Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Buradaki üniversiteyi bırakıp Almanya'ya gitmek

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
eylull

Buradaki üniversiteyi bırakıp Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen eylull » Cmt Oca 09, 2021 11:55 pm

Merhaba arkadaşlar ben 2018 yılında YKSye girdim ve 40k sıralama ile Konya'da uçak mühendisliğine girdim. 1 yıl hazırlık okudum şuan lisans eğitimimin ilk dönemini bitirmiş bulunmaktayım. Lafı uzatmayayım Türkiye'yi sevmiyorum, burada yaşamak istemiyorum. Bir arkadaşımın Wuppertalden kabul alması ile Almanya'da üniversite mi okusam?? diye düşünmeye başladım. Hemşire-Öğretmen çocuğuyum ailem şu zamana kadar benim üniversite masraflarımı karşılayabilecek birikimi yaptılar o yönden rahatım. Benim aklıma takılan şey Almanca mühendislik okumanın zorluğu. Gidip 1 sene hazırlık ardından 3 sene mühendislik okuyabilir miyim ?(yazılanlara göre 4-5 seneyi buluyormuş zorluğundan ötürü) Çok mu zorlanırım, kafamda saç kalmaz mı vsvs Cidden şu kararsızlık yüzünden geceleri gözüme uyku girmiyor. Bölümümün mezunu az ama üniversitenin ismi tırt. İş kaygısı, gelecek kaygısı psikolojimi çok etkiliyor. Gidip gitmemem konusunda fikirlerinizi merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: Buradaki üniversiteyi bırakıp Almanya'ya gitmek

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 10, 2021 1:10 am

eylull yazdı: Cmt Oca 09, 2021 11:55 pm Merhaba arkadaşlar ben 2018 yılında YKSye girdim ve 40k sıralama ile Konya'da uçak mühendisliğine girdim. 1 yıl hazırlık okudum şuan lisans eğitimimin ilk dönemini bitirmiş bulunmaktayım. Lafı uzatmayayım Türkiye'yi sevmiyorum, burada yaşamak istemiyorum. Bir arkadaşımın Wuppertalden kabul alması ile Almanya'da üniversite mi okusam?? diye düşünmeye başladım. Hemşire-Öğretmen çocuğuyum ailem şu zamana kadar benim üniversite masraflarımı karşılayabilecek birikimi yaptılar o yönden rahatım. Benim aklıma takılan şey Almanca mühendislik okumanın zorluğu. Gidip 1 sene hazırlık ardından 3 sene mühendislik okuyabilir miyim ?(yazılanlara göre 4-5 seneyi buluyormuş zorluğundan ötürü) Çok mu zorlanırım, kafamda saç kalmaz mı vsvs Cidden şu kararsızlık yüzünden geceleri gözüme uyku girmiyor. Bölümümün mezunu az ama üniversitenin ismi tırt. İş kaygısı, gelecek kaygısı psikolojimi çok etkiliyor. Gidip gitmemem konusunda fikirlerinizi merak ediyorum.
Ben hep bu ikilemde kalan insanlara fachhochschule'yi tercih etmesini söylerim.Hele mevzu lisans eğitimi ve Almanya ise bu kadar etikete takılma derim.Arkadaşın Wuppertal'a gitmiş.Zor gelip dönebilir de,uzatabilir de ya da harbi çalışıp bitirebilir de.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzr Oca 10, 2021 10:32 pm

Alarech yazdı: Pzr Oca 10, 2021 1:10 am Ben hep bu ikilemde kalan insanlara fachhochschule'yi tercih etmesini söylerim.Hele mevzu lisans eğitimi ve Almanya ise bu kadar etikete takılma derim.Arkadaşın Wuppertal'a gitmiş.Zor gelip dönebilir de,uzatabilir de ya da harbi çalışıp bitirebilir de.
Hocam siz Fachhochschule mezunu musunuz bilmiyorum ama merak ettim Fachhochschulelerin içeriği gerçekten normal üniversitelere göre çok daha mı kolay? Yani yazıları okudum ama tam olarak kafamda oturtamadım, tam olarak nesi daha kolay kılıyor, teoriye oranla pratik daha fazla ön planda deniyor. Pratikten kasıt ne tam olarak? Somut olarak örneklendirebilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Oca 10, 2021 10:36 pm

Durcheinander yazdı: Pzr Oca 10, 2021 10:32 pm Hocam siz Fachhochschule mezunu musunuz bilmiyorum ama merak ettim Fachhochschulelerin içeriği gerçekten normal üniversitelere göre çok daha mı kolay? Yani yazıları okudum ama tam olarak kafamda oturtamadım, tam olarak nesi daha kolay kılıyor, teoriye oranla pratik daha fazla ön planda deniyor. Pratikten kasıt ne tam olarak? Somut olarak örneklendirebilirseniz sevinirim.
Hocam çok daha kolay falan değil.Normal üniversitelerden daha kolay olabilir evet ama aradaki fark asla uçurum değildir.Kolay kılan kısmı aslında normal üniversilerdeki teorik bilgiyi daha gündelik yaşamda kullanabilecek kıvama getirilip öğretilmesi.Yani daha çok soyutsal değil de iş hayatında olsun işine yarayacak şeyleri ön planda tutuyorlar.

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzr Oca 10, 2021 10:46 pm

Alarech yazdı: Pzr Oca 10, 2021 10:36 pm Hocam çok daha kolay falan değil.Normal üniversitelerden daha kolay olabilir evet ama aradaki fark asla uçurum değildir.Kolay kılan kısmı aslında normal üniversilerdeki teorik bilgiyi daha gündelik yaşamda kullanabilecek kıvama getirilip öğretilmesi.Yani daha çok soyutsal değil de iş hayatında olsun işine yarayacak şeyleri ön planda tutuyorlar.
Bu konu biraz kafamı karıştırdı doğrusu, emin olmakta zorlanıyorum hangisini tercih etmem gerektiği konusunda, yani bir bakıma FH çok mantıklı geliyor ama normal üniversiteler de sanki daha çok meşruiyet kazandırıyormuş gibi hissediyorum.

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Pzr Oca 10, 2021 10:52 pm

Dostum öncelikle kararini baskalarinin dedigine gore degil kendin al.Yoksa devamli bir pismanligin icine girersin ve emin ol almanyaya gelene kadar ve geldikten sonra da devamli zorluk cekeceksin.Oncelikle okulu ele alirsak okul kesinlikle kolay degil.Türkiyede 3. sinifta gorulen konuyu sen ikinci semesterda aliyorsun yeri gelince,ancak gereksiz bilgi ogrenmiyorsun türkiyedeki gibi.Muhendislik icin yorum yapiyorum ben.Sana nasil muhendis olunur neleri bilmen gerekir bunlar ögretiliyor.Buraya geldikten sonra da kendini sartlamaman gerekiyor bence erken bitirecegim gibi.Önemli olan üniversitede ögrenmek kendini gelistirmektir.Maaslesef türkiyede okuyup 4 yilda bitiren cogu ogrenci asgari ücretin altinda belki asgari ucretle ise basliyor yani demek istedigim onemli olan universite bitirmek degil nitelikli bir birey olarak okulu bitirmek ve bu da sana almanyada veriliyor.Uzun sürse bile emin ol yasadigin hayat tecrübesi,dil anlaminda kendini gelistirmen,is bulma olanaklarin bunlarin hepsi sana uzun vadede arti olarak gelecektir.Almanyada da yapmman gereken tek sey duzenli calismak ve gercekten ogrenmek icin caba sarfetmek.Yoksa kimse senden süper zeka olmani beklemiyor.FH ve normal Universite konusunda ise sana soyle soyleyim.Ben ilk FH ya yazildim daha sonra ise normal Üniversiteye gecis yaptim neden mi?Oncelikle FHda teori dedigimiz olay nispeten daha kolay Üniversiteden ancak uygulama kismi hic bana gore degildi.Ben türkiyede hayatimda devre kurmamisim hoca senden komplex devre kurmani istiyor.Bu tabi ki benden kaynakli bir sey.Demek istedigim kisiden kisiye degisir.Universitede iste teori cok daha agir ancak bana gore daha iyi bir sey bu.Cunku türkiyede de teoriye yonelik ogrendigim icin daha iyi geldi bana.Bunun disinda kararini iyi ver almanyaya gelip gelmemek konusunda.En kücük zorlukta gelme kafasina falan girceksen hic girme almanya isine derim cunku zor olan verdigin bir karardan donmek emin ol.Seni cesitli zorluklar ve farkli tecrübeler bekliyor olacak ancak ileride bunun meyvesini de sen yiyeceksin :)

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Pzr Oca 10, 2021 11:07 pm

cyclops1 yazdı: Pzr Oca 10, 2021 10:52 pm Dostum öncelikle kararini baskalarinin dedigine gore degil kendin al.Yoksa devamli bir pismanligin icine girersin ve emin ol almanyaya gelene kadar ve geldikten sonra da devamli zorluk cekeceksin.Oncelikle okulu ele alirsak okul kesinlikle kolay degil.Türkiyede 3. sinifta gorulen konuyu sen ikinci semesterda aliyorsun yeri gelince,ancak gereksiz bilgi ogrenmiyorsun türkiyedeki gibi.Muhendislik icin yorum yapiyorum ben.Sana nasil muhendis olunur neleri bilmen gerekir bunlar ögretiliyor.Buraya geldikten sonra da kendini sartlamaman gerekiyor bence erken bitirecegim gibi.Önemli olan üniversitede ögrenmek kendini gelistirmektir.Maaslesef türkiyede okuyup 4 yilda bitiren cogu ogrenci asgari ücretin altinda belki asgari ucretle ise basliyor yani demek istedigim onemli olan universite bitirmek degil nitelikli bir birey olarak okulu bitirmek ve bu da sana almanyada veriliyor.Uzun sürse bile emin ol yasadigin hayat tecrübesi,dil anlaminda kendini gelistirmen,is bulma olanaklarin bunlarin hepsi sana uzun vadede arti olarak gelecektir.Almanyada da yapmman gereken tek sey duzenli calismak ve gercekten ogrenmek icin caba sarfetmek.Yoksa kimse senden süper zeka olmani beklemiyor.FH ve normal Universite konusunda ise sana soyle soyleyim.Ben ilk FH ya yazildim daha sonra ise normal Üniversiteye gecis yaptim neden mi?Oncelikle FHda teori dedigimiz olay nispeten daha kolay Üniversiteden ancak uygulama kismi hic bana gore degildi.Ben türkiyede hayatimda devre kurmamisim hoca senden komplex devre kurmani istiyor.Bu tabi ki benden kaynakli bir sey.Demek istedigim kisiden kisiye degisir.Universitede iste teori cok daha agir ancak bana gore daha iyi bir sey bu.Cunku türkiyede de teoriye yonelik ogrendigim icin daha iyi geldi bana.Bunun disinda kararini iyi ver almanyaya gelip gelmemek konusunda.En kücük zorlukta gelme kafasina falan girceksen hic girme almanya isine derim cunku zor olan verdigin bir karardan donmek emin ol.Seni cesitli zorluklar ve farkli tecrübeler bekliyor olacak ancak ileride bunun meyvesini de sen yiyeceksin :)
Çok teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için. Ben Almanya'ya gelmeyi kararlaştırdım zaten yani bunu göze bizzat kendim aldım bu konuda kafa karışıklığı yok sadece FH mi normal üni mi o biraz düşündürüyor. Gerçi ben Fen lisesi mezunuyum pratik bana da biraz uzak gibi ama bilemedim.Bir de siz hangi bölümün fhsini okumuştunuz?

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Pzt Oca 11, 2021 12:08 am

Technische Informatik.Bir de is bulma konusunda da eger türkiyeye geri donmeyi dusunuyorsan bence üniversite daha mantikli olur.Fen lisese mezunu isen de bence kafani cok karistirma illaki iyi bir temelin vardir.Direk üniversiteye yazilman daha mantikli bence.Su anda Duisburg Essendeyim ben ve baya memnunum.Arastirmak istersen bi göz atmani tavsiye ederim :)

eylull

Mesaj gönderen eylull » Pzt Oca 11, 2021 9:32 pm

cyclops1 yazdı: Pzt Oca 11, 2021 12:08 am Technische Informatik.Bir de is bulma konusunda da eger türkiyeye geri donmeyi dusunuyorsan bence üniversite daha mantikli olur.Fen lisese mezunu isen de bence kafani cok karistirma illaki iyi bir temelin vardir.Direk üniversiteye yazilman daha mantikli bence.Su anda Duisburg Essendeyim ben ve baya memnunum.Arastirmak istersen bi göz atmani tavsiye ederim :)
Zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim şartlı kabul için dilin bir kısmını halledip seneye almanya'da dil kursuna başlamak için çabalayacağım. Umarım her şey olmasa da çoğu şey yolunda gider :)

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Pzt Oca 11, 2021 11:31 pm

Önemli değil.Daha fazla konuda da yardımcı olabilirim.Üniversiteye gelene kadar çok şey yaşıyor insan.Mail üzerinden de gelmek isteyen arkadaşlara daha detaylı yardımcı olabilirim :)

huseyinceyhan34

Mesaj gönderen huseyinceyhan34 » Sal Oca 12, 2021 7:36 am

Merhaba mail üzerinden nasıl konuşabiliriz acaba. Teşekkür ederim iyi günler

Durcheinander

Mesaj gönderen Durcheinander » Çrş Oca 13, 2021 10:39 am

cyclops1 yazdı: Pzt Oca 11, 2021 11:31 pm Önemli değil.Daha fazla konuda da yardımcı olabilirim.Üniversiteye gelene kadar çok şey yaşıyor insan.Mail üzerinden de gelmek isteyen arkadaşlara daha detaylı yardımcı olabilirim :)
Hocam mail adresinizi paylaşırsanız sevinirim

Esrasah

Mesaj gönderen Esrasah » Çrş Oca 13, 2021 1:10 pm

Merhaba arkadaşlar.
Türkiye'de fen lisesinden mezun birisi yine Türkiye'de hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra almanya'da mühendislik okuyabilir mi?
2012 senesinin görece yüksek üniversite sınav sonucu var ve fen lisesi mezunu olarak sayısal mezunu oluyor ancak hukuk mezunu olması bu duruma engel teşkil eder mi? Bu konuda detaylı bilgisi olan var mıdır?
Almanya'da bilgisayar veya yazılım alanında lisans programı düşünüyoruz.

eylull

Mesaj gönderen eylull » Cum Oca 15, 2021 5:28 pm

Esrasah yazdı: Çrş Oca 13, 2021 1:10 pm Merhaba arkadaşlar.
Türkiye'de fen lisesinden mezun birisi yine Türkiye'de hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra almanya'da mühendislik okuyabilir mi?
2012 senesinin görece yüksek üniversite sınav sonucu var ve fen lisesi mezunu olarak sayısal mezunu oluyor ancak hukuk mezunu olması bu duruma engel teşkil eder mi? Bu konuda detaylı bilgisi olan var mıdır?
Almanya'da bilgisayar veya yazılım alanında lisans programı düşünüyoruz.
Merhaba uzun zamandır bu konuyu araştırdığım için söyleyebilirim ki Almanya'da okumak istediğiniz bir bölüm varsa ilk olarak Türkiye'de o bölümü ya da benzer bölüm kazanmanız gerek. Hukuk bitirip mühendisliğe gitmek pek mümkün değil.

cyclops1

Mesaj gönderen cyclops1 » Cum Oca 15, 2021 5:47 pm

Durcheinander yazdı: Çrş Oca 13, 2021 10:39 am Hocam mail adresinizi paylaşırsanız sevinirim
Mail adresi paylaşmak yasakmıs.O yuzden maalesef paylaşamıyorum.

Esrasah

Mesaj gönderen Esrasah » Sal Oca 19, 2021 11:16 pm

eylull yazdı: Cum Oca 15, 2021 5:28 pm Merhaba uzun zamandır bu konuyu araştırdığım için söyleyebilirim ki Almanya'da okumak istediğiniz bir bölüm varsa ilk olarak Türkiye'de o bölümü ya da benzer bölüm kazanmanız gerek. Hukuk bitirip mühendisliğe gitmek pek mümkün değil.
merhaba, teşekkür ederim yanıtınız için.

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/ bu linkte yer alan bilgiye göre W grubunda hem hukuk hem Wirtschaftsinformatik bölümü var. ilgili bölüm kıstası olarak bu gruplandırma kabul edilerek mi başvuru yapıyoruz?
ilgili bölüm hususunda referans almamız gereken ölçüte dair bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Myvisa444

Mesaj gönderen Myvisa444 » Pzr Mar 17, 2024 2:47 am

Eylül merhaba bende bilgisayar mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim sen galiba Almanya sürecine girmişsindir bende Almanya'dayim ne yaptin dili halletinmi süreç nasıl gidiyor meil üzerinden mesajlaşma biliriz alexsesouza30@gmail.com