Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üni kabul

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Yusuftoprak02

Üni kabul

Mesaj gönderen Yusuftoprak02 » Çrş Nis 21, 2021 12:17 am

Merhaba bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum.
Ben açık öğretim lisesi mezunuyum ortalamam 92,14
1,9 NC sayısal puanı ile KİT RWTH aachen gibi üniversitelerin nc frei mühendislik bölümlerinden kabul alma şansım nedir sizce? Biliyorum objektif bir soru değil ama düşük orta yüksek tarzı bir cevap beni tatmin eder.
Bu arada studienkolleg atlatmak için clausthal teknik üni. De bir yıl lisans eğitimi almayı planlıyorum.
İnternetten NC puanlarına baktım yalnız onlar Avrupa birliği vatandaşı olan öğrenciler için sanırım.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Üni kabul

Mesaj gönderen Alarech » Çrş Nis 21, 2021 12:25 am

Yusuftoprak02 yazdı: Çrş Nis 21, 2021 12:17 am Merhaba bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum.
1,9 NC sayısal puanı ile KİT RWTH aachen gibi üniversitelerin nc frei mühendislik bölümlerinden kabul alma şansım nedir sizce? Biliyorum objektif bir soru değil ama düşük orta yüksek tarzı bir cevap beni tatmin eder.
Bu arada studienkolleg atlatmak için clausthal teknik üni. De bir yıl lisans eğitimi almayı planlıyorum.
İnternetten NC puanlarına baktım yalnız onlar Avrupa birliği vatandaşı olan öğrenciler için sanırım.
Çok yüksek diyebilirim.O baktığınız nc değerleri bizim için de geçerlidir.Sadece ayrılan kontenjan farklıdır.

Yusuftoprak02

Mesaj gönderen Yusuftoprak02 » Çrş Nis 21, 2021 12:32 am

Anladım, teşekkür ederim

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Çrş Nis 21, 2021 6:34 am

Yusuftoprak02 yazdı: Çrş Nis 21, 2021 12:17 am Merhaba bir konu hakkında fikrinizi almak istiyorum.
1.9 u neye göre hesapladin? Lise ortalamanmi?

Yusuftoprak02

Mesaj gönderen Yusuftoprak02 » Çrş Nis 21, 2021 11:50 am

Hayır, yks den alabileceğimi düşündüğüm minimum yerleştirme puanına göre hesapladım.

Uncontrollablyfond

Mesaj gönderen Uncontrollablyfond » Pzt Nis 26, 2021 1:13 am

öncelikle merhaba, sayısal alandan YKS'ye hazırlanan bir aöl mezunu olarak benzer araştırmaları yapıyoruz. dolayısıyla, aklımdaki sorunun cevabını sizden alabileceğimi düşündüğüm için size bir şey sormak istiyorum;

stk'yı atlamak için clausthal teknik üniversitesinde 1 yıl lisans eğitimini aldıktan sonra o bahsettiğiniz üniversitelerin 1.sınıfından mı yoksa 2.sınıftan mı başlayacaksınız? yani türkiye'de olan "yatay geçiş" sistemi almanya'da mevcut mudur? mevcutsa ismi nedir?

Kerem12

Mesaj gönderen Kerem12 » Pzt Nis 26, 2021 7:38 am

Uncontrollablyfond yazdı: Pzt Nis 26, 2021 1:13 am öncelikle merhaba, sayısal alandan YKS'ye hazırlanan bir aöl mezunu olarak benzer araştırmaları yapıyoruz. dolayısıyla, aklımdaki sorunun cevabını sizden alabileceğimi düşündüğüm için size bir şey sormak istiyorum;

stk'yı atlamak için clausthal teknik üniversitesinde 1 yıl lisans eğitimini aldıktan sonra o bahsettiğiniz üniversitelerin 1.sınıfından mı yoksa 2.sınıftan mı başlayacaksınız? yani türkiye'de olan "yatay geçiş" sistemi almanya'da mevcut mudur? mevcutsa ismi nedir?
Yatay geçiş gibi mi bilmiyorum ama Almanya'da şöyle bir sistem var. Eğer sen bir unide okuduktan sonra aynı bölüme başka bir ünide devam etmek istersen, yeni başvuracağın üniye "höhere Semester" olarak basvurman gerekiyor. Höhere Semester şey demek 1.somestrdan değilde başka bir sömestrdan başlamak istiyorum demek. Daha sonra öğrenci işlerine gidip eski üninde verdigin dersleri saydirmak istediğini söylüyorsun. Sonra verdiğin derslerin her birini yeni üninde veren proflarla konuşuyorsun, eski üninden transkriptleri falan veriyorsun. Eğer Proflar tamam bu dersi şu ünide geçmişsin, dersin içeriği benim anlattığım içerikle aynı derse bu dersleri yeni üninde saydirabiliyorsun ve tekrardan o derslerin sınavını vermene gerek kalmıyor. Ama bazen Proflar o dersin içeriği ile benim vereceğim dersin içeriği veya zorluğu farklı diyor ve kabul etmiyor o biraz şans işi. Ama genelde Almanya içindeki uniler arasi geçişlerde ders saydirabiliyorsun.

Bu dediğim aslında sadece aynı bölümde uniler arası geçiş için değil farklı bölümler arası olsa da ders saydirabiliyorsun. Mesela mühendislik için konuşursak genelde matematik bütün muhendisliklerde olduğu için matematik dersini atıyorum makine muh okurken verdin. Daha sonra dedin ben mekatronik muh istiyorum vazgeçtim. Bölüm değiştirdin ama matematik içeriği bu iki bölümde aynı olduğu için matematik dersini saydirabilirsin ve tekrar baştan sınavına girmek zorunda kalmazsin.

Uncontrollablyfond

Mesaj gönderen Uncontrollablyfond » Pzt Nis 26, 2021 11:27 am

Kerem12 yazdı: Pzt Nis 26, 2021 7:38 am Yatay geçiş gibi mi bilmiyorum ama Almanya'da şöyle bir sistem var. Eğer sen bir unide okuduktan sonra aynı bölüme başka bir ünide devam etmek istersen, yeni başvuracağın üniye "höhere Semester" olarak basvurman gerekiyor. Höhere Semester şey demek 1.somestrdan değilde başka bir sömestrdan başlamak istiyorum demek. Daha sonra öğrenci işlerine gidip eski üninde verdigin dersleri saydirmak istediğini söylüyorsun. Sonra verdiğin derslerin her birini yeni üninde veren proflarla konuşuyorsun, eski üninden transkriptleri falan veriyorsun. Eğer Proflar tamam bu dersi şu ünide geçmişsin, dersin içeriği benim anlattığım içerikle aynı derse bu dersleri yeni üninde saydirabiliyorsun ve tekrardan o derslerin sınavını vermene gerek kalmıyor. Ama bazen Proflar o dersin içeriği ile benim vereceğim dersin içeriği veya zorluğu farklı diyor ve kabul etmiyor o biraz şans işi. Ama genelde Almanya içindeki uniler arasi geçişlerde ders saydirabiliyorsun.

Bu dediğim aslında sadece aynı bölümde uniler arası geçiş için değil farklı bölümler arası olsa da ders saydirabiliyorsun. Mesela mühendislik için konuşursak genelde matematik bütün muhendisliklerde olduğu için matematik dersini atıyorum makine muh okurken verdin. Daha sonra dedin ben mekatronik muh istiyorum vazgeçtim. Bölüm değiştirdin ama matematik içeriği bu iki bölümde aynı olduğu için matematik dersini saydirabilirsin ve tekrar baştan sınavına girmek zorunda kalmazsin.
teşekkürler.

peki bu şans faktörünü yükseltmek için yapabileceğimiz bir şey var mı? mesela, stk yapmamak için gideceğim okul ile gerçekten gitmek istediğim okulun informatik bölümü ders içeriklerini karşılaştırmak bu şans oranını arttırır değil mi? henüz lisans okumadığım için websitelerinde ne var pek bir fikrim yok ama ders içeriklerini sitelerinde yayımlıyorlar mı?