Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Universite-Butun Genel bilgiler.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Cmt Haz 26, 2010 8:57 pm

Bu siteye katilali bakiyorumda uzun zaman olmus.Ilk uye oldugumda yaw almanyada dayim var acep orda okunurmu diye SIFIR bilgiyle girdigim siteden simdi nerdeyse butun sorulara cevap verebilecek seviyeye geldim.Bunu saglayan arkadaslara oncelikle tesekkurler.

Simdi konumuza donecek olursak.Turkiyede bulundugum sure icinde ve burda almanyadaki edindigim deneyimlere bakarsak baslangicida sonucuda hep parayla ilgili bu maratonun.
Nasil yani kardesim demeden once siz ben anlatim.

Oncelikle burda bence en temel sorun baslangicta para.Cunku belgeleri toplamak yada almanca ogrenmek cok zor degil.Egerki turkiyede birkac ay kursa gidip mesela goethe- temel saglanirsa buraya gelindiginde iyi bir calismayla heyecan yapilmazsa 5 6 ayda sinav verilir,Tabi daha sonra bolumu okumak daha zor ama olsun kimse onu dusunmez simdiden(onu ilerdeki ben dusunsun dimi :) )

Teker teker baslicam:

1) Universite icin hangi belgeler lazim buraya bak http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=1689

ayrica garantor belgesi burda http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ead_id=847

2)Almancam yok naapicam kardesim ingilizcesi yokmu dersen varda yok derim..yani cok az master programi var pasa pasa ogrenecen almancayi.Pekii nasil ogrenecem dersen sinavlara giricen .

Orda calisma sartlari universite bilgileri sinavlar hakkinda genis bilgi hepsi burda: http://www.deutschstudent.de/news_cats.php

3)Burda okumak imkansiz diyenlerede oo pasa pasa okursun super ulke kizlar ortam miss gibi diyenlerede hareket cekebilirsiniz ikiside degil cunku :)

E peki ben nasil bilicem benim icin iyimi.Eee akli durmuna para durmuna ve calisma arzunu en iyi sen bilirsin.Sadece buna sen karar verebilirsin.Universite zorluklari ve egitim sistemi ile ilgili bilgilerde burda http://www.deutschstudent.de/forum/view ... read_id=72

Kisaca usengec insanlar icin hazirladim bunu.Cunku bazen insanrlar tek yerden herseye ulasmak istiyor 2 sayfa tiklamak yerine.Yani coook usengeciz bazen =)

Simdide en son konuya gelelim yani PARA konusuna.Burda normal bir insan gibi yasamak istrsen 500 euro en az para gider,Helede egerki ilk sene ve dil kursundaysan kisaca calisma iznin yoksa uff..artik ailene iyi davranmaya basla :)

Bitirdikten sonrada oyle super paralar genelde yok tabi bolumune ve de kendini gelistirmene bagli.Yok kardesim bende para var sorun degil diosan bence amerikayi dene :) Ben 1 sene kaldim amerika bircok acidan burdan iyi ama okullar cok para..iyi birokulda ortalama yilda 50 bin dolarin gider.

Okulu bitimek zor bitirdikten sonra is ayri zor..Nerde degilki:) Burdaki isveren senle ayni ozellikte bir alman varsa kesinlikle onu secer.Bir sekilde farkli olman gerek ama egerki turkiyeye geri donersen burda okumanin verdigi deneyim arti super almancayla bu sefer bunlar secilme sebebi olur..(almanyanin dunya capinda cok fazla firmasi olmasi da super birsey)

Buraya gelmeden diyordumki ben turkiyede kalmak istemiyorum kardesim.Zaten adanaliyim ve ankarada okudum universiteyi.Adana su anda cehenem gibidir :) Ama bir geldim yaw benim bilet tarihi acaba bir ay onceye cekilirmi diyorum.

Ne Almanya mukemmel biryer nede Turkiye.Hesabini ve secimini insanlar cok iyi yapmali ve kararini verdikten sonra asla yorulmadan calismali.

Burda cok fazla acaba orda sunu bunu okusam ne olur okuyabilirmiyim gibi sorular geliyor.Egerki hicbir BILGIN YOKSA yukarda ki yazilardan hemen hemen her cevabi bulursun ama gerisi TAMAMEN sana kalmis.Burda yasayabilirmisin asil soru bu.Gelipte cok basarili olanlarin yaninda tamamen hatun icki ortam ucgeninde kaybolanda az degil (bana asla olmaz isim olmaz tek amacim okumak demeyin emin olun ordan konusmak kolay insanin ayagi cok cabuk kayar)

Eger baska sorusu olan varsa elimden geldigince cevaplarim simdilik Erlangenden bu kadar =)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Haz 27, 2010 11:39 am

Tesekkurler,derleme icin. _)

Bydak

Mesaj gönderen Bydak » Pzr Haz 27, 2010 3:11 pm

Merhabalar,
Oncelikle tesekkurler \'\'prodigysrcan\'\' verdigin bilgiler icin.
Ben simdi soruma ya da sorularima geleyim.
Bu sene ossye girdim ve Allah izin verirse iyi bir isletme bolumune yerlesmeyi planliyorum. Burada 1 sene okuyup kendimi biraz olgunlastirmak, Almanca ve Ingilizce konusunda somut adimlar atmak istiyorum. Daha sonra 2.senemde ise Almanya\'ya gecmeyi planliyorum. Yazin 2 aydan fazla Almanya\'da bulunmustum ve evet ben burda yasayabilirim, ben burayi sevdim diyerek kendimden bu konuda onay almistim :) Almanya\'da bulundugum sehir Stuttgartti. Orada ablam yasiyor yaklasik 10 yildir yani bana orada destek olacak kendi kanimdan birisi de var. Ama ne yazik ki o da universite o konusunda benim gibi bilgisiz kaliyor.
Internet uzerinden soyle boyle temel bilgiler edindim ama artik daha somut seyler ogrenmek istiyorum. Mesela ben orada hangi Universitenin isletme bolumune gitmeliyim. Hangisi daha iyi? Mezun oldugum zaman is bulma olanaklari nelerdir? Kendimi en iyi sekilde nasil gelistirebilirim. Ayrica orada iyi bir universiteye basvurdum diyelim kabul edilmeme ihtimalim ne gibi olur? Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim :)
Simdiden tesekkurler.

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzr Haz 27, 2010 6:04 pm

Hosgeldin arkadasim oncelikle.Sorularini teker teker okuyunca aslinda su sonuca vardim yukarida belirttigim linklerin hepsini incelememissin.

hangi universitenin isletmesi demissin,hangisine gidebilirsin asil sorun bu ablanin yaninda kalicaksan ona gore baska yere gidebilirim dersen ona gore.

Is bulma olanaklari dersen bunla ilgili bircok bolum var burda benim verdigim linklere bak.ama dedigim gibi tamamen kendine bagli ,zaten isletmede cok genel bir bolum dandik bir yerde muhasebe hesaplarini tutarkende bulabilirsin kendini yada ilerde basarili olursan unlu sirketlerde ceo yada cfo da olabilirsin.

Kendini gelistirmen konusunda iyi bir kursa gidip almanca isini halledersen yapabilecegin enn iyi isi yapmis olursun

Kabul alma oranin cok yuksek ama burda asil sorun universiteyi okuyabilmek ve dil.. kabul almak degil.

Sen dedigim gibi soyle bir saatini ayirip oku linklerin hepsini benim verdigim.Baska sorun olursa cekinme sor :) Ben almanya ingiltere macina kacar byes.

barisgoksu

Mesaj gönderen barisgoksu » Pzt Haz 28, 2010 1:01 am

merhaba arkadaslar. ogrendigim kadariyla assist ile yada assiste gerek olmadan kabul alan uniler varmis.bu konu hakkinda bilgi sahibi olan arkadaslar hangi unilerin assistle hangilerin assite gerek olmadan kabul ettigi hakkinda bilgi verirse sevinirim.simdiden tesekkurler

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Pzt Haz 28, 2010 11:49 am

Sen hangi universiteyi dusundugunu yaz ordan bakilsin yada bilen biri soyler..yada ingilizcen varsa univesitelerin sitesinden biraz arastirmayla bulabilirsin..yoksa ingiliycen ben elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.Ama once senin belirlemen gerek hangilerine basvurabilecegini.