Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sizce beni kabul ederler mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
benjamin21

Sizce beni kabul ederler mi?

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Kas 19, 2020 1:25 am

Arkadaşlar merhaba, foruma 1 aydır üyeyim okuyabildiğim kadar yazı okumaya çalıştım, eğer daha önceden cevaplanmış bir şey sormuşsam şimdiden özür dilerim.

Ben 21 yaşındayım ve bu sene İstanbul'da özel bir üni'de Tam burslu önlisans bitirmiş biriyim. Mezuniyet notum 3.70 ( Meslek lisesi mezuniyet notum 78,66-Bilgisayarlı Muhasebe) Daha önce 2019 yılında Almanya'da Erasmus stajı yaptım. 16 yaşımdan beri meslek hayatındayım bir sürü yerde staj yaptım ve son 2 yıldır da mesleğimde yer edindim. Bölüme başlar başlamaz part-time olarak işe alındım şu anda da part'ım.

2011 yılından beri yazları Almanya'ya akrabamın yanına ara ara giderim. 2017 yılında İsmekten A1-2 sertifikası ve B1 katılımcı belgesi aldım
2020 Eylül ayında Goethe'nin online kurslarına katılmak için seviye tespit yaptırdım. B1 den başlayabilirsiniz dediler kayıt olmadım.

Almanya'da bir Hochschule'da bölümümünün Bachelor versiyonunu okumak için Sommer Semester başvurularına yetişmeyi planlıyorum. Bölüm İngilizce olduğundan Aralık ayı ortası Toefl'a tekrardan gireceğim. ( öncekinin süresi mayıs 2020 de bitti)

Araştırmalarım neticesinde okulum Uni-Assist ile çalışmıyor, o yüzden kendi portalları üzerinden başvurmam gerek. Kendilerinin benden istediği bir kaç belge var;

-Nachweis der Hochschulzugangsberechtigung ( Forum'da gördüğüm kadarıyla Lise Diploması ve ÖSYM yerleştirme kağıdının yeminli noter onaylısı yetiyor. Bu yüzden bunları ingilizce olarak bu şekilde tercüme ettirdim)

-Zeugnisbearbeitung( sanırım kabul aldıktan sonra bunun ücretini verip kargo ile yollayınca geçerli)

Sizlerden ricam bir kaç konuda olan fikir çatışmama son vermeniz.

1- yabancılar için(Non-Eu) %5 lik bir kotaları var, ki bu da 2 kişiye tekabül ediyormuş. sizce bu 2 kişiden biri olabilir miyim?

2-Sanırım orada haftada 20 saat çalışabiliyorum. Üniversiteden bana dediler ki dönemsel olarak stajlarınız olacak, yani acaba para almadan bir yerlerde staj mı yapmam gerek bana çok saçma geldi :) Yoksa bir yerde kalıcı olarak part çalışsam hep orda göstersem bana daha mantıklı geldi, tabi başka daha güzel yerler bulsam daha iyi olur.

3-Oldu da kabul edildim evraklarımı yolladım Acceptance Letter'ım geldi, sizce illa Konsolosluk için Niyet Mektubu yazan bir yerle mi anlaşmalıyım? Eğer bunu ingilizce yazacaksam kendim de yazabilirim diye düşünüyorum. Almanca ise kendim yazıp düzelttirebilirim gibi.

4-Konsolosluk açısından elimde bir de DSH gibi bir sınav olması artı olur mu? yoksa goethenin bana verdiği seviye tespit kağıdı ve İsmek sertifikalarımı da ekleyebilirim.

5-bölümümün ingilizce olarak verildiği başka bir yer bulamadığımdan şu anda tek bir yer var elimde. sizce o yüzden tek bir yer ile kalsın mı başvurularım yoksa DSH da alıp seviyem neyse ona göre de başvuru yapayım mı?

6-İçinde Eski erasmus vizemin olduğu güncel pasaportumun geçerlilik tarihi Şubat 2022. Sizce yenilemeden başvursam sorun olur mu?

7-Hem Üniversite başvurusu hem de vize başvurusu için Hazırlık okulu ve Bölüm öğretmenlerimden lise dahil Referans mektubu alıp kullanmam mantıklı mıdır?

8-Diploma denkliği ile ilgili başım ağrıyacak mı bilmiyorum ama Anabinin sitesi vs. çok kafa karıştırıcı tek öğrenebildiğim Major a sabit kaldıkça bölümümün lisansını orada okuyabiliyorum. Almanyada böyle bir kurum var mı önlisans diplomamı yollasam da okuyabileceğim bölümleri söyleseler..

ya çok soru sordum gerçekten buraya kadar okuyanlardan özür diliyor ve teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalın.

BENJAMIN

benjamin21

Re: Sizce beni kabul ederler mi?

Mesaj gönderen benjamin21 » Prş Kas 19, 2020 11:32 pm

UP please :/

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Sal Ara 01, 2020 11:27 pm

son up ım Leutee :/ wünche euch einen schönen Tag noch!

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cmt Oca 16, 2021 5:52 am

Up+