Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU Kaiserslautern

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 9:04 am

Merhaba Arkadaslar,

Bu universitenin Elektrotechnik und Informationstechnik (Electrical and Computer Engineering) programi hakkinda bilgisi olan var midir? Bu programi ozellikle istememin sebebi her ne kadar Almanca\'yi ogrenmek zorunda olsamda sececegim uzmanlik alaninin dersleri tamamen Ingilizce. Bu programi yuksek lisans icin onerir misiniz? Ayrica Kaiserslautern\'in kucuk bir yer oldugunu ogrendim. Burada yari zamanli calismaya kalksak is imkanlari nelerdir? (Mekatronik muh. mezunuyum) Ayda net ne kadar kazanabilirz?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.

dokuzonbes

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Haz 04, 2010 9:08 am

genel olarak olmeyecek kadar bir para kazanirsin sanirim... 400-600 euro arasi. gerci dil kursu\'na gidecekmisin ona gore degisiyor.
allahini seven defansa gelsin

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 9:11 am

[quote]dokuzonbes tarafindan yazilan metin:
genel olarak olmeyecek kadar bir para kazanirsin sanirim... 400-600 euro arasi. gerci dil kursu\'na gidecekmisin ona gore degisiyor.[/quote

Evet kursa gidecegim. 1000 Euro gibi bir ucreti varmis. Biraz birikimim var baslangicta kendimi finanse edebilirim. Ancak devaminda nasil olur onu dusunuyorum.

dokuzonbes

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Haz 04, 2010 9:23 am

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=79

surayi okursan net bilgi sahibi olursun. birde kurs zamani calisma iznin olmayacak. bloke hesap durumlari falan var onlarida arastir

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 9:50 am

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=79

surayi okursan net bilgi sahibi olursun. birde kurs zamani calisma iznin olmayacak. bloke hesap durumlari falan var onlarida arastir[/quote]

Peki su "Werkstudent" mevzusu icin illa 1.5 seneyi geride birakimak sart mi? 11 ay yari zamanli, 6 ay tam zamanli is tecrubem var. Ingilizce duzeyim iyi. Bu durumda firmada calismak icin hic sansim yok mu? :)

dokuzonbes

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Haz 04, 2010 9:59 am

[quote]meer tarafindan yazilan metin:Peki su "Werkstudent" mevzusu icin illa 1.5 seneyi geride birakimak sart mi? 11 ay yari zamanli, 6 ay tam zamanli is tecrubem var. Ingilizce duzeyim iyi. Bu durumda firmada calismak icin hic sansim yok mu? :)[/quote]

firmada? abi zaten orada yazmis sanslari daha yuksek diye. bende senin durumundayim gitmek icin arastirma asamasindayim.

almanyada universite/yuksek lisans icin genel bilgileri okumani tavsiye ederim. siteyi biraz kurcalasan cok yararli bilgiler bulabilirsin. bir de is tecrubesine bakmiyor olay.. 10 yili askin is tecrubem var (17 agustos 1999\'dan beri) araliksiz, neredeyse sigorta gunum dolacak. 2400 kusur gun an itibariyle. ama gidip orada bu tip bir is bulamayacagimi bende biliyorum sende kendini ona gore hazirla derim.

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 10:07 am

[quote]meer tarafindan yazilan metin:Peki su "Werkstudent" mevzusu icin illa 1.5 seneyi geride birakimak sart mi? 11 ay yari zamanli, 6 ay tam zamanli is tecrubem var. Ingilizce duzeyim iyi. Bu durumda firmada calismak icin hic sansim yok mu? :)[/quote]

firmada? abi zaten orada yazmis sanslari daha yuksek diye. bende senin durumundayim gitmek icin arastirma asamasinda. yani egitim dili almanca sececeksen zaten dil kursu boyunca calisma hakkin yok.

almanyada universite/yuksek lisans icin genel bilgileri okumani tavsiye ederim. siteyi biraz kurcalasan cok yararli bilgiler bulabilirsin. bir is tecrubesine bakmiyor olay yaklasik 10 yili askin is tecrubem var (17 agustos 1999\'dan beri) araliksiz neredeyse sigorta gunum dolacak. ama gidip orada bu tip bir is bulamayacagimi bende biliyorum sende kendini ona gore hazirla derim.[/quote]

Bilgilendirmen icin tesekkur ederim dokuzonbes.Lakin cok arastiriyorum ama "net" verilere ulasamiyorum. Sorularim o yuzden. Sececegim alanin tum dersleri Ingilizce ama adamlar Almanca\'yi zorunlu tutuyor yine de. "Sinavi gececeksin" diyorlar sitelerinden okudugum kadariyla :). Aslina bakarsan alt duzey islerde bile calismayi goze almis durumdayim.

dokuzonbes

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen dokuzonbes » Cum Haz 04, 2010 10:28 am

[quote]meer tarafindan yazilan metin:
[quote]Bilgilendirmen icin tesekkur ederim dokuzonbes.Lakin cok arastiriyorum ama "net" verilere ulasamiyorum. Sorularim o yuzden. Sececegim alanin tum dersleri Ingilizce ama adamlar Almanca\'yi zorunlu tutuyor yine de. "Sinavi gececeksin" diyorlar sitelerinden okudugum kadariyla :). Aslina bakarsan alt duzey islerde bile calismayi goze almis durumdayim.[/quote]

umarim gonlunce bir is bulursun ne diyelim. ama oncesinde Almanya\'ya gitme islemlerini hallet. Elbet biseyler bulursun.

Sahsen Muhasebe disinda yaptigim en iyi sey temzilik ve bulasik yikamak. :) umarim bana bir katkisi olur..

okulla ilgili faydali bir yazi.
http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=47

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 11:01 am

Peki universitenin egitim kalitesi ve olanaklari konusunda birinci agizdan bilgi verebilecek olan var mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Haz 04, 2010 4:53 pm

Selamlar meer,sitemize hosgeldin..
Yukarida diger arkadasin yazdigi gibi okul tanitimi asagida ki uzantida detayli anlatildi.Ve birinci agizdan kendi yorumlarida eklenerek yapildi buna emin olabilirsin.
Master yapilacak guzel universitelerden birisi,hem bolumunun %100 Ingilizce olmasi da cok buyuk bir sans.

Is olanaklarina gelince sanirim master\'a direk baslayacaksin bolumun Ingilizce oldugu icin ve egitimin surerkende bir yandan Almanca dersleri alacaksin.Eger bu sekilde olacaksa calisma iznin Almanya\'ya geldigin ilk gunden itibaren olur cunku universite ogrencisi olarak gozukeceksin.

Iste o zaman yilda 90 tam,180 yarim gun calisma iznina sahip olacaksin ve hafta sonlari bizim " yari zamanli / parttime " , Almanlarin " aushilfe " dedigi islerde calisirsan ayda 400 Euro kazanirsin.Ustu yasak kanunen.Okulun tatil oldugu gunler ise tam gun calisip 1000 Euro ya kadar kazanabilirsin ancak bu da en fazla bir ay gecerli.

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Cum Haz 04, 2010 7:32 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Selamlar meer,sitemize hosgeldin..
Yukarida diger arkadasin yazdigi gibi okul tanitimi asagida ki uzantida detayli anlatildi.Ve birinci agizdan kendi yorumlarida eklenerek yapildi buna emin olabilirsin.
Master yapilacak guzel universitelerden birisi,hem bolumunun %100 Ingilizce olmasi da cok buyuk bir sans.

Is olanaklarina gelince sanirim master\'a direk baslayacaksin bolumun Ingilizce oldugu icin ve egitimin surerkende bir yandan Almanca dersleri alacaksin.Eger bu sekilde olacaksa calisma iznin Almanya\'ya geldigin ilk gunden itibaren olur cunku universite ogrencisi olarak gozukeceksin.

Iste o zaman yilda 90 tam,180 yarim gun calisma iznina sahip olacaksin ve hafta sonlari bizim " yari zamanli / parttime " , Almanlarin " aushilfe " dedigi islerde calisirsan ayda 400 Euro kazanirsin.Ustu yasak kanunen.Okulun tatil oldugu gunler ise tam gun calisip 1000 Euro ya kadar kazanabilirsin ancak bu da en fazla bir ay gecerli.[/quote]

Hosbulduk FuNdeRSchatteN.

Calisma alanlarim icin en uygun universiteler TU Kaiserslautern ve TU Darmstadt. TU Darmstadt icin bile hala kafamda soru isaretleri var aslinda. Ancak TU Kaiserslautern icime tam manasiyla sindi diyebilirim. Bu iki universiteyi goz onunde bulundurarak basvuru yapacagim ve eger ikisinden birisi olursa Almanya\'da yuksek lisansa insallah baslayacagim.

Genelde cok ust duzey universiteler icin ortalamaya bakiliyor denmis ancak ben yine de sorayim :). Not ortalamam 2.98/4.00 TOEFL\'dan 90-100 arasi bir puan alirim diye dusunuyorum. Bu durumda kabul sansim nedir?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 05, 2010 9:08 pm

Kabul alip alamayacagin konusunda malesef birsey soylemem..Not ortalaman 4 uzerinden 2.98 ise orta bir puan denebilir yani %50.

meer

TU Kaiserslautern

Mesaj gönderen meer » Sal Haz 29, 2010 7:00 pm

Tekrardan Merhaba,

Almanya\'da yuksek lisans icin arastirmalarima hala devam etmekteyim. Defalarca aradim, taradim. TU Kaiserslautern sundugu imkanlarla benim icin hala bir numara. Bir diger alternatifim ise Universitaet Stuttgart. TU Darmstadt\'i eledim :).

Bilindigi uzere Kaiserslautern kucuk bir sehir ve teknik anlamda is bulmak kolay gozukmuyor. Kariyer sitelerinden de taradigim kadariyla Karlsruhe\'de guzel isler mevcut.
Karlsruhe-Kaiserslautern arasi trenle ulasim ne kadar surmektedir? Werkstudent olarak calisma imkani yakalarsam boyle bir git-gel yapabilir miyim?