

Kısaca kendimi ifade etmeye çalıştım. Asıl sorum şu:

"Benim yerimde olsanız ne yapardınız?"

Computer_Berkay

Re: Benim Yerimde Olsanız Ne Yapardınız? (MF 5500)

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal May 17, 2022 1:26 pm

Merhaba, Bachelor icin normalde cok fazla yok ing bölüm ama bildiklerimi yazayim. Uni Duisburg Essen (Sadece ISE olan bölümler) yüzde 50 ing yüzde 50 almanca olarak okutuluyor. Minimum B1 almanca ve B1 ingilizce sarti var basvuru icin. Ilaveten lisedeki mat notlarina bakiliyor son 3 yilin yaziyor(10,11 ve 12.sinif sanirim emin degilim bundan) ve bana öylede dendi üniversite tarafindan. Mat ortalamasida minimum 2.0 veya üzeri olmasi lazim alman not sistemine göre. Karsiligi yüzde 80 lik basari ve üzeri denilebilir.

Ilaveten bir arkadasim su anda EEM okuyor Rhein-Wall diye bir Hochschule'de. Burada genellikle bölümler tamamen ingilizce ama bilgisayar mühendisligi ingilizce olarak yoktu sanirim bakip arastirmaniz lazim. Minimum B2 ingilizce lazim burayada basvuru icin.

NOT: Daha fazla ingilizce bölümlerde olabilir ben sadece bildiklerimi yazdim.

Basarilar bol sans.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

deutscha

Re: Benim Yerimde Olsanız Ne Yapardınız? (MF 5500)

Mesaj gönderen deutscha » Pzr Haz 26, 2022 8:05 am

Arkadaslar benim yerimde olsankz ne yapardiniz ?

Turkiye de hukuk fakültesini 2021 temmuzda bitirdim ancak 2,48 ortalama ile (turkiyedeki sisteme gore) yasal stajim eylul basinda bitecek ve avukatlik diplomami alacagim. 1 yil AFS programi ile Berlin de 2016-2017 yillari arasinda kaldim.

Suanda ya master isletme, hukuk ya da ekonomi istiyorum (not ortalamasi dusuk oldugu icin olur mu bilmiyorum filriniz nedir)

Ya da isletme veya ekonomi gibi bir alani tekrar okumayi (2016 da aldigim puanla)

Sizce yapilabilir mi yapilirsa hangisi mantikli bir yolu var mi ? Bu yil tekrar yks ye girdim dusuk bir bolum gelir malum pek bir sey hatirlamiyorum ama gelen puana gore sayisaldan bir yerleri mi yazsam ya da sozelden aklim cok karisik lutfen yardimci olun arkadaslar. Olursa ben tabiki ilk oncelikle yuksek lisans yapmak isterim sizce bu puanla isik var mi