Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Lisansa başladıktan sonra Studienkolleg

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
rumay

Lisansa başladıktan sonra Studienkolleg

Mesaj gönderen rumay » Prş May 28, 2020 5:47 pm

Merhabalar...
Ben 2021 yaz dönemi için Almanya'daki üniversitelere başvurmayı düşünüyorum fakat 2020 eylülde lisansa başlayacağım. Şuanda seviyem A2 ve karantinada kursa gidemediğim için yetişemiyorum kış dönemine. Lisansa başladıktan sonra Studienkolleg'a girebilir miyim, nasıl olur? Meslek lisesi çıkışlı olduğum için Studienkolleg'a gitmem gerekiyormuş ama lisansı dondurmam mı gerekir yoksa bir çözümü var mı? Çok arada kaldım lisansı dondurmakla ilgili, yardımcı olursanız çok sevinirim...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Lisansa başladıktan sonra Studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 29, 2020 2:35 pm

Lisansa basladiktan sonra degil, eger sartlarin onu gösteriyorsa lisansa "baslayabilmek" icin Studienkolleg yapman gerekebilir. Ayrintili bilgiler asagidaki linkte yaziyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt May 30, 2020 12:10 pm

Studienkolleg Nrw`de istemiyorlar kimine göre gerekli bir sürec ama bence zaman kaybi. Düsseldorf Zeugnisanerkennungstelle`ye gidip izin isteyebilirsiniz. Ben öyle yapmistim vakti zamaninda.

rumay

Mesaj gönderen rumay » Cmt May 30, 2020 2:00 pm

Physiker yazdı: Cum May 29, 2020 2:35 pm Lisansa basladiktan sonra degil, eger sartlarin onu gösteriyorsa lisansa "baslayabilmek" icin Studienkolleg yapman gerekebilir. Ayrintili bilgiler asagidaki linkte yaziyor:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... kuyabilir/
Benim türkiyede lisansım başlıyor eylülde ve aslında sormak istediğim türkiyede lisansa başladıktan sonra da studienkolleg başvurabilir miyim? Çünkü başvurum kabul edilmezse almanyaya burda sene kaybım olmasın bari diyorum, bu bilgiyi attığınız linkte veya herhangi bir sayfada bulamadım.

rumay

Mesaj gönderen rumay » Cmt May 30, 2020 2:19 pm

muhammet88 yazdı: Cmt May 30, 2020 12:10 pm Studienkolleg Nrw`de istemiyorlar kimine göre gerekli bir sürec ama bence zaman kaybi. Düsseldorf Zeugnisanerkennungstelle`ye gidip izin isteyebilirsiniz. Ben öyle yapmistim vakti zamaninda.
Meslek lisesinde okuduğum için Studienkolleg zorunlu diyorlar malesef..

muhammet88

Mesaj gönderen muhammet88 » Cmt May 30, 2020 10:38 pm

rumay yazdı: Cmt May 30, 2020 2:19 pm Meslek lisesinde okuduğum için Studienkolleg zorunlu diyorlar malesef..
Almanya eyalet sisteminde oldugu icin bu zorunluluklar degisebiliyor. Benim icinde zorunluydu düz lise mezunu oldugum icin fakat Nrw `de benim geldigim dönemde mecburi degildi ve hala gecerli olabilir. Dedigim gibi buna karar veren yer Düsseldorf`da bulunan Zeugnisanerkennungstelle. Size denkliginizi tanidiklarina dair bir belge verecekler ve bu belgeyle Nrw eyaletindeki tüm üniversitelere Studienkolleg yapmadan giris yapabilirsiniz.
Haftaici bir arayip sorabilir veya mail atabilirsiniz. Herr Bechtel ile görüsmeniz gerekiyor.
https://www.brd.nrw.de/schule/schulrech ... sonen.html

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Haz 01, 2020 10:50 am

NRW de Studienkolleg yok diye Studienkolleg yapilmasina gerek yok diye bir durum yok. Yukarda verdigim linkteki bilgiler güncel.
www.deutschstudent.com

besyan

Mesaj gönderen besyan » Pzt Haz 08, 2020 3:41 pm

Merhabalar bende lise son sınıfım Anadolu lisesi mezunu olacağım.alman vatandaşıyım ama almancam yok turkiyede bir üniversiteye yerleşmeden Almanca öğrenip studienkolleg yapmam mümkün mü? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ve lise dipolma notumu abitura nasıl cevirebilirim cevirsem direk studienkolleg yapabilir miyim ya da ne gibi bı faydası olur.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 10, 2020 10:13 am

Mümkün degil maalesef. Yukarda paylastigim linkte genel bilgiler sizin icin de yer aliyor.
www.deutschstudent.com

besyan

Mesaj gönderen besyan » Çrş Haz 10, 2020 10:19 pm

Birisi bana dil öğrendikten sonra direk studienkolleg yapıp puanıma göre bir bölüme gidebileceğimi söylemişti sadece lise mezunu olmamin yettiğini söyledi ve Almanya da bir universitede çalıştığını söyledi baya da guvenmiştim demek yanlişmiş. Teşekkür ederim size de.

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Haz 10, 2020 11:36 pm

Studienkolleg'in olayı (yanlışım varsa düzeltilsin) senin başvurmanın yasak olduğu bölüme başvurup da kabul aldığın vakit otomatik olarak yönlendirdikleri sistem. Sen diyelim ki X bölümü istiyorsun ama "fachgebunden" olduğundan dolayı girmen yasak, X bölümüne başvurup da kabul aldığın vakit (not ortalaması falan fikan tutarsa) üniversite seni direkt Studienkolleg'e yönlendiriyor ki bu Studienkolleg'in de içinde değişik bölümleri var.

FU Berlin ve uni-assist bana böyle açıklamıştı olayı.