Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖSYM YERLEŞTİRME Mİ YOKSA LİSANS NOTU MU?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
berna.l

ÖSYM YERLEŞTİRME Mİ YOKSA LİSANS NOTU MU?

Mesaj gönderen berna.l » Pzr Ağu 16, 2020 8:47 pm

Merhaba herkese, okuduklarım neticesinde ikileme düştüm ve tecrübeli ya da bilgisi olan varsa paylaşım yaparsa sevinirim. Sorun şu ki Almanya'da mezun olduğum alandan farklı bir bölüme tekrar lisans okumak için gitmeyi planlıyorum. Bazı başlıklarda Türkiye'de lisans bitirenler Almanya'da lisans okumak isterse her bölüme başvuru yapabilir diyor ama nc varsa nasıl hesaplanacak? Lisans mezuniyet puanım düşük olduğu için tekrar sınava girip Türkiye'de okuduğumdan farklı bir bölüm kazanıp nc puanımı yükseltmekti niyetim(YKS ile) ama tereddüte düştüm bunun bir önemi olmayacak mı? Özetle lisans bitirip tekrar lisans okumak isteyenler yeni ösym belgesi ile -sanki liseden yeni mezunmuş da üniversiteye başvurur gibi- istediği bölüme kayıt yaptırabiliyor mu yoksa nc hesabı sadece lisansa göre mi oluyor ama okumak istediğim bölüm faklı neden öyle olsun ki?

berna.l

Re: ÖSYM YERLEŞTİRME Mİ YOKSA LİSANS NOTU MU?

Mesaj gönderen berna.l » Pzr Ağu 16, 2020 9:03 pm

berna.l yazdı: Pzr Ağu 16, 2020 8:47 pm Merhaba herkese, okuduklarım neticesinde ikileme düştüm ve tecrübeli ya da bilgisi olan varsa paylaşım yaparsa sevinirim. Sorun şu ki Almanya'da mezun olduğum alandan farklı bir bölüme tekrar lisans okumak için gitmeyi planlıyorum. Bazı başlıklarda Türkiye'de lisans bitirenler Almanya'da lisans okumak isterse her bölüme başvuru yapabilir diyor ama nc varsa nasıl hesaplanacak? Lisans mezuniyet puanım düşük olduğu için tekrar sınava girip Türkiye'de okuduğumdan farklı bir bölüm kazanıp nc puanımı yükseltmekti niyetim(YKS ile) ama tereddüte düştüm bunun bir önemi olmayacak mı? Özetle lisans bitirip tekrar lisans okumak isteyenler yeni ösym belgesi ile -sanki liseden yeni mezunmuş da üniversiteye başvurur gibi- istediği bölüme kayıt yaptırabiliyor mu yoksa nc hesabı sadece lisansa göre mi oluyor ama okumak istediğim bölüm faklı neden öyle olsun ki?
Örneğin: Türkiye'de A bölümünü 2.2 ortalama ile bitirdim. Almanya'da ise B bölümünün lisansını okumak istiyorum ve nc 1.7 olsun. Tekrar sınava girip YKS'den 450+alıp nc 1.7 yi yakaladım diyelim benim B bölümüne başvuru yaparken 2021 ösym belgemi geçerli kılmam mümkün mü? Bunu soruyorum çünkü lisans mezunu olanlar tekrar lisans okumak isterse lisans notu geçer diyor ama aynı bölüm için kastedilen sanırım yani umarım öyledir:)

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzr Ağu 16, 2020 10:59 pm

Ben de kısmen benzer durumdayım. Lisans bitirdim ortalamam 2.2'ydi. Almanya'da 3 tane lisans bölümüne başvurdum tekrar uni-assist ile. Henüz hbz hesaplanmadı ama nasıl olacak bir fikrim yok net bir cevap bulamadım. Ösym yerleştirme puanım 425 (2014 yılında) ve lise diploma puanım 80. Ben şimdi lisans ortalamama göre mi gireceğim nc olan bölümlere? yoksa lise+ösym puanımla mı ?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Ağu 17, 2020 12:12 pm

Endüstri mühendisliği bitirdim tekrardan endüstri mühendisliği, işletme ve yönetim lisans bölümlerine başvurdum. Belli olduğunda yazarım tabi ki ben de merakla bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 17, 2020 1:53 pm

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 2:14 pm

redwayyy yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 12:12 pm Endüstri mühendisliği bitirdim tekrardan endüstri mühendisliği, işletme ve yönetim lisans bölümlerine başvurdum. Belli olduğunda yazarım tabi ki ben de merakla bekliyorum.
Verilen cevaba göre size 3,7 gelmesi gerekiyor 2.2baz alındığı için. O zaman 425 in getirdiği 2,0'ı kullanamayacaksınız. Benim de sınava girmem işlevsiz olacak :(

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 2:18 pm

Physiker yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 1:53 pm Cevap burda:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... /nc-nedir/
Teşekkür ederim yanıt için. Sadece mantığı kuramamıştım yani sözel bir bölümden mezun olan biri lisans notuyla diş hekimliği yazabilecek sadece o baz alındığı için. O zaman ÖSYM belgesinde ilgili bölümü kazanma şartı ortadan kalkıyor. Bana yeni lisansa başvuru yaparken ÖSYM belgesinde o bölümün olması gerektiği için sadece yks baz alınır düşüncesi daha makul geliyordu sadece bu çelişkiyi anlamadım

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Ağu 17, 2020 2:58 pm

Evet sanırım benim de 3.7 olacak bu duruma göre. Teşekkürler cevaplar için :)

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 3:07 pm

redwayyy yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 2:58 pm Evet sanırım benim de 3.7 olacak bu duruma göre. Teşekkürler cevaplar için :)
Bizim işimize yaramadığı için kafamda oturmuyor sanırım yanlı davranıyorum ama hâlâ neden normal lisansa başvuru yapanlar gibi değerlendirilmediğini anladım. Şu kabul edilebilir A bölümü bitirdin tekrar A bölümünü lisans yapacaksın hani yine idrak edemiyorum ama lisans notu baz alınsın. Ama A bölümü bitiren biri B lisansına başvuru yapmak istiyor ve ÖSYM yerleştirme belgesinde A var tekrar sınava girip B kazanmak istiyor ama sen onu A lisans notu ile değerlendiriyorsun. Ya da baştan bir daha farklı lisans okuyamazsın diyor?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Ağu 17, 2020 3:52 pm

Benim de aklıma yatmıyor ama bekleyip görmekten başka çare yok sanırım. Nc olan bölümler için sanırım böyle, nc olmayan bölüm için biraz umutluyum. Eğer o da olmazsa TestAS deneyebilirim belki işe yarar :(

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 3:59 pm

redwayyy yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 3:52 pm Benim de aklıma yatmıyor ama bekleyip görmekten başka çare yok sanırım. Nc olan bölümler için sanırım böyle, nc olmayan bölüm için biraz umutluyum. Eğer o da olmazsa TestAS deneyebilirim belki işe yarar :(
Haklısınız bekleyip görmek en iyisi ama başvuru yapmış gibi heyecanlandım ben de kaç gün oldu acaba uni assiste başvuru yapalı?

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Ağu 17, 2020 4:23 pm

Nc-frei olan bölüme 25 Haziran'da, Nc olan bölümlere 5 Temmuz'da yaptım başvurumu hala bekliyorum...

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 4:56 pm

redwayyy yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 4:23 pm Nc-frei olan bölüme 25 Haziran'da, Nc olan bölümlere 5 Temmuz'da yaptım başvurumu hala bekliyorum...
Vay be bayağı zaman geçmiş aslında umarım beklediğinize değer ve 2,0 gelir

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Pzt Ağu 17, 2020 5:14 pm

Evet ben de tedirginim biraz çok oldu başvuralı, çok teşekkür ederim umarım siz de istediğinizi yapabilirsiniz bir şekilde :)

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Pzt Ağu 17, 2020 6:23 pm

redwayyy yazdı: Pzt Ağu 17, 2020 5:14 pm Evet ben de tedirginim biraz çok oldu başvuralı, çok teşekkür ederim umarım siz de istediğinizi yapabilirsiniz bir şekilde :)
Teşekkürler, umarım istediğimiz gibi olur. Daha önce benzer durumda olan yok sanırım o yüzden sizden öğreneceğiz bu durumu :)

magicpig

Mesaj gönderen magicpig » Prş Ağu 20, 2020 12:49 pm

Merhaba arkadaslar. Ben de ikinci lisans okumak istiyordum ve ikinci universitesini okuyanlar icin ilk lisans ortalamasinin baz alinacagini okumustum. Bu konuyla ilgili Freie Universitesi'ne mail attim ve ilk universitemi Avrupa ulkelerinden birinde okumadigim icin bu kapsamda (Zweitstudium) degerlendirilmeyecegimi soylediler. Bu ne anlama geliyor hala bilmiyorum ama soyleyeyim dedim.

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Prş Ağu 20, 2020 1:21 pm

magicpig yazdı: Prş Ağu 20, 2020 12:49 pm Merhaba arkadaslar. Ben de ikinci lisans okumak istiyordum ve ikinci universitesini okuyanlar icin ilk lisans ortalamasinin baz alinacagini okumustum. Bu konuyla ilgili Freie Universitesi'ne mail attim ve ilk universitemi Avrupa ulkelerinden birinde okumadigim icin bu kapsamda (Zweitstudium) degerlendirilmeyecegimi soylediler. Bu ne anlama geliyor hala bilmiyorum ama soyleyeyim dedim.
Merhaba, yanıtınız için teşekkürler. O zaman liseden mezun olmuşuz gibi değerlendirip sadece YKS-YGS-LYS puanı baz alınarak NC mi oluşturuluyor anlamını çıkartabilir miyiz? :roll:

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Prş Ağu 20, 2020 2:14 pm

Çok teşekkürler yazdığınız için. Buradan o anlam çıkıyor ama hala emin olamıyoruz tabi beklemekten başka çaremiz yok şuanlık sanırım :) Eğer dediğiniz gibi olursa benim için çok güzel olacak umarım halledebiliriz.

berna.l

Mesaj gönderen berna.l » Prş Ağu 20, 2020 2:30 pm

redwayyy yazdı: Prş Ağu 20, 2020 2:14 pm Çok teşekkürler yazdığınız için. Buradan o anlam çıkıyor ama hala emin olamıyoruz tabi beklemekten başka çaremiz yok şuanlık sanırım :) Eğer dediğiniz gibi olursa benim için çok güzel olacak umarım halledebiliriz.
Açıkçası arkadaşın mesajı bir parça umut oldu tekrar teşekkürler, artık işin resmiyeti sizden gelecek mesaj ile kesinleşecek. Beklemeye devam :-)

redwayyy

Mesaj gönderen redwayyy » Cum Ağu 21, 2020 5:22 pm

berna.l yazdı: Prş Ağu 20, 2020 2:30 pm Açıkçası arkadaşın mesajı bir parça umut oldu tekrar teşekkürler, artık işin resmiyeti sizden gelecek mesaj ile kesinleşecek. Beklemeye devam :-)
Bugün Almanyadaki arkadaşım başvurduğum okulu aradı ve durumu anlattı. Master başvurularında kesinlikle bachelor ortalamasına göre hesaplandığını ama ben 2. kez bachelora başvurduğum için lise ortalamama göre hesaplanacağını söylemişler. Haber veriyim dedim :)