Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sözelci için Almanya

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Pfadfinder

Sözelci için Almanya

Mesaj gönderen Pfadfinder » Pzr Ağu 09, 2020 9:41 pm

Hep mühendisler, doktorlar gidiyor Almanya'ya. Benim gibi sözelci yok mu hiç aranızda yahu ? Varsa tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız ? Her şeyin iletişim ile gerçekleştiği sözel bölümlerini Almanya'da okumak sanırım oldukça zor. Siz neler düşünüyorsunuz ? Ben İletişim Fakültesi Sinema bölümü mezunuyum. Genellikle Medienwissenschaft, Medien und Kommunikation vb. bölümler var okuyabileceğim. Zaten kendimi özellikle yeni medya alanında geliştirmek istiyorum. Aklınıza başka bölümler geliyorsa bana haber eder misinizzzz ?

Das Leben ist das, was passiert, während man andere Pläne macht

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Sözelci için Almanya

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 10, 2020 12:40 am

Zor falan degil de Almanya ya kalkip medya bilimleri okumaya gelmek de mantikli degil. Antropoloji, arkeoloji ve alman tarihi okumaya gelenler var. Bir alman kalkip herhalde dili sonradan ögrenmis bir türkten alman tarihi dinlemez. Bu tip bölümleri gelip bitirenler de Almanya da baska sekilde kaldilar. Kendi alaniyla is bulani daha görmedim. Böyle bölümleri okumak icin Almanya ya gelmeyin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Muffin

Mesaj gönderen Muffin » Pzt Ağu 10, 2020 9:41 am

Eğer hiçbir yer aklınıza gelmiyorsa buradaki okulların erasmus antlaşması yaptığı üniversitelere bakabilirsiniz. Hatta yüksek puanlı vakıf üniversitelerinde ders veren yabancı hocaların nerelerde okuduklarını araştırın. Bu okullar bütçeleri ve prestijleri gereği sağlam tutabiliyorlar kadrolarını. Almanya olmasa da görsel iletişim / iletişim ve tasarım gibi bölümlerden mezun olup yükseğini Avrupa'da yapanları duymuştum. Ayrıntılı ve derince araştırmak gerekiyor sadece. Psikoloji okuduğum için ben de zorlanmıştım kendime uygun bir bölüm beğenmekte. Araştırma konuları, gruplar ve proje olanakları vs işin içine girince herhangi bir okulda okumak istemiyor insan yani eğer amacınız basitçe sadece Almanya'ya gidip yerleşmek değilse.

Pfadfinder

Mesaj gönderen Pfadfinder » Pzt Ağu 10, 2020 10:11 am

Hocam amacım basitçe sadece Almanya'ya yerleşmek. Okulla bu işi garantiye almak istiyorum sadece. Ve bahsettiğim medya, iletişim, yeni medya, sinema bölümlerinden başka da bir bölümde okuyamam. Mailleştiğim birçok üniversite Lisans'ta medya ve film dersi alıp almadığımı soruyor. Yani başka bir çarem yok bu bölümlerden başka

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 10, 2020 2:52 pm

2 dönemdir Berlin'de güzel sanatlar okuyorum, zamanında FU Berlin Filmwissenschaft okumak istedim ama NC puanı yüksek olduğundan giremem diye başvurmadım.
Düsseldorf''un sanat okulu çok ünlü diye duymuştum orada Visuelle Kommunikation okuyan bir arkadaşım demişti. Bunun yanısıra gırla FH var sanat medya eğitimi veren.
Buradan istediğin bölğmler nerede şartları ne bakıp araştır:
https://www.hochschulkompass.de/home.html

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Ağu 10, 2020 3:20 pm

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 2:52 pm 2 dönemdir Berlin'de güzel sanatlar okuyorum, zamanında FU Berlin Filmwissenschaft okumak istedim ama NC puanı yüksek olduğundan giremem diye başvurmadım.
Düsseldorf''un sanat okulu çok ünlü diye duymuştum orada Visuelle Kommunikation okuyan bir arkadaşım demişti. Bunun yanısıra gırla FH var sanat medya eğitimi veren.
Buradan istediğin bölğmler nerede şartları ne bakıp araştır:
https://www.hochschulkompass.de/home.html
Berlin sanat üniversitesindemi okuyorsun? Ve ne okuyorsun sorabilirmiyim? Çünkü sanatla ilgili bölümler için hep giriş sınavı istiyorlar

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 10, 2020 3:53 pm

Berlin UdK'da Bildende Kunst okuyorum, uni-assist üzerinden değiş direkt okul üzerinden başvuru yapıyorsun. Portfolyo yolluyorsun, portfolyon beğenilirse bu zamanlarda 4 saatlik yazılı sınav var, işte klasik sorular. Motivasyonun nedir, beğendiğin sanatçılar müzeler, seni etkileyen işler ve mezun olunca iş olarak beklentin. Verdikleri zaman içerisinde 2 tane seçmeli "Aufgabe" var onları da çözersen en sonunda görüşmeye çağırıyorlar.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Ağu 10, 2020 5:34 pm

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 3:53 pm Berlin UdK'da Bildende Kunst okuyorum, uni-assist üzerinden değiş direkt okul üzerinden başvuru yapıyorsun. Portfolyo yolluyorsun, portfolyon beğenilirse bu zamanlarda 4 saatlik yazılı sınav var, işte klasik sorular. Motivasyonun nedir, beğendiğin sanatçılar müzeler, seni etkileyen işler ve mezun olunca iş olarak beklentin. Verdikleri zaman içerisinde 2 tane seçmeli "Aufgabe" var onları da çözersen en sonunda görüşmeye çağırıyorlar.
Peki ilk söylediğin sınavı türkiyeden online mı yapıyorsun yoksa berline mi gittin yapmak için?
Hiç çizim için sınav yapmadılar mı?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 10, 2020 5:58 pm

Herşey yüzyüze online olan birşey yoktu, uzun süreli schengen vizem vardı onunla gidip hallettiydim sınavı, aufgabeyi ve en sondaki toplu görüşmeyi. Çizim yeteneğim yok bununla alakalı hiçbir şey yapmadım, portfolyom da çektiğim analog fotoğraflar bunu destekleyen video ve gazete/magazin küpürlerinden oluşan kolajlar vardı. Fotoğraf, vidyo ve müzik yeteneğim olunca çoklu yetenekten heralde avantajım oldu, içinde çok iyi çizim olan portfolyoları redettiklerini duydum. Sanat yeteneğinden çok kendini nasıl ifade ettiğini görmek istiyorlar.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Ağu 10, 2020 6:53 pm

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 5:58 pm Herşey yüzyüze online olan birşey yoktu, uzun süreli schengen vizem vardı onunla gidip hallettiydim sınavı, aufgabeyi ve en sondaki toplu görüşmeyi. Çizim yeteneğim yok bununla alakalı hiçbir şey yapmadım, portfolyom da çektiğim analog fotoğraflar bunu destekleyen video ve gazete/magazin küpürlerinden oluşan kolajlar vardı. Fotoğraf, vidyo ve müzik yeteneğim olunca çoklu yetenekten heralde avantajım oldu, içinde çok iyi çizim olan portfolyoları redettiklerini duydum. Sanat yeteneğinden çok kendini nasıl ifade ettiğini görmek istiyorlar.
peki tr de hangi bölümü hangi ünide okuyordunuz? bir de size mail yoluyla ulaşabilirmiyim sıkıntı olmazsa?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 10, 2020 7:48 pm

Fen-matematik vardı benim zamanımda lisede ordan mezun olup yurtdışına mühendislik okumaya gittim, bitir(e)meden geri döndüm, Berlin'e taşınacaktım zaten arakadaşın gazıyla bu bölüme başvurdum nasıl olsa uni-assist istemiyor diye. Şans eseri kabul aldım, yoksa studienkolleg okuyup sözel bir bölüme geçicektim.

Birşey olursa buraya yazabilirsin.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Pzt Ağu 10, 2020 9:02 pm

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 7:48 pm Fen-matematik vardı benim zamanımda lisede ordan mezun olup yurtdışına mühendislik okumaya gittim, bitir(e)meden geri döndüm, Berlin'e taşınacaktım zaten arakadaşın gazıyla bu bölüme başvurdum nasıl olsa uni-assist istemiyor diye. Şans eseri kabul aldım, yoksa studienkolleg okuyup sözel bir bölüme geçicektim.

Birşey olursa buraya yazabilirsin.
heeee ben tr de bi yere yerleşip gittin sandım. Ama şunu anlamadım tr de mühendislik kazandığın için bu bölüm yada yakın bölümleri okumak zorunda değilmisin nasıl bildende kunst bölümünden kabul aldın?

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Pzt Ağu 10, 2020 9:37 pm

Dediğim gibi bu bölüm için uni-assist üzerinden değil okulun kendi portalından başvuruda bulunuyorsan onlar da senden sadece Almanca dil sertifikası istiyor. Ben başka bir belge gösterdiğimi hatırlamıyorum.

Yanlışım yoksa bunun gibi 1 veya 2 bölüm daha var ama diğerleri için (mimarlık, dizayn, ses mühendisliği vs.) uni-assist gerekli ve haliyle normal kurallar geçerli.

dogakdm

Mesaj gönderen dogakdm » Sal Ağu 11, 2020 10:27 am

Mnrl89 yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 9:37 pm Dediğim gibi bu bölüm için uni-assist üzerinden değil okulun kendi portalından başvuruda bulunuyorsan onlar da senden sadece Almanca dil sertifikası istiyor. Ben başka bir belge gösterdiğimi hatırlamıyorum.

Yanlışım yoksa bunun gibi 1 veya 2 bölüm daha var ama diğerleri için (mimarlık, dizayn, ses mühendisliği vs.) uni-assist gerekli ve haliyle normal kurallar geçerli.
Anladım, peki bildende künste den mezun olunca ne yapmak istiyorsunuz iş olarak?

mopneet

Mesaj gönderen mopneet » Cum Ağu 14, 2020 9:20 am

Physiker yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 12:40 am Zor falan degil de Almanya ya kalkip medya bilimleri okumaya gelmek de mantikli degil. Antropoloji, arkeoloji ve alman tarihi okumaya gelenler var. Bir alman kalkip herhalde dili sonradan ögrenmis bir türkten alman tarihi dinlemez. Bu tip bölümleri gelip bitirenler de Almanya da baska sekilde kaldilar. Kendi alaniyla is bulani daha görmedim. Böyle bölümleri okumak icin Almanya ya gelmeyin.
Kusura bakmayın ama herhangi bir eğitimi almak için "Almanya'ya gelmek mantıklı değil" gibi bir cümle nasıl kurabiliyorsunuz? Bu genel geçer bir bilgiymiş gibi bu kadar net konuşmak doğru mu sizce? Türk tarihini en iyi Türk tarihçisi kadar iyi bilen kaç yabancı var biliyor musunuz? Bu forumda, isminizin rengine istinaden söylüyorum, sözü dikkate alınan birinin bu kadar sığ bir yorum yapmasına seyirci kalamadım maalesef. İnsanlara kendi doğrularınızı su götürmez hakikatlermiş gibi yansıtmaktan vazgeçmenizi öneririm.

Konuyu açan arkadaşa da şunu söylemek istiyorum: Eğer sizin için, bahsettiğiniz bölümler dışında okumak, yapmayı hiç istemediğiniz bir şey ise, istediğiniz bölümlerden birine girmek için sonuna kadar çabalamanızı ve Almanca'nızı oldukça iyi bir seviyeye getirmeyi öncelik edinmenizi öneririm.

Herkese iyi forumlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Ağu 14, 2020 11:13 am

mopneet yazdı: Cum Ağu 14, 2020 9:20 am Kusura bakmayın ama herhangi bir eğitimi almak için "Almanya'ya gelmek mantıklı değil" gibi bir cümle nasıl kurabiliyorsunuz? Bu genel geçer bir bilgiymiş gibi bu kadar net konuşmak doğru mu sizce? Türk tarihini en iyi Türk tarihçisi kadar iyi bilen kaç yabancı var biliyor musunuz? Bu forumda, isminizin rengine istinaden söylüyorum, sözü dikkate alınan birinin bu kadar sığ bir yorum yapmasına seyirci kalamadım maalesef. İnsanlara kendi doğrularınızı su götürmez hakikatlermiş gibi yansıtmaktan vazgeçmenizi öneririm.

Konuyu açan arkadaşa da şunu söylemek istiyorum: Eğer sizin için, bahsettiğiniz bölümler dışında okumak, yapmayı hiç istemediğiniz bir şey ise, istediğiniz bölümlerden birine girmek için sonuna kadar çabalamanızı ve Almanca'nızı oldukça iyi bir seviyeye getirmeyi öncelik edinmenizi öneririm.

Herkese iyi forumlar.
Kusura bakmayin ama tecrübe sabit. Bu tür bölümü Almanya ya okumak icin gelenlerin temel niyeti bir sekilde Almanya ya gelebilmek. Türkiye de bile bu tür bölümler sirf adi üniversite okumak olsun diye okunur sonunda polis olunulur veya formasyon alinmaya calisilir. Yani Türkiye de kendi dilinde bile bir is yapamazken gelip ihtiyac bulunmayan baska bir ülkede ayni bölümü okumayin diyorum. Bu tür bölümler icin buraya gelenlerin cogu zaten ya bir mühendoslik bölümüne sifirdan basliyorlar (en mantiklisi olarak) ya da baska yollardan burda kaliyorlar. Belirttigim gibi böyle bos bölümleri bitirenlerden de daha is bulani hic duymadim, görmedim. Cok düsük bir ihtimal akademik kariyer yapar. O da yüksek lisansi cok basarili bir sekilde bitirirse ki genelde Türkiye den gelen ögrenciler o tür bölümleri zar zor bitiriyor zaten. Öyle bosuna duyar kasmayin arkadaslar, bu tür sacma sapan bölümleri okumak icin yurtdisinda egitim icin gelinmez, zaten gelenlerin de amaci egitim olmuyor zaten.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

mopneet

Mesaj gönderen mopneet » Cum Ağu 14, 2020 11:24 am

Physiker yazdı: Cum Ağu 14, 2020 11:13 am Kusura bakmayin ama tecrübe sabit. Bu tür bölümü Almanya ya okumak icin gelenlerin temel niyeti bir sekilde Almanya ya gelebilmek. Türkiye de bile bu tür bölümler sirf adi üniversite okumak olsun diye okunur sonunda polis olunulur veya formasyon alinmaya calisilir. Yani Türkiye de kendi dilinde bile bir is yapamazken gelip ihtiyac bulunmayan baska bir ülkede ayni bölümü okumayin diyorum. Bu tür bölümler icin buraya gelenlerin cogu zaten ya bir mühendoslik bölümüne sifirdan basliyorlar (en mantiklisi olarak) ya da baska yollardan burda kaliyorlar. Belirttigim gibi böyle bos bölümleri bitirenlerden de daha is bulani hic duymadim, görmedim. Cok düsük bir ihtimal akademik kariyer yapar. O da yüksek lisansi cok basarili bir sekilde bitirirse ki genelde Türkiye den gelen ögrenciler o tür bölümleri zar zor bitiriyor zaten. Öyle bosuna duyar kasmayin arkadaslar, bu tür sacma sapan bölümleri okumak icin yurtdisinda egitim icin gelinmez, zaten gelenlerin de amaci egitim olmuyor zaten.
Yahu boşuna duyar kasmak dediğiniz konuya bir bakar mısınız? Arkadaş daha ilk mesajında kendini bu alanda geliştirmek istediğini söylemiş. Bir insanın hayali olan, tutkusu olan bölüme önce "boş bölümler", ardından "saçma sapan bölümler" diyerek hakaret ediyorsunuz. Herkes mühendis, doktor olmak zorunda mı? Bu bakış açısıyla Almanya'ya değil Mars'a gitseniz bir arpa boyu yol alamadan yaşar gidersiniz siz. Alanında tutkuyla çalışacak herkes, sadece Almanya değil, dünyanın her yerinde başarıyı yakalayabilir. Farkında olmadan genç bir arkadaşın hayallerine ket vuruyor olabilirsiniz. Sizi daha duyarlı olmaya davet ediyorum.

damlabyr

Mesaj gönderen damlabyr » Pzt Ağu 17, 2020 10:45 pm

Ben üniversiteye yeni geçeceğim ve tr'de Almanca Öğretmenliği seçtim pek sözel olmuyor gerçi ama.Danışmanlık alacak şuan param yok ama inşallah biyerlerden burs bulursam hemen katılmayı düşünüyorum.Bence böyle bir imkanın varsa sözel farketmeksizin oku derim. ;)

lali02

Mesaj gönderen lali02 » Sal Ağu 18, 2020 10:01 am

Physiker yazdı: Pzt Ağu 10, 2020 12:40 am Zor falan degil de Almanya ya kalkip medya bilimleri okumaya gelmek de mantikli degil. Antropoloji, arkeoloji ve alman tarihi okumaya gelenler var. Bir alman kalkip herhalde dili sonradan ögrenmis bir türkten alman tarihi dinlemez. Bu tip bölümleri gelip bitirenler de Almanya da baska sekilde kaldilar. Kendi alaniyla is bulani daha görmedim. Böyle bölümleri okumak icin Almanya ya gelmeyin.
Siz böyle demişsiniz ama şu an bir tanıdığım alman dili edebiyatı bitirip devlet lisesinde öğretmenliğe başladı Almanca ve tarih öğretmenliği yapıyor Almanya’da :lol: :lol: Kendinizi geliştirirseniz her şey mümkün,böyle düşünmenize üzüldüm açıkçası, sadece biz sayısalcılar okuyacağız diye bir kanun falan yok ki

mopneet

Mesaj gönderen mopneet » Sal Ağu 18, 2020 11:44 am

lali02 yazdı: Sal Ağu 18, 2020 10:01 am Siz böyle demişsiniz ama şu an bir tanıdığım alman dili edebiyatı bitirip devlet lisesinde öğretmenliğe başladı Almanca ve tarih öğretmenliği yapıyor Almanya’da :lol: :lol: Kendinizi geliştirirseniz her şey mümkün,böyle düşünmenize üzüldüm açıkçası, sadece biz sayısalcılar okuyacağız diye bir kanun falan yok ki
+1

Kilitli