Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da neden yazılım mühendisliği bölümü az/bulunmuyor ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
zAHo

Almanya'da neden yazılım mühendisliği bölümü az/bulunmuyor ?

Mesaj gönderen zAHo » Cum Oca 15, 2021 9:41 pm

Herkese merhaba,

Almanya'da yazılım mühendisliği okumak istiyorum ancak Ücretsiz-Almanca bulunan bölüm benim buluduğum 2 adet biri Aalen'de biri Ulm'de şimdi bu konu ile alakalı sorum şu ;

Neden yazılım mühendisliği bölümü yok nereden var mı diye bakabiliz ?

Eğer yazılım mühendisliğine kabul almaz isem informatik için de başvurmak istiyorum .

İnformatik okuyan bir kişi yazılım mühendisiyim diyebilir mi Amerika'da kariyer hayalim var. Bundan dolayı denklik verirler mi ben yazılım mühendisiyim desem kabul ederler mi ?

Almanca kursuna başlayacağım yakın zamanda eğer bunlar bana sıkıntı yaratacak ise şimdiden kesmek en iyisi , derslerim iyi .Şuan c# biliyorum , python biraz biliyorum yani kodlama yapıyorum ve biliyorum biraz , ayrıca çalışma temposu bende lise başından beri var yani çalımadan geçemeceğimi biliyorum çalışırım problem değil şimdiden teşekkür ederim.

hallihallo

Re: Almanya'da neden yazılım mühendisliği bölümü az/bulunmuyor ?

Mesaj gönderen hallihallo » Cum Oca 15, 2021 9:49 pm

selam,
aslında dediğin durum TR de de yok mu? bilgisayar mühendisliği çok var ama yazılım mühendisliği daha az var.
Almanyada informatik=computer science=bizdeki bilgisayar müh.
bu alanda okursan öncelikle söylemem gerekiyorski kapsamı çok çok geniş. robotik, gömülü sistemler, cyber security, otomasyon, sistemle ilgili olan her şey.
hayalin olan ABD de çalışan kişiler ağırlıklı olarak nerden mezun?
computer science ise informatik okuman çok iyi olur, eksisi olmaz.

eğer ağırlıklı kodlama (pratik) yapmak istersen, almanyadaki hochschuleler sana göre olabilir.
umarım sorunu cevaplayabildim

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cum Oca 15, 2021 10:00 pm

İnformatik okuyan bir kişi yazılım mühendisiyim diyebilir mi Amerika'da kariyer hayalim var. Bundan dolayı denklik verirler mi ben yazılım mühendisiyim desem kabul ederler mi ?

- Yazilim icin ne bildigin diplomdan cok ama cok daha önemli is konusunda. Onun haricinde denklik vs. Amerikadaki sistemi bilmiyorum ama almanyadaki üniversitesileri kabul ettiklerine eminim.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cum Oca 15, 2021 10:25 pm

İnformatik çok geniş demişsiniz benim arkadaşım informatik okuyor Technische Universität Braunschweig onun kodlama değil matematik iyi olduğu için gitmiş bana alan seçiyorsun içinde yazılım mühendisliği de var dedi doğruluk payı nedir ? Kendisi Türkiye'yi çok bilmiyor o yüzden sistemi bilmiyor o yüzden soruyorum.

Ayrıca evet diploma ile alakası yok kısmı %50 doğru, eğer diploman yoksa coder olmaktan ileri gidemez kimse o yüzden diploma proje yönetimi vb şeyler için şirketlerde iş bulmak için lazım yoksa sadece yazılım amelesi olursunuz. (çok değerli yazılımcı abim demişti bu lafı )

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cum Oca 15, 2021 11:40 pm

zAHo yazdı: Cum Oca 15, 2021 10:25 pm İnformatik çok geniş demişsiniz benim arkadaşım informatik okuyor Technische Universität Braunschweig onun kodlama değil matematik iyi olduğu için gitmiş bana alan seçiyorsun içinde yazılım mühendisliği de var dedi doğruluk payı nedir ? Kendisi Türkiye'yi çok bilmiyor o yüzden sistemi bilmiyor o yüzden soruyorum.

Ayrıca evet diploma ile alakası yok kısmı %50 doğru, eğer diploman yoksa coder olmaktan ileri gidemez kimse o yüzden diploma proje yönetimi vb şeyler için şirketlerde iş bulmak için lazım yoksa sadece yazılım amelesi olursunuz. (çok değerli yazılımcı abim demişti bu lafı )
Kimse yapamaz demek biraz abarti olur. Yapanlar var cünkü. Fakat evet internetteki egitimlerin cogu seni coder olmaktan ileriye götürmüyor. Ileri egitimleride anlayamiyorsun o zaman. Bir yolu var otur üniversitedeki dersleri ögren ona yönelik kenfini gelistir. Yani anlayacagin imkansiz degil fakat üniversitede sana yazilim icin gereken matematigi, is bulman icin bir diploma vs. Tarzi seyler veriyorlar. Bu arada coder olan biri ekonomiye, pazarlamaya vs. Hakimse, nerede para var biliyorsa az yazilim bilgisiyle okumus bir yazilimcidan cok daha fazla kazanabilir. Bu sektörün altin noktasi, iyi bir yazilimci degilsen yazilimcilara yönelik degil kullanicilara yönelik yazilimlar yapmak, ürünü cok cazip göstermek, kazandigin parayi iyi degerlendirmek. Bu biraz b*ku insanlara cazip gösterip satabiliyorsan ticaret isinde iyisindire geliyor biraz ama gercek ve ise yariyor. Bu arada b*k meselesini bile hayata gecirmek gercektende mümkün. Önemli olan ne sattigin degil nasil pazarladigin.

time

Mesaj gönderen time » Cmt Oca 16, 2021 1:18 am

Zaten dünyada şuan "donanımsal" değil "yazılımsal" bir devrim oluyor bu açıdan CS okumak "Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği" okumaya göre trende biraz daha uyuyor. (ABD'de bildiğim ivy leage okullarında bilgisayar mühendisliği=elektronik müh)

Amerika konusuna gelirsek benim de size bencer hayallerim var. (Amerika'da silikon vadisinde çalışan üstelik harvard mezunu bi tanıdığım var onla bu tarz konularda konuşmuştuk. onun bilgilerine dayanarak sana öğrendiklerimi aktarmak istiyorum) Diplomasızsanız dünyanın diğer yerlerinde "amele" gözüyle görülebilirsiniz fakat yazılım ve amerika konusuna girerseniz işler ve kurallar çok değişir. Bu çok komplike bir konu o yüzden maddesel olarak açıklamak istiyorum.

1- ABD de haliyle dünyanın en kaliteli okullarından mezun olmuş bir ton kaliteli yazılım öğrencisi var.. Bundan dolayı bu öğrencilere fark atmak zorundasınız.
İyi haber: yeterli sayıda kaliteli yazılımcı yok
Kötü haber: herkes oraya gitmek istediği için tonlarca kaliteli rakibin var.

İşte tam bu noktada "Üniversite adı önemli mi" sorusu akla geliyor..Bu soruyu o tanıdığıma yönetlince cevabı "gerçekten evet" olarak aldım. Çünkü siz, amerikada yaşayan bir yurttaş değilsiniz.. Sizi o ülkeye sokan, diğerlerine göre fark yaratacak özelliğinizin olması lazım... Tabi bunu üniversite okumadan da yapabilirsiniz..Veya ismi hiç bilinmeyen bir üniversiteden mezun olarak da..

1- Şirket transferi veya İş bularak vize alma: Vize için sponsorluk veren firmadaki görevlinin sizi örneğin hindistandaki 5 yaşından beri kodlama yazan adamdan daha kaliteli görmesi lazım**[ki bu vizeyi alabilmeniz için, sizi alacak şirket bunu gerekli mecralara "nitelikli ve malum görev için en uygun kişi" olarak belirtip sponsor olması lazım ((ki başvurunuz kabul edilse bile belirli bir kontenjan oluyor)) ]**

2-Master ile gitme: burada zaten notlarınız ve okulunuz direk önemli oluyor. Ayrıyeten belirli sınavlara girme mecburiyetiniz var...

Yani işin özeti, diploma amerikada hızla önemini yitiriyor. Çünkü insanlar internet sayesinde her şeye ulaşıp kendilerini geliştirebiliyor. Örneğin apple başvuru şartlarındaki "bilgisayar mühendisi" kısmına önce endüstri makine vs ekledi, daha sorasında tüm mühendisliklere genişletti en sonrasında herhangi bir lisans yaptı.. şuan ise herhangi bir yerden mezun olmana gerek olmadığı söyleniyor. Fakat sizin ve bizim gibiler için durum farklı.. "Nitelikli göç" kapsamına girebilmek için en iyi yazılımcı, en iyi geliştirici, en iyi araştırmacı olmamız gerekiyor. Bundan dolayı iyi bir üniversiteden mezun olarak belirli bi yere kadar kendini "kanıtlamış" olmanın çok önemli olduğuna ben de gerçekten inanıyorum.

Sürçü lisan eylediysem affola..Sadece duyduğum bilgileri en doğru şekildemaktarmaya çalıştım..Birçok gözümden kaçırdığım şey de vardır muhakkak..

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cmt Oca 16, 2021 1:56 am

time yazdı: Cmt Oca 16, 2021 1:18 am Zaten dünyada şuan "donanımsal" değil "yazılımsal" bir devrim oluyor bu açıdan CS okumak "Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği" okumaya göre trende biraz daha uyuyor. (ABD'de bildiğim ivy leage okullarında bilgisayar mühendisliği=elektronik müh)

Amerika konusuna gelirsek benim de size bencer hayallerim var. (Amerika'da silikon vadisinde çalışan üstelik harvard mezunu bi tanıdığım var onla bu tarz konularda konuşmuştuk. onun bilgilerine dayanarak sana öğrendiklerimi aktarmak istiyorum) Diplomasızsanız dünyanın diğer yerlerinde "amele" gözüyle görülebilirsiniz fakat yazılım ve amerika konusuna girerseniz işler ve kurallar çok değişir. Bu çok komplike bir konu o yüzden maddesel olarak açıklamak istiyorum.

1- ABD de haliyle dünyanın en kaliteli okullarından mezun olmuş bir ton kaliteli yazılım öğrencisi var.. Bundan dolayı bu öğrencilere fark atmak zorundasınız.

İşte tam bu noktada "Üniversite adı önemli mi" sorusu akla geliyor..Bu soruyu o tanıdığıma yönetlince cevabı "gerçekten evet" olarak aldım. Çünkü siz, amerikada yaşayan bir yurttaş değilsiniz.. Sizi o ülkeye sokan, diğerlerine göre fark yaratacak özelliğinizin olması lazım... Tabi bunu üniversite okumadan da yapabilirsiniz..Veya ismi hiç bilinmeyen bir üniversiteden mezun olarak da..

1- Şirket transferi veya İş bularak vize alma: Vize için sponsorluk veren firmadaki görevlinin sizi örneğin hindistandaki 5 yaşından beri kodlama yazan adamdan daha kaliteli görmesi lazım**[ki bu vizeyi alabilmeniz için, sizi alacak şirket bunu gerekli mecralara "nitelikli ve malum görev için en uygun kişi" olarak belirtip sponsor olması lazım ((ki başvurunuz kabul edilse bile belirli bir kontenjan oluyor)) ]**

2-Master ile gitme: burada zaten notlarınız ve okulunuz direk önemli oluyor. Ayrıyeten belirli sınavlara girme mecburiyetiniz var...

Yani işin özeti, diploma amerikada hızla önemini yitiriyor. Çünkü insanlar internet sayesinde her şeye ulaşıp kendilerini geliştirebiliyor. Örneğin apple başvuru şartlarındaki "bilgisayar mühendisi" kısmına önce endüstri makine vs ekledi, daha sorasında tüm mühendisliklere genişletti en sonrasında herhangi bir lisans yaptı.. şuan ise herhangi bir yerden mezun olmana gerek olmadığı söyleniyor. Fakat sizin ve bizim gibiler için durum farklı.. "Nitelikli göç" kapsamına girebilmek için en iyi yazılımcı, en iyi geliştirici, en iyi araştırmacı olmamız gerekiyor. Bundan dolayı iyi bir üniversiteden mezun olarak belirli bi yere kadar kendini "kanıtlamış" olmanın çok önemli olduğuna ben de gerçekten inanıyorum.

Sürçü lisan eylediysem affola..Sadece duyduğum bilgileri en doğru şekildemaktarmaya çalıştım..Birçok gözümden kaçırdığım şey de vardır muhakkak..
Yazınız gerçekten çok güzel hocam, Peki nasıl en iyi olucam dil öğrenerek mi ? Yazılım dillerinin hepsini öğrenerek mi nasıl ? Hep kendimi geliştirmeye çalışıyorum ama benden hep daha iyileri oluyor nasıl daha iyisini yapabilirim var mı tavsiyeniz ?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Oca 16, 2021 10:59 am

time yazdı: Cmt Oca 16, 2021 1:18 am Zaten dünyada şuan "donanımsal" değil "yazılımsal" bir devrim oluyor bu açıdan CS okumak "Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği" okumaya göre trende biraz daha uyuyor. (ABD'de bildiğim ivy leage okullarında bilgisayar mühendisliği=elektronik müh)

Saçma gelebilir ama israilde mantikli. Yazolim alaninda amerika kadar yüksek maas veriyor ve amerikadaki kadar rakibin yok.

time

Mesaj gönderen time » Cmt Oca 16, 2021 11:25 am

dabadee yazdı: Cmt Oca 16, 2021 10:59 am Saçma gelebilir ama israilde mantikli. Yazolim alaninda amerika kadar yüksek maas veriyor ve amerikadaki kadar rakibin yok.
Tel Aviv de mantıklı ama oradaki maaşlar San Fransisco'ya göre karşılaştırırsak çok daha düşük. Ve Tel Aviv San Fransisco'ya göre daha pahalı.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Oca 16, 2021 11:33 am

time yazdı: Cmt Oca 16, 2021 11:25 am Tel Aviv de mantıklı ama oradaki maaşlar San Fransisco'ya göre karşılaştırırsak çok daha düşük. Ve Tel Aviv San Fransisco'ya göre daha pahalı.
Evet ama daha az rakibin var. Ve insanlarida türkler gibi sicakkanli. Benim almanyadan baska ülkeye gitmek istememin tek sebebi türkiyedeki sicak kanli insanlarin oldugu, sabah aksam canli olan bir yerde yasamak istemem. TR vatandasi oldugun icin israili bilmiyorum ama amerika vize konusunda biraz zorlar gibime geliyor seni.

time

Mesaj gönderen time » Cmt Oca 16, 2021 11:43 am

dabadee yazdı: Cmt Oca 16, 2021 11:33 am Evet ama daha az rakibin var. Ve insanlarida türkler gibi sicakkanli. Benim almanyadan baska ülkeye gitmek istememin tek sebebi türkiyedeki sicak kanli insanlarin oldugu, sabah aksam canli olan bir yerde yasamak istemem. TR vatandasi oldugun icin israili bilmiyorum ama amerika vize konusunda biraz zorlar gibime geliyor seni.
Eğer Amerikaya "turist" olarak değil de "çalışan" veya "master" öğrencisi olarak gitmek istersen, Angola'dan veya İsviçre'den gitmen hiç fark etmeyecektir. Ülkesine göre Amerika için değişen vize zorluğunun sebebi, karşıdaki kişinin "turistik" amaçla gidip gitmediğini kestirememesi zaten. Bizim gibi ABD fırsatlarını değerlendirip oraya gitmeye çalışan kimse de turist vizesi almaya çabalamadığı için hiçbir sorun olmaz. Hatta ABD de şirket tarafından transfer edilen "Angolalı" birisinin turistik amaçla ülkeye giriş yapmak isteyen asgari nitelikte bir "Alman" a göre şansı bilmem kaç kat yüksektir

time

Mesaj gönderen time » Cmt Oca 16, 2021 11:57 am

Tabi tekrar sürçü lisan eylediysem affola :) bu bilgilerin hepsini birebir yaşamış insanların tecrübelerine dayanarak yazıyorum

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Oca 16, 2021 12:21 pm

time yazdı: Cmt Oca 16, 2021 11:43 am Eğer Amerikaya "turist" olarak değil de "çalışan" veya "master" öğrencisi olarak gitmek istersen, Angola'dan veya İsviçre'den gitmen hiç fark etmeyecektir. Ülkesine göre Amerika için değişen vize zorluğunun sebebi, karşıdaki kişinin "turistik" amaçla gidip gitmediğini kestirememesi zaten. Bizim gibi ABD fırsatlarını değerlendirip oraya gitmeye çalışan kimse de turist vizesi almaya çabalamadığı için hiçbir sorun olmaz. Hatta ABD de şirket tarafından transfer edilen "Angolalı" birisinin turistik amaçla ülkeye giriş yapmak isteyen asgari nitelikte bir "Alman" a göre şansı bilmem kaç kat yüksektir
Amerikada bilgin, paran kadar değerlisindir. En basitinden Elon Musk anne canadali baba South Africali adam sonradan amerikan vatandasi oluyor fakat suan normal bir vatandastan 1000 kat degerli, ve üstün konuma konuldugu kesin. Alman olarak gitmek türk olarak gitmekten daha avantajli cünkü alman vatandasi biri zaten rahatlikla internet üzerinden veya ucak inince (unuttum) 3 aylik turistik vize alabiliyor. Calisma vizesi alinirkende zorlanacagini düsünmüyorum. Gecen arastirdigim bilgiye göre alman vatandasi biri garsonluk olsa bile gidebiliyormus. Fakat kanada biraz faha farkli. Yasina, profiline vs.. göre puan cikariyorlar o puana göre gidebiliyorsun veya gidemiyorsun diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Oca 16, 2021 12:30 pm

dabadee yazdı: Cmt Oca 16, 2021 12:21 pm Amerikada bilgin, paran kadar değerlisindir. En basitinden Elon Musk anne canadali baba South Africali adam sonradan amerikan vatandasi oluyor fakat suan normal bir vatandastan 1000 kat degerli, ve üstün konuma konuldugu kesin. Alman olarak gitmek türk olarak gitmekten daha avantajli cünkü alman vatandasi biri zaten rahatlikla internet üzerinden veya ucak inince (unuttum) 3 aylik turistik vize alabiliyor. Calisma vizesi alinirkende zorlanacagini düsünmüyorum. Gecen arastirdigim bilgiye göre alman vatandasi biri garsonluk olsa bile gidebiliyormus. Fakat kanada biraz faha farkli. Yasina, profiline vs.. göre puan cikariyorlar o puana göre gidebiliyorsun veya gidemiyorsun diye biliyorum.
Tamam dediğin turistik vize bakımından daha kolay alınabilir ama çalışma vizesini en zor alabileceğin yerlerden birisidir.Irk ayrımının alakası yok.Orada en büyük rakiplerin büyük ihtimalle Hindistanlı ya da Uzak Doğulu insanlar olacak.Adamlar genellikle Amerika'da iyi yerlere gidip her şeyi 4.0 e yakın ortalamayla bitiriyor.Kanada bence çok daha kolay göç politikası bakımından.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cmt Oca 16, 2021 1:46 pm

Amerika istememde olan sebep rekabet ve şirket kurma tarafında bulunan cazip kısım yani benim amacım çalışmak değil kendi şirketimi kurmak komik gelebilir ama Elon Musk gibi insanlara rakip olmak istiyorum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Cmt Oca 16, 2021 2:19 pm

zAHo yazdı: Cmt Oca 16, 2021 1:46 pm Amerika istememde olan sebep rekabet ve şirket kurma tarafında bulunan cazip kısım yani benim amacım çalışmak değil kendi şirketimi kurmak komik gelebilir ama Elon Musk gibi insanlara rakip olmak istiyorum.
Dostum olabilir fakat ABD vatandaşı olmadığın için ya da 500 bin dolar yatırım yapacak durumun yoksa bu yolları sen de geçmelisin.

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Oca 16, 2021 4:26 pm

zAHo yazdı: Cmt Oca 16, 2021 1:46 pm Amerika istememde olan sebep rekabet ve şirket kurma tarafında bulunan cazip kısım yani benim amacım çalışmak değil kendi şirketimi kurmak komik gelebilir ama Elon Musk gibi insanlara rakip olmak istiyorum.
Bunun pek kolay olacağını sanmıyorum :) Hem rakip olup ne yapacaksın? Sen cebine giren paraya bak gerisini boşver :D

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cmt Oca 16, 2021 5:52 pm

dabadee yazdı: Cmt Oca 16, 2021 4:26 pm Bunun pek kolay olacağını sanmıyorum :) Hem rakip olup ne yapacaksın? Sen cebine giren paraya bak gerisini boşver :D
Başarı duygusu ve ilham kaynağı olmak istiyorum hocam :D şuan bana olan insanlar gibi en azından bir faydamız olsun Dünya'ya

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Oca 16, 2021 8:48 pm

zAHo yazdı: Cmt Oca 16, 2021 5:52 pm Başarı duygusu ve ilham kaynağı olmak istiyorum hocam :D şuan bana olan insanlar gibi en azından bir faydamız olsun Dünya'ya
Ne gereği var sen kazancına bak :lol: