Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisans bitirme ,denklik ve resmi kurum.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cum Ağu 06, 2010 10:21 pm

.
1 haftadir Zeugnisanerkennungsstelle fur den Freistaat Bayern (kisaca denklik tanima birimi) ile maillesiyordum.
4 yillik universite bitirenler acaba bolumuyle hiiccc alakasiz bile olsa istedikleri frei bolume girebiliyorlarmi diye.

Sonuc:

EVET.

Bu sitede bu konuda genelde celiskili yorumlar vardi.Kimi girersin hakkin kimisi universiteye bagli kimiside kendi oss de kazandigin ve bitirdigin bolumle ilgili birsey olmali diyorlardi ama ust uste ayni soruyu sormamin sonucunda gelen cevap:

Turkiyede 4 yillik bir bolumu(acikogretim haric) bitirmis birisi tekrar bachelor yapmak istediginde universite ve de yer farki olmadan tum almanyada NC olmayan frei bolumlerde okumaya baslayabilir.Ama master yapmak istiyorsa alakali olmak zorundadir.

Hatta bana denklik icin buraya gondermene bile gerek yok direk Erlangendeki universiteye basvurabilirsiniz diyede mail geldi ki ben Bayernde once denklik alip onunla basvurmanin zorunlu oldugunu saniyordum.

Butun mailler hala bende ve bu kurum resmi bir kurum en iyisini onlar bilir diye dusunuyorum ama sasirdim da biraz.

SIZ NE DERSINIZ
???

cem1905

Mesaj gönderen cem1905 » Cmt Ağu 07, 2010 12:10 am

vallahi kardes bu yazinda sonra icim rahatladi dedigin gibi cok celiskili yazilar okumustum burda bu biraz daha net oldu ama aklima takilan bir soru daha turkiyede lisans bitirip mezun olmus bir insandan tekrar oss kazandi belgesi istiyorlarmi istiyorlarsa biraz sacma degilmi ben universiteyi kazanip bitireli bu yilla 6 oldu nerden bulacagim simdi :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 07, 2010 12:19 am

Bu site ilk kuruldugundan beri evet okuyabilir diyoruz biz zaten. sayet 4 yillik bir bolum bitirdiyseniz burda hic alakasiz bir bolume bachelor seviyesinden yani sifirdan baslayabilirsiniz evet. hatta bunun en iyi ornegi sitenin ilk uyelerinden crazyfb arkadasimiz.. fakat atlanilan bir nokta var ve cok onemli : TURK KONSOLOSLUGUNDA OGRENCI DOSYASI . yani diger bi deyisle askerlik ! . konsoloslukta askerliginiz uzatilmiyor. sayet boyle birsey yapacaksaniz askerligi kisa donem vs bi sekilde halledin.

Sayet bir ogrenci OSYM ye girip 4 yillik bir universiteyi bitirdiyse burda o bolume yakin bolumler secmek zorunda. Mesela hukuk kazanan birisi muhendislik okuyamaz. veya tr de lisansa baslayip birakanlar ; burda bambaska bir bolume gecemez ! master istiyorsaniz zaten olay apayri, o bolumun lisans derslerini karsiliyorsaniz ve not durumunuz iyiyse master kabulu alabilirsiniz. ornegin elektrik elektronik mezunu birisi almanya da bilgisayar muhendisligi masteri yapabilir. fizik mezunu makina muhendisligi masteri yapar vs.

kubkub66

Mesaj gönderen kubkub66 » Cmt Ağu 07, 2010 1:23 am

arkadaslar bu konuda cok detayli bir bilgim yok ama tecrubem var :) ben turkiyede egitim fakultesinde fizik ogretmenligi okudum ve bitirdim.daha sonra almanyada eczacilik yani pharmazie okumak istedim.sunu belirteyim pharmauie NC sinifinda yani sinirli bi bolum.basvurmadan once hicbir denklik veya baska birsey yapmadim.sadece burada dusseldorf universitesinde DSH prufung yaptim ve universitenin istedigi belgelerle birlikte yolladim ve hic beklemeden ilk muracatimda pharmazie bolumune kabul aldim ve suan okul devam ediyor.
ama benim bildigim kadariyla turkiyede 4 yillik veya daha fazla sureli bir bolum okuyunca sinirlama koymuyorlar.ama bu durum NC dahilindeki bolumler icin farkli olabilir

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cmt Ağu 07, 2010 1:39 am

bende testdaf hazirlik kursu icin uniye giderken bi arkadasla tanistim turkiyeden gelmis,turkiyede kimya bolumunu kazanmis(4 yillik dahi bitirmemis) fakat almanyada elektrotechnik okuyordu..nasil oluyor valla bana sormayin ama duydum demiyorum gordum okuyan:-)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 07, 2010 1:50 am

kimya kazanmissa elektrotechnik okuyabilir bu gayet normal.. ama dedigim gibi hukuk kazanip da muhendislik okuyamaz.. 4 yillik bolum bitiren burda her bolume basvurabilir.. nc de olsa basvurur.. sonucta nc nedir detayli aciklamasi var sitemizde. basligi acan arkadasin olayinda nc yi garantiye almak icin demisler. yani nc olmayan her bolumden kesin kabul alabilirsin fakat nc varsa bekleme listesine girersin yani garanti olmaz demek istemisler.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cmt Ağu 07, 2010 10:55 pm

Peki acaba kalktimi bu Bayern bolgesinde uni ye basvurmadan once denklik almanin zorunlu olmasi durumu.Ben yillardir oyle biliyordum zorunlu diye.Kadin yok direk basvurabilin diyor.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Ağu 09, 2010 2:50 pm

Herhangi bir bilgisi olan varmi ? Eger kalktiysa super cunku :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 09, 2010 5:20 pm

uni den uniye degisiyor ama bir cogu istiyor halen

elektrotechniker

Mesaj gönderen elektrotechniker » Sal Ağu 10, 2010 9:16 pm

Baden Wurtenberg icin konusuyorum ,eger hochschule veya fachhochschule basvuracaksan mutlaka denklik alman lazim, unilere basvurdugun zaman ise neden denklik belgesi istemiyorlar cunku uni bunyesinde zaten arastiriyorlar denklik konusunu.

webstern31

Mesaj gönderen webstern31 » Cmt Ağu 14, 2010 12:31 am

merhabalar. genel olarak tum forumu inceledim.ama tipta uzmanlik konusunda pek bilgiye rastlamadim.hacettepe tip\'tan 1.5 ay once mezun oldum. giden bir kac arkadasimdan dil vizesiyle gittiklerini sonradan bunu calisma vizesine dondurduklerini ama bunun oradaki profosorun yardimiyla yaptiklarini ogrendim. bu konuda yardiminizi istemek durumundayim cunku ailem tus\'a girmiyorum ve boyle bir sey dusunuyorum diye tedirginler ve sonucta garanti bir sey olmasini bekliyorlar.cunku kuskularimin ancak almanyaya kadar olan ki vize-bloklu hesap-yasam sartlari konusundaki kismina ait bilgiye sahip oldum.bu konuda yardimci olursaniz cok memnun olurum.simdiden tesekkurler.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cmt Ağu 21, 2010 5:11 pm

Okulda zaten oyle dedi.Biz kendimiz arastiriyoruz zaten oraya gerek yok dediler :)

ceyhan

Mesaj gönderen ceyhan » Pzr Ağu 22, 2010 1:10 pm

merhaba
ben turkiyede calisma ekonomisi ve endusturi ilikskilerini kazandim koln universitesinde boyle bi bolum varmi yada bu bolum hangi bolume denk duser