Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Eğitim Almak İçin İdeal Dil Seviyesi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kuheylan

Eğitim Almak İçin İdeal Dil Seviyesi

Mesaj gönderen Kuheylan » Cum Oca 07, 2022 11:37 pm

Arkadaşlar selam.
Sormak istediğim soru şu,
A1 Almanca ile bile ön kabul veren üniversiteler var ancak bu durumda konsolosluk vizede sıkıntı çıkartıyor mu?
Dil açısından ön kabul ile gelmek için en ideal seviye sizce hangisidir?

Kuheylan

Re: Eğitim Almak İçin İdeal Dil Seviyesi

Mesaj gönderen Kuheylan » Cum Oca 07, 2022 11:58 pm

Edit : Gürkan Beyin 0 Almanca ile bir öğrenciye Berlin'de ön kabul aldırdığını gördüm şimdi İnstagramdan. Bu olasılık yaygın mıdır yoksa nadir olarak mümkün olabilir mi?

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 08, 2022 1:26 pm

Kuheylan yazdı: Cum Oca 07, 2022 11:37 pm Arkadaşlar selam.
Sormak istediğim soru şu,
A1 Almanca ile bile ön kabul veren üniversiteler var ancak bu durumda konsolosluk vizede sıkıntı çıkartıyor mu?
Dil açısından ön kabul ile gelmek için en ideal seviye sizce hangisidir?
Merhaba, öncelikle dil sertifikası olmadan ya da A1 ile vize alanları duyuyorum forumdan fakat bu kesinlikle yaygın değil, kimsenin almak istemediği bir risk olduğunu düşünüyorum ve hatta duyuyorum da.
2.sorunuza gelecek olursam finansal açıdan bir sıkıntım yok diyorsanız tabi ki yerinde öğrenmek her zaman daha iyidir fakat benim şahsi fikrim A1 ve A2'nin hatta B1'in de Türkiye'de güzel bir şekilde halledilebileceğini düşünüyorum. Dil açısından ön kabul alarak Almanya'ya gidip orada dil eğitimine devam etmek için ben B1'i abartısız ve tam bir ideal seviye olarak görüyorum. Aslında bu kişiden kişiye göre de değişebilir özellikle finans açısından. C1'i Türkiye'de tamamlayıp direkt üniversiteye başlamak için telc'e girenler de var bu arada. Ama orada kesin dil eğitimi alacağım diyorsanız B1 dediğim gibi ideal bir seviye. Hem oraya gittiğinizde dili orta seviyede bildiğiniz için alışma süreciniz çok çok hızlanır hem de orada tamamlamanız gereken resmi işlerde işiniz çok daha kolaylaşır.
Editlediğiniz yazı hakkında, bazı üniversiteler hiç Almanca bilmeyen öğrencilere de şartlı kabul verebiliyor. Deutschstudent'in internet sayfasına da bakarsanız üniversitelerin tanıtımı yapılmış zaten oradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kafanızda belirli bir üniversite varsa o üniversitenin sayfasından da ön kabul şartlarına bakabilirsiniz. Başarılar:))

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Cmt Oca 08, 2022 1:46 pm

Cezeri yazdı: Cmt Oca 08, 2022 1:26 pm Merhaba, öncelikle dil sertifikası olmadan ya da A1 ile vize alanları duyuyorum forumdan fakat bu kesinlikle yaygın değil, kimsenin almak istemediği bir risk olduğunu düşünüyorum ve hatta duyuyorum da.
2.sorunuza gelecek olursam finansal açıdan bir sıkıntım yok diyorsanız tabi ki yerinde öğrenmek her zaman daha iyidir fakat benim şahsi fikrim A1 ve A2'nin hatta B1'in de Türkiye'de güzel bir şekilde halledilebileceğini düşünüyorum. Dil açısından ön kabul alarak Almanya'ya gidip orada dil eğitimine devam etmek için ben B1'i abartısız ve tam bir ideal seviye olarak görüyorum. Aslında bu kişiden kişiye göre de değişebilir özellikle finans açısından. C1'i Türkiye'de tamamlayıp direkt üniversiteye başlamak için telc'e girenler de var bu arada. Ama orada kesin dil eğitimi alacağım diyorsanız B1 dediğim gibi ideal bir seviye. Hem oraya gittiğinizde dili orta seviyede bildiğiniz için alışma süreciniz çok çok hızlanır hem de orada tamamlamanız gereken resmi işlerde işiniz çok daha kolaylaşır.
Editlediğiniz yazı hakkında, bazı üniversiteler hiç Almanca bilmeyen öğrencilere de şartlı kabul verebiliyor. Deutschstudent'in internet sayfasına da bakarsanız üniversitelerin tanıtımı yapılmış zaten oradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kafanızda belirli bir üniversite varsa o üniversitenin sayfasından da ön kabul şartlarına bakabilirsiniz. Başarılar:))
Hocam çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için.
Peki B1'in tamamlanmasından mı bahsediyoruz yoksa A2 bitip B1' başlamaktan mı bahsediyoruz? Bu durumda şimdiden başlasak Yaz başvuru dönemine kadar bahsedeceğiniz seviyeye gelip şartlı kabul alabilecek bir duruma gelebilir miyiz?

Ayrıca B1 İngilizcem üzerine ielts çalışıp 6.5 alabilmek mi benim için daha garanti olur yoksa sıfırdan şartlı kabul için Almanca kasmak mı?

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 08, 2022 3:01 pm

Kuheylan yazdı: Cmt Oca 08, 2022 1:46 pm Hocam çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için.
Peki B1'in tamamlanmasından mı bahsediyoruz yoksa A2 bitip B1' başlamaktan mı bahsediyoruz? Bu durumda şimdiden başlasak Yaz başvuru dönemine kadar bahsedeceğiniz seviyeye gelip şartlı kabul alabilecek bir duruma gelebilir miyiz?

Ayrıca B1 İngilizcem üzerine ielts çalışıp 6.5 alabilmek mi benim için daha garanti olur yoksa sıfırdan şartlı kabul için Almanca kasmak mı?
Ne demek rica ediyorum. Eğer imkanınız ve süreniz varsa Türkiye'de B1'i tamamlamak daha doğru olur demek istemiştim. Almanya öğrenci vizesi için başvuranların büyük bir çoğunluğu b1 ile başvuruyor. A2 ile de başvurup vize alan yine birçok insan var.
Aslında kişiden kişiye o kadar değişiyor ki bu dil öğrenme süreci yani inanın o kadar uçuk şeyler duydum ki, bugün forumdaki @tunuzn kullanıcı adlı arkadaşımızın "DRA danışmanlık" adıyla açtığı başlık sayesinde izlediğim, Almanya'da üniversite okuyan 21 yaşındaki bu bahsedilen danışmanlığın sahibi olan hanımefendi instagram sayfasındaki bir videoda 1 sene içerisinde C2 seviyesine geldiğini söylüyordu. Bilmiyorum bu örnek ne kadar mümkün tartışmaya çok açık tabi :D
Tam ne kadar süreniz var bilmiyorum fakat eğer B1 ingilizceniz varsa internette Almanca öğrenmek için Türkçe videoların haricinde o kadar güzel ingilizce kaynaklı videolar var ki size çok ilerleme kaydettireceğine eminim.

"Ayrıca B1 İngilizcem üzerine ielts çalışıp 6.5 alabilmek mi benim için daha garanti olur yoksa sıfırdan şartlı kabul için Almanca kasmak mı?"
Bu yazdığınız kısmı tam olarak anlayamadım ieltsten 6.5 alma nedeniniz nedir?

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Cmt Oca 08, 2022 3:08 pm

Cezeri yazdı: Cmt Oca 08, 2022 3:01 pm Ne demek rica ediyorum. Eğer imkanınız ve süreniz varsa Türkiye'de B1'i tamamlamak daha doğru olur demek istemiştim. Almanya öğrenci vizesi için başvuranların büyük bir çoğunluğu b1 ile başvuruyor. A2 ile de başvurup vize alan yine birçok insan var.
Aslında kişiden kişiye o kadar değişiyor ki bu dil öğrenme süreci yani inanın o kadar uçuk şeyler duydum ki, bugün forumdaki @tunuzn kullanıcı adlı arkadaşımızın "DRA danışmanlık" adıyla açtığı başlık sayesinde izlediğim, Almanya'da üniversite okuyan 21 yaşındaki bu bahsedilen danışmanlığın sahibi olan hanımefendi instagram sayfasındaki bir videoda 1 sene içerisinde C2 seviyesine geldiğini söylüyordu. Bilmiyorum bu örnek ne kadar mümkün tartışmaya çok açık tabi :D
Tam ne kadar süreniz var bilmiyorum fakat eğer B1 ingilizceniz varsa internette Almanca öğrenmek için Türkçe videoların haricinde o kadar güzel ingilizce kaynaklı videolar var ki size çok ilerleme kaydettireceğine eminim.

"Ayrıca B1 İngilizcem üzerine ielts çalışıp 6.5 alabilmek mi benim için daha garanti olur yoksa sıfırdan şartlı kabul için Almanca kasmak mı?"
Bu yazdığınız kısmı tam olarak anlayamadım ieltsten 6.5 alma nedeniniz nedir?
Anladım hocam yani Almancayı İngilizce üzerinden öğrenmek iki türlü de fayda sağlar diyorsunuz.
Alt kısımdaki soru da şu,yani orada Almanca master yapmak yerine İngilizce yapmak için gerekli olan IELTS şartını yerine getirmek.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 08, 2022 5:18 pm

Kuheylan yazdı: Cmt Oca 08, 2022 3:08 pm Anladım hocam yani Almancayı İngilizce üzerinden öğrenmek iki türlü de fayda sağlar diyorsunuz.
Alt kısımdaki soru da şu,yani orada Almanca master yapmak yerine İngilizce yapmak için gerekli olan IELTS şartını yerine getirmek.
Evet kesinlikle fayda sağlayacaktır. Almanya'da yaşamayı düşünüyorsanız sizin de bildiğiniz üzere Almancayı her türlü öğrenmek zorundasınız. Orada iş bulmak için zaten Almanca bilmeniz gerekecek, ingilizce eğitim görürseniz haliyle master yapıp bitirdikten sonra bir de Almancayı öğrenmek için çabalayacaksınız. En başından dili hallederseniz sertifikayı halledip okula başladığınızda dilinizi üniversitede, gerek derslerle olsun gerekse çevrenizle olsun zaten istemeden de olsa geliştireceksiniz. Bu da size orada uyum sağlayabilmek için ekstra bir süre kazandıracaktır. Bu bağlamda düşünecek olursak bence eğer hedefiniz orada master eğitiminizi tamamladıktan sonra bir işe girmekse nihayetinde Almanca öğrenim görmeniz daha akılcı bir davranış olacaktır diye düşünüyorum

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Pzt Oca 10, 2022 9:03 pm

Cezeri yazdı: Cmt Oca 08, 2022 5:18 pm Evet kesinlikle fayda sağlayacaktır. Almanya'da yaşamayı düşünüyorsanız sizin de bildiğiniz üzere Almancayı her türlü öğrenmek zorundasınız. Orada iş bulmak için zaten Almanca bilmeniz gerekecek, ingilizce eğitim görürseniz haliyle master yapıp bitirdikten sonra bir de Almancayı öğrenmek için çabalayacaksınız. En başından dili hallederseniz sertifikayı halledip okula başladığınızda dilinizi üniversitede, gerek derslerle olsun gerekse çevrenizle olsun zaten istemeden de olsa geliştireceksiniz. Bu da size orada uyum sağlayabilmek için ekstra bir süre kazandıracaktır. Bu bağlamda düşünecek olursak bence eğer hedefiniz orada master eğitiminizi tamamladıktan sonra bir işe girmekse nihayetinde Almanca öğrenim görmeniz daha akılcı bir davranış olacaktır diye düşünüyorum
Hocam çok teşekkür ederim.
Tam olarak sizin dediğiniz gibi düşünüyorum. Amacım orada yüksek lisansı bitirmek ve iş bulup kalabilmek. Bunun ne kadar mümkün olabileceğini de düşünüyorum açıkçası çünkü kimisi aslında bunun hayaliyle oraya gitmenin güzel fakat hayal edildiği gibi kolay olmadığını söylüyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Pzt Oca 10, 2022 11:01 pm

Kuheylan yazdı: Pzt Oca 10, 2022 9:03 pm Hocam çok teşekkür ederim.
Tam olarak sizin dediğiniz gibi düşünüyorum. Amacım orada yüksek lisansı bitirmek ve iş bulup kalabilmek. Bunun ne kadar mümkün olabileceğini de düşünüyorum açıkçası çünkü kimisi aslında bunun hayaliyle oraya gitmenin güzel fakat hayal edildiği gibi kolay olmadığını söylüyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben 21 yaşındayım lisans için TU Dortmund'tan makine mühendisliği için kabul aldım. Konuşmam benim de henüz gitmediğim için pek doğru olmaz ama naçizane düşüncelerimi söyleyim.
İş açısından durum nedir, ne değildir bilemiyorum tabi bu iş sektörlerine göre değişiyordur fakat ben şahsen kendimi her konuda hep zor senaryolara göre hazırlıyorum. Eğer orada kalmak istiyorsanız, üniversitenizi bitirdikten sonra orada işsiz kalıp Türkiye'ye geri döneceğinizi pek sanmıyorum.
Ayrıca şunları da söylemek istiyorum. Burada Almanya'da yaşayan arkadaşlarımız da eminim doğrulayacaktır, farklı bir kültürün, dilin getirdiği o şoktan erken çıkmanın biraz da insanın önceden "konfor alanından" ne kadar çıkıp çıkmadığına bağlı diye düşünüyorum. Tabi gidip orada yaşamadan bunları rahatça söylemesi kulağa basit geliyor, inşallah hepimiz için en iyisi olur

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Pzt Oca 10, 2022 11:06 pm

Cezeri yazdı: Pzt Oca 10, 2022 11:01 pm Ben 21 yaşındayım lisans için TU Dortmund'tan makine mühendisliği için kabul aldım. Konuşmam benim de henüz gitmediğim için pek doğru olmaz ama naçizane düşüncelerimi söyleyim.
İş açısından durum nedir, ne değildir bilemiyorum tabi bu iş sektörlerine göre değişiyordur fakat ben şahsen kendimi her konuda hep zor senaryolara göre hazırlıyorum. Eğer orada kalmak istiyorsanız, üniversitenizi bitirdikten sonra orada işsiz kalıp Türkiye'ye geri döneceğinizi pek sanmıyorum.
Ayrıca şunları da söylemek istiyorum. Burada Almanya'da yaşayan arkadaşlarımız da eminim doğrulayacaktır, farklı bir kültürün, dilin getirdiği o şoktan erken çıkmanın biraz da insanın önceden "konfor alanından" ne kadar çıkıp çıkmadığına bağlı diye düşünüyorum. Tabi gidip orada yaşamadan bunları rahatça söylemesi kulağa basit geliyor, inşallah hepimiz için en iyisi olur
Çok teşekkürler hocam.Ben de TU Dortmund ya da Darmstadt'ta Lojistik üzerine yüksek lisans bakıyorum bu ara. Eğer nasip olur da Dortmund'a gelirsem seni bulmaya çalışırım :) Bu arada başvuruyu kendiniz mi yaptınız yoksa bir danışman üzerinden mi?

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Sal Oca 11, 2022 10:30 am

Kuheylan yazdı: Pzt Oca 10, 2022 11:06 pm Çok teşekkürler hocam.Ben de TU Dortmund ya da Darmstadt'ta Lojistik üzerine yüksek lisans bakıyorum bu ara. Eğer nasip olur da Dortmund'a gelirsem seni bulmaya çalışırım :) Bu arada başvuruyu kendiniz mi yaptınız yoksa bir danışman üzerinden mi?
Başarılar şimdiden inşallah istediğin üniversiteye kabul alırsın. Dortmund'a gelirsen tabi neden olmasın:D Ben vize başvurusunu da, üniversite başvurusunu da hiç danışmanlık yardımı almadan kendim yaptım. Zaten uni-assist'e eklenecek evraklar da sitede belirtiliyor, vize için gereken evraklar da randevuyu aldıktan sonra verilen pdfte gözüküyor. Gözümüzde büyütüyoruz biraz galiba yoksa tek başımıza halledilemeyecek bir durum yok ortada. Süreçte yardıma ihtiyaç olunca da zaten bu forumda bir sürü başlık açılmış birinden birinde sorumun cevabını bulmuştum, sağolsunlar. Siz de kafanıza bir şey takıldığında forumda aratabilirsiniz, büyük nimet gerçekten

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Sal Oca 11, 2022 10:49 am

Cezeri yazdı: Sal Oca 11, 2022 10:30 am Başarılar şimdiden inşallah istediğin üniversiteye kabul alırsın. Dortmund'a gelirsen tabi neden olmasın:D Ben vize başvurusunu da, üniversite başvurusunu da hiç danışmanlık yardımı almadan kendim yaptım. Zaten uni-assist'e eklenecek evraklar da sitede belirtiliyor, vize için gereken evraklar da randevuyu aldıktan sonra verilen pdfte gözüküyor. Gözümüzde büyütüyoruz biraz galiba yoksa tek başımıza halledilemeyecek bir durum yok ortada. Süreçte yardıma ihtiyaç olunca da zaten bu forumda bir sürü başlık açılmış birinden birinde sorumun cevabını bulmuştum, sağolsunlar. Siz de kafanıza bir şey takıldığında forumda aratabilirsiniz, büyük nimet gerçekten
Evet hocam arandıktan sonra her sorunun cevabı bulunabiliyor gerçekten. Çok teşekkür ederim tekrardan yanıtlarınız için. Şimdiden başarılı bi üniversite hayatı diliyorum :)

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Sal Oca 11, 2022 8:39 pm

Kuheylan yazdı: Sal Oca 11, 2022 10:49 am Evet hocam arandıktan sonra her sorunun cevabı bulunabiliyor gerçekten. Çok teşekkür ederim tekrardan yanıtlarınız için. Şimdiden başarılı bi üniversite hayatı diliyorum :)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu, rica ederim:) Çok teşekkür ediyorum size de başarılar, bütün işleriniz rast gitsin inşallah, kolay gelsin:)

siyarcelebi

Mesaj gönderen siyarcelebi » Prş Oca 20, 2022 10:21 pm

Cezeri yazdı: Pzt Oca 10, 2022 11:01 pm Ben 21 yaşındayım lisans için TU Dortmund'tan makine mühendisliği için kabul aldım. Konuşmam benim de henüz gitmediğim için pek doğru olmaz ama naçizane düşüncelerimi söyleyim.
Merhaba, TU dortmund dan bizimde sıfır dil ile kabulümüz geldi. Fakat kabulden sonraki işlemlerle ilgili biraz kafam karıştı. Bununla ilgili nasıl iletişime geçebiliriz ? Ya da kabul aldıktan sonra okula kayıt yaptırmak zorundamıyız ? Nasıl bir yol izliyoruz ? Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Cum Oca 21, 2022 11:19 pm

siyarcelebi yazdı: Prş Oca 20, 2022 10:21 pm Merhaba, TU dortmund dan bizimde sıfır dil ile kabulümüz geldi. Fakat kabulden sonraki işlemlerle ilgili biraz kafam karıştı. Bununla ilgili nasıl iletişime geçebiliriz ? Ya da kabul aldıktan sonra okula kayıt yaptırmak zorundamıyız ? Nasıl bir yol izliyoruz ? Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz ?
Hocam merhaba.Sıfır dil ile kabul için ekstra ne kriteriniz vardı acaba?Çünkü zor diye biliyorum ve ben de bunu merak ediyorum bu ara.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 29, 2022 3:52 pm

siyarcelebi yazdı: Prş Oca 20, 2022 10:21 pm Merhaba, TU dortmund dan bizimde sıfır dil ile kabulümüz geldi. Fakat kabulden sonraki işlemlerle ilgili biraz kafam karıştı. Bununla ilgili nasıl iletişime geçebiliriz ? Ya da kabul aldıktan sonra okula kayıt yaptırmak zorundamıyız ? Nasıl bir yol izliyoruz ? Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz ?

Merhaba, kusura bakmayın biraz geç cevap veriyorum. Bana kabul geldiğinde şöyle bir soru sormuştum üniversiteye:

Ich habe meine Universitätzulassung bekommen. Aber mein Sprachniveau ist immer noch B1. Ich möchte das Niveau C1 in der türkei abschließen. Dann werde ich die telc C1 Hochschule Prüfung in deutschland ablegen. Wie lange habe ich Zeit, mich an der Universität einzuschreiben?"

şöyle bir cevap geldi umarım yardımcı olur:

Mit diesem Bescheid ist die Immatrikulation als Sprachkursstudierende/-r zwölf Monate ab Ausstellungsdatum möglich und damit auch im Folgesemester.

Ayrıca sizin de ekstra sorularınız varsa üniversitenin şu linkinden sorularınızı, size gelen kabul kağıdındaki Bewerbernummer ile birlikte sorabilirsiniz. Ben de henüz çok yeniyim bu süreçte, size de başarılar diliyorum.
service.tu-dortmund.de/online-application-contact

siyarcelebi

Mesaj gönderen siyarcelebi » Cmt Oca 29, 2022 3:58 pm

Cezeri yazdı: Cmt Oca 29, 2022 3:52 pm Merhaba, kusura bakmayın biraz geç cevap veriyorum. Bana kabul geldiğinde şöyle bir soru sormuştum üniversiteye:

Ich habe meine Universitätzulassung bekommen. Aber mein Sprachniveau ist immer noch B1. Ich möchte das Niveau C1 in der türkei abschließen. Dann werde ich die telc C1 Hochschule Prüfung in deutschland ablegen. Wie lange habe ich Zeit, mich an der Universität einzuschreiben?"

şöyle bir cevap geldi umarım yardımcı olur:

Mit diesem Bescheid ist die Immatrikulation als Sprachkursstudierende/-r zwölf Monate ab Ausstellungsdatum möglich und damit auch im Folgesemester.

Ayrıca sizin de ekstra sorularınız varsa üniversitenin şu linkinden sorularınızı, size gelen kabul kağıdındaki Bewerbernummer ile birlikte sorabilirsiniz. Ben de henüz çok yeniyim bu süreçte, size de başarılar diliyorum.
service.tu-dortmund.de/online-application-contact
Dediğiniz linkten sordum, ama cevap gelmedi henüz.
Sadece merak ettigim, dil kursu için bile kabul alsam üniversiteye kayit yaptirmak zorunda mıyız ? Yani belgeleri falan gönderecek miyiz ? Çünkü bir kisminda kayit yaptirmazsaniz geçerli olmaz gibi bir şey yazıyor.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 29, 2022 4:47 pm

siyarcelebi yazdı: Cmt Oca 29, 2022 3:58 pm Dediğiniz linkten sordum, ama cevap gelmedi henüz.
Sadece merak ettigim, dil kursu için bile kabul alsam üniversiteye kayit yaptirmak zorunda mıyız ? Yani belgeleri falan gönderecek miyiz ? Çünkü bir kisminda kayit yaptirmazsaniz geçerli olmaz gibi bir şey yazıyor.
Kayıt yaptırmazsanız geçerli olmaz diye nerede yazıyor tam bilmiyorum fakat benim durumum biraz farklı sizden. Ben Almanya'da bir dil kursu almayacağım. Açıkçası kabul yakın zamanda geldiği için bu kayıt olayına pek kafa yormadım çünkü yakın zamanda Almanya'ya gideceğim için direkt telc C1 Hochschule belgem ile üniversiteye tam kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Yani kendi açımdan düşünecek olursam, dil kursu öğrencisi olarak kayıt olmayacağım için şu anda kayıt olma zorunluluğuna tabi olacağımı zannetmiyorum. Eğer siz dil kursuna gidecekseniz, sizin açınızdan durum nasıl olur bilemiyorum. Bir bilgiye ulaşırsam yazarım buradan

siyarcelebi

Mesaj gönderen siyarcelebi » Cmt Oca 29, 2022 5:42 pm

Cezeri yazdı: Cmt Oca 29, 2022 4:47 pm Kayıt yaptırmazsanız geçerli olmaz diye nerede yazıyor tam bilmiyorum fakat benim durumum biraz farklı sizden. Ben Almanya'da bir dil kursu almayacağım. Açıkçası kabul yakın zamanda geldiği için bu kayıt olayına pek kafa yormadım çünkü yakın zamanda Almanya'ya gideceğim için direkt telc C1 Hochschule belgem ile üniversiteye tam kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Yani kendi açımdan düşünecek olursam, dil kursu öğrencisi olarak kayıt olmayacağım için şu anda kayıt olma zorunluluğuna tabi olacağımı zannetmiyorum. Eğer siz dil kursuna gidecekseniz, sizin açınızdan durum nasıl olur bilemiyorum. Bir bilgiye ulaşırsam yazarım buradan
Merhaba, son kısma bakarsaniz bu şekilde yaziyor kabul mektubunda.

++This official note allows you to enroll as language course student within twelve months from date of issue,

i.e. in the following semester as well.
Please note that you need to reapply for your degree program in due form and time after you have
successfully passed the German language course (DSH level 2 or equivalent). Additionally, please also note
that there are selection processes/ NC procedures (numerus clausus) for certain restricted degree
programs. More information on applications is provided on the following website: www.international.tu-
dortmund.de/en/application
Please keep in mind that not all degree programs are offered in the summer and winter semester. You can
find an overview of the current degree programs offered at
www.tu-dortmund.de/en/prospective-stude ... -programs/
This letter of admission is only valid for enrollment as a German language course student in the specified
period of time and cannot be extended. Furthermore, the letter is only valid if you provide complete and
correct information during your application. Please note that it also becomes invalid if you fail to enroll
during the specified period of time at TU Dortmund University or if you do not meet the admission and
enrollment requirements.
Please present this letter of admission to the relevant authorities if you are applying for a student visa or if
you need to present a document at your private German health insurance. ++

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cmt Oca 29, 2022 6:33 pm

siyarcelebi yazdı: Cmt Oca 29, 2022 5:42 pm Merhaba, son kısma bakarsaniz bu şekilde yaziyor kabul mektubunda.

++This official note allows you to enroll as language course student within twelve months from date of issue,

i.e. in the following semester as well.
Please note that you need to reapply for your degree program in due form and time after you have
successfully passed the German language course (DSH level 2 or equivalent). Additionally, please also note
that there are selection processes/ NC procedures (numerus clausus) for certain restricted degree
programs. More information on applications is provided on the following website: www.international.tu-
dortmund.de/en/application
Please keep in mind that not all degree programs are offered in the summer and winter semester. You can
find an overview of the current degree programs offered at
www.tu-dortmund.de/en/prospective-stude ... -programs/
This letter of admission is only valid for enrollment as a German language course student in the specified
period of time and cannot be extended. Furthermore, the letter is only valid if you provide complete and
correct information during your application. Please note that it also becomes invalid if you fail to enroll
during the specified period of time at TU Dortmund University or if you do not meet the admission and
enrollment requirements.
Please present this letter of admission to the relevant authorities if you are applying for a student visa or if
you need to present a document at your private German health insurance. ++
Evet ben de bunun Almancasına göz atmıştım. Hatta burada yazılan, şu yazının Almancası dikkatimi çekmişti.
(Türkçelerini karışıklık olmasın diye yazıyorum)
"This official note allows you to enroll as language course student within twelve months from date of issue."
"Bu resmi not, yayınlandığı tarihten itibaren on iki ay içinde dil kursu öğrencisi olarak kaydolmanızı sağlar."

Sonda yazan şu kısımda da,
"Please note that it also becomes invalid if you fail to enroll during the specified period of time at TU Dortmund University or if you do not meet the admission and enrollment requirements."
"TU Dortmund'a belirtilen süre içinde kayıt yaptırmazsanız veya kabul ve kayıt şartlarını yerine getirmezseniz de geçersiz olacağını lütfen unutmayın."

gönderilen belgede de böyle yazınca benim aklıma otomatik olarak 12 ay içerisinde dil kursu öğrencisi olarak kayıt olabileceğimiz geldi. Hatta bana cevap yazdıkları mailde de "This official note allows you to enroll as language course student within twelve months from date of issue." bu cümlenin Almancası gönderilince yine aynı şekilde 12 ay diye düşünmüştüm.

Ama eğer dil kursuna katılmayı düşünüyorsanız kesinlikle bu konu hakkında mail yazıp tam, kesin bir bilgi almalısınız.