Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

NC puanı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
scamble

NC puanı

Mesaj gönderen scamble » Çrş Haz 16, 2021 2:51 am

Merhabalar;

Ben 10 gün sonra yksye gireceğim fakat aklıma şu takıldı muhtemelen 350 ( 2,65 nc puanı yapıyor) alacağım diploma puanım çok düşük 60 puan EA hazırlandım hukuk istiyorum trde özel dahi olsa yerleşip ardından dile hazırlanacağım TR'de B1'e kadar öğrenip 6 ay kadar bir süre içinde sonra EF (şuan onu düşünüyorum( ile Berlin yada Münih dil okuluna gidip C1'e kadar öğreneceğim (3-6 ay kadar bir sürede b1'i c1 yapacağım) sonrasında hukuk için 10-12 okula başvurmayı düşünüyorum.
Örnek:
HU Berlin, FU Berlin, Leipzig Uni, Hamburg Uni, LMU Munih(hukuk puanı düşük gözüküyor),Kiel Uni gibi

Asıl sorum şu:Bununla alakalı bir başlık vardı ama tam benim olayımı anlatmadığı için bunu açıyorum Ben FU Berlinin Nicht-EU Bewerb/innen bölümünü gördüm NC tablosunda hukukta(rechtwissenschaft) almanlar için 1.5 kapatmış fakat ab dışı için(nicht-eu) bu sene 3,7 geçen sene 3,4 ile kapatmış okul eğer bahsettiğim şekilde 2,65 nc alırsam ve c1'e kadar çıkarsam sizce iyi bir başvuru ile mümkün mü ve çok ilginç değilmi puanların bu kadar farklı olması ab ile ab dışı için diyorum 1,5 den 3,7'ye

Birde leipzig uni hukukta nc frei almış bu sene almanları fu berlin gibi bir okul 1,5 den 3,7'ye düşmüşse yabancılarda, normalde frei olan leipzigde yabancıları düşük puanla yani frei alıyormudur mümkün gözüküyormu ve staatsexamen yazıyor rechtswissenschaft için bu normal lisans yani bachelor oluyor değilmi?

(FU berline bu nc konusunda mail attım ek olarak koyacağım.Almancası olanlar oradan daha iyi kavrayabilir durumu sanırım ayrıca tabloyuda koyacağım yine ek olarak )

Teşekkürler,başlıktan umarım kafasında aynı sorular olan herkes yararlanabilir
Dosya ekleri
image2.jpeg
image1.jpeg

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: NC puanı

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Haz 16, 2021 12:33 pm

Selam hocam evet girebilirsin.Puanların bu denli düşük olmasını,ab dışından giren kişi sayısına bağlı kontenjan olarak yorumluyorum.Kabul almanda sorun çıkacağını sanmıyorum fakat anadil seviyesinde Almanca bilmen gerektiğini söyleyebilirim.Bu konuyu Türkiye'de doğan birinin yine kendi ülkesinde okurken bile nasıl zorlandığını bilerek o şekilde yorumlayabilirsin.Bu arada bölümü bitirdikten sonra en az 2 kat zor staatsexamen sınavı var.Bir kere tekrar edilir ve ondan da kalırsan hukuk hayatın biter.Sınavın doktorluk uzman sınavından zor olduğu,kaybetme oranı da %50-60 civarlarındadır.Bunu böyle açıkça yazmamın sebebi Türkiye'den gelecek olmandır.Herhangi bir pişmanlık,üzüntü içerisine girmemen için baştan bütün olasılıkları hesaplamalısın.

scamble

Re: NC puanı

Mesaj gönderen scamble » Çrş Haz 16, 2021 2:24 pm

Evet, hukuk bitirdikten sonra sınav olduğunun bilincindeyim almanyada, amerikadan aşinayım bu olaya sınav oradada vardı çünkü açıkçası bu olaylara ben step-to-step yani adım adım bakıyorum öncelikli hedefim dili öğrenmek sonra kabul almak gibi ve en son adımı staatsexamen sınavını geçmek oluyor. Değerli fikir ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Yardımcı olmak isteyen başka kimse olursa çok memnun olurum