Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye’de Lise Almanya’da Uni

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Senaxxx

Türkiye’de Lise Almanya’da Uni

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzr Ağu 02, 2020 9:41 am

Merhabalar herkese, benim bir sorum var ve yardımcı olacağınızı umuyorum. Ankara’da endüstri müh okudum 2 sene eğitim aldım ve okulu bırakıp Almanya’ya geldim. O arada çocuklarım oldu vs derken ben şimdi tekrar Almanya’da uni okumak istiyorum. ben mühendislik alanı değil daha sosyal alanlarda bir bölüm okumak istiyorum(pedagoji gibi). Sanırım bunun için lise diploması ile başvuru yapmam gerekiyor. Benim lise not ort 72.2 geçme notu 45 idi. Hali hazırda oturumum var hatta Alman vatandaşı olabilirim. Ben not ortalamamın Alman sisteminde kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim? Birde acaba yine Türkiye’de üniversite sınavına girip bir puan almama gerek var mı yoksa lise not ort başvuru için yeterli mi? Bu konulArda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum :)

dogakdm

Re: Türkiye’de Lise Almanya’da Uni

Mesaj gönderen dogakdm » Pzr Ağu 02, 2020 4:16 pm

Senaxxx yazdı: Pzr Ağu 02, 2020 9:41 am Merhabalar herkese, benim bir sorum var ve yardımcı olacağınızı umuyorum. Ankara’da endüstri müh okudum 2 sene eğitim aldım ve okulu bırakıp Almanya’ya geldim. O arada çocuklarım oldu vs derken ben şimdi tekrar Almanya’da uni okumak istiyorum. ben mühendislik alanı değil daha sosyal alanlarda bir bölüm okumak istiyorum(pedagoji gibi). Sanırım bunun için lise diploması ile başvuru yapmam gerekiyor. Benim lise not ort 72.2 geçme notu 45 idi. Hali hazırda oturumum var hatta Alman vatandaşı olabilirim. Ben not ortalamamın Alman sisteminde kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim? Birde acaba yine Türkiye’de üniversite sınavına girip bir puan almama gerek var mı yoksa lise not ort başvuru için yeterli mi? Bu konulArda bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum :)
yks ye girmen gerekiyor ona göre puan hesaplanıyor bir de padagogik bölümünün tam karşılığı türkiyede olmadığı için kabul alırken sıkıntı yaratabilir

Senaxxx

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzr Ağu 02, 2020 4:23 pm

Anladım teşekkürler, Alman vatandaşı oluncada mı yks puanı gerekiyor?

Senaxxx

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzr Ağu 02, 2020 4:24 pm

dogakdm yazdı: Pzr Ağu 02, 2020 4:16 pm yks ye girmen gerekiyor ona göre puan hesaplanıyor bir de padagogik bölümünün tam karşılığı türkiyede olmadığı için kabul alırken sıkıntı yaratabilir
Teşekkür ederim, Alman vatandaşı oluncada mı gerekiyor yks puanı

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Ağu 02, 2020 9:14 pm

Senaxxx yazdı: Pzr Ağu 02, 2020 4:24 pm Teşekkür ederim, Alman vatandaşı oluncada mı gerekiyor yks puanı
Yös sınavına giriyor yabancılar muhtemelen eger alman vatandaşı isen sende Yös e girebilirsin
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Ağu 02, 2020 11:33 pm

Senaxxx yazdı: Pzr Ağu 02, 2020 4:24 pm Teşekkür ederim, Alman vatandaşı oluncada mı gerekiyor yks puanı
Benim gibi yös sınavına girecek. Kolay bir sınav olayı biliyorsan hiç çalışmadan iyi bir puan + yösle bir devlet ünisine yerleşebilirsin. Tabi ben türkiyede dershaneye gittim. Bana günde 4 saat dershane evde hiç çalışmadan yösten 76 puan + bilg. Müh. Yerleşmeme yetti. Fakat gireceğin yös çok önemli. Genelde 40IQ 30MAT 10GEO oluyor. Ve almanyada sinav yerleri Köln oluyor hep. Puan 100 üzerinden degerlendiriyor. Ve mesela 10 tane yöse girip iyi gelen puanla üniversitelere basvurabilirsin. Sinav tarihleride genelde Nisan-Ağustos arası oluyor. Merak ettiğin başka sorun varda yardımcı olabilirim.

Senaxxx

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzt Ağu 03, 2020 5:30 pm

dabadee yazdı: Pzr Ağu 02, 2020 11:33 pm Benim gibi yös sınavına girecek. Kolay bir sınav olayı biliyorsan hiç çalışmadan iyi bir puan + yösle bir devlet ünisine yerleşebilirsin. Tabi ben türkiyede dershaneye gittim. Bana günde 4 saat dershane evde hiç çalışmadan yösten 76 puan + bilg. Müh. Yerleşmeme yetti. Fakat gireceğin yös çok önemli. Genelde 40IQ 30MAT 10GEO oluyor. Ve almanyada sinav yerleri Köln oluyor hep. Puan 100 üzerinden degerlendiriyor. Ve mesela 10 tane yöse girip iyi gelen puanla üniversitelere basvurabilirsin. Sinav tarihleride genelde Nisan-Ağustos arası oluyor. Merak ettiğin başka sorun varda yardımcı olabilirim.
Yös için kaynak kitap tavsiyesi verebilir misiniz acaba? Alman vatandaşı olunca neden hala sınava girmek gerekiyor? Lise not ortalamam ile başvuru yapamaz mıyım? Acaba yks ye mi yoksa yöse mi girmek daha avantajlı olur

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ağu 03, 2020 9:53 pm

Senaxxx yazdı: Pzt Ağu 03, 2020 5:30 pm Yös için kaynak kitap tavsiyesi verebilir misiniz acaba? Alman vatandaşı olunca neden hala sınava girmek gerekiyor? Lise not ortalamam ile başvuru yapamaz mıyım? Acaba yks ye mi yoksa yöse mi girmek daha avantajlı olur
Kesinlikle yöse girmen daha avantajlı. Kaynak olarak metropol öneririm. Ama matematiğin 0 ise Puza öneririm.

"Alman vatandaşı olunca neden hala sınava girmek gerekiyor?"
Bilmiyorum. Bence saçma. Çünkü sen üniversite okumak istediğin zaman sırf orada okduğun için vatandaşı olmadığın bir ülkenin sistemine tabi tutuluyorsun. Yani bunun yerine almanya bize sınav bile yapacaksa kendi standartlarında yapsa daha mantıklı olurdu. Çünkü burada üni okumak için alman vatandaşı olup türkiyeden sınava girmek saçma geliyor.

Senaxxx

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzt Ağu 03, 2020 10:14 pm

dabadee yazdı: Pzt Ağu 03, 2020 9:53 pm Kesinlikle yöse girmen daha avantajlı. Kaynak olarak metropol öneririm. Ama matematiğin 0 ise Puza öneririm.

"Alman vatandaşı olunca neden hala sınava girmek gerekiyor?"
Bilmiyorum. Bence saçma. Çünkü sen üniversite okumak istediğin zaman sırf orada okduğun için vatandaşı olmadığın bir ülkenin sistemine tabi tutuluyorsun. Yani bunun yerine almanya bize sınav bile yapacaksa kendi standartlarında yapsa daha mantıklı olurdu. Çünkü burada üni okumak için alman vatandaşı olup türkiyeden sınava girmek saçma geliyor.
Evet banada çok saçma geldi, sınava aynı senede 1 sen fazla kez girebiliyor muyum? 10 kez girip en yüksek puanı kullanabileceğimi yazmışsınız. Birde siz yösde 74 yapınca nc puanınız kaç olarak hesaplandı alman sisteminde?

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Pzt Ağu 03, 2020 10:50 pm

Senaxxx yazdı: Pzt Ağu 03, 2020 10:14 pm Evet banada çok saçma geldi, sınava aynı senede 1 sen fazla kez girebiliyor muyum? 10 kez girip en yüksek puanı kullanabileceğimi yazmışsınız. Birde siz yösde 74 yapınca nc puanınız kaç olarak hesaplandı alman sisteminde?
Her üniversite kendi sınavını düzenler. Ama sena üniversitesinin sınavı ile B üniversitesinede başvurabilirsin. Daha kendi yös sonucumu almanyaya yollamadım. Ama ncsiz okuyacağım için araştırmadım hiç.

Senaxxx

Mesaj gönderen Senaxxx » Pzt Ağu 03, 2020 11:15 pm

dabadee yazdı: Pzt Ağu 03, 2020 10:50 pm Her üniversite kendi sınavını düzenler. Ama sena üniversitesinin sınavı ile B üniversitesinede başvurabilirsin. Daha kendi yös sonucumu almanyaya yollamadım. Ama ncsiz okuyacağım için araştırmadım hiç.
Anladım yardımcı olduğun için çok teşekkürler, birde neden ncsiz oluyor? Çok fazla sordum ama hazır bilen birini bulmuşken kafamda soru kalmasın istedim. Kusura bakmayın ☺️

Kullanıcı avatarı
dabadee

Mesaj gönderen dabadee » Cmt Ağu 08, 2020 12:35 am

Senaxxx yazdı: Pzt Ağu 03, 2020 11:15 pm Anladım yardımcı olduğun için çok teşekkürler, birde neden ncsiz oluyor? Çok fazla sordum ama hazır bilen birini bulmuşken kafamda soru kalmasın istedim. Kusura bakmayın ☺️
Bir üniversitenin bir bölümünü cok yogun basvuru olmazsa nc olmuyor genelde. Yanlis bilmiyorsam ncyi kurul karar veriyor. Ve genelde bu sebepten ötürü oluyor.