Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vatandaşlık hakkında yardım

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Poinrx

Vatandaşlık hakkında yardım

Mesaj gönderen Poinrx » Pzt May 10, 2021 5:11 pm

Almanya'da öğrenci vizesi ile gittiğimizde 4 sene ya da 3 sene okuduk diyelim vatandaşlık 8 yıl sonra alındığını biliyorum 4 sene okuduk 18 ay çalışma iznimiz oluyor 5 sene durmuş oluyoruz 2 senede yüksek lisans yaptıktan sonrada 2 yıl çalışma izni alınıyor bu süreleri kullanarak vatandaşlığa başvuru yapabilir miyim öğrenci vizesi ile Almanya'da yaşamak bana vatandaşlık verdirir mi.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Vatandaşlık hakkında yardım

Mesaj gönderen Alarech » Pzt May 10, 2021 7:07 pm

Poinrx yazdı: Pzt May 10, 2021 5:11 pm Almanya'da öğrenci vizesi ile gittiğimizde 4 sene ya da 3 sene okuduk diyelim vatandaşlık 8 yıl sonra alındığını biliyorum 4 sene okuduk 18 ay çalışma iznimiz oluyor 5 sene durmuş oluyoruz 2 senede yüksek lisans yaptıktan sonrada 2 yıl çalışma izni alınıyor bu süreleri kullanarak vatandaşlığa başvuru yapabilir miyim öğrenci vizesi ile Almanya'da yaşamak bana vatandaşlık verdirir mi.
Eyaletlere göre değişiyor.Mesela a eyaleti okuduğun senenin tamamını vatandaşlık için sayarken,b eyaleti okuduğun senenin yarısını sayıyor.

berkechk

Mesaj gönderen berkechk » Pzt May 10, 2021 10:34 pm

Alarech yazdı: Pzt May 10, 2021 7:07 pm Eyaletlere göre değişiyor.Mesela a eyaleti okuduğun senenin tamamını vatandaşlık için sayarken,b eyaleti okuduğun senenin yarısını sayıyor.
Bunu internetten öğrenebilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt May 10, 2021 11:58 pm

berkechk yazdı: Pzt May 10, 2021 10:34 pm Bunu internetten öğrenebilir miyiz?
Almanca kaynaklardan bulabilirsin.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal May 11, 2021 12:02 am

Bildiğim kadarıyla sadece bulunmak değil aynı zamanda emeklilik vergisi (Rentenversicherung) ödemiş olmak gerekiyor. En az 60 ay, yani 5 yıl. Ama burada Dortmundlu bir arkadaş 36 ay olduğunu söylemişti... Neye göre emin değilim.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Sal May 11, 2021 10:29 am

Vatandaşlığa başvurabilmen için önce sınırsız oturumun olması lazım. Okulu Almanya’da bitirirsen Blaue Karte alabiliyosun. Mangelberufe için yıllık ortalama 45 bin brüt veya diğer iş dalları için 55 bin civarı brüt kazanacağın bir iş bulman lazım. Blaue Karte aldıktan sonra eğer almanca bilgini kanıtlarsan (sanırım en az B1) 21 ay çalıştıktan sonra sınırsız oturum alıyorsun. Almancasız bu süre 33 aya çıkıyor. Sınırsız oturum aldıktan sonra vatandaşlığa başvurma hakkında oluyor. Ama eğitim süresinde burada geçirdiğin zamanın sayılıp sayılmayacağı yukarıda da söylendiği gibi eyalete göre değişiyor.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Poinrx

Mesaj gönderen Poinrx » Prş May 20, 2021 9:16 pm

Informatiker yazdı: Sal May 11, 2021 10:29 am Vatandaşlığa başvurabilmen için önce sınırsız oturumun olması lazım. Okulu Almanya’da bitirirsen Blaue Karte alabiliyosun. Mangelberufe için yıllık ortalama 45 bin brüt veya diğer iş dalları için 55 bin civarı brüt kazanacağın bir iş bulman lazım. Blaue Karte aldıktan sonra eğer almanca bilgini kanıtlarsan (sanırım en az B1) 21 ay çalıştıktan sonra sınırsız oturum alıyorsun. Almancasız bu süre 33 aya çıkıyor. Sınırsız oturum aldıktan sonra vatandaşlığa başvurma hakkında oluyor. Ama eğitim süresinde burada geçirdiğin zamanın sayılıp sayılmayacağı yukarıda da söylendiği gibi eyalete göre değişiyor.
Hangi eyaletlerde geçerli olduğunu nereden bulabilirim araştırdım bulamadım da