Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mühendislik için Üniversiteler

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
exchangel

Mühendislik için Üniversiteler

Mesaj gönderen exchangel » Çrş Nis 14, 2021 8:16 pm

Herkese iyi akşamlar, ben Türkiye'de lise son sınıf sayısal öğrencisiyim. Ortalamam iyi, sınavdan da iyi bir derece bekliyorum. Almanya'da okuyqcağım da kesin gibi artık. Ankara Bilkent'te bir danışman firmayla görüştüm sınavdan yüksek puan al, sonra hallederiz; şuqn yapacağın bir şey yok dediler. Zaten okullar biz sınava girmeden bir ay önce falan açılıyormuş sanırım.
Bu konularda birkaç sorum var.

1) TUM'un NC puanlarının sayısal değerini bulamadım. Ama NC puansız almadığından da eminim yani. Başvuran diğer öğrenciler arasından seçileceğim neye göre belirlenecek?

2) TUM muhtemelen büyük bir hedef. Onun dışında teknik ya da uygulamalı doğa bilimlerine ya da bilgisayar bilimlerine yönelen iyi üniversiteler hangileri?

Teşekkürler

time

Re: Mühendislik için Üniversiteler

Mesaj gönderen time » Çrş Nis 14, 2021 9:29 pm

1-Puanını Alman sistemine çeviriyorlar. Daha sonradan ya kabul ediliyorsun ya reddediliyorsun ya da mülakata çağrılıyorsun. Turkiyeden lisans okumak isteyen öğrenciler abiturla gelmedilerse %99 mülakata çağrılıyor. Ama mülakatta toplaman gereken puan, NC notuna göre düşüyor ya da alçalıyor.

2-KIT'nin çok övüldüğünü duydum. Aynı zamanda Tu Berlin de bilgisayar için bence çok güçlü bi tercih

exchangel

Mesaj gönderen exchangel » Pzt Nis 19, 2021 11:42 pm

time yazdı: Çrş Nis 14, 2021 9:29 pm 1-Puanını Alman sistemine çeviriyorlar. Daha sonradan ya kabul ediliyorsun ya reddediliyorsun ya da mülakata çağrılıyorsun. Turkiyeden lisans okumak isteyen öğrenciler abiturla gelmedilerse %99 mülakata çağrılıyor. Ama mülakatta toplaman gereken puan, NC notuna göre düşüyor ya da alçalıyor.

2-KIT'nin çok övüldüğünü duydum. Aynı zamanda Tu Berlin de bilgisayar için bence çok güçlü bi tercih
Peki NC puanım için bi alt sınır var mı TUM için? Mesela 2 çok mu düşük olur, Almanya'nın en iyi üniversitelerinden biri sonuçta. Sınava az kaldı, motivasyonum baya düştü; internette TUM için kesin NC puanları da yok, o yüzden kaç puan almam gerektiğini hesaplamak istiyorum.

Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 20, 2021 1:59 pm

2.0 NC ile TUM dan yüksek ihtimal kabul alirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Zel35

Mesaj gönderen Zel35 » Sal Nis 20, 2021 9:59 pm

NC puanın üni sonuçlarına göre hesaplanıyor.NC değerleri mutlaka okulun sitesinde vardır pdf halinde.2 çok ideal girersin diye düşünüyorum mühendisliklere.