Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okuldan alınan aslının aynısıdır onayı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
batu

Okuldan alınan aslının aynısıdır onayı

Mesaj gönderen batu » Cum Haz 19, 2020 11:47 pm

Herkese merhaba,
TUM'a lisans başvurusu için hazırlık yapıyorum ve bunun için öncelikle Uni-Assist'ten VPD almam gerekiyor fakat belge tasdik işlemleriyle ilgili aklıma birkaç soru takıldı:

1-Lise diplomamı alırken yanında 2-3 tane de okul müdürünün imzası ve 'Aslının Aynısıdır' mührü bulunan fotokopisini aldım. Uni-Assist'in sitesinde ''Außerhalb von Deutschland dürfen zum Beispiel die ausstellenden Schulen und Hochschulen Ihre Dokumente beglaubigen, oder Behörden und Notare, die in Ihrem Land berechtigt sind, amtliche Beglaubigungen vorzunehmen.'' yazıyor yani müdürün onayı da kabul görmesi gerekiyor ama yine de noterletmem gerekiyor mu?
2- ÖSYM belgelerini de Ankara'da kendim gidip aldım ve 3'er tane imzalı ve mühürlü bir şekilde aldım. Dolayısıyla bu belgelerin orijinalini direk gönderebilirim. Yine de noterletmem gerekir mi?

Daha önce aynı sorunları yaşayıp çözüme kavuşturmuş olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. En kötü ihtimal riske girmeyip hepsini noterletmeyi düşünüyorum.

Not: Bu soruları Uni-Assiste de sordum fakat düzgün bir yanıt alamadım.

schwaebisch

Re: Okuldan alınan aslının aynısıdır onayı

Mesaj gönderen schwaebisch » Cmt Haz 20, 2020 12:08 am

batu yazdı: Cum Haz 19, 2020 11:47 pm Herkese merhaba,
TUM'a lisans başvurusu için hazırlık yapıyorum ve bunun için öncelikle Uni-Assist'ten VPD almam gerekiyor fakat belge tasdik işlemleriyle ilgili aklıma birkaç soru takıldı:

1-Lise diplomamı alırken yanında 2-3 tane de okul müdürünün imzası ve 'Aslının Aynısıdır' mührü bulunan fotokopisini aldım. Uni-Assist'in sitesinde ''Außerhalb von Deutschland dürfen zum Beispiel die ausstellenden Schulen und Hochschulen Ihre Dokumente beglaubigen, oder Behörden und Notare, die in Ihrem Land berechtigt sind, amtliche Beglaubigungen vorzunehmen.'' yazıyor yani müdürün onayı da kabul görmesi gerekiyor ama yine de noterletmem gerekiyor mu?
2- ÖSYM belgelerini de Ankara'da kendim gidip aldım ve 3'er tane imzalı ve mühürlü bir şekilde aldım. Dolayısıyla bu belgelerin orijinalini direk gönderebilirim. Yine de noterletmem gerekir mi?

Daha önce aynı sorunları yaşayıp çözüme kavuşturmuş olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. En kötü ihtimal riske girmeyip hepsini noterletmeyi düşünüyorum.

Not: Bu soruları Uni-Assiste de sordum fakat düzgün bir yanıt alamadım.

Okuldan aldığın aslıdır gibi onaylı diploma verilen kurum tarafından onaylandığı için sıkıntı yok. ÖSYM belgen zaten orjinal ve imzalı. Bunlar için yapman gereken tek şey apostil almak. Apostil uluslararası bu belgeler uluslararası dolaşıma çıkacağı için gerekli. Tabi belgelerin çevirileri de isteniyor bildiğin gibi ama senin sorunun cevabını verdim.

Ben kendim daha bu işlemleri yapmadım ama forumda baya kafa yaktım. Tabi gideceğin çeviri bürosu, noter ve apostili alacağın devlet kurumuna gittiğinde oradaki kişilere de danışmanı tavsiye ederim. Oradakiler daha bu konularda tecrübelidir diye tahmin ediyorum.

Başvurmak istediğin bölüm nedir acaba?

batu

Mesaj gönderen batu » Cmt Haz 20, 2020 12:46 am

schwaebisch yazdı: Cmt Haz 20, 2020 12:08 am Okuldan aldığın aslıdır gibi onaylı diploma verilen kurum tarafından onaylandığı için sıkıntı yok. ÖSYM belgen zaten orjinal ve imzalı. Bunlar için yapman gereken tek şey apostil almak. Apostil uluslararası bu belgeler uluslararası dolaşıma çıkacağı için gerekli. Tabi belgelerin çevirileri de isteniyor bildiğin gibi ama senin sorunun cevabını verdim.

Ben kendim daha bu işlemleri yapmadım ama forumda baya kafa yaktım. Tabi gideceğin çeviri bürosu, noter ve apostili alacağın devlet kurumuna gittiğinde oradaki kişilere de danışmanı tavsiye ederim. Oradakiler daha bu konularda tecrübelidir diye tahmin ediyorum.

Başvurmak istediğin bölüm nedir acaba?
Cevabın için teşekkür ederim. Apostil almak ücretsiz diye biliyorum o yüzden tüm belgeler için almayı düşünüyorum. Makine mühendisliğine başvuruyorum.

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Cmt Haz 20, 2020 11:01 am

batu yazdı: Cmt Haz 20, 2020 12:46 am Cevabın için teşekkür ederim. Apostil almak ücretsiz diye biliyorum o yüzden tüm belgeler için almayı düşünüyorum. Makine mühendisliğine başvuruyorum.
Evet apostil ücretsiz denilene göre. Refereans mektubu, staj belgesi vs. tarzı supplementary belgelere apostil almaya gerek yok sanırım.

TUM'un makine lisans başvuru tarihi bu sene 31 Temmuz'da doluyor. Sen bu sene oraya başvuruyosan dili ve bir üniversiteye yerleşmeyi halletmiş olman gerek. Sakıncası yoksa hangi üni bölüme yerleştiğini ve dili B2'ye (TUM için yeterli biliyosun Goethe B2) getirmek için hangi yollardan geçtiğini sorabilir miyim?

batu

Mesaj gönderen batu » Cmt Haz 20, 2020 12:19 pm

schwaebisch yazdı: Cmt Haz 20, 2020 11:01 am Evet apostil ücretsiz denilene göre. Refereans mektubu, staj belgesi vs. tarzı supplementary belgelere apostil almaya gerek yok sanırım.

TUM'un makine lisans başvuru tarihi bu sene 31 Temmuz'da doluyor. Sen bu sene oraya başvuruyosan dili ve bir üniversiteye yerleşmeyi halletmiş olman gerek. Sakıncası yoksa hangi üni bölüme yerleştiğini ve dili B2'ye (TUM için yeterli biliyosun Goethe B2) getirmek için hangi yollardan geçtiğini sorabilir miyim?
Ben zaten liseden 2018 mezunuyum, odtü makineyi kazandım sonrasında almancam olmadan lise exchange programıyla almanyaya gittim, döndükten sonra da b2.2den başlayıp c1.1e kadar goethe kursuna gittim ve aynı zamanda odtüde hazırlık okudum. Goethe ankara b2 sınavı açtı 1 temmuz için ona gireceğim.

schwaebisch

Mesaj gönderen schwaebisch » Cmt Haz 20, 2020 2:51 pm

batu yazdı: Cmt Haz 20, 2020 12:19 pm Ben zaten liseden 2018 mezunuyum, odtü makineyi kazandım sonrasında almancam olmadan lise exchange programıyla almanyaya gittim, döndükten sonra da b2.2den başlayıp c1.1e kadar goethe kursuna gittim ve aynı zamanda odtüde hazırlık okudum. Goethe ankara b2 sınavı açtı 1 temmuz için ona gireceğim.
Bol şans başvuru döneminde.

batu

Mesaj gönderen batu » Cmt Haz 20, 2020 4:37 pm

schwaebisch yazdı: Cmt Haz 20, 2020 2:51 pm Bol şans başvuru döneminde.
Teşekkürler

asapnac

Mesaj gönderen asapnac » Cmt Tem 11, 2020 9:32 pm

Merhaba,
TUM için uni assiste DSH belgemi yollamıştım, diploma ve diğer belgelerin onaylı kopyalarını istediler.
Belgelerimin orjinalleri ingilizce ama zar-zor randevu alabildiğim burgerampt ingilizce belgeleri onaylayamayacağını, almancaya çevirmem gerektiğini söyledi. pazartesi tercuman bulup halletmeye çalışacam
Yalnız uniassistteki görevli, vpd için, belgeler ellerine geçtikten sonra 4-6 haftada alır dedi.
TUM başvuru deadline 31 temmuz. Merak ettiğim benim evraklarımın uniasste ulaşmasıyla başvuru sürecine yetişmiş mi olurum,yoksa 31 temmuzdan önce vpd yi münihe yollamam mı gerekiyor?
Bu durumda yetişmem çok zor görünüyor

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

kdemir

Mesaj gönderen kdemir » Pzr Tem 12, 2020 12:19 am

asapnac yazdı: Cmt Tem 11, 2020 9:32 pm Merhaba,
TUM için uni assiste DSH belgemi yollamıştım, diploma ve diğer belgelerin onaylı kopyalarını istediler.
Belgelerimin orjinalleri ingilizce ama zar-zor randevu alabildiğim burgerampt ingilizce belgeleri onaylayamayacağını, almancaya çevirmem gerektiğini söyledi. pazartesi tercuman bulup halletmeye çalışacam
Yalnız uniassistteki görevli, vpd için, belgeler ellerine geçtikten sonra 4-6 haftada alır dedi.
TUM başvuru deadline 31 temmuz. Merak ettiğim benim evraklarımın uniasste ulaşmasıyla başvuru sürecine yetişmiş mi olurum,yoksa 31 temmuzdan önce vpd yi münihe yollamam mı gerekiyor?
Bu durumda yetişmem çok zor görünüyor

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler
https://kutaydemir.com.tr/index.php/201 ... ru-sureci/

MetuME

Mesaj gönderen MetuME » Pzr Tem 12, 2020 1:00 am

batu yazdı: Cmt Haz 20, 2020 4:37 pmTeşekkürler
Hocam eğer metuME18 wp grubunda iseniz grupta numarası 182 ile biten numaraya yazabilir misiniz. Ben de TUM makine başvurusunda bulundum durumlarımız benzer gibi duruyor. İletişimde kalırsak iyi olur.