Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şartlı Kabul Muamması

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
guardian37

Şartlı Kabul Muamması

Mesaj gönderen guardian37 » Cmt Oca 23, 2021 8:36 pm

Merhaba 12.sınıfım Almanya'da lisans okumak istiyorum. Dil yeterliliği için kendi çabamla almış olduğum DSD-1 diplomam var. Üniversiteleri araştırmaya başladım B1 kabul eden var etmeyen var. Şartlı kabul eden var etmeyen var biraz durumun içinde kaybolmuş gibiyim bir çıkış yolu bulmamda yardımcı olursanız çok sevinirim. Aklıma takılan, işin içinden çıkamadığım sorular :

1) Şartlı kabul için de Türkiye'de 4 yıllık bir bölüme yerleşmememiz gerekiyor mu? Şartlı kabuller için farklı zamanda bir başvuru süreci mi var ?
Bunu sormamın sebebi bazı yaşıtlarımın(daha yks ye bile girmeden benim gibi) şimdiden başvuru süreci için kolları sıvamaları

2)Okumak istediğim bazı üniversiteler B1 kabul etmiyor bazıları şartlı kabul bile vermiyor anladığım kadarıyla. Bir yıl dil kursuna gidip orada gerekli sınavlara girip mi onlara başvursam yoksa direkt şartlı kabul almaya mı baksam diğerlerinden? Hangisi daha iyi bir opsiyon hiçbir fikrim yok

3) Bir üniversiteden şartlı kabul aldık ve Almanya'ya da gittik varsayalım. Uluslararası öğrenciler sınıfından olarak Studienkolleg'de 1 yıl dil eğitimi vs mi alacağız yoksa Vorbereitungsklasse gibi bir sınıfta mı eğitim göreceğiz?

4)Şartlı kabul veren üniversitelere sizler de birkaç tane örnek verirseniz çok yararı olur

şimdiden teşekkürler :D

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Şartlı Kabul Muamması

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Oca 23, 2021 8:46 pm

guardian37 yazdı: Cmt Oca 23, 2021 8:36 pm Merhaba 12.sınıfım Almanya'da lisans okumak istiyorum. Dil yeterliliği için kendi çabamla almış olduğum DSD-1 diplomam var. Üniversiteleri araştırmaya başladım B1 kabul eden var etmeyen var. Şartlı kabul eden var etmeyen var biraz durumun içinde kaybolmuş gibiyim bir çıkış yolu bulmamda yardımcı olursanız çok sevinirim. Aklıma takılan, işin içinden çıkamadığım sorular :

1) Şartlı kabul için de Türkiye'de 4 yıllık bir bölüme yerleşmememiz gerekiyor mu? Şartlı kabuller için farklı zamanda bir başvuru süreci mi var ?
Bunu sormamın sebebi bazı yaşıtlarımın(daha yks ye bile girmeden benim gibi) şimdiden başvuru süreci için kolları sıvamaları

2)Okumak istediğim bazı üniversiteler B1 kabul etmiyor bazıları şartlı kabul bile vermiyor anladığım kadarıyla. Bir yıl dil kursuna gidip orada gerekli sınavlara girip mi onlara başvursam yoksa direkt şartlı kabul almaya mı baksam diğerlerinden? Hangisi daha iyi bir opsiyon hiçbir fikrim yok

3) Bir üniversiteden şartlı kabul aldık ve Almanya'ya da gittik varsayalım. Uluslararası öğrenciler sınıfından olarak Studienkolleg'de 1 yıl dil eğitimi vs mi alacağız yoksa Vorbereitungsklasse gibi bir sınıfta mı eğitim göreceğiz?

4)Şartlı kabul veren üniversitelere sizler de birkaç tane örnek verirseniz çok yararı olur

şimdiden teşekkürler :D
1)Evet 4 yıllık bir bölüme yerleşmen gerekiyor.Başvuru tarihleri genellikle 15 Temmuz (en son) ve 15 Ocak (en son) tarihleri oluyor.Fakat yine de bazı istisnalar olabilir (nc olan,olmayan vs).Şu an yaşıtların başvuru süreci için kolları sıvayamaz.Eğer abitur yapmıyorsa ilk önce sınava girecek,yerleştirme sonuçlarını görecek bu da 15 Temmuz başvurularını kaçırması demek.Eğer dile yetişebilirse 15 Ocak yaz sömestrı için başvurur,ya da diğer 15 Temmuz yazını bekleyerek o zaman başvurur.

2)Şartlı kabul aldığın üniversitede okuyacaksın diye bir şey yok.Genellikle şartlı kabul aldığın zaman o sene hazırlığı bitirirsin ve tekrar üniversitelere başvurursun.Bana soracak olursan bu sene sınavına gir.Dilini b1-b2 arası yapıp diğer Temmuz başvurularına başvur.

3)Bildiğin dil hazırlık sınıfı.Ama bazı üniversitelerde istisna olarak çok azında oluyor genellikle.Başvurduğun bölümle alakalı temel dersleri görebilirsin.

4)Onun için bu sitedeki üniversiteler kısmına tıkla ve baya bir üniversitenin şartlı kabul verdiğini görebilirsin.O liste haricindekileri de araştırarak bulabilirsin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 24, 2021 12:31 am

Muamma vs birsey yok, bilgiler cok acik ve net. Sadece biraz oturup arastirma yapmak gerekiyor.

Temel bilgiler asagidaki linkte yazili olarak:

https://www.deutschstudent.com/almanyada-egitim/

Burda da anlatiliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Rs0wNrm7deA&t
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Tuna10

Mesaj gönderen Tuna10 » Pzr Oca 24, 2021 12:58 am

Physiker yazdı: Pzr Oca 24, 2021 12:31 am Muamma vs birsey yok, bilgiler cok acik ve net. Sadece biraz oturup arastirma yapmak gerekiyor.

Temel bilgiler asagidaki linkte yazili olarak:

https://www.deutschstudent.com/almanyada-egitim/

Burda da anlatiliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Rs0wNrm7deA&t
Hocam haklısınız ben bütün işlemlerimi burdan yaptım size çok teşekkür ederim danışmanlık firmaları hem hiçbiri tam bilmiyor gereksiz şart koşuyor ve çok para istiyor Allah sizden razı olsun hocam

guardian37

Mesaj gönderen guardian37 » Sal Oca 26, 2021 9:37 pm

Alarech yazdı: Cmt Oca 23, 2021 8:46 pm 1)Evet 4 yıllık bir bölüme yerleşmen gerekiyor.Başvuru tarihleri genellikle 15 Temmuz (en son) ve 15 Ocak (en son) tarihleri oluyor.Fakat yine de bazı istisnalar olabilir (nc olan,olmayan vs).Şu an yaşıtların başvuru süreci için kolları sıvayamaz.Eğer abitur yapmıyorsa ilk önce sınava girecek,yerleştirme sonuçlarını görecek bu da 15 Temmuz başvurularını kaçırması demek.Eğer dile yetişebilirse 15 Ocak yaz sömestrı için başvurur,ya da diğer 15 Temmuz yazını bekleyerek o zaman başvurur.

2)Şartlı kabul aldığın üniversitede okuyacaksın diye bir şey yok.Genellikle şartlı kabul aldığın zaman o sene hazırlığı bitirirsin ve tekrar üniversitelere başvurursun.Bana soracak olursan bu sene sınavına gir.Dilini b1-b2 arası yapıp diğer Temmuz başvurularına başvur.

3)Bildiğin dil hazırlık sınıfı.Ama bazı üniversitelerde istisna olarak çok azında oluyor genellikle.Başvurduğun bölümle alakalı temel dersleri görebilirsin.

4)Onun için bu sitedeki üniversiteler kısmına tıkla ve baya bir üniversitenin şartlı kabul verdiğini görebilirsin.O liste haricindekileri de araştırarak bulabilirsin.

Açıklamalı cevabınız için teşekkür ederim

cerenem

Mesaj gönderen cerenem » Pzr Şub 21, 2021 12:42 pm

Alarech yazdı: Cmt Oca 23, 2021 8:46 pm 1)Evet 4 yıllık bir bölüme yerleşmen gerekiyor.Başvuru tarihleri genellikle 15 Temmuz (en son) ve 15 Ocak (en son) tarihleri oluyor.Fakat yine de bazı istisnalar olabilir (nc olan,olmayan vs).Şu an yaşıtların başvuru süreci için kolları sıvayamaz.Eğer abitur yapmıyorsa ilk önce sınava girecek,yerleştirme sonuçlarını görecek bu da 15 Temmuz başvurularını kaçırması demek.Eğer dile yetişebilirse 15 Ocak yaz sömestrı için başvurur,ya da diğer 15 Temmuz yazını bekleyerek o zaman başvurur.

size bir sorum olacaktı:
örneğin ben şuan bir üniversitenin kimya bölümüne şartlı kabul ile başvurup bu durumu dil eğitimini orada tamamlamamı sağlaması açısından vizeye sunmak istiyorum.
ancak asıl 15 temmuz a kadar başvurmak istediğim bölüm tıp
ben eğer şimdi bir üniversitede kimyaya şartlı kabul yaparsam bu benim 15 temmuzda tıp bölümüne başvurmamı engeller mi?
çünkü sadece vize alabilmek açısından deneyebileceğim bir yol mu öğrenmeye çalışıyorum

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Prş Nis 08, 2021 10:13 pm

cerenem yazdı: Pzr Şub 21, 2021 12:42 pm size bir sorum olacaktı:
örneğin ben şuan bir üniversitenin kimya bölümüne şartlı kabul ile başvurup bu durumu dil eğitimini orada tamamlamamı sağlaması açısından vizeye sunmak istiyorum.
ancak asıl 15 temmuz a kadar başvurmak istediğim bölüm tıp
ben eğer şimdi bir üniversitede kimyaya şartlı kabul yaparsam bu benim 15 temmuzda tıp bölümüne başvurmamı engeller mi?
çünkü sadece vize alabilmek açısından deneyebileceğim bir yol mu öğrenmeye çalışıyorum
Şartlı kabul aldığın bölümü okumak zorunda değilsin.Şartlı kabulden sonra zaten %95 tekrar başvurmanı isteyecektir.Sonraki başvurularda da farklı bir bölüme başvurabilirsin.