Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'den Almanya'ya Geçiş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
lilas

Türkiye'den Almanya'ya Geçiş

Mesaj gönderen lilas » Prş Nis 22, 2021 6:19 pm

Merhaba, ben Almanca dilinde Wirtschaftsinformatik okuyorum Türkiye'de. Seviyem B1, Haziran ayında B2 ile Almancaya devam edip C1 alabilirsem Almanya'ya başvurmayı düşünüyorum. Önceden de burada paylaşmıştım sanırım. Başvururken burada 3. sınıfı bitirmiş olacağım. Türkiye'de devam etme fikri beni artık çok geriyor, eğitimden verim alamıyorum ve burada bir gelecek göremiyorum. Yüksek lisans planlıyordum ama sanırım daha fazla kalmak istemiyorum.

3. sınıfın sonunda geçiş başvurusu yapmam vize konusunda şansımı büyük ölçüde zorlar mı?
-Türkiye'de bölümümle ilgili verilen eğitim işletme ağırlıklı fakat ben bundan memnun değilim ve Almanya'da seçmeli modüller çok fazla, bu sayede istediğim gibi Informatik alanında ders alma ve kendimi geliştirme fırsatı bulabilirim.
-Almanya'da ilk sene verilen temel zorunlu dersler burada birkaç derse bölünüp yaygın bir şekilde öğretiliyor aslında, süre olarak eğitim uzuyor ama verim sıfıra yakın.
-Zaten planlarımda yüksek lisans bölümü seçerken bile mevcuttu fakat Türkiye'de aldığım eğitimin beni herhangi bir yüksek lisans programına bile hazırladığını düşünmüyorum ve sağlam bir temel atmak istiyorum.
Almanya'ya gitmek için gerekçelerim gerçekten de bu şekilde.

Vize problemi olur mu gerçekten çok merak ediyorum. Tabii ki vize kişisel bir durum fakat genel bazda bazı değerlendirmeler olabilir. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu arada Türkiye'de de lisans ortalamam 3.0 civarında, başarısız bir öğrenci değilim. Bilemiyorum etkisi olur mu?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Türkiye'den Almanya'ya Geçiş

Mesaj gönderen Alarech » Prş Nis 22, 2021 8:31 pm

lilas yazdı: Prş Nis 22, 2021 6:19 pm Merhaba, ben Almanca dilinde Wirtschaftsinformatik okuyorum Türkiye'de. Seviyem B1, Haziran ayında B2 ile Almancaya devam edip C1 alabilirsem Almanya'ya başvurmayı düşünüyorum. Önceden de burada paylaşmıştım sanırım. Başvururken burada 3. sınıfı bitirmiş olacağım. Türkiye'de devam etme fikri beni artık çok geriyor, eğitimden verim alamıyorum ve burada bir gelecek göremiyorum. Yüksek lisans planlıyordum ama sanırım daha fazla kalmak istemiyorum.

3. sınıfın sonunda geçiş başvurusu yapmam vize konusunda şansımı büyük ölçüde zorlar mı?
-Türkiye'de bölümümle ilgili verilen eğitim işletme ağırlıklı fakat ben bundan memnun değilim ve Almanya'da seçmeli modüller çok fazla, bu sayede istediğim gibi Informatik alanında ders alma ve kendimi geliştirme fırsatı bulabilirim.
-Almanya'da ilk sene verilen temel zorunlu dersler burada birkaç derse bölünüp yaygın bir şekilde öğretiliyor aslında, süre olarak eğitim uzuyor ama verim sıfıra yakın.
-Zaten planlarımda yüksek lisans bölümü seçerken bile mevcuttu fakat Türkiye'de aldığım eğitimin beni herhangi bir yüksek lisans programına bile hazırladığını düşünmüyorum ve sağlam bir temel atmak istiyorum.
Almanya'ya gitmek için gerekçelerim gerçekten de bu şekilde.

Vize problemi olur mu gerçekten çok merak ediyorum. Tabii ki vize kişisel bir durum fakat genel bazda bazı değerlendirmeler olabilir. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu arada Türkiye'de de lisans ortalamam 3.0 civarında, başarısız bir öğrenci değilim. Bilemiyorum etkisi olur mu?
Türkiye'de lisans bitirip,hatta yüksek lisans bitirip bile Almanya'ya lisans için sıfırdan başlayanlar var.Sen sadece lisans tamamlama yapacaksın,bunun için bir vize problemi olmaz.Okuduğun üniversite işletme ağırlıklı olduğunu söyledin.Sadece başvuracağın üniversite birkaç dönem geriden başlatabilir.Kendin kararını vereceksin.Bana sorarsan eğer seneye son sınıfa geçiyorsan yüksek lisans için başvurmandır ama farklı planların vs varsa tabii ki de sana kalmış.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Prş Nis 22, 2021 8:45 pm

Alarech yazdı: Prş Nis 22, 2021 8:31 pm Türkiye'de lisans bitirip,hatta yüksek lisans bitirip bile Almanya'ya lisans için sıfırdan başlayanlar var.Sen sadece lisans tamamlama yapacaksın,bunun için bir vize problemi olmaz.Okuduğun üniversite işletme ağırlıklı olduğunu söyledin.Sadece başvuracağın üniversite birkaç dönem geriden başlatabilir.Kendin kararını vereceksin.Bana sorarsan eğer seneye son sınıfa geçiyorsan yüksek lisans için başvurmandır ama farklı planların vs varsa tabii ki de sana kalmış.
merhaba size birşey sorucam başlık açılmışken yeni başlık değil buraya yazayım dedim tr de kazanınca mesela üniye başlayınca ilk 1 senesini bitirince almanyaya başvurabiliyormuyuz yani 1 sene burda okudun 3 kaldı zaten ordada lisans 3 sene

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Nis 22, 2021 8:59 pm

nacho yazdı: Prş Nis 22, 2021 8:45 pm merhaba size birşey sorucam başlık açılmışken yeni başlık değil buraya yazayım dedim tr de kazanınca mesela üniye başlayınca ilk 1 senesini bitirince almanyaya başvurabiliyormuyuz yani 1 sene burda okudun 3 kaldı zaten ordada lisans 3 sene
1 sene okuduğun için geçiş işlemleri başlatarak başvuru yapabiliyorsun.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Prş Nis 22, 2021 9:33 pm

Alarech yazdı: Prş Nis 22, 2021 8:59 pm 1 sene okuduğun için geçiş işlemleri başlatarak başvuru yapabiliyorsun.
geçiş işlemleri nedir tam olarak

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Nis 22, 2021 11:07 pm

nacho yazdı: Prş Nis 22, 2021 9:33 pm geçiş işlemleri nedir tam olarak
Normal lise öğrencisi gibi kabul aldıktan sonra bölümdeki hocalarla konuşup dersleri saydırma vs

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Nis 22, 2021 11:19 pm

Alarech yazdı: Prş Nis 22, 2021 11:07 pm Normal lise öğrencisi gibi kabul aldıktan sonra bölümdeki hocalarla konuşup dersleri saydırma vs
Merhaba, acaba kabul aldığımız okullara ders dosyalarımızı yollasak, kayıttan önce hangi derslerin sayılacağını öğrenip ona göre kayıt yaptırmamız mümkün mü?

Sitedeki makalede (https://www.deutschstudent.com/portfoli ... tamamlama/) şöyle bir ifade geçiyor çünkü: "Kabul alip ders tanitim islemlerini gerceklestirdikten sonra size en uygun ve en cok ders tanittirdiginiz üniversiteye kaydinizi yaparak egitime baslarsiniz."

lilas

Mesaj gönderen lilas » Prş Nis 22, 2021 11:23 pm

Alarech yazdı: Prş Nis 22, 2021 8:31 pm Türkiye'de lisans bitirip,hatta yüksek lisans bitirip bile Almanya'ya lisans için sıfırdan başlayanlar var.Sen sadece lisans tamamlama yapacaksın,bunun için bir vize problemi olmaz.Okuduğun üniversite işletme ağırlıklı olduğunu söyledin.Sadece başvuracağın üniversite birkaç dönem geriden başlatabilir.Kendin kararını vereceksin.Bana sorarsan eğer seneye son sınıfa geçiyorsan yüksek lisans için başvurmandır ama farklı planların vs varsa tabii ki de sana kalmış.
Bizde 3 sene işlenen dersler, orada aslında ilk 3 döneme sığdırılmış okulun kendi önerdiği plana göre. Ders isimleri aynı ama içeriklerin sanırım didik didik edilmesi lazım tahmin yürütebilmek için. Açıkcası buradaki 3 senem Almanya'da 1 sene olarak sayılsa yeterli benim için, rahatlatır. Umarım derslerimi saydırabilirim.

Yani aslında sebeplerim yazdığım gibi. Türkiyedeki bu verimsizlik, hocaların haksızlıkları vesaire de ek yıpratıcı sebepler benim için. Ama tabii ki okula da devam ediyorum bu süreçte. Çünkü Testdaf alana kadar 3.sınıf bitmiş olacak planlarım doğrultusunda, bu noktada master/barchelor seçimi yapmaya çalışacağım.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Prş Nis 22, 2021 11:56 pm

Alarech yazdı: Prş Nis 22, 2021 11:07 pm Normal lise öğrencisi gibi kabul aldıktan sonra bölümdeki hocalarla konuşup dersleri saydırma vs
pek birşey anlıyamadım ama teşekkürler kolaymı zormu bu peki :)

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Nis 23, 2021 12:12 am

lilas yazdı: Prş Nis 22, 2021 11:19 pm Merhaba, acaba kabul aldığımız okullara ders dosyalarımızı yollasak, kayıttan önce hangi derslerin sayılacağını öğrenip ona göre kayıt yaptırmamız mümkün mü?

Sitedeki makalede (https://www.deutschstudent.com/portfoli ... tamamlama/) şöyle bir ifade geçiyor çünkü: "Kabul alip ders tanitim islemlerini gerceklestirdikten sonra size en uygun ve en cok ders tanittirdiginiz üniversiteye kaydinizi yaparak egitime baslarsiniz."
Evet hocam kayıt yaptırma zorunluluğunuz yok.Kabul aldığınız okullarla iletişime geçip o şekilde seçebilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Nis 23, 2021 12:13 am

nacho yazdı: Prş Nis 22, 2021 11:56 pm pek birşey anlıyamadım ama teşekkürler kolaymı zormu bu peki :)
Hocam işte normal bachelor'a nasıl başvuruyorsan öyle başvuruyorsun.Kabul aldıktan sonra karşı tarafla iletişime geçip ders saydırma vs yapıyorsun.Ekstra olarak iletişime geçip ders saydırma yapıyorsun işte.Sen üniversiteye başlamamıştın galiba.Zaten bu sene sınava gireceksin.Dil öğrenmek istersen şartlı kabul vs zaten 1 sene bekliyorsun diğer temmuz ayına kadar.Neden Türkiye'de üniversiteye başlamayı düşünüyorsun ?

nacho

Mesaj gönderen nacho » Cum Nis 23, 2021 12:17 am

Alarech yazdı: Cum Nis 23, 2021 12:13 am Hocam işte normal bachelor'a nasıl başvuruyorsan öyle başvuruyorsun.Kabul aldıktan sonra karşı tarafla iletişime geçip ders saydırma vs yapıyorsun.Ekstra olarak iletişime geçip ders saydırma yapıyorsun işte.Sen üniversiteye başlamamıştın galiba.Zaten bu sene sınava gireceksin.Dil öğrenmek istersen şartlı kabul vs zaten 1 sene bekliyorsun diğer temmuz ayına kadar.Neden Türkiye'de üniversiteye başlamayı düşünüyorsun ?
yorumların için teşekkürler meslek liseli olduğum için 1 senesini burda bitirmem gerekli o yüzden diye sormuştum

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cum Nis 23, 2021 12:18 am

nacho yazdı: Cum Nis 23, 2021 12:17 am yorumların için teşekkürler meslek liseli olduğum için 1 senesini burda bitirmem gerekli o yüzden diye sormuştum
Evet evet eski konulara bakınca hatırladım şimdi.Rica ederim.Pek ekstra zorluk eklenmiyor merak etme. 0 dan başlatabilirler 1 sene okuyup başvurursan.

nacho

Mesaj gönderen nacho » Cum Nis 23, 2021 12:44 am

Alarech yazdı: Cum Nis 23, 2021 12:18 am Evet evet eski konulara bakınca hatırladım şimdi.Rica ederim.Pek ekstra zorluk eklenmiyor merak etme. 0 dan başlatabilirler 1 sene okuyup başvurursan.
gidiyimde eksiden başlatsalarda olur :) zaten böyle birşey olmasa ben yine seneyi beklicektim yaz dönemi için şimdi yine birşey farketmicek sadece 1 sene üni okucaz hızlıca geçer oda :)

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cum Nis 23, 2021 7:56 pm

Alarech yazdı: Cum Nis 23, 2021 12:12 am Evet hocam kayıt yaptırma zorunluluğunuz yok.Kabul aldığınız okullarla iletişime geçip o şekilde seçebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim.