Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fachhochschule için de studienkolleg gerekir mi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ysfOrs

Fachhochschule için de studienkolleg gerekir mi

Mesaj gönderen ysfOrs » Pzt Eyl 20, 2021 6:24 pm

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi fachhochschule daha çok pratiğe dayalı bir eğitim sunuyor. Türkiye'deki meslek lisesi ve imam hatip mezunları Almanya'da uni okumak için studienkolleg yapmaları gerekiyor. Peki aynı şey fachhochschuleler için de geçerli mi? Türkiyedeki bir meslek veya imam hatip mezunu fh yapmak için stk yapmak zorunda mı? Teşekkürler.
jein

Kullanıcı avatarı
aariftr

Re: Fachhochschule için de studienkolleg gerekir mi

Mesaj gönderen aariftr » Pzt Eyl 20, 2021 7:56 pm

Evet Studienkolleg gerekiyor ama T-Kurs değil farklı bir kurs tipi var onun

ysfOrs

Mesaj gönderen ysfOrs » Pzt Eyl 20, 2021 11:20 pm

Ben informatik okumayı düşünüyorum. Stk'da en uygun olan t kurs gibi gelmişti. Araştırdım ama fh için özel kursları bulamadım. Bilginiz varsa yarımcı olur musunuz? Teşekkürler
jein

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Pzt Eyl 20, 2021 11:36 pm

ysfOrs yazdı: Pzt Eyl 20, 2021 11:20 pm Ben informatik okumayı düşünüyorum. Stk'da en uygun olan t kurs gibi gelmişti. Araştırdım ama fh için özel kursları bulamadım. Bilginiz varsa yarımcı olur musunuz? Teşekkürler
Eğer Hochschule'de okumak istiyoranız TI-Kurs yapmanız gerekiyor diye biliyorum. T-Kurs ile yalnızca Universität'lere yerleşiyorsunuz. Yine de detaylı bi araştırın.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Sal Eyl 21, 2021 12:21 am

ysfOrs yazdı: Pzt Eyl 20, 2021 6:24 pm Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi fachhochschule daha çok pratiğe dayalı bir eğitim sunuyor. Türkiye'deki meslek lisesi ve imam hatip mezunları Almanya'da uni okumak için studienkolleg yapmaları gerekiyor. Peki aynı şey fachhochschuleler için de geçerli mi? Türkiyedeki bir meslek veya imam hatip mezunu fh yapmak için stk yapmak zorunda mı? Teşekkürler.
Meslek veya imamhatipsen studienkolleg yapman zorunlu direk başvuramıyorsun diğer bir alternatifde kazandığının üniversitenin 1 senesini burda okumak

ysfOrs

Mesaj gönderen ysfOrs » Sal Eyl 21, 2021 11:40 am

Yorumlar için teşekkürler. Çok arada kaldım. Şuan imam hatipte lise son sınıfım. Aynı anda hem sınava hazırlanıyorum, hemde almanca kursuna gidiyorum. Seneye haziran gibi b1 veya b2 almancam olacak inşallah. Acaba burada bir sene lisans eğitimi mi almalıyım yoksa studienkolleg mi. Stk iyi gibi görünüyor hem uni ye hazırlık yapmış da olurum, ama dil seviyem b1-2 falan olacak ve öğrendim ki stk ya girmek çok da kolay değil, başvuran insan çok. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Teşekkürler
jein

nacho

Mesaj gönderen nacho » Sal Eyl 21, 2021 3:22 pm

ysfOrs yazdı: Sal Eyl 21, 2021 11:40 am Yorumlar için teşekkürler. Çok arada kaldım. Şuan imam hatipte lise son sınıfım. Aynı anda hem sınava hazırlanıyorum, hemde almanca kursuna gidiyorum. Seneye haziran gibi b1 veya b2 almancam olacak inşallah. Acaba burada bir sene lisans eğitimi mi almalıyım yoksa studienkolleg mi. Stk iyi gibi görünüyor hem uni ye hazırlık yapmış da olurum, ama dil seviyem b1-2 falan olacak ve öğrendim ki stk ya girmek çok da kolay değil, başvuran insan çok. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Teşekkürler
Benim görüşüm 1 senesini burda bitirmek bence hem bazı dersleride tanıttırma şansın oluyor ve daha masrafsız oluyor stk masraflı olabiliyor

AylinCelik

Mesaj gönderen AylinCelik » Sal Eyl 21, 2021 8:33 pm

Fachhochschule, Hochschule, Universität, Technische Universität vs. vs. alayi Hochschule yani Türkiye'deki üniversitelere tekabül ediyor.