Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Üniversite Değiştirme

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Hildegard

Almanya'da Üniversite Değiştirme

Mesaj gönderen Hildegard » Cum Oca 07, 2022 12:33 pm

Merhaba dostlarım. Herkese keyifli bir cuma günü diliyorum.

İlk önce durumumu kısaca bir özetleyeyim. Geçtiğimiz yaz Bremen, Bonn, Trier, Bayreuth ve Bochum gibi birçok üniversiteye başvurdum ve çoğundan kabul adım. Özellikle okumak istediğim üniversite Bonn Üniversitesiydi. Ancak C1 dil belgem olmadığı için ve DSH II sınavına da vizem olmadığı için gidemediğimden okula kayıt olamadım. Ben de Bayreuth Üniversitesine kaydoldum ve buraya taşındım (Bölümüm için B2 yeterliydi)

Önümde yaklaşık 8-9 aylık bir süre var. Bu sürede sıkı bir çalışmayla Telc C1 almayı planlıyorum. Ancak sorum şu :

1. Sıfırdan başvuru mu yapmak daha mantıklı yoksa buradaki kaydımı gitmek istediğim üniversiteye almak mı? (Bu süreç nasıl işler?)

2. Sıfırdan başvuru yapacak olursam ilk önce Bayreuth Üniversitesindeki kaydımı sildirmem mi gerekir ? (Bu durumda eğer diğer üniversitesiden kabul alamazsam ortada kalmış olurum)

3. Üniversite değiştirme tecrübeniz varsa benimle paylaşabilir misiniz ?

Şimdiden çok teşekkür ederim :roll:

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Almanya'da Üniversite Değiştirme

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 09, 2022 12:11 pm

1- Sifirdan basvuru.
2- Evet
3- Degistirdim, güzeldi
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Sal Oca 11, 2022 12:00 pm

Physiker yazdı: Pzr Oca 09, 2022 12:11 pm 1- Sifirdan basvuru.
2- Evet
3- Degistirdim, güzeldi
Hocam bir başka kişiyle daha görüştüğümde başvuru yapmak için kaydını sildirmene gerek yok, istediğin kadar okula başvuru yapabilirsin ancak kayıt olmadan önce kaydını sildirmen gerekiyor dedi. Ben de size bir kez daha sorup emin olmak istedim. Siz başvuru yapmak için dahi bir kaydım olmaması gerektiğini söylediniz sanırım. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için :))

erk008

Mesaj gönderen erk008 » Çrş Oca 12, 2022 3:49 am

Merhabalar, gecen Semester ben okul degistirdim. Kaydimi sildirmeden aktifken daha baska üniversiteden kabul aldiktan sonra, emin olunca eski üniversiteden aldigim kayit silme Belgesi(Exmatrikulation) ile yeni kaydimi yaptim.

OnurS

Mesaj gönderen OnurS » Sal May 03, 2022 2:21 am

Hildegard yazdı: Cum Oca 07, 2022 12:33 pm Merhaba dostlarım. Herkese keyifli bir cuma günü diliyorum.

İlk önce durumumu kısaca bir özetleyeyim. Geçtiğimiz yaz Bremen, Bonn, Trier, Bayreuth ve Bochum gibi birçok üniversiteye başvurdum ve çoğundan kabul adım. Özellikle okumak istediğim üniversite Bonn Üniversitesiydi. Ancak C1 dil belgem olmadığı için ve DSH II sınavına da vizem olmadığı için gidemediğimden okula kayıt olamadım. Ben de Bayreuth Üniversitesine kaydoldum ve buraya taşındım (Bölümüm için B2 yeterliydi)

Önümde yaklaşık 8-9 aylık bir süre var. Bu sürede sıkı bir çalışmayla Telc C1 almayı planlıyorum. Ancak sorum şu :

1. Sıfırdan başvuru mu yapmak daha mantıklı yoksa buradaki kaydımı gitmek istediğim üniversiteye almak mı? (Bu süreç nasıl işler?)

2. Sıfırdan başvuru yapacak olursam ilk önce Bayreuth Üniversitesindeki kaydımı sildirmem mi gerekir ? (Bu durumda eğer diğer üniversitesiden kabul alamazsam ortada kalmış olurum)

Merhabalar öncelikle tebrikler bir kaç sorum vardı yanıtlarsanız sevinirim 🙏
1-) başvurularınızı hangi alanda yapmıştınız ?
2-) tüm başvuruları Üni asisst üzerinden mi yaptınız ? Online başvuru alan üniversiteler hakkında bilginiz var mı ? 🙏

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 03, 2022 10:42 am

Basvuru yaparken kayit sildirmeye gerek yok, kayit yaparken kayit sildirmek gerekli.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Cmt May 14, 2022 11:45 pm

Physiker yazdı: Sal May 03, 2022 10:42 am Basvuru yaparken kayit sildirmeye gerek yok, kayit yaparken kayit sildirmek gerekli.
Merhabalar, okul değişim süreci hakkında ben de bir şey sormak istiyorum. Nisan 2022'de yeni başladığım Master programımı 1 dönem okuyup dönem biter bitmez kaydımı sildirip, Ekim 2022'de kabul aldığım başka bir şehirdeki okulun bölümüne başlamak istiyorum. Fakat vize, oturum izni, çalışma izni vs süreci konusunda kafam karışık. Örneğin oturum kartımı diğer şehre taşınana kadar alamamış olursam ne yapmak gerekiyor?
Ya da almış olsam sadece adresi değiştirerek yeni şehirde istediğim gibi okuyup aynı zamanda 20 saat de çalışabiliyor muyum?

jeforzi

Mesaj gönderen jeforzi » Çrş Tem 12, 2023 3:45 pm

ben de nisan 2023’ten beri frankfurtta öğrenciyim, ekimde münihte eğitime başlıcam. oturum konusunda ne yapacağımı şaşırdım frankfurt kasıma randevu veriyor o zaman frankfurta öğrenci olmuyor olacağım. münihten almaya çalışsam kasımda vizem bitiyor yetişmeyebilir ve münihte kalacak yerim yok ikametgahım yok ki oturum alayım. böyle bir şey yaşamış olan bana mesaj atabilir mi

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Eyl 05, 2023 9:25 am

Physiker yazdı: Sal May 03, 2022 10:42 am Basvuru yaparken kayit sildirmeye gerek yok, kayit yaparken kayit sildirmek gerekli.
Kayıt sildirme işlemleri ortalama ne kadar sürüyor? Bu başlıktakine benzer bir durum içerisindeyim fakat cevap bulamadım forumda. Ortada kalmamak adına bir üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum fakat dil belgemi alırsam kayıtlar bitmeden kaydımı sildirip diğerine kayıt olmak istiyorum fakat kayıt tarihlerinin bitmesine 10-13 gün kalmış oluyor yetişir mi yoksa uzun süren bir süreç mi bilginiz var mı?

levo35

Mesaj gönderen levo35 » Sal Eyl 05, 2023 1:33 pm

quarky yazdı: Sal Eyl 05, 2023 9:25 am Kayıt sildirme işlemleri ortalama ne kadar sürüyor? Bu başlıktakine benzer bir durum içerisindeyim fakat cevap bulamadım forumda. Ortada kalmamak adına bir üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum fakat dil belgemi alırsam kayıtlar bitmeden kaydımı sildirip diğerine kayıt olmak istiyorum fakat kayıt tarihlerinin bitmesine 10-13 gün kalmış oluyor yetişir mi yoksa uzun süren bir süreç mi bilginiz var mı?
Türkiyede okumak da başka bir seçenek . Bence tekrar düşünün. Yüksek lisansa gidebilirsiniz. Doktora'da da öğretim görevlisi gibi gozuktugunuzden maaş alırsınız.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Çrş Eyl 06, 2023 10:06 am

levo35 yazdı: Sal Eyl 05, 2023 1:33 pm Türkiyede okumak da başka bir seçenek . Bence tekrar düşünün. Yüksek lisansa gidebilirsiniz. Doktora'da da öğretim görevlisi gibi gozuktugunuzden maaş alırsınız.
Lisans'ta gitmeye kararlıyım sadece bu tarz soru işaretlerim var. Bilginiz var mı?

barneystinson

Mesaj gönderen barneystinson » Pzt Eyl 18, 2023 2:51 pm

Hildegard yazdı: Cum Oca 07, 2022 12:33 pm Merhaba dostlarım. Herkese keyifli bir cuma günü diliyorum.

Merhaba ben de bu sene Bayreuth Üniversitesine kayıt yaptırmayı düşünüyorum ama VPD belgem eksik. Uni Assist üzerinden bu belgeye başvursam ortalama kaç günde gelir? Çünkü son kayıt tarihini 28 Eylül olarak gösteriyor İnternette.