Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Öğrenci Belgesi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
benjamin21

AT-11 Öğrenci Belgesi

Mesaj gönderen benjamin21 » Çrş Oca 12, 2022 4:26 pm

Sommersemester kayıt olucam okul diyorki 01.04.2022 den geçerli sigortanız olması gerekiyor… cidden anlamıyorum okula dedim benim sigortamı almam için öğrenci belgemin olması gerekiyor diye.. SGK da vermeyecek bu belgeyi adım gibi biliyorum…

Okula diyorum daha wintersemesterdayız bırakın ödeyeyim öğrenci belgemi verin nisansan önce getireyim, olmaz diyolar sağlık sigortası olmadan kayıt yenileyemeyiz

Ne yapmamı önerirsiniz? Çalıştığım şirkete biraz ısrar edip werkstudent işimi teilzeit a geçirmelerini mi söylesem?

Cidden artık bu kağıt kürek işlerinden her an geri postalanma korkusu yoruyor

mertyiyitt

Re: AT-11 Öğrenci Belgesi

Mesaj gönderen mertyiyitt » Prş Oca 13, 2022 12:43 am

benjamin21 yazdı: Çrş Oca 12, 2022 4:26 pm Sommersemester kayıt olucam okul diyorki 01.04.2022 den geçerli sigortanız olması gerekiyor… cidden anlamıyorum okula dedim benim sigortamı almam için öğrenci belgemin olması gerekiyor diye.. SGK da vermeyecek bu belgeyi adım gibi biliyorum…

Okula diyorum daha wintersemesterdayız bırakın ödeyeyim öğrenci belgemi verin nisansan önce getireyim, olmaz diyolar sağlık sigortası olmadan kayıt yenileyemeyiz

Ne yapmamı önerirsiniz? Çalıştığım şirkete biraz ısrar edip werkstudent işimi teilzeit a geçirmelerini mi söylesem?

Zaten okulda kayıtlısınız yeni dönem için kayıt mı uzatacaksınız anlayamadım durumu tam olarak? Belki de kış döneminin öğrenci belgesini götürürseniz SGK'ya sorun çıkmaz. Zaten bir sonraki semester için belge istiyorsunuz, belgenizin olmaması mantıklı olan.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Oca 13, 2022 12:07 pm

Ben su an zaten kis donemindeyim. Yaz icin kayit yenileyecegim. Yaz donemi 01.04 de baslizor ve 31.03 e kadar kayit yenilemem gerek. Okul gecerli olan yeni bi AOK kagidi gormeden kaydimi yenilememe izin vermiyor. Tr deki sgk da burdan getirdigim ogrenci belgrmin yeminli tercumesinin uzerindeki tarihlere bakarak bana kagit veriyor.

Okulun uluslararasi ogrenci kismi ile gorustum AOK dan Befreiung von der Versicherungspflicht diye bi kagit almam gerekiyormus. Nasil bir sey bilmiyorum ama saglik sigortasi kosullarimi etkilemez

mertyiyitt yazdı: Prş Oca 13, 2022 12:43 am Zaten okulda kayıtlısınız yeni dönem için kayıt mı uzatacaksınız anlayamadım durumu tam olarak? Belki de kış döneminin öğrenci belgesini götürürseniz SGK'ya sorun çıkmaz. Zaten bir sonraki semester için belge istiyorsunuz, belgenizin olmaması mantıklı olan.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Oca 13, 2022 6:15 pm

Update; bana bu belgeyi vermediler. AOK Turkiyeye resmi bir mail atip yeni evragi isteyecek. Ise yarayacafini sanmiyorum ama neyse. Bir yandan da calistigim firma beni teilzeit a cevirsin istiyorum ki bunlarla ugrasmiyim. Bezdim artik doktora gidince kart soruyolar kart yok kagit var diyince iki karis suratima bakiyolar. Bunun hallolmasi gerek cidden

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Cum Oca 14, 2022 1:10 pm

benjamin21 yazdı: Prş Oca 13, 2022 12:07 pm Ben su an zaten kis donemindeyim. Yaz icin kayit yenileyecegim. Yaz donemi 01.04 de baslizor ve 31.03 e kadar kayit yenilemem gerek. Okul gecerli olan yeni bi AOK kagidi gormeden kaydimi yenilememe izin vermiyor. Tr deki sgk da burdan getirdigim ogrenci belgrmin yeminli tercumesinin uzerindeki tarihlere bakarak bana kagit veriyor.

Okulun uluslararasi ogrenci kismi ile gorustum AOK dan Befreiung von der Versicherungspflicht diye bi kagit almam gerekiyormus. Nasil bir sey bilmiyorum ama saglik sigortasi kosullarimi etkilemez
Ben olsam öğrenci belgemi aileme yollayıp SGK'dan almayı denerdim öncelikle. SGK'daki memura göre de değişiyor durumlar. Aynı Almanya'da memura göre işlemin zorluğu değiştiği gibi. Eğer vermezlerse AOK'yı beklemek gerekebilir, birkaç durumda Türkiye'den belgeyi istediklerini duymuştum ama uzun sürer bence bu baya. Daha net fikirleri olan varsa yardım etsin lütfen. Ben de summer için kayıt yenileyeceğim AT/11'le.

Up!

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cum Oca 14, 2022 1:48 pm

Ben o adamları birazcık tanıdıysam asla vermezler. Elimde yeminli tercüme olmadan hiç bir şey yapmıyorlar. Tr' de resmi bir iş yapınca kendimi asla bir insan gibi hissetmiyorum. Yapılan muamele çok garip. Sanki oraya onları zorla oturtmuşlar da çalışıyorlar gibi. Sanki her şeyi oraya gelmeden bilmemiz gerekiyor gibi tavır sergiliyorlar. Zaten telefonları da asla açmıyorlar. Aileme söyledim açmıyor telefonu. Biz oraya uzağız baya. Şimdilik çalıştığım şirkete de durumu anlattım. Beni werkstudent ten lütfen Teilzeit a çevirin vergisi neyse ödiyim kurtulayım şu sigorta illetinden diye. Ama ödeyeceğim vergi yükümlülüğü daha fazla olacakmış. Artık hayırlısı neyse o olsun modundayım.

İşin komiği bugün insan kaynakları AOK da benle ilgilenen kadını arayacak durumu soracak ortalık biraz karıştı anlamadım yani.
okulun Infothek'i de burnundan kıl aldırmıyor kafayı yemek üzereyim bana diyor ki diğer herkes gibi sen de sigortanı öde! kafayı yemiş.
Onun kendi ülkesi ile benim kendi ülkem arasında olan bir anlaşmayı nasıl hiçe sayar.

mertyiyitt yazdı: Cum Oca 14, 2022 1:10 pm Ben olsam öğrenci belgemi aileme yollayıp SGK'dan almayı denerdim öncelikle. SGK'daki memura göre de değişiyor durumlar. Aynı Almanya'da memura göre işlemin zorluğu değiştiği gibi. Eğer vermezlerse AOK'yı beklemek gerekebilir, birkaç durumda Türkiye'den belgeyi istediklerini duymuştum ama uzun sürer bence bu baya. Daha net fikirleri olan varsa yardım etsin lütfen. Ben de summer için kayıt yenileyeceğim AT/11'le.

Up!

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cum Oca 14, 2022 2:05 pm

Okul ile konuştunuz mu? nasıl yapacaklar? Ben 2. semesterdayım 3. için kayıt yapmak istiyordum bu sorun çıktı işte. Diyorlar önceden pandemi dolayısıyla sağlık sigortasını sonra verebiliyordun.. Yahu ben uluslararası bir öğrenciyim burdaki insanlarla aynı şartlara sahip değilim. Biliyordum bi yerde bu patlak verecek diye.

Keşke AT11 i 1-2 senelik falan verseler ya :/
mertyiyitt yazdı: Cum Oca 14, 2022 1:10 pm Ben olsam öğrenci belgemi aileme yollayıp SGK'dan almayı denerdim öncelikle. SGK'daki memura göre de değişiyor durumlar. Aynı Almanya'da memura göre işlemin zorluğu değiştiği gibi. Eğer vermezlerse AOK'yı beklemek gerekebilir, birkaç durumda Türkiye'den belgeyi istediklerini duymuştum ama uzun sürer bence bu baya. Daha net fikirleri olan varsa yardım etsin lütfen. Ben de summer için kayıt yenileyeceğim AT/11'le.

Up!

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Cum Oca 14, 2022 6:20 pm

benjamin21 yazdı: Cum Oca 14, 2022 2:05 pm Okul ile konuştunuz mu? nasıl yapacaklar? Ben 2. semesterdayım 3. için kayıt yapmak istiyordum bu sorun çıktı işte. Diyorlar önceden pandemi dolayısıyla sağlık sigortasını sonra verebiliyordun.. Yahu ben uluslararası bir öğrenciyim burdaki insanlarla aynı şartlara sahip değilim. Biliyordum bi yerde bu patlak verecek diye.

Keşke AT11 i 1-2 senelik falan verseler ya :/
Abi ben SGK'ya gittiğimde belgemi tercüme falan ettirmeden verdim. Direkt İngilizce olarak götürdüm aldılar. Kadın şak diye 10 dk'da verdi belgemi. 6 ay değil de en azından 1 yıllık falan verseler keşke. Bence yıldırmak için yapılmış bir şey sonuçta adamlar senden 110 Euro almak isteyecek, neden senin bedava belgenle uğraşsınlar ki. Böyle düşünmeye başladım. Bide bu belge varken hastalanmamaya çalışmak en iyisi, çok büyük bir hastalık çıkmazsa veya corona vs. cidden çekilecek çile değil. İşten iyi para alıyorsanız veya bütçeniz müsaitse verin 110 Euro'yu gitsin, bu strese değmez bence.

Okulunda gerçekten çok sert davranmış. Bizim okul kayıttan sonra kabul etmişlerdi belgeyi. Göçmenlerin az olduğu bir bölgede mi yaşıyorsun acaba. O yüzden mi bu kadar anlayışsızlar? Gelecek dönem için mail atacağım şimdi. Durumu öğrendiğim zaman size de haber veririm.

oykum.ozgulsum

Mesaj gönderen oykum.ozgulsum » Cmt Oca 15, 2022 1:06 am

benjamin21 yazdı: Çrş Oca 12, 2022 4:26 pm Sommersemester kayıt olucam okul diyorki 01.04.2022 den geçerli sigortanız olması gerekiyor… cidden anlamıyorum okula dedim benim sigortamı almam için öğrenci belgemin olması gerekiyor diye.. SGK da vermeyecek bu belgeyi adım gibi biliyorum…

AT-11 belgesini öğrenci olmasak da yurt dışı seyahatlerinde alma hakkımız varmış ve aynı belgeyi veiyolarlamış öğrencilere verilenle.6 aylık. Ben sömestır tarihinden başlamasını istemediğim için normal tatile gidiyormuş gibi okulla ilgili belgeleri vemeden almamı önerdiler SGK dan öyle yaptım.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cmt Oca 15, 2022 2:43 am

Normal sartarda 3 aylik veriyolar. O zaman niye bosuna ceviri yapip oyle gidiyoruz biz?

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cmt Oca 15, 2022 2:47 am

Tesekkur ederim. Ben hessendayim aslinda. Butun moralim bozuldu yani. Cidden bu belge ile hayatta kalmaya bakmak lazim. Arada tr ye gidince butun doktorlara gidiyorum hahaha. Obur turlu burda 1 seneye randevu geliyor e ben öldüm o zamana kadar.

Benim anlamadığım bir konu var bilgin var midir? Simdi biz sonjcta almanyaya geldik burda kalicaz yani. Biz AT11 ile su anda sagliktan faydlaniyoruz. Mezun olup ise girince AOK bize gecmise donelik aylari 110 ile carpip fatura edecek mi? Yani anlam veremiyorum bu duruma

mertyiyitt yazdı: Cum Oca 14, 2022 6:20 pm Abi ben SGK'ya gittiğimde belgemi tercüme falan ettirmeden verdim. Direkt İngilizce olarak götürdüm aldılar. Kadın şak diye 10 dk'da verdi belgemi. 6 ay değil de en azından 1 yıllık falan verseler keşke. Bence yıldırmak için yapılmış bir şey sonuçta adamlar senden 110 Euro almak isteyecek, neden senin bedava belgenle uğraşsınlar ki. Böyle düşünmeye başladım. Bide bu belge varken hastalanmamaya çalışmak en iyisi, çok büyük bir hastalık çıkmazsa veya corona vs. cidden çekilecek çile değil. İşten iyi para alıyorsanız veya bütçeniz müsaitse verin 110 Euro'yu gitsin, bu strese değmez bence.

Okulunda gerçekten çok sert davranmış. Bizim okul kayıttan sonra kabul etmişlerdi belgeyi. Göçmenlerin az olduğu bir bölgede mi yaşıyorsun acaba. O yüzden mi bu kadar anlayışsızlar? Gelecek dönem için mail atacağım şimdi. Durumu öğrendiğim zaman size de haber veririm.

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Cmt Oca 15, 2022 8:43 pm

benjamin21 yazdı: Cmt Oca 15, 2022 2:47 am Tesekkur ederim. Ben hessendayim aslinda. Butun moralim bozuldu yani. Cidden bu belge ile hayatta kalmaya bakmak lazim. Arada tr ye gidince butun doktorlara gidiyorum hahaha. Obur turlu burda 1 seneye randevu geliyor e ben öldüm o zamana kadar.

Benim anlamadığım bir konu var bilgin var midir? Simdi biz sonjcta almanyaya geldik burda kalicaz yani. Biz AT11 ile su anda sagliktan faydlaniyoruz. Mezun olup ise girince AOK bize gecmise donelik aylari 110 ile carpip fatura edecek mi? Yani anlam veremiyorum bu duruma
Hayır tabi ki, AT11 senin hakkın olan bir antlaşma. Sadece çok bilinen bir şey değil sanırım elindeki belgelerle doktora gidince bazıları bu belgenin ne olduğunu anlamıyor, sigorta kartını görmek istiyorlar. Yoksak kaçak falan bir şey yaptığın yok, geriye dönük bir şey istenmesi söz konusu değil.

İşe girdiğin zaman zaten bazı kurumsal şirketler çalışanlarına sağlık sigortası olanağı sunabiliyorlar maaş teklifi ile birlikte. Yoksa kendin yaptıracaksın artık 110 Euro ya da o paket kaç paraysa.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Pzr Oca 16, 2022 1:01 am

Temmuz ayi gibi sordum ben. Geriye donuk geldigim gunden itibaren baslayan bir ucret cikardilar…

bu semester hayatta kalabilirsem, diger semester dersleri ikiser ikiser alip erkenden bitirmek istiyorum. Normalde bir semesterda 6 ders aliyoruz 9 a cikarip 1-2 semester azaltayim. Yorulmuske yani artik.. (felc ali riza efendi emojisi)
mertyiyitt yazdı: Cmt Oca 15, 2022 8:43 pm Hayır tabi ki, AT11 senin hakkın olan bir antlaşma. Sadece çok bilinen bir şey değil sanırım elindeki belgelerle doktora gidince bazıları bu belgenin ne olduğunu anlamıyor, sigorta kartını görmek istiyorlar. Yoksak kaçak falan bir şey yaptığın yok, geriye dönük bir şey istenmesi söz konusu değil.

İşe girdiğin zaman zaten bazı kurumsal şirketler çalışanlarına sağlık sigortası olanağı sunabiliyorlar maaş teklifi ile birlikte. Yoksa kendin yaptıracaksın artık 110 Euro ya da o paket kaç paraysa.

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Oca 20, 2022 1:58 pm

Sizde bir gelişme var mı?
mertyiyitt yazdı: Cum Oca 14, 2022 6:20 pm Abi ben SGK'ya gittiğimde belgemi tercüme falan ettirmeden verdim. Direkt İngilizce olarak götürdüm aldılar. Kadın şak diye 10 dk'da verdi belgemi. 6 ay değil de en azından 1 yıllık falan verseler keşke. Bence yıldırmak için yapılmış bir şey sonuçta adamlar senden 110 Euro almak isteyecek, neden senin bedava belgenle uğraşsınlar ki. Böyle düşünmeye başladım. Bide bu belge varken hastalanmamaya çalışmak en iyisi, çok büyük bir hastalık çıkmazsa veya corona vs. cidden çekilecek çile değil. İşten iyi para alıyorsanız veya bütçeniz müsaitse verin 110 Euro'yu gitsin, bu strese değmez bence.